Polska krajem niestabilnym dla inwestorów. Napływają niepokojące sygnały

Donald Tusk obiecywał, że “wyprowadzi” prezesa Glapińskiego z siedziby NBP. – Dostajemy sygnały, że dla zagranicznych inwestorów Polska jest krajem niestabilnym – komentuje te zapowiedzi prof. Marta Kightley, wiceprezes NBP.

polska krajem niestabilnym dla inwestorów. napływają niepokojące sygnały

Premier Donald Tusk na posiedzeniu rządu

Jeszcze w czasie kampanii politycy KO obiecywali, że po przejęciu władzy do instytucji państwa wejdą “silni ludzie” i w razie konieczności wyrzucą osoby piastujące stanowiska. Faktycznie po zmianie rządu “silni ludzie” weszli do siedziby TVP, jednak komentatorzy od tamtej pory spekulowali, czy zobaczymy podobne sceny w przypadku Trybunału Konstytucyjnego, Najwyższego Sądu albo właśnie Narodowego Banku Polskiego. Obecne władze od dawna ostro atakują prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wszyscy możemy za to zapłacić

Wiceprezes NBP prof. Marta Kightley podkreśla, że działania władz mają negatywny wpływ na renomę państwa polskiego. Zapowiedzi premiera Tuska mogą mieć bardzo wymierne skutki, za które wszyscy zapłacimy.

– Po pierwsze bezpośrednio może to po prostu wpłynąć na tak zwaną premię za ryzyko. Co oznacza, że obsługa polskiego długu będzie droższa, czyli my, jako podatnicy, będziemy musieli się więcej złożyć w przyszłości na pokrycie kosztów obsługi długu. To będzie bardziej ważyło w budżecie, a więc budżet będzie miał mniej środków na na inne cele – mówiła prof. Kightley w rozmowie z telewizją Republika.

Wiceprezes NBP dodała ponadto, że taka sytuacja może negatywnie odbić się na kursie złotego.

“Back Centralny musi być niezależny od polityków”

To jednak nie koniec. Ekspert podkreśla, że sprawa ma też “drugi wymiar” o charakterze “długookresowym”, który może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje.

– Wśród tych zarzutów, które się stawia wobec prezesa Glapińskiego, pojawia się między innymi zarzut dotyczący skupu obligacji. To jest tak, że niezależność Banku Centralnego służy między innymi do tego, żeby Bank Centralny mógł podejmować trudne czasami decyzje, takie o dużych konsekwencjach dla gospodarki, nie czując właśnie tego, że jest zależny od rządu. To muszą być decyzje, które są podejmowane niezależnie ze względów na politykę monetarną – mówiła.

Tłumaczyła dalej, że w trakcie pandemii, gdy gospodarka znajdowała się w głębokiej recesji, nastąpił duży spadek PKB, w związku z czym Bank Centralny zadecydował o skupie aktywów. – To była taka pierwsza decyzja w przypadku polskiego Banku Centralnego. Decyzja, która była podejmowana wcześniej już przez inne Banki Centralne – przekonywała. Jak dodała, to właśnie dzięki tej decyzji wyszliśmy “praktycznie suchą nogą” z kryzysu, po czym nasza gospodarka bardzo szybko się podniosła.

– Teraz proszę sobie wyobrazić taką sytuację, że właśnie prezesowi Narodowego Banku Polskiego, który był jedną z osób, które podejmowały te decyzje stawia się takie zarzuty i dochodzi, przypuśćmy, do usunięcia z urzędu prezesa, czy też zawieszenia. Proszę sobie wyobrazić, jakie to ma konsekwencje w przyszłości. W przyszłości ten, kto będzie prezesem NBP, będzie się bał podjąć decyzję, która jest ratująca dla gospodarki. Co więcej, będzie podejmował decyzje dotyczące stóp procentowych, walki z inflacją z taką świadomością, że może to się zdarzyć jeszcze raz – mówiła prof. Kightley wskazując, że niezależność Banku Centralnego od władz państwa ma bardzo duże znaczenie.

Polska krajem niestabilnym?

W lipcu Donald Tusk mówił, że pozbędzie się obecnego prezesa NBP i nie będzie potrzebował do tego żadnej ustawy. – Wyprowadzę gościa – zapewniał.

Prof. Kightley mówi wprost – “to jest psucie państwa”. – Jednym z najważniejszych fundamentów w gospodarkach rozwiniętych z bardzo ważnych przyczyn jest niezależność Banku Centralnego – wskazała.

Wiceprezes dodała, że NBP otrzymuje sygnały ze strony inwestorów zagranicznych, że Polska “jest postrzegana jako kraj niestabilny”. – Dodajmy do tego kontekst. Znajdujemy się w trudnych czasach. Mamy wojnę na Ukrainie, która obciąża nasze ryzyko, żyjemy z tym ryzykiem i inwestorzy też zwracają na to uwagę i teraz na to ryzyko dokładamy sobie drugie ryzyko, związane z konfliktem politycznym – kontynuowała.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World