Prasa przed wizytą Tuska w Berlinie: zamiast absurdalnych roszczeń wiarygodny sygnał

Przed wizytą Donalda Tuska w Berlinie prasa podkreśla znaczenie polsko-niemieckiej współpracy dla pomyślności Europy. Mowa jest też o „wiarygodnym sygnale” niemieckiego rządu ws. zadośćuczynienia dla Polaków.

prasa przed wizytą tuska w berlinie: zamiast absurdalnych roszczeń wiarygodny sygnał

Donald Tusk

„Niemcy i Polacy są sobie potrzebni” – pisze Daniel Broessler w komentarzu opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej „Sueddeutsche Zeitung” (SZ).

„Premier Donald Tusk chce w swoim kraju zmienić obraz Niemiec jako wroga, rysowany żarliwie przez swoich poprzedników. Berlin może mu w tym pomóc – powinien wysłać sygnał” – uważa niemiecki dziennikarz.

Donald Tusk w trudnej sytuacji

Autor przypomniał, że kanclerz Olaf Scholz przyjechał pierwszy raz do Polski zaraz po objęciu urzędu kanclerza – w grudniu 2021 r. „Składając tak wcześnie pierwszą wizytę, chciał podkreślić znaczenie relacji z dużym wschodnim sąsiadem ” – wyjaśnił. Jak dodał, Donald Tusk potrzebował na wizytę w Berlinie znacznie więcej czasu – jest już od dwóch miesięcy na stanowisku szefa rządu.„Nie jest to w żadnym wypadku dowód na to, że uważa Niemcy za kraj nieważny. Świadczy jedynie o jego trudnej sytuacji. Prezydent Andrzej Duda i nacjonalistyczne PiS, które w wyniku wyborów utraciło władzę, robią wszystko, żeby podkopać pracę nowego rządu” – pisze Broessler.

„Przez osiem lat Prawo i Sprawiedliwość malowało niestrudzenie obraz Niemiec jako wroga, aby na koniec kampanii wyborczej zniesławiać Tuska jako niemieckiego agenta” – kontynuuje komentator. Zastrzega przy tym, że większość Polaków nie dała się na to nabrać, ale bardzo wielu ludzi w to jednak wierzy.

Naprawić relacje z Niemcami, nie dając PiS argumentów

Jak czytamy, Tusk musi obecnie, balansując na linie, wykonać bardzo trudny ruch. Musi naprawić celowo nadszarpnięte relacje, nie dostarczając równocześnie PiS niepotrzebnie materiału do partyjnej propagandy. W rzeczywistości Niemcy i Polska pilnie się potrzebują – dla poparcia Ukrainy i walce obronnej przeciwko Rosji, a także dla obrony demokracji w Europie.

Im bardziej niemiecki rząd będzie świadomy trudnego położenia Tuska, tym lepiej może się rozwinąć współpraca. Zdaniem autora, rząd Tuska nie podtrzyma zapewne „absurdalnych” roszczeń reparacyjnych w wysokości 1,3 biliona euro. „Wiarygodny sygnał, że wyrządzone Polakom przez Niemców w II wojnie światowej cierpienia nie zostały zapomniane, pozostaje jednak koniecznością. A to pomogłoby Tuskowi” – podsumowuje Daniel Broessler w „Sueddeutsche Zeitung”.

Posłowie do Sejmu i Bundestagu za współpracą

Na łamach „Die Welt” polityk niemieckich Zielonych Anton Hofreiter i poseł na Sejm Michał Kobosko z partii Polska2050 opowiedzieli się za wzmocnieniem współpracy między Polską a Niemcami. „Nadszedł czas na ścisłą niemiecko-polską kooperację” – piszą obaj politycy kierujący w swoich parlamentach komisjami do spraw UE.

Jak podkreślili, powstanie nowego polskiego rządu, na nowo ożywiło relacje między obu krajami. Ścisła polsko-niemiecka współpraca jest potrzebna, aby zapewnić w Europie pokój i demokrację.

Hofreiter i Kobosko podkreślili, że Ukraina musi otrzymać taką broń, jakiej potrzebuje, aby się skutecznie bronić przed rosyjską agresją. Ukraińscy żołnierze walczą także za naszą wolność – czytamy w apelu polityków. Zdaniem obu parlamentarzystów, nie wolno z góry wykluczać żadnego systemu wojskowego, także pocisków sterowanych Taurus. Są też zdania, że UE powinna zostać rozszerzona o kraje Bałkanów Zachodnich, Ukrainę, Mołdawię i Gruzję.

Posłowie do Sejmu i Bundestagu skrytykowali premiera Węgier, zarzucając mu stosowanie szantażu wobec UE. Ich zdaniem należy poprawić w Unii „sposoby podejmowania decyzji” przy udziale krajów z Europy Środkowej i Wschodniej. „Chodzi o przedyskutowanie kreatywnych, nowych rozwiązań zamiast obrzucania się od dawna znanymi argumentami” – piszą Kobosko i Hofreiter.

Podobne stanowisko przedstawił przed wizytą Tuska w Berlinie szef MSZ Radosław Sikorski.

Autor: Jacek Lepiarz (opracowanie)

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World