Sosyal medya: İçerik oluşturucu ekonomisi neden hızla büyüyor?

the latest tech news, global tech news daily, tech news today, startups, usa tech, asia tech, china tech, eu tech, global tech, in-depth electronics reviews, 24h tech news, 24h tech news, top mobile apps, tech news daily, gaming hardware, big tech news, useful technology tips, expert interviews, reporting on the business of technology, venture capital funding, programing language

Sosyal medya: İçerik oluşturucu ekonomisi neden hızla büyüyor?
İçerik oluşturucu ekonomisi, 50 milyondan fazla içerik oluşturucu, sosyal medya influencerı, blog yazarı ve videographer tarafından oluşturulan bir işletme sınıfı. 2,3 milyon kişi bu işi tam zamanlı olarak yaptığını söylüyor.

the latest tech news, global tech news daily, tech news today, startups, usa tech, asia tech, china tech, eu tech, global tech, in-depth electronics reviews, 24h tech news, 24h tech news, top mobile apps, tech news daily, gaming hardware, big tech news, useful technology tips, expert interviews, reporting on the business of technology, venture capital funding, programing language

Büyümelerine ve para kazanmalarına yardımcı olmak için sosyal medyayı, platformları ve finans araçlarını kullanıyorlar. Toplam pazar büyüklüğü 92 milyar Euro’nun üzerinde ve bu her gün artıyor. Pandemi, büyümeyi körükleyen büyük bir faktör oldu ve yatırımcılar bunun bir parçası olmaya istekli. İş analitiği şirketi CB Insights, yalnızca 2021’de içerik oluşturucu odaklı şirketler tarafından 1,1 milyar Euro toplandığını kaydetti.

Peki markalar tıklamaları nasıl nakite çeviriyor? İçerik oluşturmayı henüz benimsemeyen şirketler geride kalacak mı?

Global Tech News Daily

Bugün dünyadaki çoğu insan sosyal medyaya aşina. En büyük markaların, yeni müşteriler çekmek için savaşırken Facebook, Instagram, YouTube ve TikTok gibi platformlarda bağımsız içerik oluşturucularla çalışması normal hale geldi. İçerik oluşturucu ekonomisi hızla büyüyor.

Gelecek nesli etkilemek

Z kuşağı ve Y kuşağı, bu demografinin çoğunu oluşturuyor. Onlar 1981 ile 2012 arasında doğan insanlar. Birçoğu esnek çalışma saatlerine ve kendi işinin patronu olmaya ilgi duyuyor.

Global Tech News Daily

2021’de, uygulamaların tıklamalardan ve görüntülemelerden para kazanmasına yardımcı olan araçlara ve platformlara her zamankinden daha fazla yatırım yapıldı. Bu trendden faydalananlardan biri, QQQ olarak bilinen sosyal medya yıldızı ve girişimci Abdullah Al-Ghafri. Bir milyon YouTube abonesine ulaşması 1 yıldan az sürdü.

Al-Ghafri, tecrübesini anlatıyor: “Her şeye Snapchat’ten başladım çünkü harika bir uygulama. Snapchat’in yeri ayrı. Neden? Çünkü bugünlerde Instagram’da birçok insanın iki milyon üç milyon takipçisi olduğunu görebiliyoruz. Ama Snapchat’te her şey gerçek. Birkaç yıl önce birçok kişi bana ‘Lütfen Abdullah, YouTube’a gir’ dedi. YouTube’un bütün bir ekibe ihtiyacı var, ne demek istediğimi anlıyor musunuz? Ve evet, yedi ay önce YouTube’a başlamam gerektiğini söyledim, ama çok yüksek kalitede, belki de TV’den daha fazlasını vererek.”

Sosyal medya influencerı ve girişimcisi olmak

Sosyal medya toplumu yeniden şekillendirdi. Influencer ve girişimci Abdullah Al-Ghafri, bu platformların olumlu anlamda kullanılmasının önemli olduğunu söylüyor: “Şimdi, çocukların yüzde 80’i eminim şarkıcı olmak istiyor. Futbolcu olmak istiyor. Sosyal medyada dans etmek falan istiyor. Biri kötü bir şey yapıyorsa ve sosyal medyada trenddeyse, evet trendde ama kötü bir şey yapıyor. Onları inanılmaz bir karakter olarak gösteriyorlar. Ben bir çocuksam, o kötü olsa bile neden böyle olmayı hayal etmeyeyim? İnsanların onların peşinden gittiğini görüyorum, alkışlıyorlar ve onları seviyorlar. Asıl sorun bu. Bu özgürlükle ilgili değil. İnsanlara saygı duymakla ilgili. Gelecek nesille ilgili. Neyin iyi neyin kötü olduğunu bilmek zorundalar.”

“İki günümüz aynı değil”

Influencer olmak ve milyonlarca takipçiye sahip olmak kulağa eğlenceli gelebilir. Ama bu sadece bir vlog çekmekten daha fazla bir şey mi? Gazeteci ve Influencer Uptin Saiidi bize, iki günün aynı olmadığı tam zamanlı bir içerik üreticisi olmanın nasıl bir şey olduğuna dair perde arkası bir bakış sunuyor.

Bu özel günde, büyük bir video konferansına katılıyor. VidCon, bağlantı kurmak, öğrenmek ve işbirliği yapmak için markaları ve içerik oluşturucuları bir araya getiriyor. YouTube platformunda markalarla çalışan video içerik oluşturucuları bilgilerini paylaşıyor.

Milyarlarca insan YouTube, Facebook, TikTok kullanıyor. Büyük bir markadan çok bir yüzle, bir kişiyle bağlantı kurmak istiyorlar. Uptin, geçen yıl kendi videolarını çekmeye başladı ve 700 bin takipçiye ulaştı.

Yaptığınız işi gerçekten sevmeniz gerekir. İlk bir veya iki yıl fazla para kazanamayacaksını. İvme kazanmak zaman alır.

Uptin Saiidi Gazeteci ve Influencer

İlk başta para kazanmıyordu, ancak şimdi ürettiği izlenme sayısına göre ödeme yapan YouTube ve Facebook’tan gelir elede ediyor. Ayrıca havayolları ve teknoloji şirketleri gibi markalarla birlikte çalışıyor. VidCon etkinliğinde bu işi yıllardır yapan, milyonlarca dolar kazanan ve kendi markası kuran insanlarla tanışma fırsatı buluyor.

Uptin, “Fakat buna dahil olmak için yaptığınız işi gerçekten sevmeniz gerekiyor. İlk bir veya iki yıl fazla para kazanamayacaksınız. İvme kazanmak zaman alıyor. Ayrıca tüm videolarımın bilgilendirici ve eğlenceli olduğundan emin olmaya çalışıyorum çünkü insanların hayatlarına bazı benzersiz içerikler getirmeniz gerekiyor. Bu nedenle, izlenme alan videolar oluşturmak yalnızca viral olmalarını ummakla ilgili değil, aynı zamanda gerçekten değer sağlayan içerik oluşturmakla da ilgili.” diyor.

“Markalar güne ayak uydurmalı”

Peki içerik oluşturma dünyası için sırada ne var? Sosyal medya her zamankinden daha çok yönlü hale geliyor, insanların iletişim kurma ve çevrimiçi dünyayı algılama şeklindeki çizgileri bulanıklaştırıyor.

Bir marka şu anda influencer pazarına girmemişse geç kalmış demektir ancak hala zamanınız var.

Alessandro Bogliari The Influencer Marketing Factory’nin Kurucu Ortağı ve CEO’su

The Influencer Marketing Factory’nin Kurucu Ortağı ve CEO’su. Alessandro Bogliari, New York’tan bize katılıyor. Ona sosyal medyanın pazarlama ve içerik oluşturma dünyasındaki geleceğini sordum: “Dürüst olmak gerekirse her gün yeni bir uygulama ve yeni bir canlı yayın uygulaması ve sosyal medya görüyorum. Pazarlama harcamalarında büyük bir artış göreceğiz. Bir marka şu anda influencer pazarına girmemişse geç kalmış demektir ancak hala zamanınız var. Ama buna gerçekten inanmıyorsanız, o zaman şu anda yaratılmakta olan ortam için oldukça eski kalacaksınız. Bu yüzden her zaman önerdiğim şey sosyal medyada vakit geçirmek, neler olduğunu anlamak çünkü her şey değişiyor ve siz güncellenmek ve olayların döngüsünde olmak istiyorsunuz.”

Alessandro’ya göre büyük markalar sosyal medya trendlerini takip etmeli.

Sosyal medyada hikaye anlatımı ciddi bir iş. Artık sadece bir eğlence değil. İçerik oluşturma, büyük para kazandıran ve son derece etkili bir pazarlama aracı olabilir. Teknoloji günlük yaşamlarımıza giderek daha fazla entegre olurken, influencerlar ve markalar, sosyal açıdan daha sorumlu içerikle bir gelecek yaratabilir mi?

News Related

OTHER NEWS

Araştırma: Hayvanlar çiftleşirken zevk alıyor mu? Yunuslarla ilgili bilim dünyasını şaşırtan sonuç

Güncel bir araştırma, dişi yunusların büyük ve gelişmiş klitorisleri sayesinde çiftleşmekten zevk aldıklarını ortaya koydu.  Yunusların, diğer türdeki yunuslarla dahi hem heteroseksüel hem de homoseksüel ilişkiye girdikleri ve mastürbasyon yaptıkları ... Read more »

Taliban, Afganistan'da kamusal alanda kadınlara burka zorunluluğu getirdi

Taliban, Afganistan’da kadınların kamusal alanda tüm vücutlarını ve yüzlerini örten kıyafet giymesini emreden bir kararname yayınladı.  Taliban lideri Molla Hibetullah Ahundzade tarafından imzalanan kararname, Kabil’de Fazileti Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı ... Read more »

Ekrem İmamoğlu 'vız gelir tırıs gider' ifadesi için özür diledi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün yaptığı konuşmasındaki “Vız gelir tırıs gider” ifadesi için özür diledi. Yazlık fide dağıtım programında konuşan Ekrem İmamoğlu, eleştirilen fotoğraf ve konuşmasına ilişkin açıklamalar ... Read more »

İtalya, Putin'e ait olduğu iddia edilen 700 milyon dolar değerindeki mega yata el koydu

İtalya’da yetkililer, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ait olduğu spekülasyonları sonrası sahibi belirsiz bir mega yata el koydu.  İtalyan polisi, 700 milyon dolar değerinde olduğu düşünülen “Şedrazat” isimli yatın sahibini ... Read more »

Küba'da 5 yıldızlı otelde gaz sızıntısı nedeniyle patlama oldu: En az 22 ölü

Küba’nın başkenti Havana’da bir otelde meydana gelen patlamada en az 22 kişinin hayatını kaybettiği ve enkazda arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği bildirildi.  İlk belirlemelere göre, cuma günü başkentteki 5 yıldızlı ... Read more »

İmamoğlu, tartışma yaratan fotoğrafla ilgili konuştu: Vız gelir tırıs gider, umurumda değil

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Karadeniz turu için davet ettiği gazeteciler üzerinden gelen eleştirilere “Bu kardeşiniz için vız gelir tırıs gider. Hiç umurumda değil,” diyerek tepki gösterdi; ‘sesini ... Read more »

Amber Heard, karalama davasında Johnny Depp'e karşı hangi suçlamaları yöneltti?

Sinema oyuncusu Amber Heard eski eşi Hollywood aktörü Johhny Depp’in açtığı karalama davasında hakim ve jüri karşısında ifade verdi. Depp, Heard’ün 2018 yılında Washington Post gazetesinde yazdığı bir yazıdaki ifadeleri ... Read more »

Almanya Maliye Bakanı, keyif amaçlı esrar kullanımının yakında yasallaşacağını duyurdu

Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, ülkede esrar kullanımını yakında yasallaştıracaklarnını teyit etti.  Koalisyonun en üst düzey Hür Demokrat Partili üyesi Lindner, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “İnsanların bana sürekli sorduğu bir ... Read more »

İmamoğlu, tartışma yaratan fotoğrafla ilgili konuştu

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Karadeniz turu için davet ettiği gazeteciler üzerinden başlayan tartışmalarla ilgili ‘sesini herkese duyurma çabası’ içinde olduğunu söyledi. İmamoğlu’nun davet ettiği gazeteciler arasında yer ... Read more »

Simon Pelley: İngiltere Körfez'de serbest ticaret anlaşması müzakerelerine hazırlanıyor

İngiltere, önümüzdeki aylarda Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi ile ikili ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla serbest ticaret anlaşması müzakerelerine girmeyi ümit ediyor.  İngiltere’nin Orta Doğu Tiicaret Komiseri ve Kuzey Emirliklerinde ... Read more »

Belarus mahkemesi, uçağı zorla Minsk’e indirilen muhalifin kız arkadaşına 6 yıl hapis cezası verdi

Belarus mahkemesi, 2021 yılı mayıs ayında yolculuk yaptığı uçağı Minsk’e indirilen muhalifin Rus vatandaşı kız arkadaşına 6 yıl hapis cezası verdi. “Vyasna” adlı insan hakları derneği, Atina’dan Vilnius’a giderken Minsk ... Read more »

Partnerinin prezervatifinde gizlice delik açan Alman kadın, cinsel saldırıdan suçlu bulundu

Almanya’da bir kadının cinsel partnerinin prezervatiflerinde önceden gizlice delik açmasıyla ilgili tarihi davada kadın suçlu bulundu. Dava kararına göre kadın ‘cinsel saldırı’ suçunu işledi. Alman medya organlarında geniş yer bulan ... Read more »

Adalet Divanı Başsavcısı: AB vatandaşları kirli hava yüzünden tazminat talep edebilir

Avrupa Adalet Divanı Başsavcısı Juliane Kokott, Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının hava kirliliği seviyesinin yarattığı zararlardan dolayı hükümetlerinden tazminat talep edebileceği tavsiyesinde bulundu. Juliane Kokott, AB hükümetlerinin hava kalitesiyle ilgili vaatlerini ... Read more »

Rapor: Avrupa kokain üretimi, tüketimi, dağıtımında merkez haline geldi; yıllık ciro 10 milyar euro

Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) ve Avrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığını İzleme Merkezi’nin (EMCDDA) ortak yayımladığı rapor, kokain üretimi, tüketimi ve dünyanın diğer bölgelerine dağıtımı konusunda Avrupa’nın giderek merkez haline geldiği ... Read more »

Karine Jean-Pierre, Beyaz Saray’ın ilk siyahi ve eşcinsel kadın sözcüsü oldu

ABD Başkanı Joe Biden, Karine Jean-Pierre’in Beyaz Saray Sözcüsü olarak atandığını duyurdu. Böylelikle, Beyaz Saray’da ilk kez siyahi ve eşcinsel olduğunu saklamayan bir kadın Sözcü olarak görev yapacak. Beyaz Saray’ın şu ... Read more »

I dati sono il 'petrolio del presente'? Sì, dice questo esperto di sanità

Un grande ‘cassetto’ contenente tutti i dati sanitari disponibili relativi a ciascun cittadino dell’Unione Europea. Dati digitali che, una volta inseriti nel sistema, serviranno a generare informazioni per alimentarlo. Perchè, ... Read more »

Yeni bulgu: Domuz kalbi nakledilen ilk kişi hayvandaki virüs nedeniyle ölmüş olabilir

Bir domuzdan kalp nakli yapılan ilk kişiyi neyin öldürdüğünü öğrenmeye çalışan araştırmacılar, organın bir hayvan virüsü içerdiğini keşfettiler, ancak ölümde herhangi bir rolü olup olmadığı henüz açıklanmadı.  Maryland’de yaşamış olan ... Read more »

Özdağ’dan Soylu’ya: Cumhuriyet tarihinin en büyük kriminalisin, görevin bittiğinde tutuklanacaksın

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, kendisine “Soros çocuğu” diyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Bu görevin bittiği zaman tutuklanacaksın, sen cumhuriyet tarihinin en büyük kriminalisin” diyerek yanıt verdi. Soylu’ya yönelik ... Read more »

Johnson'ın muhafazakar partisi Britanya yerel seçimlerinde hezimete uğradı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Muhafazakar Partisi yerel seçimlerde ciddi kan kaybı yaşadı. Londra’daki geleneksel kalelerini muhalefete kaptıran Johnson’ın başka şehirlerde de kayıpları oldu. Büyük Britanyalı seçmenlerin hükümeti bir dizi skandal ... Read more »

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idam edilişinin 50. yılı: Karara hangi partiden kimler onay verdi?

Marksist-Leninist görüşlere sahip 1968 devrimci gençlik hareketinin öğrenci liderleri ve siyasi aktivistleri olan Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 12 Mart Muhtırası sonrası 6 Mayıs 1972’de gerçekleşen idamlarının üzerinden ... Read more »

Dünya Gıda Ödülü'nü NASA iklim uzmanı Cynthia Rosenzweig kazandı

Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi’nin (NASA) araştırmacılarından tarım ve iklim uzmanı Cynthia Rosenzweig Dünya Gıda Ödülü’ne layık görüldü  Bilim insanı iklim değişikliğinin gıda üretimi üzerindeki etkileriyle ilgili yenilikçi modellemesiyle 250 ... Read more »

Türkiye, olası yeni orman yangınlarına ne kadar hazır?

Türkiye’de geçtiğimiz yıl ocak ile ağustos ayları arasında 177 bin 476 hektar ormanlık alan kül oldu.  Greenpeace, kaybın büyüklüğünü ‘Yangınlarla yaklaşık 250 bin futbol sahası, tüm İstanbul’un yaklaşık 5’te 1’i ... Read more »

İsrail'in Elad kentindeki bıçaklı saldırıda en az 3 kişi yaşamını yitirdi

İsrail’in Elad kentinde meydana gelen bıçaklı saldırıda üç kişi hayatını kaybetti. İsrail’in Bağımsızlık Günü’nde meydana gelen saldırıda dört kişinin de yaralandığı, yaralılardan ikisinin durumunun ağır olduğu bildirildi. İsrail polisi olayın ... Read more »

Ümit Özdağ ile Süleyman Soylu arasında "Soros'un çocuğu" gerginliği

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir televizyon kanalında yaptığı açıklamaların ardından yarın İçişleri Bakanlığı’nın önüne gideceğini söyledi. İçişleri Bakanı Soylu’nun kendisi için “Soros’un çocuğu” dediğini ... Read more »

La vital importancia del intercambio de datos para un sistema sanitario común en la Unión Europea

Luís Filipe Goes Pinheiro, presidente del Consejo de Administración de SPMS, considera que “los datos son el petróleo del presente”.  El experto en sanidad, explica al equipo de Smart Health, los ... Read more »

Dans le secteur de la santé, le Portugal mise sur les données, "l'or noir d'aujourd'hui"

L’Union européenne vient de lancer l’Espace européen des données de santé, une base de données interconnectée qui sera déployée au cours des prochaines années en vue de faciliter l’accès aux ... Read more »

Sahte ifade yüzünden gençliğini hapiste geçiren eski mahkuma rekor tazminat

Amerika Birleşik Devletleri’de 1993 yılında işlenen bir cinayetten dolayı cezaevine giren Shawn Williams suçsuz olduğunun anlaşılması üzerine hapisten çıktı. Williams açılan kamu davasında 10 buçuk milyon dolarlık tazminat üzerinde anlaştı. Bu ... Read more »

Una sanità targata UE, predisposta una banca dati per incrociare le informazioni

In un mondo sempre più connesso, la pandemia di COVID ha ulteriormente evidenziato come la nostra salute dipenda dallo scambio di informazioni cliniche vitali per garantire i trattamenti e la ... Read more »

Digitalización e intercambio de datos para mejorar los sistemas sanitarios públicos en la UE

En un mundo cada vez más conectado, la pandemia de COVID-19 ha puesto aún más de manifiesto, cómo nuestra salud depende del intercambio de información clínica vital para garantizar los ... Read more »

Comment la numérisation et le partage des données renforcent-ils les systèmes de santé européens?

La pandémie de Covid-19 a donné lieu à des avancées spectaculaires dans la technologie des vaccins. Mais elle a également mis en évidence l’importance du partage d’informations. L’échange et l’accès à ... Read more »

Digital future: how data is transforming healthcare in Europe?

The Covid-19 pandemic saw spectacular advances in vaccine technology, but it also highlighted the huge importance of digital healthcare. Exchanging and having access to clinical information can be vital for both the ... Read more »

Dawn of a new healthcare era: "Data is the new oil"

The European Union has made digitalisation in healthcare a top priority. It recently launched a European Health Data Space that aims to facilitate access to patient health information across the entire ... Read more »

İstanbul'da silahla vurulan 19 yaşındaki Asiye Atalay yaşamını yitirdi

İstanbul Esenler’de sokakta yürüdüğü sırada, silahla vurulan 19 yaşındaki Asiye Atalay hayatını kaybetti. Alınan bilgiye göre, dün akşam saatlerinde Ümit K, kendisinden ayrılma istediğini kabul etmeyip saplantı haline getirdiği öne ... Read more »

Dünya Sağlık Örgütü: Covid-19 pandemisi 15 milyona yakın can aldı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Covid-19 hastalığına yol açan koronavirüsten ya da salgın nedeniyle yoğun baskı altında kalan sağlık sistemleri nedeniyle son iki yılda yaşanan can kaybının 15 milyona yakın olduğunu ... Read more »

AP'den Kavala için ortak metin: 'Türk hükümeti AB sürecini bilerek sona erdirmiştir'

Avrupa Parlamentosu (AP), müebbet hapis cezasına çarptırılan Osman Kavala için bir karar metni yayınladı. Metinde, bağlayıcı olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararının yerine getirilmediği ve bu şekilde Türk hükümetinin ... Read more »

Türkiye ve dünyada kişi başı kaç kilo şeker tüketiliyor, toz şeker fiyatları ne kadar arttı?

Türkiye’de resmi rakamlara göre Nisan 2022 itibarıyla yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 69,97, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 121,82 oldu. Son dönemde enflasyon nedeniyle fiyatları ciddi oranda artan temel tüketim ... Read more »

Bill Gates: Elon Musk, Twitter’ı daha kötü hale getirebilir

Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, Tesla’nın sahibi Elon Musk’un Twitter’ı 44 milyar dolara alma vaadinden sonra sosyal medya kuruluşunu “daha kötü” hale getirebileceği uyarısında bulundu. Wall Street Journal gazetesinin üst ... Read more »

Avrupa'da elektrikli otomobil satışları yüzde 53,4 arttı

Avrupa Birliği’nde (AB), bu yılın ilk çeyreğinde elektrikli otomobillerin toplam pazardaki payı yüzde 10’a ulaştı. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), AB ülkelerinde 2022 yılının ilk çeyreğinde yakıt türlerine göre yeni ... Read more »

İngiltere, Galler ve İskoçya'da halk yerel seçimler için sandık başında

İngiltere, Galler ve İskoçya’da halk yerel yönetimler, Kuzey İrlanda’da da parlamento seçimleri için sandık başına gitti. Seçmenler, 4 yıllığına yeni belediye meclis üyelerini belirleyecek. İngiltere’de yerel seçimler, Başbakan Jonhson için karne ... Read more »

Enflasyon nisanda yüzde 7,25 arttı, yıllık bazda ise yüzde 69,97 oldu

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) nisanda aylık bazda yüzde 7,25, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 7,67 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 69,97, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde ... Read more »