Sejm zmienił regulamin ws. wyboru premiera. Wcześniej skompromitował się poseł Kukiz'15

sejm zmienił regulamin ws. wyboru premiera. wcześniej skompromitował się poseł kukiz'15

Poseł Marek Jakubiak

Sejm przyjął projekt uchwały w sprawie zmiany regulaminu izby. Chodzi o wybór premiera. 244 posłów było za, a 203 – przeciw. Wcześniej w czasie debaty skompromitował się Marek Jakubiak, poseł Kukiz’15.

Zmiany dotyczą m.in. procedury tzw. drugiego kroku, czyli wyboru sejmowego kandydata na szefa rządu, do którego może dojść już na początku przyszłego tygodnia. Zamiast dotychczasowego głosowania imiennego, głosowanie ma się odbywać jak inne – przez podniesienie ręki i drogą elektroniczną. Ma to przyspieszyć wybór szefa rządu.

Zobacz wideo Skandaliczne zachowanie Czarnka. Wtargnął na mównicę i nie uszanował marszałkini Sejmu

Druga zmiana ma – w założeniu autorów – usprawnić prace nad budżetem państwa w komisjach. Jeśli określona komisja nie przedstawi komisji finansów publicznych swojego stanowiska, nie wstrzyma to prac nad ustawą budżetową.

Sejm zmienił regulamin ws. wyboru premiera. Wcześniej skompromitował się poseł Kukiz’15

sejm zmienił regulamin ws. wyboru premiera. wcześniej skompromitował się poseł kukiz'15

Marek Jakubiak

W czasie środowej dyskusji głos w sprawie zabrał Marek Jakubiak. – Art. 113, który definiuje sposób głosowania jako imienny, z istoty swojej jest głosowaniem tajnym. Państwo chcecie to zlikwidować. Pytanie, czy robicie to z premedytacją, czy będziecie zwalać na nowoczesność i łatwość głosowania. Coś mi się wydaje, że chcecie wiedzieć, jak kto głosował – powiedział poseł Kukiz’15. Ale nie było to jedyne wystąpienie parlamentarzysty w sprawie zmian regulaminu – później znowu wyszedł na mównicę.

sejm zmienił regulamin ws. wyboru premiera. wcześniej skompromitował się poseł kukiz'15

– Pragnę zaznaczyć, że w zmianach regulaminu planujecie z art. 113 wyciąć punkt trzeci, który stanowi o tym, że wybory dokonuje się za pomocą głosowania imiennego, a więc tajnego, a wy chcecie ten punkt skreślić. To jest zamach na demokrację, tu nie ma żartów – stwierdził Marek Jakubiak. Wy dla swojego dobra i lenistwa chcecie skreślić jeden z ważniejszych punktów tego regulaminu: tajne głosowanie nad kandydaturą. Wy chcecie po prostu zajrzeć, żeby wiedzieć, kto jak głosował. Natomiast imienne głosowanie jest zawsze tajne. Douczyć się! – dodał.

sejm zmienił regulamin ws. wyboru premiera. wcześniej skompromitował się poseł kukiz'15

Co ciekawe, nazwisko Marka Jakubiaka widnieje na liście posłów, którzy głosowali nad wotum zaufania dla Beaty Szydło w 2015 roku.

O co chodzi w głosowaniu imiennym? Tłumaczy to “Gazeta Wyborcza”. “Tego rodzaju głosowanie oznacza konieczność ustawienia w Sejmie urny, a kolejni posłowie podchodzą do urny i wrzucają papierową kartę do głosowania (każda karta jest przez posła podpisana) za lub przeciw kandydaturze premiera” – czytamy.

***

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World