Technologické firmy shánějí energii pro hladovou AI. Ve hře je boom fosilních paliv i rozvoj jádra

Šéfové velkých technologických firem začínají mít vrásky z toho, zda budou mít dostatek energií na další rozvoj. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) odhaduje, že spotřeba elektřiny datových center, umělé inteligence a sektoru kryptoměn se do roku 2026 zdvojnásobí. Zatím však není jasné, zda bude energeticky náročná AI impulzem k větší instalaci obnovitelných zdrojů, nebo povzbudí vývoj jaderných technologií. Těžební průmysl ve Spojených státech očekává, že špičkové technologie se stejně nakonec budou muset spolehnout na tradiční fosilní paliva.

Technologické firmy shánějí energii pro hladovou AI | e15.cz> Předplatné

Technologické firmy shánějí energii pro hladovou AI. Ve hře je boom fosilních paliv i rozvoj jádra

>

amazon, microsoft, technologické firmy shánějí energii pro hladovou ai. ve hře je boom fosilních paliv i rozvoj jádra

Umělá inteligence je velice náročná na spotřebu elektrické energie.

Umělá inteligence je velice náročná na spotřebu elektrické energie. • Zdroj: Profimedia

>

Pavla Palaščáková , swp

16. dubna 2024 · 08:00

Diskuze (0)

Šéfové velkých technologických firem začínají mít vrásky z toho, zda budou mít dostatek energií na další rozvoj. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) odhaduje, že spotřeba elektřiny datových center, umělé inteligence a sektoru kryptoměn se do roku 2026 zdvojnásobí. Zatím však není jasné, zda bude energeticky náročná AI impulzem k větší instalaci obnovitelných zdrojů, nebo povzbudí vývoj jaderných technologií. Těžební průmysl ve Spojených státech očekává, že špičkové technologie se stejně nakonec budou muset spolehnout na tradiční fosilní paliva.

Když se v březnu v texaském Houstonu shromáždili šéfové energetických společností na konferenci CERAWeek, největším setkání představitelů sektoru na světě, bylo hlavní téma jasné: umělá inteligence. Mezi energetiky se tak proplétali lidé z technologického odvětví a hledali potenciální dodavatele. Spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates na akci prohlásil, že elektřina je klíčovým vstupem při rozhodování o tom, zda bude datové centrum ziskové.

Spojené státy a Irsko se zapotí

Krátce předtím IEA do své prognózy globální spotřeby elektrické energie poprvé zahrnula zmíněné technologické „žrouty“ a došla k závěru, že v roce 2026 budou potřebovat ke svému provozu při nejnáročnějším scénáři až kolem tisíce terawatthodin elektřiny. „Tato poptávka se zhruba rovná spotřebě Japonska. Pro zmírnění prudkého nárůstu spotřeby energie z datových center budou zásadní změny regulací a technologická zlepšení včetně zvýšení efektivity,“ konstatovala agentura. Pro srovnání, Česko loni spotřebovalo 58 terawatthodin.

V současnosti je ve světě na osm tisíc datových center, třetina připadá na Spojené státy, šestnáct procent na Evropu, desetina na Čínu. Agentura očekává, že poptávka amerických datových center vroste ze čtyř procent celkové americké spotřeby elektrické energie v roce 2022 na šest procent v roce 2026. Pro EU odhaduje růst konzumace elektřiny v tomto odvětví ve stejném období o padesát procent. Analýza společnosti Boston Consulting Group odhaduje, že do roku 2030 se využívání elektřiny v datových centrech v USA ztrojnásobí a bude odpovídat množství potřebnému k napájení čtyřiceti milionů amerických domácností.

Utáhnout datová centra bude zvlášť náročné pro Irsko, které svou daňovou politikou dokázalo do dublinské Silicon Docks přitáhnout firmy jako Meta, Google, Airbnb a X. Už v roce 2022 vysávala datová centra sedmnáct procent celkové spotřeby elektřiny v zemi, za dva roky by to mohla být při rychlém rozvoji AI dokonce třetina. IEA přitom podotýká, že umělá inteligence je mnohem energeticky náročnější než „starší“ digitální aktivity. Jeden prompt podle ní odpovídá desetinásobku spotřeby při zpracování typického příkazu pro vyhledávání na Googlu.

Těžaři vidí v AI podobnou šanci jako v LNG

Je tak pochopitelné, že tlak na rychlý přísun další energie bude velký. A důležitým tématem začíná být otázka, jaké zdroje by byly nejvhodnější. Někteří experti věří, že většinu nárůstu poptávky vykryjí ty nízkoemisní. A propagátoři dekarbonizace hovoří o tom, že AI by mohla být tahounem zeleného přechodu.

„Umělá inteligence a strojové učení mohou pomoci zlepšit design a výrobní procesy v sektoru obnovitelné energie, ale možná nejdůležitější je, že mohou také výrazně zvýšit účinnost při výrobě energie,“ uvádí kupříkladu >The Renewable Institute. Odvolává se na to, že testování nového programu předpovědí počasí v IBM už pomohlo zlepšit jejich přesnost a snížit tak náklady na výroby elektřiny z fotovoltaiky.

>>

Strnadova CSG loni zdvojnásobila zisk a překonala rekord, díky dodávkám do zemí NATO

Průmysl a energetika

Část odborníků ale zdaleka není tak optimistická. Bývalý americký ministr energetiky USA Ernest Moniz v Houstonu uvedl, že energetické společnosti se budou muset více opřít o zemní plyn, uhelné a jaderné elektrárny, aby pomohly uspokojit nárůst poptávky. „Nepostavíme sto gigawattů nových obnovitelných zdrojů za pár let,“ podotkl podle The Wall Street Journal. Někteří těžaři si tak dělají naděje, že se blíží zlatá éra zemního plynu.

Zakladatel investiční společnosti Energy Capital Partners Doug Kimmelman řekl Financial Times, že plyn je jediným nákladově efektivním zdrojem schopným zajistit spolehlivé napájení 24 hodin denně sedm dní v týdnu, které velké technologické společnosti žádají. „Bez plynu se to neobejde,“ věří podle britského deníku i Toby Rice, šéf společnosti EQT, jednoho z největších producentů plynu v USA.

Domnívá se, že technologický sektor bude pro těžaře z břidlic příležitostí srovnatelnou s LNG, jenž v posledních letech zažívá velký boom zejména díky exportu do Evropy. „Máme opravdu úžasný rozvíjející se trh s LNG. Ale je tu nový rozvíjející se trh, ze kterého jsou lidé stejně nadšení, což je poptávka po energii,“ prohlásil Rice.

Sny o jaderné fúzi

Prezident Joe Biden se přitom v době, kdy odborníky po celém světě znepokojují teplotní rekordy, snaží o dekarbonizaci a v rámci zákona o snižování inflace (IRA) připravil pobídky pro obnovitelné zdroje. A firmy někde začínají být pod tlakem, aby více zezelenaly.

V Kalifornii na podzim guvernér Gavin Newsom podepsal zákon, který všem soukromým společnostem s ročními celosvětovými příjmy nad miliardu dolarů nařizuje od roku 2026 zveřejňovat, kolik uhlíku vyprodukují ve svých provozech a od roku 2027 i ve svých dodavatelských řetězcích. Očekává se, že by stejné požadavky časem mohly mít i další státy.

>>

Evropa není připravena na extrémní počasí. V ohrožení jsou víno, vepřové i železnice

Zahraniční

Zvýšení poptávky v technologickém sektoru tak může kolidovat se emisními závazky společností. Kupříkladu firma Domination Energy z Virginie očekává, že bude muset vybudovat alespoň jednu plynovou elektrárnu. „Do roku 2050 budeme mít čistou nulu. Stále tomu absolutně věříme. Ale růst poptávky to nyní komplikuje,“ připustil šéf firmy Robert Blue.

Nízkoemisním řešením situace by mohlo být jádro. Šéf OpenAI Sam Altman dokonce věří tomu, že odpovědí na energetickou náročnost umělé inteligence bude jaderná fúze. „Neexistuje žádný způsob, jak to zvládnout bez průlomu, potřebujeme fúzi,“ citovala ho CNN. Kritici však tvrdí, že lidstvo je od komercializace jaderné fúze vzdáleno ještě desítky let a Altmanovo snění je ukázkou toho, že sektor ve skutečnosti nemá realistickou představu o tom, jak energii zajistit.

Někteří experti zdůrazňují, že i výstavba konvenčních jaderných reaktorů je v současnosti během na dlouhou trať a AI bude potřebovat energii mnohem dříve. „Technologický sektor nebude čekat sedm až deset let na vybudování této infrastruktury,“ podotýká Rice.

Začít diskuzi

>

Doporučujeme

>

Aktualizováno

Fiala se setkal s Bidenem. Vážím si české pomoci Ukrajině, řekl americký prezident

Zahraniční

>

Amazon do Česka přichází se startupovým fondem s miliardou dolarů, hledá roboty a AI

Byznys

>

Íránské rakety dopadly i na bitcoin. Cenu sice jen škrábly, kazí ale pohádku o digitálním zlatu

Kryptoměny

>

Ruský hliník se odstěhoval ze západních burz. EU se zákazem stále otálí

Burzy a trhy

>

Aktualizováno

Odpověď Izraele na íránský útok by mohla přijít už dnes. Protiúder bude bolestivý, píše WSJ

Zahraniční

>

recombeePatternTitle

recombeePatternCategoryName

>

Tučná dotace na elektromobil: Komu stát vyplatí 200 tisíc?

Reklama

Články z jiných titulů

>

Dohodáři jsou pro firmy až třikrát dražší. Další zpřísnění pravidel vláda o půl roku odloží

Domácí

>

Stavba kolejí na Václavském náměstí začne v červnu. Tramvaje vyjedou za tři roky

Domácí

>

Tesla propustí desetinu lidí, Muskova firma reaguje na špatné výsledky

Průmysl a energetika

>

Do dekarbonizace našich tepláren dáme až 20 miliard korun, říká Jakub Tobola z Veolia Energie

Rozhovory

>

Předváděčka spotřebičů spojená s ochutnávkou. O ukázkové vaření v pražském showroomu je zájem

e15 a byznys

>

recombeePatternTitle

recombeePatternCategoryName

>

Chcete darovat parfém? Držte se těchto rad a trefíte se

Reklama

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World