Şi Cinpin'den AB liderlerine Çin ve AB'nin karşı karşıya gelmemesi uyarısı

şi cinpin'den ab liderlerine çin ve ab'nin karşı karşıya gelmemesi uyarısı

AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Çin Devlet Başkanı Şi Ciping ile biraraya geldi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, dört yıl aradan sonra ilk kez yüz yüze yapılan Çin-Avrupa Birliği zirvesinde AB liderlerini, Çin ve Avrupa’nın birbirini rakip olarak görmemesi veya farklı siyasi sistemleri nedeniyle çatışmaya girmemesi gerektiği konusunda uyardı.

Ticaret dengesizliklerinden Ukrayna’ya kadar pek çok konunun görüşüldüğü toplantıda Şi, Çin’in Avrupa Birliği’ni önemli bir ekonomik ve ticari ortak haline getirmeye ve yapay zeka da dahil olmak üzere bilim ve teknoloji alanlarında işbirliği yapmaya istekli olduğunu belirtti.

Devlet yayın kuruluşu CCTV’ye göre Şi toplantıda AB’yi ikili ilişkilere “her türlü müdahaleyi ortadan kaldırmaya” çağırdı.

Her iki taraf da zirve öncesinde beklentileri düşürmeye çalışırken Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi pazartesi günü AB ülkelerinin büyükelçilerini Avrupa’nın “yeni Soğuk Savaş” yerine “barış ve istikrarı” seçmesi gerektiğini söyledi.

Avrupalı bir yetkili hafta başında Brüksel’de gazetecilere “zirveyi taçlandıracak tek bir sonuç olmadığını” söyledi ve ortak bir açıklama yapılmayacağını söylemişti.

Çin’in pandemi kısıtlamalarını kaldırmasından bu yana bazı AB Komisyonu üyeleri Pekin’i ziyaret etti, ancak ilişkilerdeki temel rahatsızlıklar konusunda çok az ilerleme kaydedildi. Son olarak Borrell’in özel kalemi ve üst düzey AB diplomatı Enrique Mora kasım ayında bir ziyaret gerçekleştirmişti.

AB, Çin ile olan yaklaşık 400 milyar euroluk ticaret açığının da AB işletmeleri aleyhine kısıtlamaları yansıttığını savunuyor.

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World