Sparta vyhrála v Olomouci 4:1 a před nadstavbou dál vede ligu o čtyři body

Olomouc – Sparťanští fotbalisté vyhráli v posledním 30. kole základní části první ligy v Olomouci 4:1 a před nadstavbovou částí udrželi na čele tabulky čtyřbodový náskok před druhou Slavií. V úvodním dějství se za hosty dvakrát trefil kapitán Ladislav Krejčí, po změně stran další góly přidali Veljko Birmančevič a Jan Kuchta. Za Sigmu snížil střídající Jáchym Šíp. Hanáci zakončili základní část na osmé místě a ve skupině o Evropu vyzvou Hradec Králové.

sparta vyhrála v olomouci 4:1 a před nadstavbou dál vede ligu o čtyři body

foto

foto

foto

foto

Obhájce titulu z Letné vstoupil do zápasu aktivně a dostal Sigmu pod tlak. V šesté minutě poslal míč do sítě Kuchta, gól však kvůli ofsajdu sparťanského útočníka neplatil. Vzápětí vystřelil zpoza vápna Ryneš, jehož přízemní pokus pokryl brankář Stoppen. Po čtvrthodině se k první šanci dostala také Olomouc, jenže Zifčákovi zakončení po prudkém centru Pokorného nesedlo.

Úvodní branku dala v 28. minutě Sparta. Po faulu Pokorného na Kuchtu v pokutovém území se z penalty přesnou střelou k levé tyči prosadil Krejčí. O pět minut později přidal sparťanský kapitán svoji druhou branku, když si naběhl na rohový kop Kairinena a hlavou poslal míč neomylně do sítě.

Třetí gól mohl přidat krátce po začátku druhého poločasu Kuchta, jenže ve vyložené šanci po Haraslínově přihrávce netrefil míč čistě a minul. Letenské to však nemuselo mrzet, protože o chvíli později se po Rynešově přihrávce přesnou střelou ke vzdálenější tyči prosadil nejproduktivnější hráč soutěže Birmančevič. Srbský křídelník se prosadil v šestém kole po sobě a se 14 góly v ligovém ročníku ztrácí už jen jednu branku na čelo tabulky kanonýrů.

Převahu hostujícího týmu pak vyjádřil ještě Kuchta, který v 66. minutě zblízka lobem úspěšně zakončil sparťanskou kombinaci po levé straně. Až poté se poprvé prosadili také Hanáci, na 1:4 snížil v 75. minutě úspěšnou hlavičkou po Pospíšilově centru střídající Šíp. Pro mladého záložníka se jednalo o první branku v nejvyšší soutěži.

Sigmu to viditelně povzbudilo a krátce poté mohl po Šípově průnikové přihrávce přidat druhou branku Zifčák. Proti byl však Panák, který pohotovým skluzem nadějnou střelu zablokoval. Hanáci nenavázali na minulou senzační remízu 2:2 ze stadionu Slavie. Sparta v lize potřetí za sebou zvítězila.

Hlasy trenérů po utkání:

Jiří Saňák (Olomouc): “Sice jsme se Spartou prohráli 1:4, ale viděli jsme v zápase potenciál našeho týmu do budoucna. Zápas se hrál v úžasné atmosféře. Pro některé z našich hráčů to byla maturita, podobný zápas hráli poprvé. Máme určité limity a na Spartu to dnes nestačilo. Hosté nás v individuálních záležitostech pořádně prověřili a potvrdili roli favorita. Podobná utkání proti favoritům rozhoduje efektivita. Pokud na začátku nevyužijete náznak šance, kterou v zápase máte, tak se soupeř dostane do klidu, získá sebevědomí a už se hraje těžko. Teď začíná v podstatě nová soutěž, takové hokejové play off. Naše úspěšnost v závěrečné fázi sezony bude rozhodovat o hodnocení celé sezony. Kdybychom uspěli a dostali se do Evropy, věřím, že by se to hodnotilo pozitivně. S Hradcem to bude těžký souboj, ale všichni se o to teď chceme poprat.”

Brian Priske (Sparta): “Odehráli jsme dobré utkání. V prvním poločase měla Olomouc pár momentů, kdy nás mohla zasáhnout, ale jinak jsme měli zápas plně pod kontrolou. Teď už se musíme co nejlépe připravit na další utkání, čeká nás v podstatě šest finálových zápasů (včetně finále poháru). Jsme velmi šťastní, že jsme dnes vyhráli a zakončili základní část soutěže na prvním místě. Byl to jeden z našich cílů pro tuto sezonu. Hráči podávali po celou sezónu skvělé výkony a získali jsme velké množství bodů. Víme, jakou máme sílu a čeho můžeme dosáhnout. Ale respektujeme sílu české ligy, která má velkou kvalitu a zápasy v ní nejsou jednoduché. Nevzpomínám si, že bych někdy zažil podobně úžasnou atmosféru. Fanoušci si zaslouží obrovský respekt, jsou úžasní už dlouhou dobu.”

Sigma Olomouc – Sparta Praha 1:4 (0:2)

Branky: 75. Šíp – 28. z pen. a 32. Krejčí, 53. Birmančevič, 66. Kuchta. Rozhodčí: Pechanec – Caletka, Kříž – Všetečka (video). ŽK: Juliš – Wiesner. Diváci: 12.359 (vyprodáno).

Sestavy:

Olomouc: Stoppen – Pokorný, Matys, Vraštil (69. Ventúra) – Chvátal, Pospíšil, Zorvan (69. Langer), Breite (90.+1 Hadaš), Uriča – Zifčák (90.+1 Fiala), Juliš (54. Šíp). Trenér: Saňák.

Sparta: Vindahl – Sörensen, Panák, Krejčí – Wiesner, Kairinen, Sadílek (62. Laci), Ryneš (62. Zelený) – Birmančevič (69. Karabec), Haraslín (82. Pešek) – Kuchta (69. Olatunji). Trenér: Priske.

18 minutes ago

Audi to develop new electric cars with MG parent

On BJP margins, Maneka Gandhi keeps Ram Temple at bay, woos Muslim vote

It’s Happening: Filming Officially Underway On Final Half Of ‘Yellowstone’ Season 5

Slew of Google Chrome security holes leaves billions of users impacted

20 minutes ago

Family says Hornets star LaMelo Ball drove over her son’s foot, sues player and team

Warning that fish oil may raise risk of heart disease and stroke

Where Are Chrysler 5.7 Hemi Engines Made & How Much Horsepower Do They Produce?

Oilers Announce Full Schedule vs Dallas Stars

Stanford's NiJaree Canady A Finalist For 2024 USA Softball Collegiate Player of the Year

24 minutes ago

Surgeon: The five health 'red flags' your eyes are giving you - and the huge mistakes that can lead to vision loss and cancer

Beloved couple finally set for a reunion as they spend the night together in EastEnders