Sefer LEVENT Elysee Sarayı’ndaki nişan töreninden notlar ve COP28

sefer levent elysee sarayı’ndaki nişan töreninden notlar ve cop28

Elysee Sarayı’ndaki nişan töreninden notlar ve COP28

Sefer LEVENT

FRANSA’nın en yüksek dereceli sivil nişanı Légion d’honneur’ı bizzat Cumhurbaşkanı Macron’un elinden alan Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol ile dün konuşma fırsatı buldum.

Sıcağı sıcağına duygularını sordum, aynen aktarıyorum:

“Nişan tabii beni çok mutlu etti bu. Çünkü enerji ve iklim değişikliği konusunda yaptığımız çalışmalar bir anlamda takdir görmüş oldu. Cumhurbaşkanı Macron konuşmasında çok güzel şeyler söyledi. Bir bölümde, ‘Fatih Birol öyle güzel konuşmacı ki sokaktaki hiç bu konuyu anlamayan bir insanı da ikna edebilir, benim gibi bir devlet başkanını da. Mesela hem beni hem Biden’ı ikna edebilen biri’ dedi. Enerji konusunda dünyadaki en önemli isim, uzman vurgusu da yaptı. Bu sözler çok önemliydi benim için. Bu nişan gerçekten bizim dünyada enerji ve iklim konularında önerdiğimiz ve çoğu kabul gören çözümlerle ilgili daha da fazla çalışmamızı şevklendirdi.”

Fatih Birol’dan aldığım bilgilere göre Macron konuşmasının önemli bir bölümünde Galatasaray’dan da bahsetmiş. Bilen bilir. Fatih Birol sıkı Galatasaraylı’dır. Hatta bu kadar yoğun temposuna rağmen seyahatlerini bile çoğu zaman Galatasaray maçlarına göre ayarlar. Macron konuşması sırasında Fatih Birol’un babası ve kardeşiyle ilgili anekdotlar da paylaşmış. Törene,  Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Yunus Demirer, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, GS Yönetimi’ni temsilen eski büyükelçi Hakkı Akil’in yanı sıra aralarında Amerika, Japonya, İngiltere, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, İtalya’nın da bulunduğu birçok ülkenin büyükelçisi de katılmış.

Fatih Birol nişan takdiminin bizzat Macron tarafından Elysee Saray’ında yapılmasının da nadir olduğuna dikkat çekti. Bu durum kendisini ayrıca gururlandırmış ve mutlu etmiş.

BİROL’UN GÖZÜYLE COP28

– 1992 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) kapsamında her ülke tehlikeli iklim değişikliğinden kaçınmak ve sera gazı emisyonlarını küresel olarak adil bir şekilde azaltmanın yollarını bulmakla yükümlü. 30 yıldır hükümetler iklim krizine çözüm bulmak üzere bir araya geliyor.

Fatih Birol’u yakalamışken Birleşik Arap Emirlikleri’nde 30 Kasım’da başlayan ve 12 Aralık’a kadar devam edecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nı (COP28)  sormazsam olmazdı.

Dubai’den önceki gün dönen Birol ayağının tozuyla aldığı nişan sonrası muhtemelen tekrar Dubai’ye gidebileceğini söyledi.Dünyanın pek çok global sıkıntıyı aynı anda yaşadığı bir dönemde gerçekleşen zirvede görüşmelerin sürdüğünü, bazı konularda önemli kararların uzlaşmayla alınabileceğini belirtti.

COP28’DEKİ AVANTAJLAR

– COP28’in çözüm için avantaj ve dezavantajı aynı anda taşıdığına dikkat çeken Birol, avantaj bölümünde şunları dile getirdi:

“İklim değişikliği konusunda adım atmak için gerekli olan temiz enerji teknolojilerinde muazzam bir büyüme var. Maliyetleri ucuzluyor. Mesela; bu sene dünyada inşa edilen elektrik santrallarının yüzde 80’den fazlası yenilebilir enerji kaynaklı. Ulaşım sektöründe üç sene önce dünyada satılan her 25 arabadan biri elektrikliydi. Bu sene her 5 arabadan biri elektrikli. En tutucu tahminle bile 2030’da dünyada satılan her iki arabadan biri elektrikli olacak.

COP28’DEKİ DEZAVANTAJLAR

– Dünyada temiz enerjinin şampiyonu şu anda Çin. Amerika ve Avrupa hemen Çin’in arkasından geliyor. Hindistan onları takip ediyor. Çin güneş paneli ve elektrikli araçta üretim lideri. Çinli başka şampiyonlar da çıkacak.

Fatih Birol özellikle maliyet konusundaki avantajlara dikkat çektikten sonra konuyu mayınlı bir alana, yani dünyadaki karışıklıklara getirdi. Dönemsel dezavantajı şu sözlerle aktardı:

“Global sorunu çözmek için en önemlisi ülkeler arasındaki işbirliği. Ama uluslararası işbirliğinin belki de son yıllarda en zayıf ve kırılgan olduğu bir dönemden geçiyoruz. Rusya, Ukrayna, Ortadoğu’da olanlar, Çin ile Amerika arasındaki gerilim. Petrol piyasasında Suudi Arabistan’la Rusya’nın ortak hareket etmesi… Bunlar çözüm bulmayı zorlaştırıyor. COP28’in sonunda her ülkenin imza attığı uluslararası bir mutabakat metni çıkması önemli. Bu gelişmeler şansları biraz azaltıyor ya da çıkacak sonuçlar piyasalara güçlü bir işaret verme konusunda yeterli olmayabilir.”

Fatih Birol özellikle iki konuda anlaşmazlık olduğuna da dikkat çekti. Birçok ülke fosil yakıtların kullanımının azaltılmasına dair bir ibare önerirken fosil yakıt üreticisi ülkeler bunun karşısında yer almaya devam ediyor. Özellikle de bazı Ortadoğu ülkeleri.

İkinci anlaşmazlık konusu ise gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere nazaran temiz enerji yatırımları için bazı istisnaları talep emesiymiş. Gelişmekte olan ülkeler gelişmiş ülkelere, “Dünyayı yıllardır sizin teknolojileriniz kirletti. Şimdi yeşil enerji yaparken bizi Dünya Bankası vs daha ucuza finanse etsin” diyormuş.

Özetle, ‘Günahlarınızın bedellerini ödeyin’ diyorlar ki bence de çok haklılar.

Açık söylemem gerekirse Fatih Birol’un aklı hâlâ COP28’de, konuşmamızın sonunda önerileri oldu, sonrasında 125 ülkenin yenilenebilir enerji kapasitesini 2030 yılına kadar 3 kat artırmayı kabul ettiğine dikkat çekti. Birol’un kalan ülkeleri ikna için Dubai’ye geri dönmesi şaşırtıcı olmayacak.

Bu kadar yoğun tempo ve emeğin ucunda gelecek nesillere daha yeşil ve temiz bir dünya bırakma çabası var. Tebrikler, teşekkürler Fatih Birol…

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World