Ramena Mechazilly by se už brzy mohla pokusit zachytit jeden z boosterů Super Heavy

Aktualizace 31. srpna SpaceX by se pomocí ramen tzv. Mechazilly, na jejíž konstrukci v současné době pilně pracuje, mohla pokusit zachytit již druhý…

© Poskytovatel: Zive.cz

Aktualizace 31. srpna

SpaceX by se pomocí ramen tzv. Mechazilly, na jejíž konstrukci v současné době pilně pracuje, mohla pokusit zachytit již druhý booster Super Heavy určený pro orbitální let (tzn. B5). Na Twitteru to uvedl její CEO Elon Musk.

Jak jsme vás již informovali, při prvním orbitálním letu by se mělo ještě přistávat v oceánu – konkrétně v Mexickém zálivu.  Vše přehledně shrnuje následující tweet:

Starship Orbital Launch Attempt details per FCC exhibit:

– Staging 170 seconds into flight

– Booster will splashdown in the Gulf 20 miles downrange

– Starship will perform a soft landing 62 miles northwest of Kauaihttps://t.co/2qBHS6pj73 pic.twitter.com/TlVae0YCBI

— Michael Baylor (@nextspaceflight) May 13, 2021

Pokus o zachycení – pokud k němu skutečně dojde již s Boosterem 5 – bude s největší pravděpodobností podmíněn souhlasem FAA a rovněž úspěšným přistáním B4.

Je třeba si uvědomit, že sebemenší problém by mohl vést k závažnému poškození či dokonce ničení celé Mechazilly, jejíž oprava by trvala několik měsíců. SpaceX si tak musí být jistá, že opravdu ví, co dělá.

Aktualizace 25. srpna

Společnost SpaceX zahájila reinstalaci 29 motorů Raptor na Booster 4. Upozornil na to server Teslarati. Některé motory byly v mezičase vyměněny za nové, což se dalo předpokládat – minimálně 5 kusů z první várky totiž nebylo nikdy otestováno.

dostupných informací plyne, že B4 těmito 29 Raptory bude vybaven při prvním zkušebním statickém zážehu.  Zatím ovšem není jasné, kdy k němu dojde.

Nebudou-li odhaleny žádné problémy, teoreticky by mohly být použity rovněž při pokusu o orbitální let.

Aktualizace 9. srpna

Booster 4 byl minulý týden spojen se Starship SN 20, čímž vznikl tzv. Super Heavy Stack. Elon Musk se na Twittteru následně pochlubil fotografií pořízenou krátce před dokončením tohoto náročného procesu.

pic.twitter.com/T6r96fqlPG

— Elon Musk (@elonmusk) August 7, 2021

Na snímku můžete vidět  SN20, který je pomalu spouštěn na vrchol Super Heavy. Podle serveru TechCrunch jde o nejvyšší raketu všech dob (připomeňme, že odpalovací věž měří cca 150 metrů).

Jednalo se ovšem jen o dočasný stav – od začátku se totiž počítalo s tím, že Super Heavy Stack se později opět rozebere za účelem provedení dalších testů. Před očekávaným orbitálním letem ho tak bude zapotřebí sestavit znovu.

Aktualizace 4. srpna

Booster 4 byl v průběhu včerejšího dne úspěšně transportován na odpalovací rampu. Elon Musk následně na Twitteru zveřejnil krátké video, které část tohoto náročného procesu zachycuje:

Super Heavy Booster moving to orbital launch mount pic.twitter.com/axaDnXNm84

— Elon Musk (@elonmusk) August 3, 2021

Nyní prototyp čekají nezbytné předletové přípravy – především kryogenní test a statický zkušební zážeh motorů Raptor.

Zahraniční média spekulují o tom, že pokud vše půjde dobře, očekávaný orbitální let Starshipu SN20 by mohl proběhnout během tohoto měsíce. Podmínkou ovšem je, že SpaceX „dostane zelenou“ od Federal Aviation Administration (FAA).

Dodejme, že výše zmíněný prototyp SN20 by měl být dokončen co nevidět. V současnosti je již pokryt černými „dlaždicemi“ navrženými tak, aby odolaly extrémně vysokým teplotám (přes 1300 stupňů Celsia).

Starship 20 has moved from the Mid Bay to the High Bay ahead of nosecone stacking. @NASASpaceflight pic.twitter.com/6IuQyb0SEO

— Jack Beyer (@thejackbeyer) August 3, 2021

Aktualizace 3. srpna

Na Booster 4 bylo nainstalováno všech 29 motorů Raptor. Celý tento proces nakonec trval méně než 15 hodin, což server Tesmaninan označil za „bezprecedentní rychlost“.

Raptors on Super Heavy pic.twitter.com/jJy1vftHNB

— Elon Musk (@elonmusk) August 2, 2021

Je třeba si uvědomit, že každý motor má vlastní potrubí, senzory, kabely… a vše musí být dokonale propojeno. Týmům z Boca Chica ovšem s tímto úkolem vypomohlo 500 zaměstnanců SpaceX z kalifornského Hawthornu, kteří přiletěli do Texasu.

Booster 4  byl již rovněž vybaven mřížkovitými strukturami, tzv. ploutvemi („grid fins“). Ty se podle dostupných informací používají k navádění raket při vysokých rychlostech.

Aktualizace 2. srpna

Elon Musk se Twitteru pochlubil další fotografii tzv. Boosteru 4, tedy prototypu pomocného vzletového stupně Super Heavy, který je určen pro zkušební let na oběžnou dráhu.

Installing Starship booster engines for first orbital flight pic.twitter.com/yhqrNFBclh

— Elon Musk (@elonmusk) August 2, 2021

„Instalace motorů boosteru Starshipu pro první orbitální let,“ komentoval ji.

V této souvislosti stojí za zmínku, že SpaceX ve své továrně v kalifornském Hawthorne nedávno vyrobila v pořadí již stý motor Raptor. Na snímku níže můžete vidět několik kousků odeslaných do Boca Chica v jižním Texasu:

Raptor delivery early this morning!!! The new Raptor engines! pic.twitter.com/ouw9hoF4ck

— Daniel Sanchez Photography (@Daniel_S_Images) August 1, 2021

Očekává se, že během nadcházejících týdnů bude Booster 4 přemístěn a namontován na nově postavenou odpalovací věž, kde ho týmy odborníků posléze spojí s prototypem Starship zvaným SN20.

Aktualizace 30. července

Elon Musk se včera na Twitteru pochlubil fotografií, která ilustruje jak pokračují práce na boosteru Super Heavy s 29 motory Raptor:

Completing feed system for 29 Raptor rocket engines on Super Heavy Booster pic.twitter.com/uARWx2HYTr

— Elon Musk (@elonmusk) July 29, 2021

„Pamatujte, že rakety jsou transportní systém založený na řadě trubek,“ komentoval to známý hráč, programátor a astrofyzik Scott Manley. Šéf SpaceX jen souhlasně přitakal:

So many tubes …

— Elon Musk (@elonmusk) July 29, 2021

Musk v dané souvislosti rovněž poznamenal, že se jedná „pouze o primární palivové potrubí“.

Aktualizace 20. července

Prototyp boosteru Super Heavy B3 má za sebou statický zážehový test. Podle dostupných informací byl proveden včera kolem 19:06 CT. Záznam jeho průběhu si můžete prohlédnout níže:

B3 při něm byl naplněn palivem (konkrétně kapalným metanem a kyslíkem) za účelem posouzení výkonu motorů Raptor. Ty odborníci ze se SpaceX nakonec na prototyp nainstalovali tři.

Následně výše jmenovaná společnost potvrdila, že zkouška byla úspěšná a zveřejnila na Twitteru úžasný snímek:

Elon Musk navíc uvedl, že možná uvidíme i zážeh 9 Raptorů (rovněž na B3). Záleží prý na pokroku s B4, tedy prvním prototypem, který by již měl vzlétnout do vzduchu.

Aktualizace 13. července

Prototyp boosteru Super Heavy B3 včera úspěšně absolvoval kryogenní test. Část jeho průběhu zachycuje následující video zveřejněné na Twitteru Chrisem B:

Booster 3 has completed its cryo testing, which included some very impressive venting.

Next up, a Static Fire test!

➡️https://t.co/eaaqhH8aHd pic.twitter.com/t37NvvHD1S

— Chris B – NSF (@NASASpaceflight) July 12, 2021

Nyní je tedy na řadě statická zážehová zkouška. Zatím ovšem stále není jasné, kolik Raptorů pro její účely SpaceX na B3 nainstaluje.

Aktualizace 12. července

Na prototyp boosteru Super Heavy zvaný B3 byl v sobotu nainstalován první motor Raptor. Upozornil na to server Teslarati.

A Raptor has been delivered to the launch site ahead of Booster 3’s upcoming testing. A static fire could occur as early as this week if things go well. pic.twitter.com/lMhZa9VkXX

— Michael Baylor (@nextspaceflight) July 11, 2021

Předcházela tomu čtvrteční relativně krátká zkouška, při níž odborníci ze SpaceX naplnili palivové nádrže B3 dusíkem. Podle Michaela Baylora z Next Spacefligh se jednalo o tzv. „brief ambient proof“.

And the road is open! Just a brief ambient proof this evening. Cryogenic proof testing is possible in the long window on Friday.

— Michael Baylor (@nextspaceflight) July 9, 2021

Nyní je tedy jasné, že během prvního kryogenního testu, který by měl proběhnout tento týden (Baylor ve výše uvedeném tweetu spekuloval o pátku 9. července, ale toto okno bylo nakonec zrušeno) bude prototyp disponovat minimálně jedním Raptorem.

Pokud vše půjde dobře, měl by následovat statický zážehový test. Zatím ovšem není vůbec jasné s kolika Raptory.

Aktualizace 6. července

První fukční prototyp boosteru Super Heavy zvaný B3 je již na suborbitální rampě A. Nyní ho čeká řada různých testů. Níže se můžete podívat, jak probíhal jeho převoz:

Aktualizace 2. července

Elon Musk včera na svém Twitteru oznámil, že první funkční prototyp boosteru Super Heavy již může opustit montážní halu. A krátce poté k tomu skutečně došlo.

Super Heavy moves tomorrow pic.twitter.com/qHG1SYO46S

— Elon Musk (@elonmusk) July 1, 2021

Podle serveru Teslarati sestavování tohoto obřího pomocného vzletového stupně nakonec trvalo pouhých 6 týdnů, což je rozhodně slušný výkon.

Jak jsme vás již informovali, tzv. Booster 3 není určen k letu na oběžnou dráhu. Ve svém středečním tweetu CEO SpaceX mj. poznamenal, že „bude využit pro pozemní zkoušky“.

First one to fly will, so Booster 4. Booster 3 will be used for ground tests. We’re changing much of design from 3 to 4. Booster 3 was very hard to build. Expect especially rapid evolution in first ~10 boosters & first ~30 ships.

— Elon Musk (@elonmusk) June 30, 2021

Co se týče termínu očekávaného orbitálního testu, Musk je již opatrnější. Na Mobile World Congress, který se konal tento týden v Barceloně, prohlásil, že jeho společnost bude na první pokus připravená v příštích několika měsících.

Aktualizace 28. června

První funkční prototyp boosteru Super Heavy je „téměř hotový“. Na Twitteru to nedávno potvrdil sám Elon Musk.

We’re almost done with first prototype booster. This will go to test stand A. Next one will fly to orbit. Team has been crushing it many days & nights in a row!

— Elon Musk (@elonmusk) June 25, 2021

CEO SpaceX rovněž odhalil, že tento prototyp po svém dokončení zamíří na testovací stanoviště A – zatímco jeho následovník by se již měl vydat na oběžnou dráhu.

Přesné datum očekávaného orbitálního letu nicméně stále nebylo stanoveno a SpaceX má před sebou ještě spoustu práce. Takže se zdá být stále pravděpodobnější, že letos v létě to nebude.

Aktualizace 16. června

SpaceX pokračuje v přípravě prvního funkčního prototypu boosteru Super Heavy. A v uplynulých dnech práce hodně pokročily.

Fotografie, kterou Elon Musk včera sdílel na svém Twitteru, ukazuje, jak velký již prototyp je:

Stacking Super Heavy Aft Section pic.twitter.com/itydacQ4hM

— Elon Musk, the 2nd (@elonmusk) June 15, 2021

Dotyčný snímek byl pořízen uvnitř montážní haly High Bay a zachycuje zadní část boosteru. Server Teslarati odhaduje, že k dosažení plné výšky chybí poslední dvě prefabrikované sekce.

Musk rovněž zveřejnil povedení video natočené v noci na vrcholku již zmíněné High Bay, tedy cca 80 metrů nad zemí:

From the top of Starbase high bay pic.twitter.com/kRtJBrwrqW

— Elon Musk, the 2nd (@elonmusk) June 15, 2021

Aktualizace 9. června

SpaceX tento týden zahájila zkoušky nezbytné pro dokončení plně funkčního prototypu boosteru Super Heavy. Během tzv. kryogenního testu naplnila nádrž BN2.1 tekutým dusíkem a vystavila jí tak extrémně nízkým teplotám.

BN2.1 Test Tank cryo and puckshucker test underway at #SpaceX #Starbase https://t.co/Hffw1YSmFD

— LabPadre (@LabPadre) June 8, 2021

Výsledky pomůžou technikům posoudit konstrukční pevnost nádrže a poskytnou jim přehled o tom, zda není třeba něco vylepšit (například design). Takový postup je rozhodně lepší než riskovat, že v případě nějakých problémů bude poškozen či zničen celý booster.

Elon Musk se nedávno pochlubil další fotografií prototypu Super Heavy. Ten bude po dokončení montáže vysoký 70 metrů a podstoupí v Boca Chica sérii testů, nicméně ještě nikam nepoletí – to podle CEO SpaceX čeká až Booster 2.

Ship 16 & Booster 2, Starbase Highbay pic.twitter.com/IUuidOw9ym

— Elon Musk (@elonmusk) May 28, 2021

Aktualizace 4. června

SpaceX přemístila „testovací nádrž“ BN2.1 na odpalovací stanoviště. Upozornil na to server Teslarati, podle nějž jde jde o nepopiratelné znamení, že jmenovaná společnost konečně dospěla k nějakému finálnímu designu boosteru Super Heavy.

This afternoon the BN2.1 test tank is ready to roll to the pad at SpaceX Starbase. 🚀@NASASpaceflight pic.twitter.com/StmHLxzrxS

— Mary (@BocaChicaGal) June 3, 2021

BN2.1 je osmá testovací nádrž postavená SpaceX za posledních zhruba 18 měsíců, ale první, která je určena pro zkoušky hardwaru specifického pro Super Heavy.

Jejich první kolo je mimochodem už naplánováno, a to na pondělí 7. června se záložními okny 8. a 9. června. O výsledcích vás samozřejmě budeme informovat.

Aktualizace 3. června

Kromě již zmíněné „testovací nádrže“ BN2.1 se v texaské Boca Chica pilně pracuje i na dalších stavbách. Například jde o orbitální rampu se servisní věží. V následujícím videu se můžete podívat na to, jaká je aktuální situace:

Aktualizace 1. června

SpaceX již téměř dokončila „testovací nádrž“ („test tank“) známou pod označením BN2.1, jejímž úkolem je zajistit, aby booster Super Heavy vydržel obrovský nápor více než dvou desítek motorů Raptor.

Tato zpráva přichází krátce poté, co Elon Musk oznámil, že dotyčný pomocný vzletový stupeň by teoreticky mohl disponovat dokonce až 32 výše jmenovanými motory. Zatím se ale počítá s 29.

Starbase Production Diagram – 29th May 2021 pic.twitter.com/3reeGLS4mw

— Brendan (@_brendan_lewis) May 29, 2021

Výsledky zkoušek, které se v BN2.1 v dohledné době začnou provádět, nepochybně značně ovlivní datum prvního orbitálního letu Starshipu.

Připomeňme, že Muskovi by se zamlouvalo, kdyby se uskutečnil již během letních měsíců. Hlavním cílem je podle dostupných informací shromáždit co možná nejvíce dat, aby bylo možné „kvantifikovat vstupní dynamiku a lépe pochopit, co kosmická loď zažívá v letovém režimu, který je extrémně obtížné přesně předpovědět nebo replikovat pomocí výpočetní techniky.“

Společnost SpaceX podle všeho zahájila montáž prvního provozuschopného boosteru, tedy pomocného raketového stupně, Super Heavy. Upozornil na to server Teslarati.

🚨 BN3 STACKING UNDERWAY!

According to Elon Musk, this booster will likely be the first one to go orbital, and will carry SN20 during SpaceX’s orbital test flight of Starship, which could occur as early as this Summer!

📸: Mary (@BocaChicaGal) #SpaceX @elonmusk pic.twitter.com/vJGk5Lb8xb

— TankWatchers (@WatchersTank) May 15, 2021

Konkrétně jde o booster BN3. Připomeňme, že již počátkem tohoto roku byl dokončen neletový BN1, avšak později došlo ke změnám designu a dotyčný prototyp byl nakonec sešrotován.

BN1 is a manufacturing pathfinder, so will be scrapped. We learned a lot, but have already changed design to BN2.

Goal is to get BN2 with engines on orbital pad before end of April. It might even be orbit-capable if we are lucky.

— Elon Musk (@elonmusk) March 30, 2021

Co se týče jeho následovníka BN2, ten bude s největší pravděpodobností přeměněn na malou testovací nádrž (tank).

Uživatel Twitteru Brendan Lewis uvedl, že nejméně 6 sekcí BN3 je již zkompletovaných, nebo v současné době čeká na integraci. Proces sestavování nejspíš začal někdy před 7-10 dny.

Starbase Production Diagram – 15th May 2021 pic.twitter.com/2qfuzFykGa

— Brendan (@_brendan_lewis) May 14, 2021

Pokud vše půjde dobře, práce by mohly skončit do 20. června. Aby však prototyp získal povolení ke startu, bude muset nejprve absolvovat celou řadu zkoušek.  Z toho mj. plyne, že první orbitální let Starshipu nejspíš neuvidíme dřív než v srpnu.

Titulní foto: SpaceX, CC 1.0

Přečtěte si také:

  • Právo na opravu: Z diskuze vyplouvají konkrétní případy kurvítek od Applu, Samsungu i Microsoftu
  • Smrt Windows 10 je téměř jistá. Microsoft odhalil datum ukončení podpory verze Home a Pro
  • Dokumenty ukazují kreativitu nejbohatších Američanů. Elon Musk podle nich v roce 2018 nezaplatil ani dolar na daních
Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

Počasí o státním svátku: Vyplatí se plánovat výlet? Předpověď do konce týdne

© Adam Mráček / INCORP images Podzimní příroda, ilustrační fotografie Vyplývá to z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu. Ve čtvrtek bude jasno nebo skoro jasno, ráno a dopoledne se ale ... Read more »

Zacha dvakrát prostřelil Vladaře, jen mírnil porážku. Palát zapsal 1+1

Hokejový útočník Pavel Zacha překonal v úterním utkání NHL dvakrát Daniela Vladaře, ale jen zmírnil porážku New Jersey 3:5 s Calgary. Český gólman, který odešel do kanadského klubu v létě ... Read more »

Jiné prostory k meditaci nad uměním

© Poskytovatel: Elle Karpuchina Gallery Dveře galerií, designových obchodů i showroomů jsou stále dokořán a je načase toho využít. Tak račte vstoupit…   DEPO Komunardů 35, Praha 7  V Holešovicích vyrostl ... Read more »

Půl milionu lidí ohrožovala dvojice škodlivých doplňků. Narušovaly aktualizační proces Firefoxu

Malware řádil mezi doplňky pro Firefox. Dvojice doplňků Bypass a Bypass XM používala API proxy k zachycování komunikace, přesměrování požadavků… © Poskytovatel: Zive.cz Malware řádil mezi doplňky pro Firefox. Dvojice ... Read more »

Předpověď počasí: Na státní svátek může v noci mrznout, ve dne ale teploty porostou

© Pixabay Ilustrační foto Vyplývá to z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu. Ve čtvrtek bude jasno nebo skoro jasno, ráno a dopoledne se ale místy objeví mlhy nebo nízká oblačnost. ... Read more »

Po příjezdu do ČR už lidé nemusejí do samoizolace. Mění se ještě něco?

© Pixabay Ilustrační foto Týká se to příjezdů z červených a tmavě červených zemí na takzvané mapě cestovatele. Budou ale muset mimo domov nosit respirátor, než dostanou negativní výsledek testu ... Read more »

Jan Urban: Co dál se Zemanem? Vítězové voleb se schovávají za lékaře, rozhodnout ale musí sami

© Poskytovatel: Hlidacipes.org KOMENTÁŘ. Kdyby takzvané demokratické strany trvaly už v létě na projednání prvního návrhu senátního bezpečnostního výboru na aktivaci článku 66, vyzvaly by tím stále častěji chybujícího prezidenta k otevřenému ... Read more »

Co když vaši pleť ničí kosmetika: Na co si dát pozor?

© Poskytovatel: Elle Sophia Loren Některé kosmetické přípravky bohužel přináší víc škod než užitku. Dělají to nenápadně a často ani netušíte, že je suchá či podrážděná pleť výsledkem zrovna jejich ... Read more »

Petr: Hrubé chování partnerky mě dohnalo k nevěře, teď nevím, co dál

Náš vztah byl plný různých eskapád, každou se nám vždy podařilo ustát. Po osmnácti letech vztahu a dvou dětech se ale vše začalo bortit. Tentokrát už ovšem nevím, zda se ... Read more »

Předpověď počasí na státní svátek: Užijeme si na volný den trochu tepla?

© Mariusz Stankowski / INCORP images Podzimní den v areálu zámku Lednice Vyplývá to z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu. Ve čtvrtek bude jasno nebo skoro jasno, ráno a dopoledne ... Read more »

Horká whiskey s ledem. Uvízlá sovětská ponorka před 40 lety málem spustila válku

Studená válka mezi Východem a Západem s sebou přinášela opakovaně napjaté okamžiky, kdy nezbývalo mnoho, aby se změnila ve válku horkou. Jedna taková chvíle přišla i před 40 lety, 27. ... Read more »

Urine trouble: SpaceX to fix toilet leaks before next launch

SpaceX has been working to fix any urine tube issues on this next trip. John Raoux/AP How many rocket scientists does it take to fix a space toilet? SpaceX is ... Read more »

Nová vláda nabírá obrysy. Koalice našly shodu ve většině programu

© Petr Čepela / INCORP images Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka Do příštího týdne bude na formulaci dokumentů a jejich právních aspektech pracovat speciální skupina expertů. Budou v ... Read more »

NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají důvod

© Pixabay Ilustrační foto Potíže přiznalo 28 % zástupců domácností, které vydělávají méně než 25 tisíc dolarů ročně (zhruba 550 tisíc korun, pozn. red.), a 38 % zástupců domácností s příjmy ... Read more »

Microsoft hlásí rekordní zisk. Poprvé překonal 20 miliard dolarů

Čistý zisk americké společnosti Microsoft v prvním fiskálním čtvrtletí vzrostl o 47,7 procenta na rekordních 20,51 miliardy dolarů (454,8 miliardy korun). Hospodaření podpořil zájem o cloudové služby ze strany podniků, ... Read more »

Alphabet míří vzhůru. Čistý zisk majitele Googlu meziročně vzrostl o 68 procent

Americká společnost Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 68 procent na 18,94 miliardy dolarů (zhruba 420 miliard korun). Její celkové tržby ... Read more »

Islámský stát v Afghánistánu by mohl napadnout USA už za půl roku, míní Pentagon

© Wikimedia Commons **https://commons.wikimedia.org/wiki/Main_Page** Islámský stát (ISIS) Kahlovy poznámky jsou podle agentury Reuters znamením toho, že situace v Afghánistánu vyvolává ve Washingtonu vážné bezpečnostní obavy i poté, co USA a ... Read more »

Islámský stát v Afghánistánu má v úmyslu zaútočit na Spojené státy, tvrdí tajné služby

© Reprofoto YouTube Islámský stát Kahlovy poznámky jsou podle agentury Reuters znamením toho, že situace v Afghánistánu vyvolává ve Washingtonu vážné bezpečnostní obavy i poté, co USA a další země ... Read more »

Pes v Častolovicích pokousal jedenáctileté dítě a dospělého muže

© Poskytovatel: EVROPA 2 Pes v Častolovicích pokousal jedenáctileté dítě a dospělého muže K události došlo v úterý dopoledne. Pes plemene československý vlčák pokousal školáka a dospělého muže, následně byl ... Read more »

Britská královna: Kvůli zdravotním problémům ruší program!

© Instagram Královna Alžběta II. Královna, které je 95 let, minulou středu zrušila plánovanou návštěvu Severního Irska. Lékaři jí doporučili, aby si několik dní odpočinula. V noci na čtvrtek pak ... Read more »

Česká předpremiéra nového Peugeotu 308

© Petr Boháč Peugeot 308 Dnes, to jest v úterý 26. října od 10:00 do 16:00 hodin probíhala statická prezentace nové generace úspěšného modelu střední třídy od francouzského výrobce. Prezentace probíhala ... Read more »

Německo: Povolení Nord Stream 2 neohrožuje dodávky plynu do EU

© Pixabay Plyn Plynovod je připraven zahájit provoz, musí však získat certifikaci od německé Spolkové agentury pro sítě. Analýza dodávek poskytnutá ministerstvem je důležitým požadavkem pro pokračování tohoto procesu. “Spolkové ... Read more »

Uniklé video zachycuje Teslu Cybertruck v různých typech terénu

Na internet uniklo video, které ukazuje očekávaný elektrický pick-up Cybertruck od Tesly projíždějící různě náročným terénem – od klasických silnic až… © Poskytovatel: Zive.cz Na internet uniklo video, které ukazuje ... Read more »

Bitcoin je populární, ale rigidní. Kryptoměnou, která umí úplně všechno, bude Ethereum 2.0

Ethereum ve středu čeká aktualizace Altair | Je součástí přechodu na novou generaci příští rok | Eth2 slibuje rychlost a žádné náročné těžení © Poskytovatel: Zive.cz Bitcoin je letos jako ... Read more »

Třetí dávka očkování: Stát řekl, kdo ji potřebuje!

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Očkování proti koronaviru, ilustrační fotografie. Stále zůstává asi 400.000 seniorů, kteří nákazu neprodělali a nejsou očkovaní. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky se ... Read more »

Na Vsetíně přes sedmdesát soutěžních vozů

© Jakub Daniel Machálek, RallyZone.cz Rally Vsetín (CZE) Čtvrteční odpoledne bude pomyslným začátkem vsetínského rallysprintu. Na Vsetín se začnou sjíždět soutěžní posádky, které čeká prezentace s vyzvednutím itineráře. Páteční dopoledne a ... Read more »

Hořčíkový hladomor: Další pohroma, které čelí automobilky. Ojetiny může zdražit nad cenu zcela nového vozu

© Pixabay Ilustrační fotografie Bez něj si prakticky nelze představit výrobu hliníkových slitin a plátů, které dělají auto autem, neboť jsou obsaženy v kdejaké součásti vozu, od volantu, přes nádrž na ... Read more »

Tom Holland si zahraje v novém filmovém zpracování slavné videohry. Proč jeho obsazení budí u fanoušků rozpaky?

© Poskytovatel: EVROPA 2 Tom Holland si zahraje v novém filmovém zpracování slavné videohry. Proč jeho obsazení budí u fanoušků rozpaky? Videohra Uncharted patří mezi fanoušky k těm nejoblíbenějším a příští ... Read more »

Bezinfekčnost v zaměstnání nejde požadovat beze změny zákona. Návrh má řešit tripartita

Návrat povinného testování a prokazování očkování v práci zatím není na stole, uvedl v úterý dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Takové opatření, které by v souladu s názorem hlavní ... Read more »

Koalice Spolu: Pojišťovny by kvůli očkování měly oslovit rizikové skupiny

© Pixabay Očkování, ilustrační foto Společně s koalicí Pirátů a Starostů a nezávislých jedná o vytvoření budoucí vlády. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na tiskové konferenci uvedl, že ... Read more »

Evropě hrozí vážná chřipková sezóna, varuje ECDC

© Pixabay Ilustrační fotografie. “Brzké zachycení typu A naznačuje, že nadcházející chřipková sezóna by mohla být vážná, nyní však nikdo nedokáže s přesností říct, jak bude chřipková sezóna vypadat,” uvedl ... Read more »

Senát je pro zavedení korespondenční volby prezidenta a poslanců

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Volby, ilustrační fotografie. Hlasování poštou by mohlo využít na 600.000 Čechů, kteří v cizině žijí trvale nebo tam odjeli za prací či studiem, uvedl ... Read more »

Zákrok policistů nemá podle pitvy souvislost s úmrtím muže v Teplicích

© Reprofoto Facebook Záběry z policejního zákroku v Teplicích Muž zemřel krátce po zákroku policie. Následně se konalo několik demonstrací, vyšetření události žádala řada tuzemských i zahraničních organizací. “Znalecký posudek ... Read more »

Biokrb vnese do interiéru romantiku a pohodu

Kdo by neměl rád domácí večerní pohodu při plápolajícím ohni? Pokud jste i vy milovníci krbů a krbových kamen, ale nemáte komín, nezoufejte. Pořiďte si biokrb. Jeho instalace je nejen ... Read more »

Český „webový Photoshop“ zase o kus lepší. Photopea 5.2 má užitečné funkce pro fotky i grafiku

Bitmapový editor Photopea od Ivana Kuckira poskočil do verze 5.2. Protože funguje kompletně na webu, není třeba provádět žádné změny a všechny novinky… © Poskytovatel: Zive.cz Bitmapový editor Photopea od ... Read more »

Baldwin je z tragédie zničený, s manželem a synem kameramanky si padl do náruče

Matthew Hutchins prolomil hradbu mlčení a poprvé se vyjádřil k tragédii, která se odehrála během natáčení snímku Rust. Ze zbraně, která měla být pouhou rekvizitou, vyšla ostrá střela a zabila ... Read more »

Basketbalistky USK Praha se pokusí v EL zaskočit Jekatěrinburg

Jekatěrinburg (Rusko)/Praha – Basketbalistky USK Praha čeká ve 4. kole Evropské ligy velká výzva, v boji o třetí výhru v novém ročníku soutěže se ve středu představí na hřišti úřadujícího ... Read more »

Dcera Paula Walkera se vdala. K oltáři ji odvedl jeho filmový parťák Vin Diesel

© Poskytovatel: Frekvence 1 Meadow se provdala za herce Louise Thorntona-Allana v Dominikánské republice. Celý obřad se konal na pláži a byl zakončen tancem v písku. Nechyběl ohňostroj a vypouštění ... Read more »

Policie zadržela pět migrantů, do Česka se dostali na korbě kamionu

© Adam Mráček / INCORP images Policie ČR, ilustrační foto Běžence čeká vyhoštění a předání do státu, kde si prvotně požádali o azyl, uvedla na webu mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková. ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic