Smutný osud Milevy Einsteinové: Svou ženu génius zneužíval, peníze po rozvodu utratila za nemocného syna

smutný osud milevy einsteinové: svou ženu génius zneužíval, peníze po rozvodu utratila za nemocného syna

Albert Einstein a jeho první žena Mileva

Za každým úspěšným mužem stojí silná žena, říká se. Vědec a držitel Nobelovy ceny za fyziku o tom věděl své. Za některými jeho myšlenkami totiž zřejmě stála jeho neméně chytrá manželka Mileva Marić. Život po boku génia ale nebyl procházkou růžovou zahradou.

Mileva Marić se narodila v roce 1875 v Srbsku a už od dětství prokazovala nadprůměrnou inteligenci. Naučila se hned několik jazyků včetně němčiny, řečtiny, francouzštiny a latiny, ovládala hru na klavír a výborně zpívala. V čem však excelovala především, byla matematika a fyzika, nebylo proto divu, že šla studovat na vysokou školu. V roce 1896 složila maturitu a začala studovat medicínu na univerzitě v Curychu, ale byla tam jenom jeden semestr, neboť jí lákala matematika.

Jako pátá žena v dějinách se dostala na Polytechniku v Curychu, kde studovala jako jediná žena své generace. Mezi jejími kolegy studenty byl i mladý nadějný fyzik Albert Einstein, který se brzy do Milevy zamiloval, a to proti vůli své matky. Té se nelíbilo, že Mileva nemá židovský ani německý původ, je o čtyři roky starší než Albert, a navíc kvůli vrozené vadě kyčle kulhá. Rodiče se Albertovi snažili vymluvit i sňatek s nadanou studentkou, to jim ale nevyšlo.

Utajený porod Milevy Einsteinové a potomek

Dřív, než k němu však došlo, podařilo se Albertovi a Milevě způsobit skandál, který se nakonec ututlal. Mileva totiž ještě před svatbou otěhotněla, dítě však dojela tajně porodit do Srbska a dodnes se neví, zda dcera Lieserl zemřela v kojeneckém věku, nebo byla dána k adopci. O její existenci se historici dozvěděli až z Einsteinových zveřejněných dopisů.

Mileva se nicméně ke studiu již nevrátila, pomáhala ale dále svému nastávajícímu. Oba totiž věděli, že dokud nebude mít Albert ucházející místo, nemohou se vzít. Mileva, která na rozdíl od Alberta vždy studovala s výborným prospěchem, mu proto pomohla napsat odborný článek, podepsal se pod něj ale jen on. “Ukázal jsem náš článek strýci, který je jedním z nejvlivnějších fyziků v Itálii… Jak budu šťastný a hrdý, když naši práci o relativním pohybu dovedeme do vítězného konce,” psal Einstein ve svých dopisech Milevě a dokazoval tak, že za jeho velkými myšlenkami stáli oba.

Mileva Einsteinová a večerní lekce matematiky

Když v roce 1902 získal Albert konečně místo v Bernu, nic nestálo zamilovanému páru ve štěstí a konečně mohlo dojít ke svatbě. Novomanželé byli zpočátku šťastní, Mileva se starala o chod domácnosti, Albert vydělával a společný čas trávili bádáním a výpočty. Sám Albert ve společnosti jednou přiznal, že je s matematikou na štíru a potřebuje k ní svoji ženu. Jenže romantická spolupráce a matematická idylka netrvaly věčně. O deset let později se totiž Albert znovu zamiloval, a to dokonce do své sestřenice Elsy. Aby jí mohl být nablízku, našel si práci v Berlíně, kam ho Mileva se syny odmítla následovat, a raději zůstala v Curychu. Einstein byl ochotný udělat cokoliv, aby mohl být se svojí novou láskou, a tak ochotně souhlasil s alimenty i s tím, že pokud získá Nobelovu cenu, půjdou peníze z její výhry na konto Milevy. Rozvod přišel v roce 1918.

Skromný zbytek života manželky Alberta Einsteina

O několik let později se tak také stalo a Mileva získané peníze chytře investovala do několika nemovitostí. Ty ale musela záhy rozprodat, protože u jednoho ze dvou synů se projevila schizofrenie a ona potřebovala peníze na jeho léčbu. Nakonec žila skromně a příjem měla jen z lekcí fyziky a občasných plateb bývalého manžela.

Mileva se na svůj podíl na zásluhách Alberta Einsteina nesnažila upozorňovat, ani na něm vydělat. Sám Einstein jí prakticky naznačil, že taková snaha by stejně byla marná, protože by jí jakožto neznámé osobě stejně nikdo nevěřil. I když se její příbuzní snažili její podíl na teorii relativity dokázat, Mileva nakonec v roce 1948 zemřela bez veřejného uznání.

Související články

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World