Rosení oken v zimě trápí takřka každou domácnost: Vyřeší ho správné větrání i speciální účinné zařízení

rosení oken v zimě trápí takřka každou domácnost: vyřeší ho správné větrání i speciální účinné zařízení

Rosení oken v zimě trápí takřka každou domácnost: Vyřeší ho správné větrání i speciální účinné zařízení

Setkáváme se s tím snad všichni. V zimním období, když venkovní teploty spadnou výrazně dolů, se začínají na oknech objevovat vodní kapky, které okna pomalu ale jistě ničí. Proč k tomuto jevu ale vůbec dochází? Děje se tak proto, že vodní pára obsažená ve vzduchu v místnosti při kontaktu s chladným oknem kondenzuje a mění se v kapky. Ve zkratce lze tedy říci, že čím je vyšší teplota v domě či bytě, tím více se budou okna rosit, což při nedostatečné údržbě vede jak k plísni na okenních rámech, tak i k plísni v samotné místnosti.

Větrat, větrat a větrat

Tou nejúčinnější zbraní proti vlhkosti je pravidelné větrání. Obzvlášť právě během zimy. I když se vám možná nechce otevírat okna a pouštět do vytopené místnosti studený vzduch zvenčí, vězte, že je to zkrátka potřeba. Větrejte proto pravidelně několikrát denně. Nejdůležitější je otevřít okno hlavně ráno. Pokud bylo totiž celou dobu zavřené, za noc se v bytě nahromadilo nemalé množství vodní páry.

Okno stačí otevřít alespoň třikrát denně. Vždy jej nechte otevřené po dobu zhruba 10 minut, aby se pára dostala spolehlivě ven a nedělala vám doma neplechu.

rosení oken v zimě trápí takřka každou domácnost: vyřeší ho správné větrání i speciální účinné zařízení

Kde se pára bere?

Spousta lidí má mylně za to, že je třeba větrat pouze v případě, kdy například sušíte v místnosti prádlo anebo jste si dali dlouhou sprchu. Pravdou však je, že se do ovzduší pára dostává i z lidského těla. Uvádí se, že člověk během jednoho jediného dne vyprodukuje do ovzduší až 3 litry vody. Větrat je tedy nutné každý den. Zvláště pak, sdílíte-li domácnost ještě s dalšími lidmi, neboť se pak pochopitelně množství páry v ovzduší zvyšujte.

rosení oken v zimě trápí takřka každou domácnost: vyřeší ho správné větrání i speciální účinné zařízení

Rizika spojená s rosením oken

Rosení oken není radno podceňovat. Jak již bylo zmíněno, orosená okna jsou indikátorem toho, že máte doma příliš vlhko. To následně vede k množení plísní, které nejdříve zničí okenní rámy a následně také zdi. Snad ani netřeba zmiňovat, že plísně nejsou jen nevzhledné, ale také zdraví škodlivé. A pokud jim své tělo delší dobu vystavujete, zaděláváte si na celou řadu zdravotních problémů.

Přes zimu tedy pravidelně větrejte, a pokud se i přesto na oknech objeví vodní kapky, utřete je ideálně utěrkou z mikrovlákna, která neudělá na oknech šmouhy. Nezapomeňte ale také utřít parapety a případně i podlahu pod oknem.

V případě, že ale do svého pečlivě vytopeného bytu či domu zkrátka nechcete pouštět studený vzduch, poohlédněte se alespoň v obchodě po pohlcovačích vlhkosti.

Zdroje: receptyprimanapadu.cz, blesk.cz, homein.cz

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World