Sondaż prezydencki. Kto ma największe szanse na stanowisko po Andrzeju Dudzie?

Dwóch polityków sejmowej większości i jeden polityk PiS znaleźli się w pierwszej trójce kandydatów z największymi szansami na zastąpienie Andrzeja Dudy na stanowisku głowy państwa. Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski.

sondaż prezydencki. kto ma największe szanse na stanowisko po andrzeju dudzie?

Andrzej Duda

Na siedemnaście miesięcy przed wyborami prezydenckimi, które powinny się odbyć w maju 2025 roku, jako najpoważniejszego kandydata uczestnicy sondażu wskazują obecnego prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego.

Chęć oddania głosu na polityka PO zadeklarowała ponad jedna trzecia badanych – 33,8 proc.

Czytaj więcej

W PiS porządkowanie po wyborach

Drugi na podium jest obecny szef rządu. Mateusza Morawieckiego wskazało 19 proc. ankietowanych.

Trzecie miejsce zajmuje marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który jako jedyny z wymienionych kandydatów otwarcie powiedział, że myśli o starcie w wyborach w 2050 roku. Choć, jak mówił w czwartek podczas spotkania z uczniami V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie w ramach lekcji obywatelskiej, ostateczna jego decyzja będzie zależała od sytuacji politycznej w roku wyborów.

Kandydat Konfederacji tuż za podium

Czwartym politykiem na liście osób z największym poparciem wyborców jest Krzysztof Bosak z Konfederacji. Wskazało go 8,3 proc. pytanych.

Krzysztof Bosak niewiele, bo o 0,6 pkt. proc. wyprzedza kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości Beatę Szydło. Na nią chciałoby oddać głos 7,6 proc. ankietowanych.

Kandydatem z najniższym poparciem jest Robert Biedroń. Były prezes Wiosny, a od października 2021 roku współprzewodniczący Nowej Lewicy zyskuje głosy 4,5 proc. respondentów.

Co dziesiąty pytany, 10,6 proc., wskazuje, że oddałoby głos na “kogoś innego”, a 2,7 proc. nie potrafi udzielić odpowiedzi na pytanie.

Badania dla Wirtualnej Polski przeprowadzone przez United Surveys w dniach 17-19 listopada, na grupie 1000 osób, metodą CAWI.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World