Problem w Azji. Ogłoszono już stan nadzwyczajny

problem w azji. ogłoszono już stan nadzwyczajny

Widok na zalane miasteczko w Kazachstanie

Kazachstan zmaga się z największymi od 30 lat powodziami i podtopieniami. Nieprzejezdne są dziesiątki dróg, uszkodzeniu bądź zniszczeniu uległo wiele mostów, ewakuowano ponad 13 tys. osób.

Trudna sytuacja panuje w 12 z 17 obwodów Kazachstanu. W kilku z nich ogłoszono już stan nadzwyczajny.

Trudna sytuacja w Kazachstanie

1 kwietnia br. prezydent Kasym-Żomart Tokajew poinformował o największych od 30 lat powodziach w kraju i nie był to primaaprilisowy żart. Prezydent przyznał na posiedzeniu krajowego sztabu kryzysowego, że władza nie poradziła sobie z przygotowaniami do powodzi.

– Sytuacja może się gwałtownie pogorszyć w każdej chwili. Głównym zadaniem jest obecnie zapobieganie ofiarom w ludziach. Musimy wziąć pod uwagę popełnione błędy i niedopatrzenia – powiedział prezydent Kazachstanu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Odwiedził pomijany kraj. “Ceny znacznie niższe niż na all inclusive”

Czytaj też: Wielkie Jezioro Ałmatyńskie. Lazurowa perła Kazachstanu

Kazachstańskie media zwracają uwagę, że sytuacja powtarza się od lat. Najgorsze, że władze niewiele robią, aby temu zapobiec.

Cały kraj zagrożony

Portal Radia Swoboda poinformował we wtorek 2 kwietnia br., że w najbliższych dniach najprawdopodobniej pogoda się nie zmieni. Eksperci twierdzą, że na północnych obszarach kraju powodzie mogą być jeszcze większe, ponieważ nie stopniał jeszcze lód na rzekach. W obwodzie wschodniokazachstańskim, gdzie sieć rzek jest największa w kraju, spadły w ostatnim tygodniu prawie dwa metry śniegu.

problem w azji. ogłoszono już stan nadzwyczajny

Mieszkańcy są ewakuowani z najbardziej zagrożonych terenów

Nie najlepiej sytuacja wygląda też na południu Kazachstanu, gdzie w najbliższych dniach oczekiwane są obfite opady deszczu. Warto zaznaczyć, że z uwagi na położenie geograficzne Kazachstanu różnice temperatur pomiędzy południowymi a północnymi rubieżami kraju sięgają obecnie nawet 30 st. C.

Czytaj też: Kazachstan, czyli piękny kraj na rozdrożu. Czym przyciągał miliony turystów?

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World