Skarb Państwa pilnuje aktywów Orlenu

Żadna decyzja dotycząca sprzedaży majątku PKN Orlen lub choćby przeniesienia jego siedziby za granicę nie odbędzie się bez zgody Skarbu Państwa – tak wynika z propozycji zmian do statutu spółki, które w najbliższą środę rozpatrzy Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy

skarb państwa pilnuje aktywów orlenu

PKN Orlen

Żadna decyzja dotycząca sprzedaży majątku PKN Orlen lub choćby przeniesienia jego siedziby za granicę nie odbędzie się bez zgody Skarbu Państwa – tak wynika z propozycji zmian do statutu spółki, które w najbliższą środę rozpatrzy Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

Akcjonariusze PKN Orlen zdecydują o zmianach w statucie spółki, część poprawek wynika z zapisów Kodeksu Spółek Handlowych, inne – z przejęcia w  ubiegłym roku gdańskiej Grupy Lotos oraz Polskiego Górnictwa Naftowego i  Gazownictwa. Ponadto Ministerstwo Aktywów Państwowych zgłosiło własne propozycje nowych zapisów. Wśród nich szczególnie istotną jest ta, dotycząca podejmowania przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy kluczowych dla Orlenu decyzji. Chodzi o sytuacje, gdy na WZA zgłoszone zostaną propozycje uchwał zakładające połączenie płockiego koncernu w innym podmiotem poprzez przeniesienie całego majątku na inną firmę, a także rozwiązanie PKN Orlen na skutek przeniesienia siedziby lub zakładu głównego za granicę, jak również propozycje uchwał w sprawie likwidacji i przekształcenia oraz obniżenia kapitału zakładowego (w drodze umorzenia części akcji bez równoczesnego jego podwyższenia). We wszystkich tych sprawach uchwały na Walnych Zgromadzeniach będą mogły zostać przyjęte tylko wówczas, gdy zyskają poparcie „90 proc. głosów oddanych przy obecności akcjonariuszy reprezentujących co najmniej połowę kapitału zakładowego PKN Orlen”.

Jeśli środowe NWZA zaakceptuje zmiany w statucie PKN Orlen, w praktyce oznaczać to będzie, że bez zgody Skarbu Państwa nie będzie można ani zlikwidować koncernu, ani przenieść go za granicę, ani przekazać majątku innemu podmiotowi.

Ponadto Ministerstwo zaproponowało wpisanie do statutu dodatkowego punktu w sprawie sposobu podejmowania decyzji przez Radę Nadzorczą koncernu. I chce, by w nadzwyczajnych sytuacjach Rada Nadzorcza mogła przyjąć uchwały bez konieczności zbierania się na posiedzeniu – tylko „w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość”.

Po przejęciu przez PKN Orlen Lotosu oraz PGNiG, udział Skarbu Państwa w akcjonariacie koncernu wzrósł do ponad 49 proc. akcji.

Agnieszka Łakoma

News Related

OTHER NEWS

Dramat na Mazurach. Mężczyzna wskoczył z łódki do jeziora, nie wypłynął

Dramat na Mazurach. Mężczyzna wskoczył z łódki do jeziora, nie wypłynął Na jeziorze Bełdany prowadzono w piątek wieczorem akcję ratowniczą. Poszukiwano mężczyzny, który wyskoczył z łódki do wody i nie ... Read more »

Festiwal Opole 2023. Zespół Felivers zwycięzcą tegorocznych Debiutów. Na scenie nie mieli sobie równych. „Rock and roll nigdy nie umrze!”

Festiwal Opole 2023. Zespół Felivers zwycięzcą tegorocznych Debiutów. Na scenie nie mieli sobie równych. „Rock and roll nigdy nie umrze!” Występ “Felivers” na scenie “Debiutów” był prawdziwym przełomem. Ich energia, ... Read more »

Festiwal w Opolu ma dla Mariny Łuczenko-Szczęsnej osobiste znaczenie. Chodzi o jej męża

Marina Łuczenko-Szczęsna Marina Łuczenko-Szczęsna to jedna z wielu gwiazd, które uświetnią obecnością tegoroczny festiwal w Opolu. Debiut na deskach słynnego amfiteatru jest ważny dla piosenkarki z kilku powodów. Jeden związany ... Read more »

„M jak miłość”. Hania i Michał jednak będą razem? Zaskakująca zmiana w powakacyjnych odcinkach! Co z Oleną?

„M jak miłość”. Hania i Michał jednak będą razem? Zaskakująca zmiana w powakacyjnych odcinkach! Co z Oleną? Hania i Michał jednak razem? W „Na dobre i na złe” jest wiele ... Read more »

Co zrobić ws. paktu migracyjnego? Sawicki prezentuje plan

Marek Sawicki Rada Unii Europejskiej większością kwalifikowaną poparła tzw. pakt migracyjny, zakładający m.in. przymusowy udział w relokacji migrantów lub kary za ich nieprzyjęcie (22 tys. euro od migranta). Przeciw głosowały Polska i Węgry, a Bułgaria, Malta, ... Read more »

Ukraińcy pod presją. Stany Zjednoczone mogą wstrzymać wsparcie

Porażka ukraińskiej kontrofensywy może wpłynąć na przyszłe wsparcie ze strony USA. Na razie Pentagon przygotowuje jednak nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Wołodymyr Zełenski wraz z ukraińskimi żołnierzami Wysocy rangą ... Read more »

Japończycy szaleją za Polakami, trener się wścieka. "Trzeba robić swoje"

Siatkowka. Mecz towarzyski. Polska – Niemcy. 26.05.2023 Japońcy kibice doskonale znają Michała Kubiaka, który niedawno, po siedmiu sezonach w Panasonic Panthers pożegnał się z tamtejszą ligą, jak i kapitana kadry ... Read more »

Jak odstraszyć dziki? Posmaruj tym drzewa w ogrodzie. Nieproszeni goście będą trzymać się z daleka

Dziki Dziki coraz częściej zaglądają do miast, a także do naszych domostw. Niestety wizyta dzika w ogrodzie zazwyczaj kończy się sporymi zniszczeniami trawnika, rabat i roślin. Podpowiadamy, jak odstraszyć dziki ... Read more »

Silvio Berlusconi znów trafił do szpitala. Lekarze wydali komunikat

Były premier Włoch i lider partii Forza Italia Silvio Berlusconi został w piątek przyjęty do szpitala w Mediolanie na zaplanowane badania lekarskie – poinformowała włoska agencja ANSA. Silvio Berlusconi Agencja ... Read more »

Nocny Półmaraton Piotrkowski Wielu Kultur rozpoczął Dni Piotrkowa 2023 - ZDJĘCIA, WYNIKI

Nocny Półmaraton Piotrkowski Wielu Kultur rozpoczął Dni Piotrkowa 2023 – ZDJĘCIA, WYNIKI Setki biegaczy na starcie, a jeszcze więcej kibiców i widzów. Zakończył się Nocny Półmaraton Piotrkowski Wielu Kultur. Jedna ... Read more »

Wielki rzut gwiazdy reprezentacji Polski! Ponitka trafił na zwycięstwo

Na zdjęciu: Mateusz Ponitka. Drużyna Panathinaikos Ateny, której barwy reprezentuje Mateusz Ponitka, walczy o mistrzostwo Grecji. Polak został bohaterem drugiego finałowego meczu (67:65). Jest 1-1. Fantastycznie w czwartek wypadł Mateusz ... Read more »

Uczył Meghan Markle etykiety. Dziś jest przerażony

Były nauczyciel Meghan Markle jest rozczarowany jej postępowaniem. Jak uzasadnił swoje stanowisko? Jeszcze zanim Meghan Markle została oficjalnie wprowadzona do rodziny królewskiej, musiała przejść przez szkolenie z etykiety. W tajniki ... Read more »

Zapadła kluczowa decyzja ws. przyszłości Milika. Polak totalnie zaskoczony

Po niekończących się dywagacjach zapadła wreszcie decyzja dotycząca dalszych losów Arkadiusza Milika w Juventusie Turyn. Jak informuje Fabrizio Romano, klub ze stolicy Piemontu ostatecznie nie skorzysta z prawa pierwokupu Polaka. ... Read more »

Robert Lewandowski powalczy? Znamy datę gali Złotej Piłki

Na zdjęciu: Robert Lewandowski Obecnym zdobywcą Złotej Piłki jest Karim Benzema. Prawdopodobieństwo, że obroni to trofeum jest praktycznie zerowe. Nowego laureata poznamy 30 października 2023 roku, co ogłosiło France Football. ... Read more »

Tak Xavi przekonał Gundogana do transferu. Powtórka sytuacji z Lewandowskim

Na zdjęciu: Ilkay Gundogan Wszelkie media w Hiszpanii zgodnie podają, że wkrótce do FC Barcelony trafi Ilkay Gundogan. Kataloński dziennik “Sport” ujawnił, w jaki sposób Xavi przekonał Niemca do transferu. ... Read more »

Podwyżki dla nauczycieli 2023. Takie pieniądze dostaną nauczyciele jeszcze w tym roku [lista - 10.06.2023 r.]

Podwyżki dla nauczycieli 2023. Takie pieniądze dostaną nauczyciele jeszcze w tym roku [lista – 10.06.2023 r.] Podwyżki dla nauczycieli 2023. Tyle będą zarabiać nauczyciele od lipca 2023 roku Rok 2023 ... Read more »

Tomasz Adamek w nowej dyscyplinie sportu. Wkrótce debiut

Na zdjęciu: Tomasz Adamek Obiecuje, że pożegnalną walkę bokserską stoczy, ale na razie skupia się na zupełnie innej dyscyplinie sportu. W rozmowie dla “Przegląd Sportowy Onet” Tomasz Adamek zdradził, do ... Read more »

"Wszyscy w Europie się śmieją". Trzaskowski krytykuje PiS

Rafał Trzaskowski uderza w PiS w związku z nową polityką migracyjną Unii Europejskiej. Broni również Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski W czwartek późnym wieczorem kraje UE ... Read more »

Quorum to drugi najwyższy budynek we Wrocławiu. Błyskawicznie rośnie w oczach. Tak wygląda teraz!

Quorum to drugi najwyższy budynek we Wrocławiu. Błyskawicznie rośnie w oczach. Tak wygląda teraz! Quorum to ogromna inwestycja W kompleksie Quorum inwestor Cavatina chce zorganizować nie tylko biura i lokale ... Read more »

Na razie nie kupuję Apple Vision Pro. Nie chodzi o cenę, a o rodzinę. Nie chcę, żeby syn oglądał mnie z wiadrem na głowie

Przed konferencją byłem turbo sceptyczny. Myślałem sobie: a idź pan panie kuku w cholerę z tymi goglami. Za VR-em nie przepadałem nigdy i od samego początku byłem bardzo sceptyczny. Lata ... Read more »

Recenzje "Idola" są naprawdę złe. Ta jedna scena najbardziej zszokowała widzów

Pierwsze recenzje serialu “Idol” Sama Levinsona. Jedna scena zszokowała widzów. Pierwsze recenzje serialu “Idol” Pierwszy odcinek serialu “Idol” w reżyserii Sama Levinsona, twórcy “Euforii” z Zendayą, właśnie zadebiutował na platformie ... Read more »

Nie żyje Jacek Brzosko. Był partnerem Hanny Śleszyńskiej. Aktorka opublikowała wzruszające pożegnananie

Nie żyje Jacek Brzosko. Był partnerem Hanny Śleszyńskiej. Aktorka opublikowała wzruszające pożegnananie Nie żyje były partner Hanny Śleszyńskiej Hanna Śleszyńska i Jacek Brzosko spotykali się od 2005 roku. Do rozstania ... Read more »

Nagły koniec meczu Igi Świątek w Roland Garros! Rywalka Polki tylko kręciła głową

Iga Świątek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału Roland Garros! Polka prowadziła z Łesią Curenko 5:1, kiedy ta poddała spotkanie. Ukrainka już wcześniej wzięła przerwę medyczną. O półfinał Polka zmierzy się ... Read more »

Piotr Gąsowski zagrał u boku Robina Williamsa. Według Amerykanów zaliczył nokdaun

Piotr Gąsowski miał szansę na karierę w Ameryce Piotr Gąsowski był u progu światowej kariery. Partnerował samemu Robinowi Williamsowi. Na planie był rozpieszczaną gwiazdą, w głowie układał już mowę oscarową. ... Read more »

Pochowali babcię z telefonem. Po trzech latach dostali niepokojący SMS

Pochowali babcię z telefonem. Po trzech latach dostali niepokojący SMS Brytyjska rodzina pochowała swoją babcię w 2011 roku, lecz już trzy lata później otrzymała niepokojącą wiadomość z jej numeru. Jej ... Read more »

Emocjonalny wybuch Olafa Scholza. „Podżegaczem wojennym jest Putin!”

Zwykle opanowany Olaf Scholz dał się ponieść emocjom, przekrzykując na wiecu w Brandenburgii przeciwników dostaw broni dla Ukrainy. Kanclerz Olaf Scholz podczas festynu SPD w Falkensee w Brandenburgii Zaraz gdy ... Read more »

Kasia Tusk podsumowała marsz. "Powiem, co teraz będzie"

Kasia Tusk, córka Donalda Tuska, maszerowała w niedzielnym pochodzie. Do Warszawy przyleciała samolotem. Kasia Tusk z ojcem Influencerka opublikowała podsumowanie marszu na swoim Instagramie. Do wpisu dołączyła wideo, pokazujące ujęcia ... Read more »

Amazon wprowadzi darmowy abonament komórkowy? Spółka komentuje. Jest nadzieja

Amazon Amazon ma pracować nad darmowym lub bardzo tanim abonamentem komórkowym dla członków Prime. Sama spółka komentuje, że “w tej chwili nie planuje” wprowadzać takich usług. Zobacz wideo Te wynalazki ... Read more »

Księżniczka Eugenia urodziła. Wnuczka Elżbiety II zdradziła płeć i imię dziecka

Księżniczka Eugenia urodziła. Wnuczka Elżbiety II zdradziła płeć i imię dziecka Księżniczka Yorku Eugenia została mamą po raz drugi. Córka księcia Andrzeja i jej mąż Jack Brooksbank powitali na świecie ... Read more »

Francja ma pomysł na mieszkania dla swoich

Francja ma pomysł na mieszkania dla swoich Premier Francji Elisabeth Borne przedstawiła w poniedziałek plan mający na celu powstrzymanie kryzysu mieszkaniowego i ułatwienie dostępu do mieszkań obywatelom. Chodzi o nieoprocentowane ... Read more »
Kênh kiến thức kỹ năng, phát triển bản thân, hướng nghiệp, blog nhân sự