Polska firma rozbija skostniałą branżę. Zatrudniła ludzi, którym AI nie dorasta do pięt

Rzeczywistość startupu pokazała nam, że od wiedzy wyspecjalizowanego fachowca istotniejsza jest wszechstronność organizatora – stwierdził szef polskiego startupu Mięsna Paczka Damian Kopecki. Jego firma składa się dzisiaj głównie z tzw. „spinaczy”. Zdaniem Kopeckiego to właśnie oni są przyszłością rynku pracy. Dlaczego? Bo sztuczna inteligencja nie dorasta im do pięt.

Mięsna Paczka dostarcza ekologiczne mięso od polskich rolników do rodzin w całym kraju. Startup powstał nieco ponad cztery lata temu i od tamtej pory sukcesywnie rozbija skostniałą branżę. W 2022 r. pozyskał od inwestorów 4 mln zł, pieniądze na rozwój projektu wyłożyła m.in. Grupa Żabka.

Szybki wzrost zainteresowania klientów, szybko stał się jednak wyzwaniem. Damian Kopecki tłumaczy, że przeciętny startup nie ma wystarczającej wiedzy, środków finansowych i kadr, by rosnąć tak, jak przywykło się tego oczekiwać od startupów – wykładniczo. Co ważne, nie ma także żadnej taryfy ulgowej ze strony polskich przepisów, a tym bardziej klientów – żaden wzrost nie może się odbić na jakości dostarczanej klientowi.

To próba płynięcia tratwą z prędkością motorówki – opowiada obrazowo CEO Mięsnej Paczki w rozmowie z Bizblog.pl.

Wraz z rozwojem firmy do każdego działu od produktu, przez sprzedaż po operacje dołączali zarówno wyspecjalizowani fachowcy, jak i wszechstronni organizatorzy. Szybko okazało się, który profil odnajduje się na pokładzie.

Dlaczego? Bo w przypadku budującego się biznesu kluczowe jest to, by sprawić, że rzecz, której nie było, nagle się pojawiła. I najlepiej jeżeli działa od pierwszego dnia, bo miejsca na pomyłki jest bardzo niewiele. W oczach Kopeckiego to właśnie ambitni wszechstronni organizatorzy są bezcenni, ale też właśnie tacy odnajdują w startupie spełnienie.

Bizblog.pl poleca

Polska firma rozbija skostniałą branżę. Zatrudniła ludzi, którym AI nie dorasta do pięt by Adam Sieńko Nie tylko masło, ale też i ciuchy. Producenci próbują sztuczek, żebyście się nie zorientowali, że kupujecie szmaty by Agata Kołodziej Program Pierwsze Mieszkanie to lipa? NBP nie pozostawił na nim suchej nitki by Agata Kołodziej

Wyobraź sobie, że np. w poniedziałek rano miała być niespodzianka na urodziny pracownika – sto lat, życzenia, ciasto – nie było jednak przydzielonego organizatora. Ciasto ktoś kupił, ale nikt nie sprawdził, czy solenizant jest uczulony na gluten, więc ten swojego urodzinowego ciasta nie zjadł. Ktoś zebrał ludzi do kuchni, ale okazało się, że solenizant miał tego dnia wcześniej zaplanowany urlop, więc tłum się rozszedł nim się zebrał do śpiewania sto lat. Każdy z fachowców w procesie mówił ‚miałem zrobić X, nikt mi nie powiedział Y’ – a jak jesteś wszechstronnym organizatorem, to sam namierzasz, czego nie wiesz; nikt ci nie mówi, ty pytasz. Dokładnie tak samo jest przy inwestycjach na setki tysięcy złotych – obrazuje Kopecki.

Spinacze zamiast fachowców

Wychodzę z założenia, żeumiejętności twardych, można się nauczyć, dostęp do wiedzy jest ogromny. Stawiamy na ludzi, którzy lubią i nie boją się brać odpowiedzialności za cały projekt – tłumaczy Patrycja Sokołowska, która odpowiada w startupie za akwizycję nowych klientów.

W startupie ukuto na nich nawet termin – „spinacze”. To osoby, które czują się odpowiedzialne za efekt końcowy – i ta odpowiedzialność je kręci. Ich rolą jest konsultowanie swoich pomysłów z pracownikami z innych działów. Są to osoby, które potrafią zadać merytoryczne pytania i stworzyć rozwiązanie, które działa i pasuje wszystkim, nawet jeżeli nie mają o danej specjalizacji większego pojęcia.

polska firma rozbija skostniałą branżę. zatrudniła ludzi, którym ai nie dorasta do pięt

Gdy dostają zadanie dostosowania firmy do nowych przepisów, dzwonią do prawnika i wracają z gotową listą rzeczy do zrobienia. Gdy trzeba ustalić, jak duży magazyn wybudować, namierzają priorytety, stawiają hipotezy odnośnie przyszłych wzrostów i potrzeb, a potem, sparingują ze specjalistamiswoje wyobrażenia i z nimi też doprowadzają projekt do sukcesu.

Na pewno potrzebna tu jest umiejętność budowania relacji, bo praca „spinacza” to w dużej mierze kompetencje miękkie. Co oprócz tego? Myślę, że wymaga wszechstronności, zaradności i dobrej organizacji – mówi Kopecki.

Jednocześnie to nie jest tak, że „spinacz” może się na niczym nie znać. To nie typ jowialnego kolegi, który dzień spędza na plotkach, obchodząc z kawą całe biuro. Kopeck wyjaśnia, że to raczej gość, który przychodzi na budowę bez młotka i gwoździ, a na koniec dnia jakimś cudem gwoździe i tak są powbijane. I ma z tego frajdę!

Zdaniem liderów polskiego startupu tak właśnie będzie wyglądał pracownik przyszłości.

AI potrafi napisać kod deweloperski, wygenerować stronę internetową i zdjęcia produktowe. Sztuczna inteligencja jest w stanie wyciąć specjalistów-rzemieślników. Co po nich zostanie? Miejsce dla osób, które sprawią, że takie czynności staną się częścią większego procesu i wywołają efekt np. w postaci sprzedaży produktów – przekonuje Patrycja Sokołowska.

Praca będzie także dla specjalistów wyższego poziomu. Takich, którzy wezmą dzieło wykonane przez AI i masówkę podniosą do rangi arcydzieła. Innymi słowy, wyniosą na poziom niedostępny dla sztucznej inteligencji.

Stanowisko „spinacza” nie jest oczywiście całkowitym novum. W korporacjach jego odpowiednikiem jest project manager. Z jedną różnicą. PM to człowiek-organizator. Zbiera pracowników, daje przestrzeń do dyskusji, zbiera wnioski, przekazuje je dalej. Mięsna Paczka wymaga tymczasem od pracowników, by angażowali się też w projekt pod kątem merytorycznym, weryfikowali założenia i efekty pracy.

Damian Kopecki zauważa, że wraz z rozwojem firmy funkcja „spinacza” staje się mniej widoczna. Gdy przedsiębiorstwo urośnie, ma zbudowane procesy, ma czas oraz miejsce na popełnianie wielu błędów, Rekrutuje wielu specjalistów i obsadzają ich w rolach od A do Z. To z kolei wpływa jednak na to, że duże firmy działają wolno.

polska firma rozbija skostniałą branżę. zatrudniła ludzi, którym ai nie dorasta do pięt
Patrycja Sokołowska w startupie Mięsna Paczka odpowiada za akwizycję nowych klientów

Czy to oznacza, że kompetencje „spinacza” tracą użyteczność wraz z rozbudową firmy? Kopecki twierdzi, że wręcz przeciwnie.

Jeżeli ktoś szuka trampoliny do awansu, to cechą wyróżniającą z tłumu jest pokazywanie, że jest się wszechstronnym. Na przykład, jeżeli wymyśliłem jakąś nową funkcjonalność sklepu, to sam weryfikuje jej założenia z odpowiedzialnymi za produkt, obsługę klienta, logistykę, kod developerski, czy komunikację i łapię przełożonego dopiero z rekomendacją pasującą wszystkim i możliwą do wdrożenia – opowiada.

W małych i średnich firmach „ogarniacze” są jednak na wagę złota. W Mięsnej Paczce stanowią dzisiaj zdecydowaną większość utalentowanego kilkunastoosobowego zespołu.

W poszukiwaniu pracowników przyszłości

Proces rekrutacji kolejnych spinaczy nie jest jednak taki łatwy. Wyzwaniem okazało się (i wciąż jest!) sformułowanie ogłoszenia rekrutacyjnego w taki sposób, by wszechstronni kandydaci dowiedzieli się, że są pożądani i są dla nich role w takich firmach jak Mięsna Paczka, ale też, żeby wiedzieli, na co się piszą i czuli się z tym komfortowo. W typowych ogłoszeniach o pracę wszystko skupione jest przecież wokół merytoryki czy specjalizacji kandydatów.

Problematyczne? Być może. Polski startup jest jednak przekonany, że nowy rodzaj pracowników, jakich obecnie rekrutuje, jest odporny na zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji.

Algorytmy nie potrafią łączyć kropek i interesariuszy. Nie ma w nich emocjonalnego pierwiastka, który potrafi dogadać się z człowiekiem, przewidzieć, co może „wysypać się” po drodze – podkreśla Sokołowska.

„Spinacz” miałby stanowić odpowiedź na bolączki, które trawią AI. Czy to oznacza, że, chcąc zachować posady, będziemy musieli wywrócić swoje przyzwyczajenia do góry nogami?

Kopecki uśmiecha się, słysząc to pytanie, okazuje się, że ma już przygotowaną metaforę: wyobraźmy sobie, że gdy wychodzimy do pracy, każdego dnia przystanek autobusowy znajduje się w innym miejscu. Mimo to musimy go odnaleźć i dotrzeć do biura na 9.00.

Chodzi o umiejętność odnajdywania się w zmiennym środowisku i – co ważne – bez poczucia stresu. Tak właśnie streściłbym kompetencje przyszłości – puentuje szef Mięsnej Paczki.

News Related

OTHER NEWS

Jest decyzja ws. powrotu Igi Świątek

Na zdjęciu: Iga Świątek Iga Świątek z powodu kontuzji żeber nie gra w turnieju WTA Miami. Odpuścić ma także mecz z Kazachstanem w ramach Billie Jean King Cup. Kiedy Polka ... Read more »

Doceń chwast i go zjedz! Może być składnikiem sałatki i wielu innych dań. Dlaczego warto jeść chwasty? Walory dzikich roślin są niedoceniane

Doceń chwast i go zjedz! Może być składnikiem sałatki i wielu innych dań. Dlaczego warto jeść chwasty? Walory dzikich roślin są niedoceniane „Sianko” to autorski projekt, który uczy życia bliżej ... Read more »

Częstochowa. Ruszyła rozbiórka rudery pod Jasną Górą. Co tam powstanie?

Częstochowa. Ruszyła rozbiórka rudery pod Jasną Górą. Co tam powstanie? Niedokończony budynek na rogu ulic Siedmiu Kamienic i św. Barbary niszczał i straszył od lat. Obiekt, który składa się z ... Read more »

Wieże widokowe w Śląskiem to wyjątkowe miejsca, z których rozpościerają się najpiękniejsze panoramy górskie, miejskie oraz pobliskich okolic

Wieże widokowe w Śląskiem to wyjątkowe miejsca, z których rozpościerają się najpiękniejsze panoramy górskie, miejskie oraz pobliskich okolic Wieże widokowe to wspaniałe punkty do podziwiania krajobrazów Każdy, kto lubi wpatrywać ... Read more »

Wyniki Lotto z 30 marca. Te liczby padły w losowaniach Lotto, Mini Lotto, Multi Multi i pozostałych

W czwartek, 30 marca, poznaliśmy wyniki losowań Lotto. Podajemy liczby, które padły we wszystkich wieczornych grach. Sprawdź, czy tym razem uśmiechnęło się do ciebie szczęście. Lotto Lotto to najpopularniejsza gra ... Read more »

Broń totalnej porażki

W czasie II wojny światowej pojawiło się wiele przełomowych pomysłów modernizacji uzbrojenia. Im gorsza była sytuacja na froncie, tym bardziej szalone pomysły przychodziły do głowy konstruktorom. Jedne wyglądały dziwnie, lecz ... Read more »

Oto najlepiej zarabiający trener świata. Zaskoczenie i kosmiczna kasa

Francuska gazeta L’Equipe przygotowała zestawienie najlepiej zarabiających piłkarskich trenerów na świecie. Na liście nie brakuje zaskoczeń, a jednym z nich jest szkoleniowiec zajmujący pierwsze miejsce. Jest nim Argentyńczyk Diego Simeone, ... Read more »

Helena Englert nie do poznania na nowych zdjęciach. Aktorka zaskoczyła stylizacją

Helena Englert nie do poznania w nowej stylizacji. Helena Englert rozwija karierę aktorską. Ostatnio zagrała w kolejnej produkcji “#BringBackAlice” Na huczną premierę do jednego z warszawskich kin przybyła w niebanalnej ... Read more »

Wioska widmo na Śląsku? Tak wygląda jedna z najmniejszych miejscowości w woj. śląskim! Mieszka tu tylko 9 osób. Jest pośrodku pól...

Wioska widmo na Śląsku? Tak wygląda jedna z najmniejszych miejscowości w woj. śląskim! Mieszka tu tylko 9 osób. Jest pośrodku pól… Zobacz zdjęcia tej wioski – kliknij TUTAJ! Gdzie w ... Read more »

Ivan Komarenko się doigrał. Polacy chcą go pozbawić obywatelstwa

Ivan Komarenko nadal przebywa w swoim rodzinnym kraju i w rodzinnym gronie spędza czas “bez zakłóceń”. Internauci nie pozostawili Ivanowi złudzeń – im dłużej przebywa w Rosji, tym bardziej nie ... Read more »

Uczeń wskazał, czego nie lubi w nauczycielach. "Ci mają specjalne miejsce w piekle"

VI LO im. Hugona Kołłątaja w Lublinie Szkoła (zdjęcie ilustracyjne) Wolne od szkoły (zdjęcie ilustracyjne) Egzamin ósmoklasisty 2023 (zdjęcie ilustracyjne) – Nauczyciele, którzy uważają, że ich przedmiot jest najważniejszy, a ... Read more »

Antywirus – czy warto instalować w 2023 roku? Sprawdź, jak chronić komputer i telefon

antywirus Zasada przez lata była prosta: nowy komputer, od razu trzeba było zainstalować antywirusa. Czasy się jednak zmieniają, a coraz więcej ekspertów przyznaje: wgrywanie dodatkowej ochrony można sobie darować. I ... Read more »

Jaki masz telefon? To wiele mówi o tym, jakim jesteś kierowcą

Jaki masz telefon? To wiele mówi o tym, jakim jesteś kierowcą Przekraczanie prędkości, pisanie w trakcie jazdy, głośne słuchanie muzyki i kilka innych niebezpiecznych zachowań na drogach. Tym wykroczeniom przyjrzała ... Read more »

Ważny głos z Francji ws. Rosjan na IO w Paryżu

Na zdjęciu: Rosja podczas ceremonii otwarcia IO w Rio oraz Emmanuel Macron – To jasne, że głowa państwa (Emmanuel Macron – przyp. red.) będzie miał głos, który będzie brany pod ... Read more »

Rosyjskie elity szukają ratunku. „Wielu zrozumiało, że finał będzie tragiczny”

Część rosyjskich elit politycznych najwyraźniej zrozumiała, że inwazja na Ukrainę będzie katastrofalna w skutkach. Jak przekazał Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego, niektórzy Rosjanie kontaktują się z władzami Ukrainy, aby ... Read more »

Windows 12 będzie zupełnie inny. Microsoft wskrzesi "stary" projekt

Windows 12 Jeśli najnowsze doniesienia okażą się prawdziwe, Windows 12 będzie zupełnie innym systemem niż “Jedenastka”. Microsoft może mieć na niego ciekawy pomysł, z którym już kiedyś zresztą eksperymentował. Choć ... Read more »

Stare zdjęcia gwiazdy TVP robią wrażenie! Tak dziennikarka wyglądała w młodości

Stare zdjęcia gwiazdy TVP robią wrażenie! Tak dziennikarka wyglądała w młodości Tak śpiewa Elżbieta Jaworowicz! Posłuchaj jej wersji „Uciekaj moje serce” Zgodnie z zapowiedziami Telewizji Polskiej, celebrująca 70-lecie swojej działalności ... Read more »

Real Madryt - Valladolid: Transmisja TV online. Gdzie obejrzeć mecz?

Real Madryt – Valladolid: Transmisja TV online. Gdzie obejrzeć mecz? Real Madryt – Valladolid będzie jedną z par 27. kolejki La Liga. Dla Królewskich będzie to przetarcie tuż przed rewanżem ... Read more »

Znamy datę wypłaty 13. i 14. emerytury w 2023 roku! Sprawdź ile wyniesie emerytura po waloryzacji 20.03.2023

Znamy datę wypłaty 13. i 14. emerytury w 2023 roku! Sprawdź ile wyniesie emerytura po waloryzacji 20.03.2023 13. emerytura przysługuje tym emerytom, którzy do 31 marca 2023 r. pobierają świadczenia, ... Read more »

Polska turystka wracała z Egiptu. Została zatrzymana na lotnisku

Pamiątki z wakacji będą ją słono kosztować Egipt jest jednym z ulubionych kierunków Polaków. Niestety wakacje w kraju faraonów mogą mieć nieoczekiwane konsekwencje, jeśli postanowimy przywieźć nielegalne pamiątki. Przekonała się ... Read more »

Zakrwawiona stopa "Lewego". Busquets od razu to zauważył

Na zdjęciu: Robert Lewandowski FC Barcelona wygrała w El Clasico z Realem Madryt 2:1. Polak znów był czołowym zawodnikiem swojego zespołu. Niepokojący jest jednak szczegół, który widać na zdjęciu z ... Read more »

Opuszczone miasta i wsie w całej Polsce. Poznaj historie najbardziej tajemniczych miejsc w kraju. Co tam się wydarzyło?

Opuszczone miasta i wsie w całej Polsce. Poznaj historie najbardziej tajemniczych miejsc w kraju. Co tam się wydarzyło? Miasta widmo w Polsce Kłomino – według statystyk z 2012 roku ma ... Read more »

Zrzuciła habit po 15 latach. Dziś trudno ją rozpoznać

Cristina Scuccia wygrała program Przez 15 lat siostra zakonna, dziś – popularna wokalistka. Cristina Scuccia, która w 2014 roku wygrała program “The Voice of Italy”, zmieniła się nie do poznania. ... Read more »

Skarb Państwa pilnuje aktywów Orlenu

Żadna decyzja dotycząca sprzedaży majątku PKN Orlen lub choćby przeniesienia jego siedziby za granicę nie odbędzie się bez zgody Skarbu Państwa – tak wynika z propozycji zmian do statutu spółki, ... Read more »

SKANDAL w Dąbrowie Górniczej! Na TikToku wrzucono nagranie, jak ojciec dusił siedmiolatka, matka się przyglądała! Rodzice zatrzymani

Mieszkaniec Dąbrowy Górniczej o mało nie udusił swojego siedmioletniego syna. W tym czasie matka przyglądała się, co robi partner. W pewnym momencie wykrzyczała, że „może w końcu będzie święty spokój”. ... Read more »

Nakaz aresztowania Putina. Mieszkańcy Moskwy nie dowierzają

A Rosjanie nie obawiają się aresztowania prezydenta Władimira Putina – wynika z sondy ulicznej przeprowadzonej na ulicach Moskwy. Większość osób, które odpowiedziały na pytanie dziennikarzy, w ogóle nie wierzy, że ... Read more »

Anna Lewandowska przyniosła szczęście Barcelonie. Założyła wyjątkową koszulkę

Dla Roberta Lewandowskiego był to niezwykle ważny wieczór. FC Barcelona wygrała u siebie z Realem Madryt. Na stadionie nie mogło zabraknąć żony polskiego piłkarza. Anna po raz kolejny skradła show. ... Read more »

Kobieta zagryziona przez dogi niemieckie na oczach syna. Psy uśpiono

Kobieta zagryziona przez dogi niemieckie na oczach syna. Psy uśpiono 38-letnia Kristin Potter z Pensylwanii została śmiertelnie pogryziona przez dogi niemieckie sąsiada, które poszła nakarmić pod nieobecność ich właściciela – ... Read more »

Jest w 22. tygodniu ciąży. Wygląda jakby zaraz miała urodzić

Georgia pokazuje na TikToku jak wygląda w ciąży. Georgia jest dopiero w 22. tygodniu ciąży, ale już ma bardzo duży brzuch. Sama przyznaje, że wygląda tak, jakby zaraz miała urodzić. ... Read more »

Korupcja w podwarszawskiej policji? Funkcjonariusz Ruchu Drogowego usłyszał zarzuty. Grozi mu do 10 lat więzienia

Korupcja w podwarszawskiej policji? Funkcjonariusz Ruchu Drogowego usłyszał zarzuty. Grozi mu do 10 lat więzienia Prokuratura Okręgowa w Radomiu przekazała informacje dotyczące postępowania w sprawie funkcjonariusza z Komendy Powiatowej Policji ... Read more »
Kênh kiến thức kỹ năng, phát triển bản thân, hướng nghiệp, blog nhân sự