Magyarázó - siker vagy kudarc a Magyarországnak juttatott 470 milliárd forint uniós pénz?

magyarázó - siker vagy kudarc a magyarországnak juttatott 470 milliárd forint uniós pénz?

Az Európai Unió zászlaja egy budapesti belvárosi épületen, a háttérben a Parlamenttel 2023. november 20-án

Összeszedtük az uniós források sarkalatos pontjait, hogy érthetőbb legyen, miből és mennyit kapott most Magyarország, és mennyit kellene még kapnia.

Varga Mihály pénzügyminiszter január elején egy Facebook-posztban részletezte a kifizetések ütemezését. Azt írta, hogy először 779,5 millió euró (300 milliárd forint) érkezett a helyreállítási forrásokból, aztán pedig 445 millió eurót (170 milliárd forintot) utaltak a 2021-2027-es uniós költségvetési időszak keretéből.

Utóbbi a ciklusban teljesített vállalásokért érkezett a számlára, a 779,5 millió euró pedig a  helyreállítási alapból jött. Abból eddig 920 milliót szabadítottak fel, a maradék 140,5 millió eurót egy éven belül kell a Bizottságnak elutalnia. Utóbbi inkább egy kedvezményes hitel, mintsem Brüsszelből érkező ingyenpénz.

Az Európai Bizottság decemberben döntött arról, hogy a régóta várt, bírói függetlenség helyreállítása érdekében tett intézkedések megfelelőek, ezért felszabadították azokat a pénzeket, melyeket emiatt blokkoltak.

Közben a nemzeti helyreállítási tervet is módosította a magyar kormány, melyet az uniós tagállamok elfogadtak. Az 5,8 milliárd euró támogatás mellé Orbánék még felvettek egy 3,9 milliárd eurós hitelt is, melynek lehívásához szigorú feltételek teljesülése szükséges. Ehhez a forráshoz csatoltak egy másik alapot, amelynek célja az orosz energiától való függetlenség elősegítése, innen Magyarországot 700 millió euró illeti meg.

Az 1,2 milliárd euró még mindig csak a kis része annak 30 milliárd eurós uniós forrásnak, aminek jönnie kellene. 21 milliárd euró még zárolva marad, és annak feloldása sok mindentől függ.

Helyreállítási alap

A pandémiát követően az Európai Unió egy nagyszabású helyreállítási tervet dolgozott ki, Next Generation EU néven. A cél az volt, hogy újraindítsák az európai gazdaságot, valamint támogassák a zöld és a digitális átállást. Az erről szóló javaslatot 2020. május 27-én nyújtották be. Az uniós vezetők 2020. július 21-én 1824,3 milliárd euró összegű átfogó csomagról állapodtak meg.

**Hallgassa meg a témáról szóló podcastunkat! Zsíros Sándor, az Euronews brüsszeli tudósítója ebben arról beszél: ea 10 milliárd eurós támogatás sokkal inkább egy politikai gesztus, mint a magyar igazságügyi reform elismerése. **

A tagállamoknak 2026. augusztus végéig kell teljesíteniük a célokat, hogy hozzáférhessenek az összes kiutalt támogatáshoz és hitelhez. Ellenkező esetben a fel nem használt pénzek elvesznek.

Információink szerint Orbán Viktor azt szeretné elérni, hogy az Ukrajnának javasolt 50 milliárd eurós alapra vonatkozó vétó feloldásáért cserébe, ehhez a határidőhöz további két évet adjanak hozzá. Ebben az esetben újra meg kellene nyitni a helyreállítási alapot létrehozó rendkívüli jogszabályokat. Magyarország viszont időt, egyúttal életet és pénzt nyerne, ha kitolnák két évvel a határidőt.

Az Európai Bizottság 2022. végén közölte, hogy a magyar igazságügyi rendszer függetlenségének erősítéséhez az kell, hogy a kormány és az Országgyűlés önmagában ne dönthessen a bírói pozíciókra való kinevezésekről, helyette vonja be az Országos Bírói Tanácsot a döntéshozatalba. Egyebek mellett feltétel volt az is, hogy az Európai Unió Bíróságához egyszerűbben fordulhassanak a magyar bírók. Most elhárultak ezek az akadályok, így érkezhetett meg némi pénz Magyarországra.

Magyarország helyreállítási és rugalmassági terve 10,4 milliárd euró értékű, amelyből eddig csak 920 millió eurót hagytak jóvá. A többi csak azt követően nyílik meg utófinanszírozásként, összesen nyolc részletben lehívva, ha a kormány teljesíti a 27 szupermérföldkövet.

Szupermérföldkövek

Az Európai Bizottság 21 „szupermérföldkőhöz” kötötte a helyreállítási alap teljes kifizetését: Integritás Hatóság felállítása, Korrupcióellenes Munkacsoport, az ügyészségi döntésekkel szembeni bírósági felülvizsgálat, a vagyonnyilatkozatok személyi és tárgyi hatályának kiterjesztése, közérdekű vagyonkezelő alapítványok, adatbázis a közkiadásokról, monitoring eszköz az egyajánlatos közbeszerzési eljárásokról, az Elektronikus Közbeszerzési Rendszer (EKR) fejlesztése, az EKR-adatbázis kiegészítése az alvállalkozókra vonatkozó adatokkal, közbeszerzési keretrendszer előkészítése, a közbeszerzési keretrendszer működésbe lépése, az Országos Bírói Tanács (OBT) megerősítése, a bírói függetlenség megerősítése a Kúrián, az előzetes döntéshozatali eljárás akadályainak megszüntetése, állami szervek és az Alkotmánybíróság, a helyreállítási terv kontrollja és nyomon követése, a kohéziós alapok kontrollja és nyomon követése, iránymutatás az összeférhetetlenségről, csalás- és korrupcióellenes stratégia, csalás és korrupció elleni cselekvési terv, az Arachne kockázatértékelő rendszer alkalmazása, jelentés az Arachne használatáról, belső Ellenőrzési és Integritási Igazgatóság, az EUTAF megerősítése, azz OLAF-fal való együttműködés megerősítése, adattárrendszer a helyreállítási terv végrehajtásáról, EUTAF ellenőrzési stratégia.

Ezek közül néhány teljesen, néhány részlegesen megvalósult, és több még egyáltalán nem valósult meg.

Kohéziós alap

A 2021-2027-es költségvetés forrásaihoz való hozzáférés feltétele négy alapvető kritérium, az úgynevezett horizontális feljogosító feltételek teljesítése.

Ezek a közbeszerzésekhez, az állami támogatásokhoz, az Európai Unió Alapjogi Chartájának betartásához, valamint a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezmény alkalmazásához kapcsolódik.

A kohéziós források felszabadulása számos feltételhez kötött. Az ebből visszatartott 22 milliárd eurót a hazai kezdeményezésekre fordított kiadások visszatérítéseként folyósítanák. Ebből eddig 10,2 milliárd eurót szabadítottak fel.

A mostani helyzet szerint 13 milliárd euróhoz hozzá fog tudni jutni a kormány, 6,3 milliárd euró a kondicionalitási eljárással felszabadítható. A fennmaradó összeg, körülbelül 2,6 milliárd euró viszont az LMBTQ+ jogokkal kapcsolatos aggályok, az akadémiai szabadság és a menekültekkel való bánásmódhoz kötött, így ezt az összeget könnyen elbukhatja Magyarország.

A kondicionalitási eljárásban 21 átláthatóssággal és igazságüggyel kapcsolatos szupermérföldkövet határoztak meg, valamint 10 fejlesztési reformot. Ezek teljesüléséhez kötik a teljes kifizetést, közte a vissza nem térítendő támogatást és a hitelkeret lehívását is. Több mint 10 szupermérföldkőnél várnak még konkrét lépéseket.

News Related

OTHER NEWS

Michelle Pfeiffer és férje 30 éve házasok: megható üzenetet küldtek a világnak

Egy olyan világban, ahol hetente jelenti be egy-egy celeb, hogy elválik. Michelle Pfeiffer és férje 30 éve házasok: megható üzenetet küldtek a világnak Kutatások szerint nem sokszorozódott meg a válások ... Read more »

Justin Bieber neje még ebben a rémes darabban is szuperszexi

Hailey Bieber jó szokásához híven megint trendet teremt! Hailey Bieber szorgalmasan és nem mellesleg nagyon jó érzékkel követi a trendeket, és sodródik is a kínálat nyújtotta kicsit sem unalmas árral, ... Read more »

Eddig elképzelhetetlen eredményt ért el Cunoda az AlphaTauri "őrült" fejlesztésével

Franz Tost, Team Principal, Scuderia AlphaTauri, Yuki Tsunoda, AlphaTauri Az AT04 padlólemezeinek fejlesztésével a japán pilóta a hatodik helyre kvalifikálta magát és az első körökben tartotta is ezt, sőt, előre ... Read more »

Egykori világbajnok: Ő legalább mindig kimondja, amit gondol...

Max Verstappen, Red Bull Racing, 1st position, Charles Leclerc, Scuderia Ferrari, 2nd position, George Russell, Mercedes-AMG, 3rd position, on the podium Az idei szezonban a Forma-1 többnyire szólt, aki a ... Read more »

Emlékszel még rá? Ilyen dögös nő lett Az éhezők viadala kislányából, Rue-ból

Amandla Stenberg alakította 2012-ben Rue-t Az éhezők viadala filmsorozat első részében. Nézd meg, hogy néz ki most! Emlékszel még rá? Ilyen dögös nő lett Az éhezők viadala kislányából, Rue-ból November ... Read more »

Nagy a korkülönbség köztetek? A pszichológus szerint így működhet a kapcsolat

Ezekre kell odafigyelni egy párkapcsolatban, ha nagy a korkülönbség. Nagy a korkülönbség köztetek? A pszichológus szerint így működhet a kapcsolat Egy párkapcsolat működtetése sosem lesz könnyű feladat, ugyanakkor nagyobb kihívásnak ... Read more »

Magyarország alig költ az egészségügyre az EU tagállamaihoz képest

Paolo Gentiloni az Eurostat 2020-as konferenciáján Az egész Európai Unióban csökkentek tavaly a GDP-arányos egészségügyi kiadások, és Magyarországon is tovább romlott a helyzet 2022-ben – derül ki az Eurostat legfrissebb ... Read more »
Top List in the World