Sivas’da bin 500 yıllık ekmek mührü bulundu

sivas’da bin 500 yıllık ekmek mührü bulundu

Sivas’da bin 500 yıllık ekmek mührü bulundu

2015 yılında kazısına başlanan Sivas Kalesi’nde tarihe ışık tutan eserler bulundu. Bizans dönemine ait olduğu düşünülen ve pişmiş topraktan yapılan ekmek mührü dahil bir çok eser, Sivas Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Sivas, tarihi eser bakımından oldukça zengin bir konumda bulunuyor. Medeniyetler açısından stratejik bir konumdan bulunan Sivas’ın merkezi dâhil olmak üzere birçok ilçesinde tarihi yapılar bulunuyor.

Kent merkezinde bulunan tarihi Sivas Kalesi’nde 2015 yılında başlayan kazı çalışmaları tarihe ışık tutuyor. Kalenin güneydoğusunda yapılan kazılar ile birlikte bulunan eserler envanterde yerini aldı. Kazı ile birlikte çıkan eserlerin bir kısmı Sivas Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

Eski Tunç dönemi eserleri bulundu

Sivas Arkeoloji Müzesi Müdürü Arkeolog Ali Alkan, çalışmaların devam ettiği Sivas Kale Kazısı hakkında bilgiler verdi. Kazı çalışmalarının 2015 yılında başladığını ifade eden Alkan, “Bu çalışmalar 2019’dan bu tarafa ivme kazandı. Yapılan çalışmalarda eski Tunç’tan günümüze kadar pek çok malzeme, yüzlerce malzeme bulundu. Şuan da bunların 85-90 tanesini vitrinlerimizde sergiliyoruz. Kale kazıları tabii ki bu üçüncü derece arkeolojik sitte belediyemizin yeni yapılanma projeleri olduğu için devam edecektir” dedi.

Bin 500 yıllık ekmek mührü bulundu

Kazıda bir çok eser bulunduğunu söyleyen Alkan, “Güzel buluntular elde ettik. Eski Tunç Çağı’na ait. Bu ekmek mührü, onların özel günleri yortularının olduğu zaman dini törenlerde, o dini törenlere özgü yapılan ekmeklerin üzerine yapılıp özel günlerde kullanılan genel vaftiz töreni gibi ya da işte paskalya bayramı gibi özel günlerinde yenen ekmeklere vurulan mühürdür. Bu pişmiş topraktan yapılmış, üzerinde hac işareti var. Bu da bulduğumuz ünik örneklerden birisi. Biraz teşhir ve tanzimimizi güncelledik. Binamız tarihi bir bina olduğu için buraya da bakım onarım yaptık. Vitrinlerimizi yeniledik. Ziyaretçilerimizi her daim bekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World