Polski koncern chemiczny gotowy na zagraniczne przejęcia. Chce wyjść poza Europę [WYWIAD]

polski koncern chemiczny gotowy na zagraniczne przejęcia. chce wyjść poza europę [wywiad]

Kamil Majczak, prezes Ciechu, a od czerwca Qemetiki

Jesteśmy gotowi na międzynarodowe akwizycje. Chcemy się dywersyfikować geograficznie, wyjść także poza Europę i spełniać nasze globalne aspiracje — zapowiada Kamil Majczak, prezes Ciechu — spółki z portfela miliardera Sebastiana Kulczyka, która od czerwca zmieni nazwę na Qemetica. Chemiczny koncern z zainteresowaniem spogląda m.in. na amerykański rynek. — Widzimy tam dobry klimat dla przemysłu — przyznaje Majczak w rozmowie z Business Insider Polska.

  • — Patrzymy na nowe obszary, szukamy możliwości zakupu kolejnych firm, by ostatecznie zmniejszyć udział produkcji sody w naszych przychodach — wyjaśnia prezes Ciechu
  • Zwraca uwagę na liczne unijne regulacje w branży chemicznej, w tym środowiskowe. — Poza UE nie ma takich regulacji, a szkoda, że zasady gry nie obowiązują wszystkich tak samo. Kończy się to przenoszeniem produkcji poza Europę, co w skali globalnej wcale emisji CO2 nie ogranicza — zauważa Kamil Majczak
  • Czy wszystkie fabryki Ciechu pozostaną w grupie? — Do tej pory udawało nam się przetrwać wszystkie kryzysy. W trudniejszej sytuacji od nas są te firmy chemiczne, które są mocno zależne od ropy i gazu — podkreśla prezes
  • Przyznaje jednocześnie, że ten rok będzie trudny dla Ciechu. — Ale jesteśmy na to przygotowani — zapewnia
  • Ciech jest jedynym w Polsce i drugim w UE producentem sody kalcynowej, używanej m.in. do produkcji szkła. Wytwarza też sól, krzemiany, środki ochrony roślin, opakowania szklane i pianki do materacy. Koncern zatrudnia ponad 3 tys. osób
  • Więcej informacji o biznesie znajdziesz na stronie Businessinsider.com.pl

Barbara Oksińska, dziennikarka Business Insider Polska: W ciągu dwóch miesięcy Ciech zmieni się w Qemeticę. Dlaczego rezygnujecie z marki z blisko 80-letnią historią?

Kamil Majczak, prezes Ciechu: To zamknięcie pewnego rozdziału i spojrzenie w przyszłość. Jesteśmy firmą, która ma globalne aspiracje, operuje w całej Europie i na świecie. Marka Ciech jest znana w Polsce, ma swoją tradycję, ale nie do końca odzwierciedla to, do czego zmierzamy jako grupa — a stawiamy na innowacyjność i zrównoważony rozwój. Budujemy międzynarodową organizację, więc to naturalny krok, który pozwala odzwierciedlić na zewnątrz i pokazać naszym klientom to, co budowaliśmy przez lata. Do tego dochodzi nowa strategia grupy i każdego z naszych biznesów, wspierana przez wspólne wartości, które wypracowaliśmy wspólnie z pracownikami.

Jaka jest więc nowa strategia spółki? Jak będzie rozwijać się Qemetica?

Strategia ma kilka głównych założeń. Po pierwsze chcemy działać jak prywatny holding chemiczny. Naszą inspiracją są np. brytyjskie i amerykańskie koncerny, które albo przez lata budowały swoją pozycję, wchodząc w nowe branże, albo ewoluowały przez zdobywanie nowych rynków, wzmacnianie systemu wewnętrznego, co pomaga dobrze zarządzać kolejnymi biznesami. Chcemy działać podobnie – umacniać swoje przewagi, charakteryzować się jasną strukturą organizacyjną z silnymi szefami poszczególnych biznesów i centralą, która strategicznie zarządza tym portfelem.

W niektórych naszych biznesach widzimy potencjał do mocnego wzrostu w ciągu najbliższych kilku lat. To przede wszystkim produkcja soli i środków ochrony roślin. Rozwój w tych obszarach pomoże nam zbalansować produkcję sody, która wciąż jest naszą największą działalnością. Ale patrzymy też na nowe obszary, szukamy możliwości zakupu kolejnych firm, by ostatecznie zmniejszyć udział sody w naszych przychodach z obecnych około 70 proc. do poniżej 50 proc. Aktywnie obserwujemy więc nowe rynki oraz poszukujemy interesujących start-upów.

polski koncern chemiczny gotowy na zagraniczne przejęcia. chce wyjść poza europę [wywiad]

Fabryka sody Ciechu w Inowrocławiu

Jakie branże i jakie rynki was interesują?

Nie trzymamy się ściśle naszej dotychczasowej działalności, wchodzą w grę zupełnie nowe biznesy. Na pewno nie chcemy już wchodzić w branże tak mocno zależne od koniunktury, jak soda, która jest bardzo wrażliwa na to, co dzieje się na rynku budowlanym. Organizacyjnie jesteśmy też gotowi na międzynarodowe akwizycje. Z pewnością chcemy się dywersyfikować geograficznie, wyjść także poza Europę i spełniać nasze globalne aspiracje.

USA to interesujący rynek?

Tak. Jeśli spojrzymy na rozwój gospodarczy Europy i USA w ostatnich 40 latach, to Stany Zjednoczone mocno nam odskoczyły. Widzimy tam dobry klimat dla przemysłu.

Zobacz też: Grupa Azoty pracuje nad planem działań naprawczych. Banki dały spółce czas

Przemysł chemiczny w UE ma problemy

W ostatnich dekadach europejski przemysł chemiczny stracił udziały w globalnym rynku głównie na rzecz Azji. To początek końca tej branży na Starym Kontynencie?

Kluczowym czynnikiem są koszty surowców a przede wszystkim gazu. Czy Europa ma dzisiaj konkurencyjny dostęp do gazu na tle innych regionów świata? Nie. To jest kluczowy problem dla przemysłu chemicznego, a zwłaszcza dla produkcji wyrobów masowych, mało specjalistycznych.

Firmy chemiczne w Europie zamykają część swoich instalacji z uwagi na nieopłacalność produkcji i napływ tanich produktów np. z Chin. Czy właśnie do Chin przeniesie się światowa produkcja chemiczna?

Chiny już nie są tak atrakcyjne, dużo mocniej rozwijają się teraz Indie czy Wietnam. Myślę, że w Europie jest świadomość, że trzeba coś zrobić dla wsparcia przemysłu. Społeczeństwo zaczyna rozumieć, że Europa nie powinna być tylko kontynentem usług, że warto chronić niektóre branże. Jeszcze kilka lat temu w UE mówiło się tylko o dekarbonizacji, dziś mówi się też o jej kosztach.

polski koncern chemiczny gotowy na zagraniczne przejęcia. chce wyjść poza europę [wywiad]

Fabryka pianek Ciechu w Bydgoszczy

Z kolei w czasie pandemii mocno podkreślano konieczność wspierania lokalnej produkcji kluczowych dla gospodarki wyrobów. Coś zostało z tych haseł?

Ta narracja się zmieniła. Wtedy wszystkie produkty schodziły na pniu w każdym sektorze. Dwa lata później przemysł chemiczny znalazł się pod ogromną presją i nagle bezpieczeństwo nie jest już tak ważne, ale liczy się to, czy firma osiąga jakiekolwiek zyski.

Europejski przemysł potrzebuje lepszej ochrony?

Potrzebuje mniej regulacji albo regulacji lepiej odpowiadających potrzebom przemysłu. Dziś mamy obostrzenia środowiskowe, emisyjne, inwestujemy w poprawę technologii, systemy, które pozwalają sprostać normom emisji zanieczyszczeń, normom jakości ścieków czy zużycia wody. Poza UE nie ma takich regulacji, a szkoda, że zasady gry nie obowiązują wszystkich tak samo. Kończy się to przenoszeniem produkcji poza Europę, co w skali globalnej wcale emisji CO2 nie ogranicza.

Celem jest odejście od węgla

Qemetica chce obniżyć emisję CO2 o 45 proc. do 2029 r. Jak to zrobi?

Wdrażamy szereg rozwiązań, aby ten cel osiągnąć. W Inowrocławiu, gdzie produkujemy sodę, robimy miks różnych paliw. Dziś mamy tam elektrociepłownię węglową, ale będzie tam również instalacja termicznego przetwarzania odpadów, która dostarczy około 35-40 proc. potrzebnej energii, kocioł biomasowy i kocioł na gaz. Kluczem jest więc odejście od węgla we wszystkich zakładach. Realizujemy też wiele mniejszych projektów, takich jak odzysk energii w fabrykach czy budowa farm fotowoltaicznych.

A co z procesami technologicznymi? Tutaj wkrótce dojdziecie do ściany.

Cały czas usprawniamy procesy technologiczne, ale oczywiście nie da się do końca wykluczyć emisji w naszych biznesach. Na przykład w fabryce soli w Janikowie, która bazuje na technologii z lat 60. ubiegłego wieku, chcemy zastosować nowe rozwiązanie, które wdrożyliśmy w naszym niemieckim zakładzie, a jest ono sześć razy bardziej efektywne energetycznie niż nasze stare instalacje. Dzięki temu zaoszczędzimy 90 tys. ton emisji CO2 rocznie. Nie wszystko uda nam się jednak w 100 proc. zdekarbonizować. W fabrykach produkujących sodę jest to niemożliwe.

Neutralność klimatyczna grupy w 2040 r. jest więc nierealna?

Tego nie przesądzam. Cele klimatyczne naszej spółki zależą od tego, jak będzie wyglądało wsparcie dla przemysłu w Europie. Trzymamy się tego ambitnego celu, by mieć motywację i dążyć do jego realizacji. Uważam, że nie ma co przekładać planów dekarbonizacji na rok 2050 czy 2060 r., a słyszę takie głosy w przemyśle.

Ciech walczy z presją rynkową i zagraniczną konkurencją

W Polsce słyszymy o zamykaniu kolejnych zakładów produkcyjnych z różnych branż. Czy któraś z fabryk w waszej grupie jest zagrożona?

Widzimy, że soda jest potrzebna w Europie, te zakłady są u nas od ponad 100 lat i nadal będą potrzebne. Uważam również, że lokalna produkcja w niektórych branżach jest potrzebna. W krótkim terminie możliwe są wahania koniunktury i dzisiaj obserwujemy presję rynkową, ale dwa lata wcześniej sytuacja była znakomita. Jak będzie wyglądała za dwa lata? Tego nie wiemy. Do tej pory udawało nam się przetrwać wszystkie kryzysy. W trudniejszej sytuacji od nas są te firmy chemiczne, które są mocno zależne od ropy i gazu, bo tam różnice w kosztach między Europą i resztą świata są ogromne.

Wam zagraniczna konkurencja nie doskwiera?

W każdym z naszych biznesów jest inna sytuacja. Czy pianki będą przyjeżdżały do nas z daleka? Nie, bo mają dużą objętość, więc transportuje się je do kilkuset kilometrów od zakładu produkcyjnego, ale surowce do nich, czyli poliole i TDI, przyjeżdżają do nas już z całego świata. Jesteśmy w Europie drugim pod względem wielkości producentem sody kalcynowanej, za to na rynku europejskim mamy producentów z Turcji czy Bośni, działających w innych uwarunkowaniach formalno-prawnych, gdzie nie ma takich norm w zakresie CO2 jak u nas, a ich koszty pracy są dużo niższe. Ostatecznie jakość produktu, terminowość i bardzo dobry serwis z naszych zakładów sodowych z Polski czy Niemiec to kwestie, które także mają ogromne znaczenie dla klientów.

Ostatnie miesiące były trudne dla branży chemicznej. Czy widać już poprawę?

W różnych biznesach widzimy małe przebłyski, natomiast w niektórych nie ma poprawy, ale też nie widać pogorszenia sytuacji. Wiele zależeć będzie od tego, co wydarzy się w Niemczech, bo polska gospodarka jest mocno zależna od tego, jaka jest koniunktura za naszą zachodnią granicą, a dziś nie jest ona najlepsza. W piankach, które mają zastosowanie przy remontach i są związane z nowym budownictwem, sytuacja jest bardzo trudna. Także w środkach ochrony roślin nie jest najlepiej, co odzwierciedla się w niełatwej sytuacji rolników, choć zauważyliśmy, że sprzedaż w naszym segmencie agro w pierwszym kwartale 2024 r. na kluczowym rynku polskim wykazała odbicie po wielu trudnych miesiącach.

Są też takie segmenty naszej działalności, które radzą sobie zupełnie dobrze, jak np. produkcja soli. Rynek tabletek solnych rozwija się znakomicie, z sukcesem wchodzimy na zagraniczne rynki. Pierwszy kwartał tego roku był dla naszych zakładów solnych wręcz rekordowy i są szanse na dalsze wzrosty.

Biorąc jednak pod uwagę całą grupę, to obecny rok będzie trudny, ale jesteśmy na to przygotowani. Nadal restrukturyzujemy nasze zakłady, optymalizujemy działalność. Na szczęście nie ma też oznak pogorszenia sytuacji, więc wierzymy, że ostatecznie uda nam się wyjść z tego kryzysu.

Autorka: Barbara Oksińska, dziennikarka Business Insider Polska

OTHER NEWS

19 minutes ago

Revealed: Just ONE plane available for mass parachute drop commemorating 80th anniversary of D-Day landings in Normandy - with critics calling it 'an insult to those who made the ultimate sacrifice'

19 minutes ago

Dying Marine vet, 98, finally gets high school diploma while receiving hospice care after dropping out of school to fight in World War Two

22 minutes ago

Russian forces seize village in Kharkiv region amid major push into Ukraine

22 minutes ago

Roberto De Zerbi sees potential new role denied after Brighton exit announcement

23 minutes ago

Taiwan's FM: 'If Russia can do that to Ukraine, China might do the same to Taiwan'

23 minutes ago

Braves get Pierce Johnson back, Travis d’Arnaud injury update

27 minutes ago

PGA Championship: Shane Lowry ties the lowest score in major history

27 minutes ago

Eastern Conference Final Preview: Rangers vs. Panthers

27 minutes ago

Thousands of Brixham residents told they can safely drink tap water again

27 minutes ago

Zahawi: Tories should have held their nerve and stuck with Johnson

27 minutes ago

First look at Laiatu Latu in Indianapolis Colts uniform

27 minutes ago

Labor's housing plan to bring down prices

27 minutes ago

Britain ‘may not be fully prepared to fight full-scale war alone’

28 minutes ago

Seahawks finish final signings of rookie class

28 minutes ago

Buy 300 shares in this glorious ASX 200 dividend stock and create almost $2,000 in passive income

28 minutes ago

Chelsea contact Man Utd target about replacing Mauricio Pochettino

28 minutes ago

Alaalatoa mistake gifts Reece try

28 minutes ago

Renee Ballard Set To Appear In Bosch: Legacy Season 3 Ahead Of Her Own Spin Off

28 minutes ago

Formula One pays tribute to Senna, 30 years after tragic death

28 minutes ago

Pirates Fall to Cubs on Contreversial Call in 9th After Epic Pitchers’ Duel

28 minutes ago

Early retirement of old vehicles won't save the planet, says study

28 minutes ago

Irish media magnate Tony O'Reilly dies aged 88

29 minutes ago

Lowry shoots fifth 62 ever at major, climbs PGA leaderboard

29 minutes ago

Shane Lowry just misses record-breaking 61 en route to clubhouse lead at PGA Championship

29 minutes ago

Erik ten Hag says things are on the up at Manchester United

34 minutes ago

Zara McDermott sizzles in a sheer lace dress as she makes an unlikely presence amongst Hollywood stars at Emilia Perez's Cannes Film Festival premiere

34 minutes ago

Video: The stars are out in Riyadh! Cristiano Ronaldo, Anthony Joshua and Steven Gerrard arrive for Tyson Fury and Oleksandr Usyk's undisputed heavyweight title clash in Saudi Arabia

34 minutes ago

Pep's super six on the brink of history, writes JOE BERNSTEIN: Phil Foden and Kevin De Bruyne among half a dozen Man City stars who have won five titles so far with Guardiola

34 minutes ago

Fans BACK VAR in shock result of Mail on Sunday poll with over 1,000 canvassed… but what is the greatest technology bugbear for supporters?

34 minutes ago

Vanderpump Rules' Ariana Madix and Katie Maloney FINALLY open sandwich shop Something About Her with star- studded soft launch attended by Andy Cohen, Stassi Schroeder, and more

34 minutes ago

Hertz charging Tesla renters for not refilling gas tank

35 minutes ago

Vikings only favored in three games heading into the 2024 season

35 minutes ago

Madhubani Bihar Lok Sabha election 2024: Date of voting, result, candidates, main parties, schedule

35 minutes ago

'Can't believe this': Piastri stripped of front row start

35 minutes ago

Prince William to be an usher at Duke of Westminster’s wedding, without Harry

36 minutes ago

Golf-Schauffele in front at PGA Championship, Scheffler slips back

36 minutes ago

HISD gives update on condition of schools, says decision on return to class will be made Sunday

37 minutes ago

Metra warns of ‘extensive delays' near Des Plaines after train strikes pedestrian

40 minutes ago

Chris Jordan explains why he is 'addicted' to bowling at the death, with the England star making his pitch for key T20 role ahead of World Cup defence

40 minutes ago

Video: Vanderpump Rules' Ariana Madix and Katie Maloney FINALLY open sandwich shop Something About Her with star- studded soft launch attended by Andy Cohen, Stassi Schroeder, and more

Kênh khám phá trải nghiệm của giới trẻ, thế giới du lịch