Seres 3: Chiński zwiad - TEST

Jest elektryczny, egzotyczny, chiński, ale też trochę amerykański – Seres 3 wjechał do polski. Czy ma potencjał, żeby zadomowić się na naszym rynku, czy będzie raczej samochodową efemerydą – sprawdzamy w teście.

Seres to młodziutka marka, która powstała w 2016 roku w ramach koncernu DFSK Motor – jednego z czterech największych producentów aut na chińskim rynku. Niedługo po tym do drużyny Seresa dołączył Martin Eberhard, jeden z dwóch założycieli Tesli (ten drugi to Marc Tarpenning, Elon Musk dopiero później stał się jej głównym udziałowcem). Firma zarejestrowała działalność w Dolinie Krzemowej, po drodze przejęła nawet fabrykę w Indianie, współpracuje też z amerykańskimi uniwersytetami. Model 3 przypływa jednak do Europy nie z zachodu, tylko z Chin. W Polsce można go kupić w dwunastu salonach niemal w każdym regionie. Konfiguracja polega na wybraniu jednego z czterech dostępnych kolorów – czerwonego, niebieskiego, białego lub czarnego. Auta można kupić od ręki, a niebawem w ofercie dealerów mają pojawić się kolejne modele, w tym SF5, czyli 500-konny crossover w stylu coupé.

Seres 3 – Neutralny styl, braki w wyposażeniu

Seres 3 nie stara się nikogo naśladować, a jeśli już, to chodzi najwyżej o drobiazgi, np. „grill” został ewidentnie podpatrzony u Mercedesa (wygląda jednak mało okazale przy bliższym kontakcie), kluczyk natomiast jest stylizowany na ten z modeli Porsche, co świadczy o tym, że w Seresie pracują osoby z poczuciem humoru. Auto ma długość niespełna 4,4 m, 18-centymetrowy prześwit i wśród podobnych sobie crossoverów nie wyróżnia się niczym specjalnym. Prawdopodobnie zauważyli to sami Chińczycy i żeby wprowadzić nieco życia do stylistyki Seresa (który bazuje na spalinowym modelu Fengon 500), dołożyli mu niebieskie listwy ozdobne przy progach z boku i z tyłu nadwozia. Podobnie jak niebieskie grafiki w „grillu” mają się one kojarzyć z elektryczną naturą samochodu.

android, seres 3: chiński zwiad - test

Seres 3

android, seres 3: chiński zwiad - test

Seres 3

android, seres 3: chiński zwiad - test

Seres 3

Kabina Seresa 3 jest na takim poziomie jak wnętrza niektórych japońskich samochodów

Kabina zaskakuje pozytywnie. W środku nie czuć specyficznego zapachu taniego plastiku. Nie tylko fotele, ale i deska rozdzielcza są obszyte skórą (sztuczną, rzecz jasna), przyciski i pokrętła wyglądają solidnie, rozkład przyrządów obsługi jest przejrzysty, na szczycie deski rozdzielczej znajduje się 10,2-calowy ekran dotykowy, a za kierownicą zestaw cyfrowych wskaźników. Są porty USB i jest ładowarka indukcyjna, choć przydałoby się lepsze zabezpieczenie przed wypadaniem z niej telefonu w zakrętach. Z tunelu środkowego, po wciśnięciu przycisku start/stop, wysuwa się pokrętło do zmiany przełożeń (podobnie jak w modelach Jaguara). Niestety, po chwili okazuje się, że tu i ówdzie nie jest tak kolorowo. Kierownicę reguluje się tylko w jednej płaszczyźnie (góra-dół), lusterko wsteczne nie przyciemnia się samo, więc w nocy, gdy z tyłu jedzie samochód, trzeba je przestawiać ręcznie, by nie raziło odbite światło reflektorów. Komputer pokładowy z niewiadomych powodów nie pozwala z kolei zresetować wartości średniego zużycia energii. Podobno dzieje się to automatycznie, jednak nam przez cały przejechany dystans, ponad 300 km, nie zdarzyło się to ani razu. W Seresie występują też dość zabawne kontrasty, np. światła mijania mają halogenowe żarówki, te do jazdy dziennej są LED-owe, natomiast lampy z tyłu (też typu LED) mają nawet kierunkowskazy, które zapalają się sekwencyjnie.

android, seres 3: chiński zwiad - test

Seres 3

android, seres 3: chiński zwiad - test

Seres 3

android, seres 3: chiński zwiad - test

Seres 3

Jakość tworzyw w mniej eksponowanych miejscach jest przeciętna, w czasie jazdy np. po kostce brukowej słychać też było dźwięki świadczące o nie najlepszej jakości montażu. Za to pod względem szybkości reakcji systemu multimedialnego nawet europejscy konkurenci mogliby się co nieco nauczyć. W Seresie wszystko działa płynnie, a grafiki wyglądają atrakcyjnie, szkoda tylko, że menu zostało opisane po angielsku (polskiego nie ma, a jest np. język czeski), brakuje też interfejsów Apple CarPlay/Android Auto. Powodów do narzekań nie daje za to zestaw kamer 360 stopni z obrazem o znakomitej jakości. W obudowie lusterka wstecznego zainstalowano nawet wideorejestrator (seryjny), który nagrywa obraz wysokiej jakości również w nocy. Seres nie rozpieszcza za to w kwestii wyposażenia w systemy bezpieczeństwa, z tych bardziej zaawansowanych są tylko asystent pasa ruchu i układ ostrzegający o przeszkodzie przed autem.

Fotele umieszczone nieco wyżej sprawiają, że widok na otoczenie jest lepszy niż w typowym aucie miejskim czy kompaktowym. Przestrzeni z tyłu nie brakuje nawet, gdy za kierownicą usiądzie wyższy kierowca. Bagażnik ma wystarczającą pojemność, ale wkładanie do niego przedmiotów utrudniają wysoki próg i nieregularny kształt bocznych ścian.

android, seres 3: chiński zwiad - test

Seres 3

Seres 3 – „Baterie” inne niż wszystkie

Zestaw litowo-żelazowo-fosforanowych akumulatorów, umieszczony pod podłogą, niewiele różni się pojemnością brutto/netto od „baterii” litowo-jonowych i mniej szkodzi mu ładowanie w przedziale innym niż 20-80% (np. do 100%). W akumulatorze Seresa nie ma też kobaltu, który jest metalem rzadkim i którego wydobycie jest drogie. Z drugiej strony, recykling takich akumulatorów jest dzisiaj trudniejszy niż litowo-jonowych.

Producent obiecuje zasięg 301 km (według WLTP) i gdyby nie nasza testowa trasa, która częściowo prowadzi autostradą, byłby możliwy do osiągnięcia. W trakcie testu Seres zużył średnio nieco ponad 20 kWh/100 km energii elektrycznej (co daje zasięg około 260 km), ale jeżdżąc w mieście, bez trudu da się uzyskać zużycie około 18-19 kWh/100 km. Ładowanie prądem stałym (DC) jest możliwe z ładowarki o mocy maksymalnie 60 kW (10-80% w około 30 minut), natomiast ładować akumulatory prądem przemiennym (AC) można tylko z mocą do 6,4 kW, co oznacza, że ich całkowite zapełnienie będzie trwać 8,5 godziny. Na szczęście w planach jest wyposażenie Seresa w ładowarkę trójfazową (patrz ramka powyżej).

android, seres 3: chiński zwiad - test

Seres 3

Seres 3 – tylko spokojnie!

Silnik elektryczny napędza przednie koła Seresa i osiąga moc 162 KM i 300 Nm momentu obrotowego, masa samochodu przekracza 1750 kg. Do wyboru są trzy tryby jazdy – Eco, Normal i Sport. W tym pierwszym po wciśnięciu gazu można odnieść wrażenie, że co najmniej połowa koni mechanicznych ogłosiła strajk – nie da się go polecić nawet wtedy, gdy chce się oszczędzać energię. Również w trybach normalnym i sportowym Seres wykazuje się łagodną naturą. Nietypowe w aucie elektrycznym są opóźnione reakcje napędu na wciśnięcie gazu. Przyspieszenie okazuje się jednak wystarczające do sprawnej jazdy w mieście, bo na pierwszych metrach auto płynnie nabiera prędkości, lepsze niż wskazywałyby na to subiektywne odczucia okazały się też wyniki pomiarów elastyczności (wszystkie w trybie Sport). Testowa próba wykazała, że chiński crossover osiąga prędkość 100 km/h o sekundę później niż podaje producent – manewr ten trwa równe 10 sekund. Podczas jazdy z wyższą prędkością rośnie nie tylko zużycie energii elektrycznej, ale i hałas w kabinie. Szumy powietrza opływającego nadwozie słychać wyraźne, co tylko może utwierdzić w przekonaniu, że Seres został stworzony przede wszystkim do miasta.

Za pomocą systemu multimedialnego można wybrać siłę odzysku energii, jednak różnice między poszczególnymi trybami nie są duże, nie ma też możliwości jazdy Seresem z użyciem głównie pedału gazu, tak jak w niektórych innych samochodach elektrycznych.

android, seres 3: chiński zwiad - test

Seres 3

Seres 3 – Chińskie opony i podskakujący tył

Po wciśnięciu gazu Seres 3 potrzebuje pół sekundy, żeby zacząć przyspieszać

Seres 3 nie stara się nawet udawać, że jest czymś więcej niż miejskim crossoverem. Jego układ kierowniczy pracuje bez wyczucia i nie jest precyzyjny, w dodatku podczas szybszej jazdy na wprost samochód ma tendencję do myszkowania, więc niemal stale trzeba korygować tor jazdy. Szybsze wejście w zakręt oznacza monumentalną podsterowność, którą na szczęście do pewnego stopnia ogranicza system stabilizacji toru jazdy. Nie pomagają też opony chińskiego producenta, które osiągają kres swoich możliwości jeszcze szybciej niż zawieszenie, o czym informują głośnym piszczeniem. Żeby nadwozie zaczęło się przechylać, wcale nie trzeba szaleńczej jazdy, dzieje się tak nawet wtedy, gdy wchodzi się w zakręt z umiarkowaną prędkością. Wszystko to sprawia, że kierowcom oczekującym od auta elektrycznego ponadprzeciętnych osiągów i wciągającego prowadzenia Seres raczej się nie spodoba.

Przednie zawieszenie całkiem sprawnie radzi sobie z tłumieniem nierówności, ale na drogach gorszej jakości czy na progach zwalniających tył auta „podskakuje” i wpada w kołysanie – trochę jak w nieobciążonym pick-upie na resorach piórowych. Na szczęście zawieszenie pracuje cicho i do pewnego stopnia można się do tej atrakcji przyzwyczaić.

android, seres 3: chiński zwiad - test

Seres 3

 

WKRÓTCE UPDATE

Braki w wyposażeniu Seresa 3 są oczywiste, dlatego już na początku 2023 r. do Polski trafi kolejna partia samochodów. Będą one miały pełne oświetlenie LED, trójfazową ładowarkę, dzięki której ładowanie prądem przemiennym będzie trwało krócej, pojawią się też zaktualizowane mapy nawigacji i interfejsy do wyświetlania zawartości smartfonów na ekranie multimediów. Dziś jest to możliwe na zasadzie mirroringu i niestety nie działa najlepiej.

android, seres 3: chiński zwiad - test

Szymon Piaskowski

 

android, seres 3: chiński zwiad - test

Seres 3

Seres 3 – cena

Z ceną niecałych 190 tys. zł Seres nie jest szczególnie tani w zestawieniu z modelami konkurencyjnymi, ale odnosimy wrażenie, że jego obecność w Europie to raczej próba zbadania rynku i oswojenia klientów z nową marką. Chiński producent startuje z niezłego poziomu, ciekawe, gdzie będzie za kilka lat.

android, seres 3: chiński zwiad - test

Seres 3

 

NASZA OCENA: 2,5/5

Nie zawojuje rynku, ale z pewnością sprawi, że chińskie auta będą w przyszłości bardziej konkurencyjne niż są teraz. W mieście Seres 3 ma niezłe zasięg i dynamikę, do tego jest przestronny. Gdyby nie braki w wyposażeniu oraz niezbyt komfortowa praca tylnego zawieszenia i długa droga hamowania, pewnie zasłużyłby na trzy gwiazdki, czyli ocenę dobrą. Na dziś bliżej mu do przeciętności.

PLUSY

niewysokie zużycie energii

przestronna kabina, niezłe materiały

płynnie działający system multimedialny

dobra dostępność u dealerów

MINUSY

kołyszący się na nierównościach tył

braki w wyposażeniu

długi czas ładowania prądem zmiennym

przeciętne właściwości jezdne, długa droga hamowania

News Related

OTHER NEWS

Wieża i ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju to romantyczne miejsce, które uwielbiają zakochani. Kilka razy doszło tam do zaręczyn

Wieża i ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju to romantyczne miejsce, które uwielbiają zakochani. Kilka razy doszło tam do zaręczyn Chętnych na zimowy spacer w otoczeniu gór i lasów pasma ... Read more »

Oto podatkowy koszmar milionów Polaków. Dostajesz list, a w nim nowy podatek. Zamiast 100 zł musisz zabulić 5000 zł

Obecny podatek od nieruchomości jest niesprawiedliwy, bo korzystają na nim najbogatsi. Nie dajcie sobie wmówić, że wprowadzenie katastru uderzy w emerytów, którzy mieszkają w centrum dużych miast, bo to nieprawda. ... Read more »

Galaxy M53 5G has received Android 13 One UI 5.0 in Europe

Yet another Galaxy smartphone is leaping to the Android 13 update. And just as the title above reveals, that smartphone is none other than the Galaxy M53 5G. Or, in ... Read more »

Używany Renault Talisman (2015-2022). Wady, zalety, typowe usterki, sytuacja rynkowa

Używany Renault Talisman (2015-2022). Wady, zalety, typowe usterki, sytuacja rynkowa Używany Renault Talisman. Nadwozie/wnętrze Po premierze w 2015 roku, Renault Talisman zachwycił piękną stylistyką, ciekawym wnętrzem i szeroką ofertą, ale… ... Read more »

W Chinach: gwałtowne spadki cen ropy i akcji

W Chinach: gwałtowne spadki cen ropy i akcji W reakcji na rosnące blokady Covid i publiczne protesty przeciwko nim w Chinach rynki akcji w Azji odnotowały w poniedziałek gwałtowne spadki, ... Read more »

Filip Chajzer jest idealnym chłopakiem? Sam tak o sobie myśli…

Filip Chajzer (38 l.) w swoim wpisie na Instagramie daje do zrozumienia, że kobieta, która na niego trafiła, miała wielkie szczęście. Jak ujawnia, zamieszczając zdjęcie na dowód, potrafi rozpieszczać ukochaną ... Read more »

Jego powołanie było największym zaskoczeniem. Tak to tłumaczy

Obecność Damiana Szymańskiego w gronie powołanych na mistrzostwa świata była największym zaskoczeniem na liście piłkarzy lecących do Kataru. – Dla mnie też było to trochę zaskoczenie – przyznał na konferencji ... Read more »

Paszteciki z kapustą i grzybami na Wigilię. Najlepszy przepis na przekąskę do barszczu

Paszteciki wigilijne robi się szybko, jednak najwięcej czasu zajmuje przygotowanie farszu. Grzyby wymagają namoczenia. Najlepiej zostawić je w wodzie na całą noc. Jeśli nie lubisz lub nie możesz jeść grzybów ... Read more »

Te sukienki wciąż są na topie! Piękny model teraz na wyprzedaży w Top Secret. Podobne w Mohito i HM

Jakie sukienki kupić z okazji wyprzedaży Black Friday? modne sukienki Wzorzysta sukienka Jesienią i zimą wcale nie musisz zapominać o sukienkach. Kluczem do sukcesu jest jednak dobór odpowiedniego modelu. W ... Read more »

Najnowsza powieść Szczepana Twardocha doczekała się wersji audio. "Chołod" z Bartłomiejem Topą już dostępny

Najnowsza powieść Szczepana Twardocha doczekała się wersji audio. “Chołod” z Bartłomiejem Topą już dostępny Czy opłaca się jeździć elektrykiem? Miesiąc po premierze papierowej edycji Chołodu na rynku wydawniczym ukazuje się ... Read more »

Domowe sposoby na pleśń i grzyba? Wydaj 10 zł w aptece! Ściany i sufit będą jak świeżo malowane

Zagrzybiona ściana? To na ‘jedynce’ norma. Grzyb jest też na sufitach. W dotychczasowym mieszkaniu mama Piętaszka nie mogła się pozbyć ze ściany śladów grzybów W dotychczasowym mieszkaniu mama Piętaszka nie ... Read more »

Why Apple and Google banning Twitter sounds exciting

Elon Musk’s Twitter takeover continues to be a mess, and the future isn’t clear for one of the most influential social networks in the world. Musk’s Twitter troubles are hardly ... Read more »

iPhone 14 Pro Max charges faster via MagSafe than its predecessor

Two months after the iPhone 14 was released, there are a few tidbits we didn’t know about the new iPhones. For example, a test showed the iPhone 14 Pro Max ... Read more »

"Parasolką w Kaczyńskiego". Będzie strajk pod domem prezesa. "Nie rozumiem"

“Parasolką w Kaczyńskiego”. Będzie strajk pod domem prezesa. “Nie rozumiem” “Parasolką w Kaczyńskiego” – pod takim hasłem zaplanowano manifestację kobiet pod domem prezesa PiS. – Nie rozumiem, dlaczego w rocznicę uzyskania przez Polki praw ... Read more »

Wnuk pokazał na TikToku, co robi jego babcia. Stworzyła nietypowy ranking. "Ocenia nas od 1 do 10"

Emerytka (zdjęcie ilustracyjne) Emerytka (zdjęcie ilustracyjne) Rodziny i emeryci na ulicy Krakowskie Przedmiescie w Warszawie]]> Nietypowy ranking babci Nietypowy ranking babci Wszystkie dzieci kocha się tak samo, prawda? Bez względu ... Read more »

Saudyjczycy dostaną Rollsy, a Szczęsny... Passata. Tyle że Rollsy to żart, a na Passata zbiórka trwa

Katar 2022. Wojciech Szczęsny podczas meczu Polska-Arabia Saudyjska na mundialu. Al Rayyan, 26 listopada 2022 roku 26.11.2022, Wojciech Szczęsny podczas meczu z Arabią Saudyjską Zrzutka na Passata dla Szczęsnego za ... Read more »

Serial "Zakazany owoc" - to wydarzy się w grudniu. Skandal na wieczorze panieńskim [28.11.2022 r.]

Serial “Zakazany owoc” – to wydarzy się w grudniu. Skandal na wieczorze panieńskim [28.11.2022 r.] W najnowszych odcinkach serialu “Zakazany owoc”: Yildiz przygotowuje w hotelu zasadzkę na Kemala. Halit i ... Read more »

Pirat z Arteona wyzywa kierowcę na drogowy pojedynek na autostradzie A2. Agresora szuka już policja

Pirat z Arteona wyzywa kierowcę na drogowy pojedynek na autostradzie A2 Pirat z Arteona wyzywa kierowcę na drogowy pojedynek na autostradzie A2 Pirat z Arteona wyzywa kierowcę na drogowy pojedynek ... Read more »

Budowa drogi ekspresowej S1 Dankowice - Oświęcim nabiera tempa. Zobaczcie ZDJĘCIA z drona!

Budowa drogi ekspresowej S1 Dankowice – Oświęcim nabiera tempa. Zobaczcie ZDJĘCIA z drona! Przypomnijmy, że na początku października Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała wykonawcom place budowy odcinków drogi ... Read more »

Bronisław Komorowski zwrócił się do Andrzeja Dudy. „Inaczej to pamiętam”

W trakcie 100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP prezydent Bronisław Komorowski zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy. Zwrócił uwagę na okoliczności przywrócenia Senatu w 1989 roku. Były prezydent Bronisław ... Read more »

O ile więcej w tym roku wydamy na ogrzewanie? "Najgorzej mają osoby, które do ogrzania swoich domów wykorzystują węgiel"

O ile więcej w tym roku wydamy na ogrzewanie? “Najgorzej mają osoby, które do ogrzania swoich domów wykorzystują węgiel” Od początku tegorocznego sezonu grzewczego zapotrzebowanie na ciepło nie było zbyt ... Read more »

Drama w finałowym odcinku "Rolnik szuka żony". Widzowie żądają wyjaśnienia sprawy Mateusza

Drama z Mateuszem i dziewczynami podniosła ciśnienie widzom ostatniego odcinka. 27 listopada TVP wyemitowało ostatni odcinek 9. serii popularnego programu randkowego “Rolnik szuka żony”. To jedyna edycja na świecie, która ... Read more »

Tramwaj nr 11 potrącił mężczyznę w Poznaniu. Trwa reanimacja i walka o życie

Tramwaj nr 11 potrącił mężczyznę w Poznaniu. Trwa reanimacja i walka o życie Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 28 listopada o godz. 13.30. Pracownik centrali Nadzoru Ruchu MPK informuje, że ... Read more »

Te płaszcze z Mohito będą hitem zimy! Są ciepłe i niezwykle komfortowe

pikowana beżowa kurtka W Mohito znajdziesz niezwykle modne modele, które przypadną do gustu każdej koneserce mody. Są stylowe i zapewnią ochronę nawet przed dużymi mrozami. Podpowiadamy, jakie fasony są teraz ... Read more »

"To jest skandal". Mocne słowa Trzaskowskiego

– Jeżeli pieniędzy z KPO nie będzie, to Polska będzie skazana przez PiS na rolę skansenu gospodarczego – stwierdził Rafał Trzaskowski Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski Od miesięcy nie ustaje spór ... Read more »

Tak mieszka Rober Lewandowski. Tak wygląda nowy dom polskiego napastnika. Zobacz, jak żyje Anna Lewandowska z rodziną

Tak mieszka Rober Lewandowski. Tak wygląda nowy dom polskiego napastnika. Zobacz, jak żyje Anna Lewandowska z rodziną Robert Lewandowski przeniósł się z rodziną do Hiszpanii. Zobacz, gdzie zamieszkał Lewy po ... Read more »

Podwyżka VAT na paliwo. Czy koniec tarczy antyinflacyjnej oznacza podwyżki na stacjach?

Tarcza antyinflacyjna (zdjęcie ilustracyjne) Daniel Obajtek Stacja paliw, zdjęcie ilustracyjne. Tarcza antyinflacyjna jaką znamy kończy się wraz z końcem 2022 roku. Wiąże się to m.in. z końcem obniżek VAT na ... Read more »

Wielkie poruszenie w Katarze. Kibice w szoku

Na zdjęciu: Sobowtór Neymara w Doha Fani w Doha nie ukrywali zaskoczenia, gdy w centrum miasta zobaczyli Neymara pijącego drinka i palącego sziszę. Robili sobie nawet z nim zdjęcia. Okazało ... Read more »

Feministki będą demonstrować pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Jest reakcja prezesa PiS

Feministki będą demonstrować pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Jest reakcja prezesa PiS – Ja zupełnie nie rozumiem, dlaczego w rocznicę uzyskania przez Polki praw obywatelskich, bo to jest właśnie rocznica, mają ... Read more »

"Koktajle gwałtu" na imprezie SPD. Prokuratura umorzyła śledztwo

Zdjęcie ilustracyjne Po tym jak po letniej imprezie grupy parlamentarnej SPD w lipcu br. ponad 10 kobiet uskarżało się na złe samopoczucie i luki w pamięci, niemiecka prokuratura wszczęła śledztwo. ... Read more »

Dziecko zmarło 2 dni po swoich pierwszych urodzinach. "Ciągle pocierała czoło"

Dziecko zmarło 2 dni po swoich pierwszych urodzinach. “Ciągle pocierała czoło” Rose Jeans z Walii zmarła dwa dni po swoich pierwszych urodzinach. Tragiczna diagnoza – guzy w mózgu – została ... Read more »

Szczęsny nie mógł dodzwonić się do żony. Był zszokowany tym, co robiła

Na zdjęciu: Wojciech Szczęsny i Marina Łuczenko-Szczęsna Wojciech Szczęsny był bohaterem meczu Polska – Arabia Saudyjska w MŚ 2022. Miał kilka świetnych interwencji i zachował czyste konto. Przed spotkaniem próbował ... Read more »

Oto dziewczyna Kuby Wojewódzkiego. Anna Markowska wyznała, że jest z Kubą Wojewódzkim

Oto dziewczyna Kuby Wojewódzkiego. Anna Markowska wyznała, że jest z Kubą Wojewódzkim Jego gośćmi byli zwykli ludzie, którzy na skutek nieoczekiwanych okoliczności czy wyborów, pojawili się na pierwszych stronach gazet, ... Read more »

Tak sklepy nabierały nas w Black Friday. "Czuję się oszukana"

Sprzedawcy często posługują się nieuczciwymi praktykami podczas Black Friday i Cyber Monday Black Friday i Cyber Monday co roku cieszą się ogromną popularnością. Niestety nie wszystkie praktyki sprzedawców są w ... Read more »

POPO W Bielsku-Białej trwa kampania 16 dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Film „O tym się nie mówi”

POPO W Bielsku-Białej trwa kampania 16 dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Film „O tym się nie mówi” Bielsko-Biała. Kampania Przeciw Przemocy ze względu na Płeć 16 Dni Akcji ... Read more »

Morsy z Chełmna wykąpały się w Jeziorze Starogrodzkim. Mają ciekawe plany [zdjęcia]

Morsy z Chełmna wykąpały się w Jeziorze Starogrodzkim. Mają ciekawe plany [zdjęcia] Smaki Kujaw i Pomorza – Sezon 4 odcinek 20 Foczki i Morsy Chełmno to nieformalna grupa licząca około ... Read more »

Brudziński chciał zabłysnąć. Wskazał, kto jest największą nadzieją na wygraną PiS w wyborach

Joachim Brudziński o Donaldzie Tusku: największa nadzieja PiS Z tygodnia na tydzień kolejne sondaże pokazują, że w przyszłych wyborach Prawo i Sprawiedliwość straci większość w Sejmie Joachim Brudziński wskazał, że ... Read more »

11-latka dostała pierwszego okresu na ulicy. Szokuje reakcja mężczyzn. Wszystko nagrała kamera

11-latka miała plamę z krwi na spodniach 11-latka miała plamę z krwi na spodniach 11-latka miała plamę z krwi na spodniach 11-latka miała plamę z krwi na spodniach 11-latka miała ... Read more »

"Flisak" unieruchomiony w Solcu Kujawskim. - Po co nam w ogóle ten prom? - zastanawiają się internauci

“Flisak” unieruchomiony w Solcu Kujawskim. – Po co nam w ogóle ten prom? – zastanawiają się internauci Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka Nasze publikacje o przeprawie ... Read more »

Jak człowiek może się zachować w obliczu cierpienia? Omów zagadnienie na podstawie fragmentów Księgi Hioba. Pytanie na maturę ustną 2023

Jak człowiek może się zachować w obliczu cierpienia? Omów zagadnienie na podstawie fragmentów Księgi Hioba. Pytanie na maturę ustną 2023 Matura ustna z polskiego 2023. Jak będzie wyglądać? Egzamin ustny ... Read more »
Breaking thailand news, thai news, thailand news Verified News Story Network