Stare odmiany ziemniaków nadal rosną na polach i w przydomowym ogródku. Tymi odmianami zajadali się rodzice i dziadkowie

stare odmiany ziemniaków nadal rosną na polach i w przydomowym ogródku. tymi odmianami zajadali się rodzice i dziadkowie

Stare odmiany ziemniaków nadal rosną na polach i w przydomowym ogródku. Tymi odmianami zajadali się rodzice i dziadkowie

Ziemniaki to wciąż jeden z najpopularniejszych elementów polskiego obiadu. Trafiają na stół nie tylko jako te prosto z wody, ale też w postaci frytek i talarków, knedli czy klusków kartoflanych i placków ziemniaczanych. Tu trzeba zaznaczyć, że nie każda odmiana ziemniaków sprawdzi się dobrze w różnych zastosowaniach.

Samych typów kulinarnych mamy 3 podstawowe (A – sałatkowy, B – ogólnoużytkowy, C – mączysty) oraz pośrednie (AB, BC). Tu przeczytasz na ten temat więcej i dowiesz się, jakie ziemniaki wybrać do obiadu, frytek, placków ziemniaczanych.

Stare odmiany ziemniaków wciąż są uprawiane

Na powrót odmian ziemniaka z przeszłości, z lat 70., 80. i 90., które pomimo dobrych cech odmianowych zostały wykreślone z rejestru, wskazywał kilka lat temu Marek Musielak, przewodniczący Komisja Hodowli Roślin i Nasiennictwa Polskiej Federacji Ziemniaka. Zapowiadając Krajowe Dni Ziemniaka – Poland Potato 2020, wspominał, że to hit tematyczny 2018 i 2019 roku Centrali Nasiennej w Nidzicy.

Dwa lata wcześniej w CN Nidzica rozpoczęto prace nad wyhodowaniem ziemniaków starych odmian. Zaczęto od pobrania z Banku Genów w Boninie, wybranych po długich dyskusjach z hodowcami niechronionych, skreślonych z Krajowego Rejestru odmian ziemniaka. Testowano m.in. odmiany:

 • wczesne: Aksamitka, Dalia,
 • średnio wczesne: Ibis Mila, Irga, Kolia, Zebra, Żagiel,
 • średnio późne: Atol, Salto,
 • późne: Wawrzyn, Bryza,
 • skrobiowe: Bzura, Lawina, Sonda.

Sięgając do literatury są to odmiany o większych odpornościach na wirusy jak i choroby pochodzenia grzybowego i bakteryjnego niż obecne. Rok wegetacyjny 2019 pokazał doskonale, jak potrafią walczyć z suszą i jaki mają potencjał plonotwórczy, pisał wówczas Marek Musielak na stronie Polskiej Federacji Ziemniaka.

Krajowy Rejestr Odmian* prowadzi Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. Na liście znajdziemy daty rejestracji poszczególnych odmian i termin wygaśnięcia. Są tu po dwie z lat 70. i 80., szereg z lat 90. XX wieku.

Warto zauważyć, że do przywołanego do rejestru odmiany, wracają na jakiś czas wyrzucone stad odmiany. Wielu ich użytkowników pamięta, jak były smaczne, a przy tym odporne na choroby wirusowe.

Odmiany z lat 70. XX wieku

 • Bryza, odmiana średniopóźna jadalna, od 8.03.1976,
 • Irys, odmiana bardzo wczesna jadalna, 11.03.1975.

Odmiany ziemniaków z lat 80.

 • Bzura, odmiana późna skrobiowa, w KR od 9.04.1986,
 • Irga, odmiana średniowczesna jadalna, 11.03.1987.

Ziemniaki z lat 90. w krajowym rejestrze

 • Bila, odmiana wczesna jadalna, w KR od 10.03.1994,
 • Cedron, odmiana wczesna skrobiowa, 25.02.1997,
 • Denar, odmiana bardzo wczesna jadalna, 10.02.1999,
 • Glada, odmiana średniowczesna skrobiowa, 10.03.1994,
 • Harpun, odmiana średniowczesna, skrobiowa, 15.03.1993,
 • Hinga, odmiana późna, skrobiowa, 20.02.1996,
 • Ikar, odmiana średniopóźna skrobiowa, 20.02.1996,
 • Jasia, odmiana późna skrobiowa, 10.02.1999,
 • Kuba, odmiana średniowczesna, skrobiowa, 10.02.1999,
 • Lord, odmiana bardzo wczesna, jadalna, 10.02.1999,
 • Vineta, odmiana wczesna jadalna, 10.02.1999.

Data wygaśnięcia 1 listopada 2030.

LABEL *Rejestr odmian jest urzędowym wykazem odmian roślin rolniczych, warzywnych i sadowniczych, których materiał siewny może być wytwarzany i może znajdować się w obrocie w Polsce, jak i na obszarze Unii Europejskiej, przy czym w przypadku odmian roślin rolniczych i warzywnych, po ich wpisaniu do Wspólnotowego Katalogu.

Lista odmian zalecanych do uprawy w 2023 w województwach

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych co roku aktualizuje listę odmian zalecanych dla poszczególnych województw, która to powstaje na podstawie wyników doświadczeń i badań. Poznaj rekomendowane odmiany ziemniaków dla swojego regionu:

 • Dolnośląskie: Tajfun, Vineta, Bellarosa, Jelly, Michalina, Ignacy, Impala, Denar, Impresja, Jurek, Mazur, Otolia.
 • Kujawsko-Pomorskie: Denar, Gwiazda, Jurek, Denar, Impala, Hinga, Jelly, Kuras, Kuba, Michalina, Mieszko, Torpeda, Amarant, Jubilat, Laskara, Partner, Werbena, Lawenda, Meluzyna, Piwonia.
 • Lubelskie: Denar, Jelly, Satina, Tajfun, Vineta, Gwiazda, Bellarosa, Bohun, Jurek, Imoresja, Otolia, Tonacja, Werbena.
 • Lubuskie: brak zaleceń na LOZ.
 • Łódzkie: Denar, Jelly, Satina, Tajfun, Vineta, Denar, Bellarosa, Michalina, Riviera, Ignacy, Impresja, Jurek, Werbena, Surmia, Astana, Lawenda.
 • Małopolskie: Denar, Satina, Vineta, Jelly, Tajfun, Bellarosa, Gwiazda, Ignacy, Jurek, Impresja, Otolia, Tonacja, Werbena.
 • Mazowieckie: Denar, Satina, Vineta, Gwiazda, Mazur, Riviera, Jurek, Impresja, Werbena.
 • Opolskie: Denar, Vineta, Jelly, Michalina, Ignacy, Impala, Jurek, Laskara.
 • Podkarpackie: Jurek, Mazur, Otolia.
 • Podlaskie: brak zaleceń.
 • Pomorskie: Satina, Tajfun, Vineta, Kuras, Impala, Jubilat, Ignacy, Mazur, Jelly, Ballarosa, Jurek, Kuba, Amarant, Michalina, Mieszko, Tonacja.
 • Śląskie: Tajfun, Vineta, Jelly, Ballarosa, Riviera, Impala, Bohun, Impresja, Werbena, Otolia, Astana, Lawenda, Piwonia.
 • Świętokrzyskie: Denar, Satina, Tajfun, Ballarosa, Vineta, Jelly, Gwiazda, Jurek, Bohun, Impresja, Otolia, Tonacja, Werbena.
 • Warmińsko-Mazurskie: Tajfun, Ignacy, Bohun, Impresja, Jurek, Michalina, Imppala, Mazur.
 • Wielkopolskie: Kuras, Michalina, Gwiazda, Impala, Jelly, Laskara, Amarant, Mieszko, Satina, Kuba, Jubilat, Otolia, Surmia.
 • Zachodniopomorskie: Denar, Tajfun, Jubilat, Ignacy, Jurek, Zuzanna, Impala, Gwiazda, Kuras, Michalina, Mieszko, Jelly, Kuba, Laskara, Mazur, Partner, Bellarosa, Kotwica, Otolia, Tonacja, Torpeda.
News Related

OTHER NEWS

Widzowie nie wybaczą tego Robertowi Janowskiemu? Coś TAKIEGO zrobił w "Twoja Twarz Brzmi Znajomo"

Widzowie nie wybaczą tego Robertowi Janowskiemu? Coś TAKIEGO zrobił w “Twoja Twarz Brzmi Znajomo” Robert Janowski jest nie tylko jurorem programu “Twoja Twarz Brzmi Znajomo”, ale także zwycięzcą jednej z ... Read more »

Sylwia Grzeszczak prywatnie. Tak żyje i mieszka słynna piosenkarka. Ostatnio rozstała się z mężem - Liberem. Jak sobie dziś radzi? [30.09]

Sylwia Grzeszczak prywatnie. Tak żyje i mieszka słynna piosenkarka. Ostatnio rozstała się z mężem – Liberem. Jak sobie dziś radzi? [30.09] Kliknij w przycisk Zobacz galerię, aby obejrzeć prywatne zdjęcia ... Read more »

Oficjalne ustalenia wieku emerytalnego. Takie wprowadzane są zmiany od 2024 w emeryturach. 60 lat dla kobiet i 65 mężczyzn? 1.10.2023

Oficjalne ustalenia wieku emerytalnego. Takie wprowadzane są zmiany od 2024 w emeryturach. 60 lat dla kobiet i 65 mężczyzn? 1.10.2023 Czy od nowego roku będzie zmieniony wiek emerytalny? Prezydent Andrzej ... Read more »

Jak wygląda jedno z najcięższych więzień w Polsce? Nikt nie chce tam trafić. Zobacz ZDJĘCIA prosto z cel

Jak wygląda jedno z najcięższych więzień w Polsce? Nikt nie chce tam trafić. Zobacz ZDJĘCIA prosto z cel Zobacz zdjęcia jednego z najsurowszych więzień w Polsce – kliknij TUTAJ! Oto ... Read more »

Co zrobić z imigrantami napływającymi do Europy? Jasne stanowisko Polaków

Wyniki sondażu jednoznacznie pokazują stanowisko Polaków w zakresie działań, jakie powinno podjąć kierownictwo polityczne Europy wobec imigrantów z Afryki. Imigranci na łodzi. Zdj. ilustracyjne Na zlecenie portalu wPolityce.pl pracownia Social ... Read more »

Kolejny rywal Polaków potrafi zaskoczyć. Już im to udowodnił

Na zdjęciu: reprezentacja Polski Po pięciosetowym boju reprezentacja Polski siatkarzy powalczy o drugie zwycięstwo w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich 2024 w Paryżu. Rywalem Biało-Czerwonych będą Bułgarzy, którzy efektownie zainaugurowali ... Read more »

Lepsza niż zwykła herbata. Stabilizuje poziom cukru we krwi

Herbata z oregano jest niesamowicie zdrowa Jak w dwie sekundy przygotować napar, który zwalcza przeziębienie, stabilizuje cukier we krwi oraz wspiera zarówno układ oddechowy, jak i trawienny? Wystarczy zalać wrzątkiem ... Read more »

Czym palić w ognisku? Wybór jest tylko jeden. Tak unikniesz sporego mandatu

Ognisko na działce jest dozwolone? Zanim rozpalisz, lepiej to sprawdź Planujesz rozpalić ognisko w ogródku? Sprawdź, w jakich sytuacjach lepiej tego nie robić, gdyż złamanie przepisów może skutkować mandatem. Ograniczenia ... Read more »

Oto rozebrana Karolina Skiba! Odkrywa swoje krągłości - zdjęcia. Są już po ślubie, a mąż schudł 10 kilo i planuje więcej 1.10.2023

Oto rozebrana Karolina Skiba! Odkrywa swoje krągłości – zdjęcia. Są już po ślubie, a mąż schudł 10 kilo i planuje więcej 1.10.2023 Karolina Skiba publikuje bardzo odważne kadry W sieci ... Read more »

Pod pokrywą kryje się najgłębsza dziura na Ziemi. Naukowcy przerwali projekt po 24 latach

SG-3, Supergłęboki Odwiert Kolski Choć od wielu lat przypomina raczej wysypisko i raj dla złomiarzy, daleko na Półwyspie Kolskim w Rosji znajduje się jedno z najciekawszych i najbardziej imponujących miejsc ... Read more »

W tym terminie łap za sekator i zetnij maliny. Za rok na gałęziach zabraknie miejsca na owoce

Maliny Maliny to owoce uwielbiane przez wielu z nas, dlatego chętnie uprawiane są w przydomowych ogrodach. Jednak aby obficie owocowały, warto zrobić przed zimą jedną rzecz. Podpowiadamy, jak pielęgnować maliny, ... Read more »

Via Carpatia mogła nigdy nie powstać. Skandaliczna wypowiedź polityka PO [WIDEO, ZDJĘCIA]

Wystarczył rzut oka na drogową mapę naszego kraju, by dostrzec, że nie ma ani jednej drogi szybkiego ruchu, która łączyłaby całą Polskę Wschodnią i sąsiadujące z nią państwa. Deklarację o ... Read more »

Lepiej wyrzuć ją z domu. Mówi się o niej "roślina biedy"

Mówi się o niej Stare przesądy głoszą, że niektóre gatunki roślin mogą przynosić nie tylko szczęście, ale i pecha. Na niechlubnej liście znalazł się popularny okaz, który gości na parapetach ... Read more »

Było oblewanie wodą i ciągnięcie za włosy. Anna Dereszowska nie wytrzymała

Anna Dereszowska została zaproszona do pierwszego odcinka “Rogalska Show” na antenie TVN Style. Takich scen z udziałem aktorki i dziennikarki mało kto się spodziewał. Nowy program Marzeny Rogalskiej ma dostarczyć ... Read more »

Luksusowe auta Rosjan na europejskim lotnisku. Ozdobiono je wymownymi hasłami

Rosjanie pozostawili swoje drogie samochody Mercedesy, Porsche, BMW, Land Rovery oraz Lexusy – to niektóre z luksusowych samochodów Rosjan, które od wielu miesięcy stoją na parkingu lotniska Helsinki-Vantaa w Finlandii. ... Read more »

Maszerowanie rozpaczliwcem

Subotnik zza ściany I A więc nie milion, ale wiele milionów będzie uczestniczyło w marszu PO w tę niedzielę. Tako rzecze Donald Tusk w wywiadzie dla kibicującego mu tygodnika. Przewodniczący ... Read more »

Żużel. Kolejne złoto Zmarzlika i pierwszy medal Vaculika! Klasyfikacja końcowa cyklu Grand Prix

Na zdjęciu: podium cyklu Grand Prix 2023 Bartosz Zmarzlik wygrał Grand Prix Polski w Toruniu i przypieczętował zdobycie czwartego w karierze tytułu indywidualnego mistrza świata na żużlu. Srebrny medal wywalczył ... Read more »

Komisja Ligi zdecydowała ws. Artura Jędrzejczyka. Wszystko jest już jasne

Legia Warszawa wygrała zaległy mecz z Pogonią Szczecin. Najwięcej kontrowersji wzbudziła czerwona kartka dla Artura Jędrzejczyka. Klub się z tym nie zgodził, więc zgłosił protest do Komisji Ligi, która już ... Read more »

Widzieliście już tego śmierdzącego owada? Wchodzi teraz do domów! Pojawiaj się na ścianach, parapecie...

Widzieliście już tego śmierdzącego owada? Wchodzi teraz do domów! Pojawiaj się na ścianach, parapecie… Czytaj więcej o tych owadach – kliknij TUTAJ! Te dziwne robaki wchodzą teraz do domów i ... Read more »

Była liderka rankingu WTA przekazała smutną wiadomość

Karolina Pliskova Swego czasu wygodnie siedziała na fotelu liderki światowego rankingu WTA. Teraz Karolina Pliskova zanotowała spory “zjazd”, a to nie wszystkie złe informacje związane z czeską tenisistką. “Niestety Karolina ... Read more »

Kowal. Trwają poszukiwania uzbrojonego mężczyzny. Podczas pościgu padły strzały

Kowal. Trwają poszukiwania uzbrojonego mężczyzny. Podczas pościgu padły strzały “Uwaga, Uwaga Mieszkańcy! Dziś ok. godz. 9 doszło do strzelaniny w ok. skrzyżowania ul. Kościuszki i Tylickiego. Policja poszukuje przestępcę, który ... Read more »

Bytomska policjantka w drodze na służbę ocaliła psa. Zwierzak trafił do schroniska, gdzie otrzymał pomoc i czeka na właściciela

Bytomska policjantka w drodze na służbę ocaliła psa. Zwierzak trafił do schroniska, gdzie otrzymał pomoc i czeka na właściciela Sierżant sztabowy Monika Kurek jest dzielnicową w Komisariacie Policji III w ... Read more »

Miała "przyjaciół" ze sporą ilością gotówki. To byli żonaci mężczyźni, szukający uniesień

– Podkuliła nogę i oparła brodę na kolanie. Gdy prześlizgiwała się wzrokiem po tytułach nieprzeczytanych wiadomości, jedna zwróciła jej szczególną uwagę. Zupełnie zapomniała o tej stronie. Trzy lata wcześniej założyła ... Read more »

Dziś w nocy w USA nastąpi shutdown? Biden czuwa w Białym Domu

Prezydent Joe Biden pozostanie w ten weekend w Waszyngtonie – poinformował Biały Dom. Ma to związek z ryzykiem tzw. shutdownu, czyli zamknięciem urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy ... Read more »

Joanna Liszowska kusi dekoltem na ściance. Trudno oderwać od niej wzrok!

Joanna Liszowska kusi dekoltem na ściance. Trudno oderwać od niej wzrok! Joanna Liszowska zyskała popularność oraz sympatię fanom dzięki rolom w takich produkcjach jak między innymi “Na dobre i na ... Read more »

Antymateria reaguje na grawitację w taki sam sposób, jak zwykła materia

Grawitacja oddziałuje też na antymaterię. Grawitacja działa tak samo na wodór, jak i antywodór. Eksperymenty przeprowadzone w CERN wykazały, że podobnie jak wszystko inne, co doświadcza grawitacji, tak i antymateria ... Read more »

Gwiazda "M jak miłość" poszła do "The Voice of Poland". Żaden juror się nie odwrócił

Laura Samojłowicz Laura Samojłowicz zyskała popularność, grając w serialu “M jak miłość” i “Hotel 52”. Ostatnio ponownie było o niej głośno za sprawą udziału w “Top model”. Nie wszyscy pamiętają, ... Read more »

Polak w Nowej Zelandii. "Czuję się, jakbym wygrał los na loterii"

— Mam wrażenie, że Nowozelandczycy traktują migrantów lepiej niż mieszkańcy innych krajów, w których żyłem. Są generalnie ciekawi kultury i pochodzenia, zainteresowani osobistymi doświadczeniami oraz historią — mówi Krzysztof Domin, ... Read more »

Zmiana czasu na zimowy 2023. Data zmiany czasu w Polsce! Uwaga, zmieniamy czas na zimowy! 30.09.2023

Zmiana czasu na zimowy 2023. Data zmiany czasu w Polsce! Uwaga, zmieniamy czas na zimowy! 30.09.2023 Zmiana czasu na zimowy 2023 wypada w nocy z 28 na 29 października. To ... Read more »

Android czy iOS? Dla kogo robot, dla kogo jabłko – co wybrać?

Android czy iOS? Dla kogo robot, dla kogo jabłko – co wybrać? Obecnie na rynku mobilnych systemów operacyjnych liczą się dwie platformy. Prym wiedzie Android, którego udział – zgodnie z ... Read more »
Top List in the World