Śmierć 14-latki z Andrychowa. Są wyniki kontroli w policji

śmierć 14-latki z andrychowa. są wyniki kontroli w policji

Natalia zmarła z wyziębienia w centrum Andrychowa pod koniec listopada 2023 r.

Małopolska policja zakończyła trzy z czterech postępowań dyscyplinarnych wszczętych po śmierci 14-letniej Natalii z Andrychowa. Zarzuty usłyszał między innymi miejscowy komendant, który został kilka dni temu odwołany ze stanowiska, ale postępowanie w jego sprawie zawieszono z uwagi na zły stan zdrowia.

Śmierć Natalii z Andrychowa

Postępowania dyscyplinarne zostały wszczęte po tragedii, do jakiej doszło 28 listopada ubiegłego roku w małopolskim Andrychowie. 14-letnia Natalia w drodze do szkoły źle się poczuła. Zdążyła o tym poinformować swojego ojca, który wszczął poszukiwania. Dziewczyna przez kilka godzin siedziała nieopodal centrum handlowego. Choć trzymał mróz, nikt z przechodniów nie zainteresował się, co się stało. Znaleźli ją dopiero znajomi ojca, ale na ratunek było za późno. 14-latka była w głębokiej hipotermii, zmarła w szpitalu w Krakowie.

Wówczas ruszyła lawina oskarżeń wobec policjantów z Andrychowa, którzy — zdaniem rodziny — działali w tej sprawie opieszale. Ojciec Natalii wielokrotnie podkreślał, że zbyt długo kazano mu czekać na przyjęcie zgłoszenia o zaginięciu, późno ruszyły też poszukiwania, choć — jak okazało się później — dziewczyna zamarzła zaledwie 500 m od komendy policji.

Komendant odwołany

Wewnętrzne śledztwo, które miało wyjaśnić okoliczności tragedii, wszczęła wadowicka policja. Już w grudniu informowała o rozpoczęciu postępowań dyscyplinarnych. 12 lutego rzeczniczka małopolskiej policji Katarzyna Cisło poinformowała, że zakończyły się trzy z czterech takich postępowań. Dotyczą one dwóch policjantów z komisariatu w Andrychowie i jednego funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach.

— Trzy postępowania dotyczyły policjantów z Komisariatu Policji w Andrychowie, którzy wykonywali czynności służbowe w związku z zaginięciem 14-latki: tj. komendanta Komisariatu Policji w Andrychowie; oficera dyżurnego z KP Andrychów oraz policjanta przyjmującego zawiadomienie w KP Andrychów. Jedno dotyczyło policjanta wadowickiej komendy realizującego czynności nadzorcze nad interwencją — wyjaśnia Katarzyna Cisło.

Policjanci usłyszeli zarzuty. Komendant andrychowskiej policji miał zaniechać czynności służbowej i nie dopełnić obowiązków służbowych. Postępowanie w jego sprawie jest jednak zawieszone z uwagi na stan jego zdrowia.

Mimo to z końcem stycznia został odwołany ze stanowiska “z uwagi na długą nieobecność w służbie”. Od 1 lutego pozostaje w dyspozycji Komendanta Powiatowego Policji w Wadowicach.

“Odstąpiono od ukarania”

Oficerowi dyżurnemu andrychowskiego komisariatu przedstawiono zarzut niedopełnienia obowiązków służbowych. Uznano go za winnego i ukarano karą dyscyplinarną ostrzeżenia o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku. Z kolei postępowanie dyscyplinarne wobec policjanta z Andrychowa przyjmującego zawiadomienie było prowadzone pod kątem wykonania czynności służbowej w sposób nieprawidłowy.

Został uniewinniony wobec niepotwierdzenia zarzutu stawianego obwinionemu.

Policjantowi z KPP Wadowice, który miał skontrolować przeprowadzone czynności poszukiwawcze prowadzone przez policjantów z komisariatu w Andrychowie, przedstawiono zarzut wykonania czynności służbowej w sposób nieprawidłowy. Został uznany za winnego, ale — jak słyszymy w policji — odstąpiono od ukarania.

Katarzyna Cisło: — W wyniku szczegółowych ustaleń podczas prowadzonych postępowań dyscyplinarnych, 26 stycznia br. wszczęto jeszcze jedno postępowanie dyscyplinarne w stosunku do policjanta z Wydziału Kryminalnego w Andrychowie. Jest on obwiniony o naruszenie dyscypliny służbowej polegające na niewykonaniu polecenia i odmowie wykonania polecenia służbowego.

To postępowanie jest w toku. Przypomnijmy, że kilka dni temu naganą ukarany został w tej samej sprawie policjant z komisariatu w Kętach. To tam został najpierw skierowany ojciec Natalii, gdy chciał zgłosić zaginięcie córki. W Kętach dziewczyna uczęszczała do liceum.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World