V e-sportu se točí miliardy. Slovenský hráč Counter-Striku přiznal, kolik si vydělá hraním

v e-sportu se točí miliardy. slovenský hráč counter-striku přiznal, kolik si vydělá hraním

Martin Styk má dva tituly z českého mistrovství v Counter-Striku.

Svět profesionálního hraní videoher každý rok okouzlí miliony lidí po celém světě. Často se o esportu mluví jako o zábavě budoucnosti a teenageři sní o tom, že jednoho dne budou patřit mezi elitu v titulech jako jsou Counter-Strike nebo League of Legends. Slovenský profík Martin Styk nedávno prozradil, kolik peněz si za rok vydělá. Je to slušná brigáda, nebo práce s lukrativním výdělkem?

Největší tahákem jsou v esportu především lukrativní odměny za vítězství v turnajích. Takzvané prize money jsou vždy obrovským lákadlem. Strategická hra Dota 2 je mezi jednotlivými tituly absolutním vládcem. Před třemi lety se na světovém šampionátu The International rozdávala téměř miliarda korun.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Co budeme letos pařit? Redakce pořadu Enter vybrala 10 nejočekávanějších her roku 2024

Tehdy si vítězný tým Spirit odvezl z rumunské Bukurešti, kde se mistrovství světa konalo, výhru přesahující 400 milionů korun. Podíl z této výhry měl i slovenský hráč Oliver Lepko, který triumfem získal zhruba 45 milionů korun.

V žebříčku webu esportsearnings.com monitorujícím výdělky v turnajích se mezi desítkou turnajů s největšími prize money vyskytuje některý z Dota 2 turnajů rovnou osmkrát. Další hrou s pohádkovými výhrami je například střílečka Fortnite nebo strategie na mobilní telefony Arena of Valor.

Nejsledovanější esport hry jako Counter-Strike nebo League of Legends si o takových astronomických výhrách mohou nechat zdát. Na světovém šampionátu Worlds 2023 v League of Legends se hrálo o 50 milionů, ze kterých si vítěz vzal desetinu.

V Counter-Striku je to ještě méně. Na největším světovém turnaji v této střílečce Majoru, který se na přelomu března a dubna koná v dánské Kodani, leží balík 28 milionů korun. Vítěznému mužstvu pak připadne něco málo přes 11 milionů korun.

Pro srovnání na posledním mistrovství České republiky si vítězný tým Sampi.Tipsport vybojoval odměnu jeden milion korun.

I přes nižší finanční odměny za vyhrané turnaje si hráči Counter-Striku nebo League of Legends dokáží slušně vydělat.

Tři hlavní zdroje příjmů

Slovák Martin Styk, ve světě Counter-Striku známý pod přezdívkou Styko, už roky působí v zahraničí. Od triumfů na mistrovství České republiky se přesunul mezi světovou elitu v roce 2015. S týmy HellRaisers, Mousesports, Godsent nebo nyní Apeks objíždí jeden prestižní turnaj za druhým a dlouhodobě se pohybuje mezi dvacítkou nejlepších mužstev planety.

Čtyřikrát si zahrál na světovém Majoru. Dosud poslední v Paříži se mu vydařil nejlépe za celou kariéru a se svými spoluhráči z týmu Apeks se umístil na třetím místě.

Ve videu na sociálních sítích nyní odhalil, kolik peněz si v norském klubu vydělá. Příjmy rozdělil do tří hlavních kategorií: měsíční mzda, výhry v turnajích a ostatní příjmy.

„Ostatní jsou například peníze z nálepek z Majoru, ze sociálních sítí jako YouTube a Twitch nebo partnerské spolupráce,“ vysvětlil Styk na úvod, z čeho mu plynou peníze.

Velkým fenoménem Counter-Striku jsou samolepky, které obdrží každý tým, jenž se skrze náročnou kvalifikaci probojuje mezi 24 nejlepších týmů světa na turnaj zvaný Major. Samolepky účastníků se pak prodávají přímo ve hře. Fanoušci po celé planetě si mohou koupit symbol oblíbeného týmu a nalepit si ho na některou ze zbraní, kterou v Counter-Striku používají.

To samé platí i v případě hráčů, kteří mají vlastní nálepku s podpisem. Jedna kapsle s nálepkami stojí zhruba dvacet korun. Jedná se o levnou záležitost a fanoušci po nich baží ve velké míře. Každý hráč a tým má podíl z prodejů od společnosti Valve, která stojí za vývojem Counter-Striku a platformy Steam, na níž se samolepky prodávají.

Pořádné výplaty v zámoří

V minulosti se fanouškům naskytl pohled na výdělky dvojice špičkových Counter-Strike hráčů Robina Koola z týmu FaZe Clan a Dána Patricka Hansena z Ninjas in Pyjamas. Estonský střelec Kool obléká dres amerického mužstva, které poslední dva roky dominuje světovému Counter-Striku. V předminulé sezóně ovládlo největší světový turnaj Major a také prestižní turnaje v Katovicích či Kolíně nad Rýnem.

Estonský střelec si díky tomu měl v roce 2022 vydělat téměř 19 milionů korun za rok. Přišel na to jeden z uživatelů sociální sítě Reddit, když v estonském centrálním registru RIK objevil Koolovo jméno. Z částky se však nedá rozklíčovat, jakou část z toho tvoří mzda, výhry v turnajích nebo hráčské samolepky.

Hansen působil od listopadu 2020 do března 2021 v americkém mužstvu Cloud9, s nímž uzavřel pohádkový kontrakt. Celý klub tehdy dbal na maximální transparentnost a zveřejnil, kolik si jeho hráči vydělají. Dánský střelec podepsal tříletý kontrakt za téměř 30 milionů korun, což odpovídá měsíční mzdě 809 tisíc korun.

„Mzdy Koola a Hansena jsou pořádné a já se jim ani neblížím. Pro mě jsou proto velmi důležité výhry v turnajích, přestože se neúčastníme všech největších turnajů,“ uvedl sedmadvacetiletý Styk, který si v minulém roce díky Counter-Striku vydělal přes 11 milionů korun.

Zhruba třetinu jeho příjmu tvoří základní mzda. Norský tým mu každý měsíc poslal 300 tisíc korun. „Bylo několik možností, jak si zvednout plat, například pobídkami nebo výkonnostními bonusy,“ prozradil slovenský hráč.

Ačkoliv vedení týmu posadilo Styka v září na lavičku, dvojnásobný český šampion stihl s parťáky v dresu Apeks vyhrát v minulé sezóně celkem čtyři a půl milionu. Jenže celá částka neputuje přímo k hráčům.

O výši podílu z odměn se tvrdě vyjednává

„Prize money v mém týmu rozdělujeme padesát na padesát pro klub a zbytek hráčů, včetně trenérů. To se vyjednalo v naší smlouvě. Některé týmy mají odlišná čísla. Můj podíl byl sedm procent, to znamená, že já jsem v tomto roce vyhrál 330 tisíc korun,“ přiznal Styk.

Jak se odměny rozdělí, bývá často nejdůležitějším bodem smluvního vztahu mezi klubem a hráči. Vyjednávání jsou tvrdá a dalším faktorem bývá popularita a úspěšnost klubu. Nejslavnější týmy si z prize poolu ukrojí třeba jen desetinu a zbytek nechají hráčům, protože vědí, že mnohem více peněz vydělají na prodeji dresů a týmového oblečení.

Největší část Stykova výdělku tak spadá do třetí kategorie, ostatní. Ta činí více než sedm milionů korun a Styk do ní řadí příjmy z video platforem Twitch.tv a YouTube, dále partnerské spolupráce a samozřejmě podíl z již zmiňovaných samolepek.

Slovenský hráč s Apeks v Paříži na Majoru skončil na bronzové příčce, což celému klubu přineslo 1,8 milionu korun. Při uplatnění výše uvedené logiky, že z výher v soutěžích má 7 procent, vychází, že si z největšího turnaje odnesl 126 tisíc korun.

Za nálepky z prestižní akce má ale násobně víc. Konkrétní podíl ani počet prodaných kusů Styk však zveřejnit nemůže, přesto z videa vyplývá, že právě díky nim mohl zažít jeden nejvýdělečnějších roků v kariéře. Pro řadu hráčů z menších regionů je tak účast na Majoru možnost, jak si zajistit lepší budoucnost: říct si o angažmá v nejlepších týmech a zároveň si vydělat pořádné peníze.

Herní a technologický pořad Enter můžete sledovat každou sobotu ve 22:40 nebo v úterní repríze ve 23:40 na CNN Prima NEWS či přímo na webu CNNPrima.cz, kde najdete také archiv odvysílaných epizod. Poslední odvysílaný díl můžete zhlédnout níže:

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World