8 parádních filmů pro každého, komu se líbí fenomenální Šógun

8 parádních filmů pro každého, komu se líbí fenomenální šógun

Historický seriál Šógun (2024)

Seriálový Šógun vzal streamovací platformy útokem a čím dál více diváků poznává, jak zvláštní zemí bylo staré Japonsko. Už proto zní jako dobrý nápad prozkoumat jej trochu blíže, ideálně skrze snímky, jež toto drsné období zachycují.

Zběsilost

Rjúnosuke Cuke (Tacuja Nakadai) vypadá jako typický hrdinný samuraj – vysoký, statný a v boji neuvěřitelně schopný. Ve skutečnosti je ale Rjúnosuke chladný sociopat, který se neštítí ničeho. Životní cesta krutého muže vede přes spoustu mrtvých těl a zničených životů. Zběsilost se odehrává v období rozpadu šogunátu, kde úpadek určitých hodnot odráží Rjúnosukeho duši a jeho postupný charakterní i společenský propad.

Čtěte také: Samurajská hra Ghost of Tsushima přibližuje zlomové období v historii Japonska

Vzpoura

Postarší samuraj Isaburo (Toširó Mifune) byl svému pánovi vždy loajální. I v době, kdy jeho vládce vyžene svou konkubínu a svému samurajovi nařídí, aby s ní oženil svého syna. Isaburův syn Yogoro a jeho manželka k sobě nakonec najdou cestu, Isaburův pán ale idylku stejně zkomplikuje. Vzpoura je spíše komorním dramatem odehrávajícím se převážně ve zdech Isaburova domu, rozehrává ale napínavý, tíživý a v závěru akční příběh o hranicích loajality a konfliktu mezi láskou k rodině a povinností ke svým zásadám.

Gohatto: Tabu Samurajů/Poslední samuraj

Elitní samurajská jednotka Šinsengumi ve svém středu přivítá nového člena – krásného mladíka jménem Sózaburó. Homosexualita není mezi samuraji v polovině 19. století ničím tristním a spanilý Sózaburó se brzy stane objektem zájmu mnoha kolegů. Touha a žárlivost však rozvrátí celou skupinu a napětí mezi emočně rozháranými samuraji vyústí v tragickou událost.

Zatoichi

Jedna z nejrozsáhlejších japonských franšíz čítá celkem 28 filmů, dva seriály a jeden americký remake s Rutgerem Hauerem, nazvaný Slepá zuřivost. Jejím hrdinou je slepý potulný šermíř, jenž se živí jako masér. Při svém putování se mu ale vždy povede zaplést se do nepříjemné situace. Filmová série v zásadě stvořila vzorec o slepých drsňácích a její vliv najdeme v širokém spektru popkultury, od superhrdinských komiksů (Daredevil) až k moderním akčním filmům (John Wick: Kapitola 4).

Harakiri

Život v Japonsku osmnáctého století není pro samuraje zrovna přívětivý. Vládne mír, takže jejich služby nikdo nepotřebuje. Nemohou meč pověsit na hřebík a najít si jinou práci, protože jim to zakazuje jejich kodex. Jediným východiskem je pro ně spáchání rituální sebevraždy seppuku, vulgárně označované také jako harakiri. Právě za tímto účelem přijde do jisté samurajské školy otrhaný samuraj, na něhož zřejmě dolehly těžké časy. V této chvíli začíná drsné drama, které cíleně stírá veškerý lesk ze samurajského mýtu. Cíle hrdinů jsou přitom na začátku předloženy jako narativní hádanka a divákovu zvědavost ženou dopředu zprvu nejasné motivace a podivné okolnosti samurajova příchodu. Jakmile se zamotané klubko začne rozmotávat, odhalí se, jak svazující život samuraje vlastně je. Film vrcholí velkolepou akční scénou, spíš než hrdinský výjev ale zobrazuje poslední akt zoufalství.

Rašómon

Slavný snímek Akiry Kurosawy o vraždě a třech různých pohledech na její průběh je jedním z nejvlivnějších japonských filmů vůbec. Právě díky pohledům různých postav se v každé verzi mění tón příběhu i žánrové konvence, a je perfektním příkladem toho, jak se dá jedna premisa pojmout různými způsoby. Film se dočkal amerického westernového remaku s názvem Zneuctění. Odpudivého vraha, jehož v Rašómonu ztvárnil Toširó Mifune, si v něm trochu netypicky zahrál Paul Newman.

Tělesná stráž

V souvislosti se samurajskými filmy se většině lidí vybaví Akira Kurosawa, východní poetiku ale u něj příliš nehledejte. Kurosawova samurajská tvorba byla totiž hojně inspirována westerny a detektivkami drsné školy, a nejinak je tomu i u kultovní Tělesné stráže. Potulný samuraj Sandžuro (Toširó Mifune) se ocitne ve městě ovládaném dvěma gangy. Jako nejlepší řešení cynickému bojovníkovi přijde obrátit je proti sobě. Film byl zřejmě inspirován románem Dashiella Hammetta Rudá žeň a do feudálního Japonska zasazuje příběh jako vystřižený z oblíbených gangsterek. Snímek se stal inspirací pro slavný western Sergia Leoneho Pro hrst dolarů, což Kurosawa nesl tak nelibě, že na sebe žaloba za plagiátorství nenechala dlouho čekat. Na vyhraném soudním procesu slavný japonský tvůrce nakonec vydělal víc než na svém vlastním filmu.

Kwaidan

Hororová antologie z roku 1964 ukazuje 4 děsivé příběhy ze starého Japonska, kde přicházejí ke slovu rozhněvaní duchové, příšery z japonského folkloru i lidská hloupost a hamižnost. Kromě brilantně vyprávěných strašidelných historek vyniká film zajímavou barevnou paletou a prací s mizanscénou, díky čemuž prakticky vše, co vidíme před kamerou, vyvolává určité znepokojení. Rudá noční obloha, hra se stíny a nepohodlná kombinace temných hudebních tónů a sytých barev dělají z Kwaidanu podívanou, která by vás neměla minout.

Zdroj: Autorský text

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World