Skąd wiadomo, czy CPK to dobry pomysł? Odpowiedź dają modele matematyczne

skąd wiadomo, czy cpk to dobry pomysł? odpowiedź dają modele matematyczne

Wizualizacja CPK

Centralny Port Komunikacyjny to świetny pomysł, a sieć kolejowa wokół CPK będzie dla Polski skokiem cywilizacyjnym na miarę sieci autostrad – uważa prof. Rafał Kucharski, specjalista od modelowania ruchu. I przywołuje modele matematyczne. Zobacz wideo

Trwa polityczny spór o Centralny Port Komunikacyjny. Koalicja rządowa chce najpierw przeprowadzić audyt tej inwestycji, a potem podjąć ostateczne decyzje. O tym, że CPK to rzecz istotna, dobra, potrzebna i należy kontynuować jej budowę, przekonywał w weekendowym “Poranku Radia TOK FM” gość Karoliny Głowackiej prof. Rafał Kucharski z katedry uczenia maszynowego UJ, specjalista od modelowania ruchu.

CPK w szczerym polu do “dar niebios”

Krakowski naukowiec tłumaczył, że prognozowanie modelowania ruchu to dziedzina skomplikowana i w dużej mierze opierająca się na systemach społecznych i czynnikach, nad którymi nie mamy kontroli. Nie da się do końca przewidzieć jak podróżujemy, jak korzystamy z systemu i jakie decyzje transportowe podejmujemy.

– Na podstawie wszystkich dostępnych danych, jakie do tej pory mamy, możemy budować model matematyczny tego, co jest obecnie, co widzimy. I jeśli ten model zgadza się z tym, co obserwujemy, to możemy za jego pomocą próbować prognozować, co się stanie w przyszłości – tłumaczył Kucharski, przyznając, że choć to tylko prognoza, to już wiemy, że się sprawdza. – Za pomocą takich prognoz stworzyliśmy sieć dróg krajowych i autostrad – z nadzieją, że się zapełnią. I się zapełniły. Niektóre z nich już trzeba rozbudowywać – powiedział z dumą.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Gość TOK FM przyznał, że wielką zaletą sytuacji jest planowana lokalizacja CPK. Cieszył się, że mamy miejsce w kraju na budowę tak wielkiego węzła – To, że tam w idealnej lokalizacji jest pusta, płaska łąka to jest dar niebios dla nas – stwierdził prof. Kucharski, uznając za nieistotne czy wręcz z założenia błędne zarzuty o “budowanie lotniska w szczerym polu”. Ekspert tłumaczył, że tak właśnie powinno być, inaczej to “szczere pole” trzeba by właśnie stworzyć, wyburzając, wyrównując teren czy budując jakąś sztuczną wyspę. – Bo tak się właśnie robi w miejscach górzystych czy nadmorskich – wyjaśniał.

– My nie musimy nic robić, bo tam jest łąka, i to w idealnej lokalizacji – przekonywał Kucharski, Stwierdził, że przy kształcie naszego państwa, gdyby Polska była talerzem, na którym stoją różne obciążenia, to środek ciężkości wypadłby gdzieś dokładnie koło Baranowa. – A równocześnie na tyle blisko Warszawy, na tyle blisko Łodzi, że generuje tam duży ruch i krótkiego, i długiego zasięgu, jeśli się to dobrze skomunikuje – podsumował kwestię lokalizacji CPK.

Do CPK co godzinę

Zdaniem eksperta budowa w tym miejscu wielkiego lotniska jest w pełni uzasadniona. – W systemach transportowych czasami dążymy do rozproszenia, a czasami do centralizacji. Czasami hub jest potrzebny, a czasem nie – Kucharski wyjaśniał, że przy transporcie lotniczym duże lotniska mają sens. Chodzi o to, by było jak najwięcej połączeń z jednego miejsca, ponieważ liczba połączeń transferowych, czyli potencjał takiego hubu rośnie wraz z kwadratem liczby połączeń, które dolatują do danego węzła. Czyli jeśli w fali porannej do danego lotniska przyleci 10 samolotów, to podróżni mają 10 do kwadratu, czyli 100 połączeń, z których mogą skorzystać. Przy 100 połączeniach będzie to już 10 tysięcy. – Jeśli podzielimy to na dwa różne porty, ten efekt jest znacznie mniejszy – tłumaczył.

Zdaniem prof. Kucharskiego równie ważny, jeśli nie ważniejszy jest kolejowy potencjał CPK. Ekspert wyjaśniał, w jaki sposób może on zwiększyć dostępność nawet dalszych regionów Polski. – Jeśli będzie co godzinę pociąg do CPK, a później z CPK co godzinę pociąg do każdego innego zakątka w Polsce, to ta dostępność znacznie rośnie – przekonywał, tłumacząc, że czas podróży nie powinien być liczony tylko jako ten spędzony w pociągu, ale ogólny.

– Jeśli ten pociąg jedzie krócej, ale dwa razy w ciągu doby, to to jest zupełnie inna oferta, niż jeśli jedzie dłużej, ale połączenia mamy co godzinę – przekonywał i dodała, że ten model podróżowania znacznie usprawni np. podróże biznesowe i możliwość powrotu bez spania w hotelu. Ekspert z przekonaniem twierdził, że będzie to kolejowy przeskok cywilizacyjny porównywalny z tym, jakim dla ruchu samochodowego było stworzenie w ostatnich dekadach nowoczesnej sieci drogowej.

    Czytaj także

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World