Przerażająca wizja człowieka Andrzeja Dudy. Generałowie oceniają, czy wojna z Rosją czai się za rogiem

przerażająca wizja człowieka andrzeja dudy. generałowie oceniają, czy wojna z rosją czai się za rogiem

Generałowie oceniają, czy rzeczywiście zostały nam tylko 3 lata, aby przygotować się do skutecznego odstraszenia Rosji.

Przerażającą wizję przyszłości Polski wysnuł szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Jacek Siewiera. Uznał, że mamy naprawdę bardzo mało czasu, aby zrobić wszystko, by uniknąć wojny z Rosją, a o tak czarnym scenariuszu nie mówili dotychczas nawet zachodni analitycy. Na jego słowa zareagowali polscy generałowie i w “Fakcie” wyjaśniają, czy rzeczywiście wojna z Rosją to tylko kwestia czasu. I to niedługiego.

Choć wydawać się może, że rosyjska machina wojenna na długi czas utknęła na ukraińskiej ziemi, to już pojawiają się głosy ostrzegające, iż Rosja może być gotowa do kolejnej wojny o wiele szybciej, niż wcześniej przewidywano. Najnowsze oceny mrożą krew w żyłach.

Wojna z Rosją za 3 lata? Te słowa mrożą krew w żyłach

Z przygotowanego przez Niemieckie Towarzystwo Polityki Zagranicznej raportu wynika, że już niedługo może dojść do zbrojnej konfrontacji państw Zachodu z Rosją, a na zbudowanie militarnego potencjału odstraszania analitycy ci dali Europie od 5 do 8 lat. I kiedy już wydawać się mogło, że okres 5 lat to bardzo mało czasu, to prawdziwie niepokojące okazały się dopiero słowa Jacka Siewiery, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W wywiadzie dla “Naszego Dziennika” odniósł się od do tych niemieckich doniesień i przedstawił własną wizję rozwoju sytuacji.

— Moim zdaniem widełki czasowe przedstawione przez niemieckich analityków są zbyt optymistyczne. Jeśli chcemy uniknąć wojny, to kraje NATO znajdujące się na wschodniej flance powinny przyjąć krótszy, 3-letni horyzont czasowy na przygotowanie się do konfrontacji. To czas, w którym na wschodniej flance musi powstać potencjał będący jasnym sygnałem odstraszającym przed agresją – powiedział szef BBN.

Ostrzeżenie to oparł między innymi na obserwacji tego, co obecnie dzieje się w Rosji, która całkowicie przestawia się na gospodarkę wojenną. Jej przemysł zbrojeniowy pracuje już na trzy zmiany, a pod broń powoływane mają być kolejne setki tysięcy mundurowych.

Warto mieć taki czarny scenariusz

Ostrzegawcze słowa Jacka Siewiery nie pozostały bez echa. W oczach niektórych polskich generałów, choć na pierwszy rzut oka wydaje się, iż Rosja jest osłabiona wojną na Ukrainie, to można spodziewać się po niej wielu, niby mało logicznych decyzji.

— Rosja mocno wytraciła swój potencjał zbrojny i z logicznego punktu widzenia nie byłoby jej stać na to, żeby za trzy lata atakować Polskę, i tutaj nie mam najmniejszych wątpliwości. Ale Rosja już wielokrotnie pokazała, że działa wbrew logice, prowadzi prowokacje, nie zrezygnowała z agresywnej polityki, stąd też warto mieć taki czarny scenariusz i przeciwko desperatowi budować potencjał zbrojny, który w krótkim czasie będzie gotowy do użycia – ostrzega w rozmowie z “Faktem” generał Roman Polko, były dowódca jednostki GROM.

Generał nie ma wątpliwości, że takie słowa, padające z ust wysokiego urzędnika państwowego są realnym ostrzeżeniem i sygnałem, aby nowa polska władza nie rezygnowała z rozpoczętych programów wzmacniania Wojska Polskiego. Uznaje on, że dotychczas, odrabiając lekcje z ukraińskiej wojny, nasz kraj prowadził właściwą politykę zbrojeniową i teraz trzeba zrobić wszystko, aby zamówiony już sprzęt jak najszybciej trafił do jednostek operacyjnych. Wskazuje też na kwestie dyplomatyczne.

— Druga rzecz, to mądra dyplomacja, szczególnie w obliczu wyborów w Stanach Zjednoczonych. Musimy pielęgnować relacje polsko-amerykańskie, nie tylko w ramach NATO, bo to Stany Zjednoczone dały nam jako pierwsze wsparcie, kiedy za wschodnią granicą Rosja zaatakowała Ukrainę. I teraz jakiekolwiek zrywanie kontraktów, naruszanie wiarygodności zdestabilizowałoby to, co jest ważne – mówi generał Polko.

Generał Skrzypczak: “Armię trzeba odpolitycznić”

Tymczasem słowami Jacka Siewiery zaskoczony jest generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. Nie widzi on, aby ktokolwiek po stronie NATO rysował tak krótkoterminowe scenariusze i nie wierzy, aby Rosja w 3 lata była zdolna do rzucenia się na którekolwiek z państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

— Rosja potrzebuje od 6 do 8 lat na odtworzenie potencjału, który byłby zdolny do konfrontacji z NATO. Druga rzecz, to biorąc pod uwagę rozwój sytuacji polityczno-militarnej na Ukrainie, ta wojna będzie trwała. I niezależnie od tego, czy będzie zawieszenie broni, czy nie, armia rosyjska będzie zaangażowana na długości 1200 kilometrów granicy – mówi generał Waldemar Skrzypczak.

Nie wierzy on też, aby nawet rozochocona i chętna do dalszego przelewu krwi Rosja znalazła na świecie sojuszników, którzy poparliby tak gigantyczną awanturę, jaką byłoby zaatakowanie NATO. W jego ocenie, nawet Chiny nie byłyby chętne do wspierania tak ryzykownej akcji. Mimo tego jednak generał Skrzypczak nie ma złudzeń i wie, że Wojsko Polskie trzeba wzmacniać. I to bardzo szybko.

— Powinniśmy realizować program modernizacji armii, powszechnie w wojsku wykorzystać doświadczenia z wojny ukraińskiej i armię trzeba odpolitycznić. Armię też trzeba sprofesjonalizować i zrobić z niej specjalistów od wojny, a nie do pikników. Armię trzeba zbroić i za wszelką cenę dążyć do autonomiczności we wszelkich obszarach, czyli niezależności od zagranicznego wyposażenia i amunicji. Nam z Azji w czasie wojny nikt amunicji nie przywiezie – uważa generał Skrzypczak.

Emocje studzi również generał Roman Polko, który mimo alarmistycznych słów Jacka Siewiery radzi, aby nie wpadać w panikę.

— To nie jest tak, że za 3 lata uderzy w nas niezwyciężona armia rosyjska, bo po pierwsze ta armia jest słaba i stać ich jedynie na działania dywersyjne, hybrydowe, być może jakieś ataki rakietowe. Jest bardzo mało prawdopodobne, że takie działania przeciwko NATO Rosja byłaby w stanie podjąć, ale warunkiem tego, żeby ich nie podjęła, jest właśnie budowa takiego czynnika odstraszania – kwituje Roman Polko.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World