Śląski pałac WYSADZONO! Był pełen przepychu i bogactwa, a spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach... Przebywał tu ostatni cesarz Niemiec

śląski pałac wysadzono! był pełen przepychu i bogactwa, a spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach... przebywał tu ostatni cesarz niemiec

Śląski pałac WYSADZONO! Był pełen przepychu i bogactwa, a spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach… Przebywał tu ostatni cesarz Niemiec

Śląski pałac niegdyś pełen przepychu i bogactwa wysadzono! Teraz jest tam szpital

Repty są najstarszą osadą na terenie obecnych Tarnowskich Gór, a także zaliczają się do najstarszych miejscowości w tej części Górnego Śląska. To właśnie w tym miejscu rezydował wówczas hrabia Karol Łazarz Henckel von Donnersmarck ze Świerklańca. Repecka siedziba znajdowała się we wzniesionym przez niego zameczku myśliwskim pośrodku wiekowego lasu – ten rósł w tym miejscu co najmniej od średniowiecza, o czym świadczą m.in. stare mapy górnicze. Hrabia postanowił przekształcić cały teren w zwierzyniec przeznaczony do polowań, stawiając dookoła lasu mur z kamienia wapiennego i wycinając środkową część lasu, aby ułatwić łowy.

Z inicjatywy syna Karola Łazarza – Guidona, pod koniec XIX wieku na miejscu starego “zameczku” wybudowano nowy, okazały pałac w stylu neorenesansu niemieckiego. Dotychczasowy zwierzyniec został natomiast przekształcony w park w stylu angielskim. Autorem projektu był bawarski architekt Gabriel von Seidl, pod którego kierownictwem w tym samym czasie powstawał budynek Bawarskiego Muzeum Narodowego w Monachium. Nowopowstały pałac również pełnił funkcję zamku myśliwskiego, a Hrabia zapraszał do swojej posiadłości na polowania znakomitych gości. Przebywał tu między innymi ostatni niemiecki cesarz Wilhelm II.

Jak wyglądał OGROMNY pałac w Reptach? Zobaczcie zdjęcia!

Cały obiekt to definicja przepychu i bogactwa. Przed wejściem do pałacu stały kamienne posągi leżących lwów nawiązujące do herbu rodowego Donnersmarcków z bogatymi ryzalitami o trójkątnych i schodkowych szczytach zdobiącymi wschodnią i zachodnią elewację budynku. Nad pałacem górowała czworoboczna wieża zegarowa z zegarem słonecznym przedstawiającym postać św. Jerzego, którego kopia pełniła funkcję wskazówki. Pałacowe wnętrza również były bardzo bogato wystrojone; salon gościnny był ozdobiony kominkiem z brązowego marmuru, w jadalni znajdował się wysoki kredens wkomponowany w boazerię, natomiast w gabinecie księcia bogato zdobione biurko, krzesła oraz szafy. To ostatnie pomieszczenie zostało uwiecznione na jednym z nielicznych zachowanych do czasów dzisiejszych zdjęć wnętrza pałacu (znajdziecie je w naszej galerii). Widać na nim wiszący nad biurkiem portret Guidona Henckla von Donnersmarcka autorstwa Franza von Lenbacha. Obraz od 2019 roku znajduje się w zbiorach Muzeum w Tarnowskich Górach.

Guido to zdecydowanie najsłynniejszy przedstawiciel znamienitego rodu Donnersmarck’ów. Dorobił się nieprawdopodobnej fortuny dzięki inwestycjom w rozwój górnośląskiego przemysłu. W drugiej połowie XIX wieku był jednym z najbogatszych ludzi ówczesnej Europy, a do tego wpływowym politykiem. Z miłości do swojej pierwszej żony, wzniósł w latach 70. XIX wieku w Świerklańcu imponujący pałac, zwany „Małym Wersalem”, a w latach 1893–1898 z jego inicjatywy zbudowano pałac w Reptach. Po jego śmierci w 1916 roku pałac odziedziczył jego młodszy syn – Kraft.

Donnersmarckowie władali Reptami do 1945 r. W tym samym roku właściciele majątku uciekli przed Armią Czerwoną. Pałac został splądrowany i podpalony przez “wyzwolicieli”, a cały majątek rodu został skonfiskowany przez komunistyczne władze Polski. Ówczesna polityka miała na celu przede wszystkim zniszczenie wszelkich śladów niemieckości na Górnym Śląsku. Toteż ruiny zamku nie zostały zabezpieczone i niszczały do lat 60-tych, a następnie podjęto decyzję o ich wysadzeniu. Wysadzanie zamku zakończono 3 czerwca 1966 r, a prace odgruzowywania trwały jeszcze ponad dwa lata. Do dzisiaj z dawnego kompleksu zamkowo-parkowego przetrwała tylko przebudowana masztarnia i park otaczający zamek. Na miejscu pałacu wybudowano Górnośląskie Centrum Rehabilitacji im. gen. Jerzego Ziętka, które funkcjonuje do dziś.

Zobaczcie, jak wyglądał pałac w Reptach!

News Related

OTHER NEWS

Tak wygląda grób Anny German. Nie do wiary, co się na nim znalazło [POMPONIK EXCLUSIVE]

Anna German mogła pochwalić się oszałamiającą karierą. Niestety, w jej życiu był też ogrom bólu i cierpienia. Wokalistka miała poważny wypadek, a kiedy już myślała, że rehabilitacja przyniosła pożądany efekt, ... Read more »

Ambasador: Upadek Ukrainy oznacza wojnę w Polsce

Bartosz Cichocki, ambasador Polski w Kijowie Ambasador Polski we Francji zszokował swoimi słowami o roli Polski w wojnie na Ukrainie. – Jeśli Ukraina nie obroni swojej niepodległości, nie będziemy mieli ... Read more »

Miażdżący wynik sondażu. Polacy o wykorzystywaniu postaci Jana Pawła II

Wstrząsający wynik sondażu. Polacy o wykorzystywaniu postaci Jana Pawła II Reportaż TVN24 “Franciszkańska 3” o Janie Pawle II wstrząsnął opinią publiczną. Politycy PiS natychmiast rozpoczęli obronę Jana Pawła II. Pojawiły ... Read more »

Dwie emerytury dla wdowy lub wdowca. Dodatkowe świadczenie – dwie emerytury. Oto zasady, na jakich ma być przyznawane 20.03.2023

Dwie emerytury dla wdowy lub wdowca. Dodatkowe świadczenie – dwie emerytury. Oto zasady, na jakich ma być przyznawane 20.03.2023 Podwójna emerytura. Kto może na to liczyć? Sprawdź, czy jesteś wśród ... Read more »

Paulina Smaszcz reaguje na zdjęcie Kurzajewskiego z synem i wnuczką!

Od momentu opublikowania zdjęcia wszyscy wstrzymywali oddech z czym tym razem odpali się Babcia-Petarda. Paulina Smaszcz i Maciej Kurzajewski 3 marca po raz pierwszy zostali dziadkami. Nieposiadający się z radości ... Read more »

Trener Lecha Poznań dał się ponieść emocjom. "Widziałem to u siebie"

Na zdjęciu: trener John van den Brom – Wielu piłkarzy miało problemy fizyczne, ale byli w stanie wydobyć z siebie dodatkowe siły. Odwrócenie meczu dało im kopa – przyznał trener ... Read more »

Pierwsza Polska Dama eksponuje zgrabną talię w sukience midi. Ten model idealnie wysmukla i wydłuża sylwetkę

Agata Kornhauser Duda Agata Duda Pierwsza Polska Dama podczas ostatniego spotkania z ambasadorką Argentyny pokazała się w sukience, która jest już hitem. Ten ponadczasowy klasyk to element garderoby, który każda ... Read more »

Masz 9 sekund, by znaleźć innego cheeseburgera. Mało kto daje radę

Masz tylko 9 sekund, by znaleźć innego cheeseburgera. Mało kto daje radę Łamigłówka na spostrzegawczość prosto z baru szybkiej obsługi! Sprawdź się w tej zagadce i odszukaj odmiennego cheeseburgera. Wśród ... Read more »

14. emerytura 2023. Kiedy wypłata? Ci seniorzy nie dostaną ani złotówki

ZUS wypłaca czternaste emerytury i przestrzega przed oszustami Seniorka Seniorka 14. emerytura 2023. Zaskakujące zmiany. Seniorzy w tym roku dostaną niższe świadczenie Kiedy wypłata 13 emerytury 2023? Senior na spacerze ... Read more »

Oto Jeruzal, czyli Wilkowyje z serialu Ranczo. Te miejsca znasz z telewizji. Zobacz zdjęcia [20.03.2023 r.]

Oto Jeruzal, czyli Wilkowyje z serialu Ranczo. Te miejsca znasz z telewizji. Zobacz zdjęcia [20.03.2023 r.] Od czasu pojawienia się serialu “Ranczo”, wieś stała się atrakcją turystyczną. Ławeczka często jest ... Read more »

Żona Bruce'a Willisa zalała się łzami. Takie nagranie opublikowała

Żona Bruce’a Willisa zalała się łzami. Takie wideo opublikowała w dniu urodzin męża To był dzień pełen emocji. 19 marca, znany amerykański aktor, Bruce Willis świętował swoje 68. urodziny. Z ... Read more »

Samochody "za grosze" do kupienia w Warszawie. ZDM pozbywa się wraków z ulic. W ofercie Audi, BMW, Volvo i wiele więcej

Samochody “za grosze” do kupienia w Warszawie. ZDM pozbywa się wraków z ulic. W ofercie Audi, BMW, Volvo i wiele więcej To już trzeci raz, gdy ZDM wystawia na sprzedaż ... Read more »

Podczas prac kanalizacyjnych wykopali szczątki żołnierza Wojska Polskiego

Na nietypowe znalezisko, natknęli się pracownicy wykonujący kanalizację w miejscowości Nockowa w powiecie ropczycko-sędziszowskim. Na jednej z posesji operator koparki na głębokości kilkudziesięciu centymetrów odkopał ludzkie kości. O swoim znalezisku ... Read more »

Dramat nauczycieli. Tego nie odzobaczysz. Oto nowe hity ze sprawdzianów, kartkówek i klasówek (20.03.2023)

Dramat nauczycieli. Tego nie odzobaczysz. Oto nowe hity ze sprawdzianów, kartkówek i klasówek (20.03.2023) Dramat nauczycieli. Tego nie odzobaczysz. Obejrzyj nowe hity ze sprawdzianów, klasówek i kartkówek 2023. Te prace ... Read more »

Nissan e-4ORCE to nietypowy, ale skuteczny napęd na cztery koła. Jak działa?

Nissan Ariya e-4ORCE testowany w Pirenejach Nissan Ariya e-4ORCE i Nissan X-Trail e-POWER e-4ORCE Nissan Ariya e-4ORCE testowany w Pirenejach Nissan X-Trail e-4ORCE Testy napędu Nissan e-4ORCE w Pas de ... Read more »

56-latka myślała, że to menopauza. U lekarza nie mogła uwierzyć

Claudia Raia ma 56 lat i urodziła dziecko. Claudia Raia to pochodząca z Brazylii aktorka, tancerka i osobowość telewizyjna. Niedawno skończyła 56 lat i… po raz trzeci została mamą. Jak ... Read more »

Skandal z udziałem kibiców Lecha. Zdemolowali stadion Widzewa

Skandal z udziałem kibiców Lecha. Zdemolowali stadion Widzewa W ostatnich dniach Lech Poznań błyszczał na arenie międzynarodowej i w Ekstraklasie. Niestety w ślad za swoją drużyną nie kibice Kolejorza, którzy ... Read more »

48-latek zagryziony na śmierć przez owczarki belgijskie. Właściciel psów w środę stanie przed sądem w Lubartowie

48-latek zagryziony na śmierć przez owczarki belgijskie. Właściciel psów w środę stanie przed sądem w Lubartowie Winne nieszczelne ogrodzenie – Pozostawiając psy bez pieczy na terenie posesji nie zastosował adekwatnych ... Read more »

Zimowe miasteczko zawitało na lodowisko Centrum Sportu Wilanów. To największa tego typu atrakcja w Warszawie

Zimowe miasteczko zawitało na lodowisko Centrum Sportu Wilanów. To największa tego typu atrakcja w Warszawie W sobotę i niedzielę (25 i 26 lutego) na 600 metrach kw. lodowiska CS Wilanów ... Read more »

Emerytury stażowe coraz bliżej! Od kiedy wejdą w życie i jakie będą zasady? Sprawdź, jak przejść na wcześniejszą emeryturę 25.02.2023

Emerytury stażowe coraz bliżej! Od kiedy wejdą w życie i jakie będą zasady? Sprawdź, jak przejść na wcześniejszą emeryturę 25.02.2023 Obecnie, aby przejść na emeryturę trzeba ukończyć 60. rok życia ... Read more »

23-letnia żona z Dubaju. Zdradziła, za co płaci jej mąż

Ma 23 lata i jest żoną milionera Linda porzuciła marzenia o zostaniu lekarzem na rzecz “opiekowania się mężem i domem”. 23-latka mieszka z partnerem w Dubaju, a w swoich mediach ... Read more »

Rekordowy mandat dla pijanego rowerzysty z Wielkopolski. Policjanci apelują o rozsądek

Pijany rowerzysta złapany w powiecie jarocińskim Jak informują dziennikarze portalu jarocinska.pl – w środę, 22 lutego w Dobieszczyźnie (powiat jarociński) zatrzymano pijanego rowerzystę. – Policjanci skontrolowali cyklistę. Mężczyzna wydmuchał 2,3 ... Read more »

Koszmarny wypadek na obwodnicy Lublina. Nie żyje pracownik służby drogowej

Jedna osoba zginęła na miejscu, a druga została ranna. Zablokowana jest obwodnica Lublina w kierunku Chełma i Zamościa, gdzie na S12 doszło do śmiertelnego wypadku. Ze wstępnych informacji wynika, że ... Read more »

Intymna wpadka w telewizyjnym show. Uczestnik musiał zostać eskortowany ze studia

Kadr z programu “Magia nagości”. “Magia nagości” to kontrowersyjny program randkowy, który cieszy się popularnością w wielu krajach w Europie. Uczestnicy show prezentują się przed kamerą kompletnie nadzy. W takich ... Read more »

Kultowe słodycze z lat 90. Niezapomniane słodkości z dzieciństwa. Każdy się nimi zajadał! 25.02.2023

Kultowe słodycze z lat 90. Niezapomniane słodkości z dzieciństwa. Każdy się nimi zajadał! 25.02.2023 Kultowe smakołyki z lat 90 i początku lat 2000. Też się nimi zajadaliście? Sprawdźcie w galerii ... Read more »
Kênh kiến thức kỹ năng, phát triển bản thân, hướng nghiệp, blog nhân sự