Polacy nie czytają? To bzdura. Nastolatkowie sięgają po książki dzięki TikTokowi

amazon, polacy nie czytają? to bzdura. nastolatkowie sięgają po książki dzięki tiktokowi

Polscy nastolatkowie czytają więcej niż dorośli. Czy to zasługa TikToka?

Książki dla młodzieży (Young Adult) zdetronizowały kryminały

Jeszcze do niedawna w Polsce król był tylko jeden – kryminał. Topki bestsellerów księgarni okupowały nazwiska takich autorów jak Remigiusz Mróz, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz czy Katarzyna Puzyńska.

Tymczasem na moment pisania tego artykułu, jeśli wejdziemy na stronę Empiku z najlepiej sprzedającymi się książkami, na pierwszych pięciu miejscach zobaczymy tę samą autorkę, czyli Weronikę Marczak i jej obyczajowy cykl “Rodzina Monet”.

To jednak nie koniec. Niemal wszystkie książki, które znajdują się w pierwszej trzydziestce hitów sprzedaży, należą do segmentu literatury młodzieżowej (Young Adult), co odzwierciedla wspomniane dane przedstawione przez Bibliotekę Narodową.

Co więcej, jakiś czas temu w swoich salonach i na stronie internetowej “polski Amazon” utworzył oddzielną kategorię Young Adult. “O tym, że popularność YA [skrót od Young Adult – przyp. red.] nie była jedynie pandemiczną, chwilową modą świadczą dane Empiku – tylko w ciągu ostatniego roku sprzedaż tytułów dla młodych czytelników wzrosła ponad dwukrotnie” – można było przeczytać w oficjalnym oświadczeniu sieci.

Bystrzejsi już się pewnie zorientowali, że to nie akcje czytelnicze, targetowane często tak, żeby trafić do już czytających ani szkoła z lekturami sprzed wieku odpowiada za ten stan rzeczy – więc co?

Wydawcy polują na twórczość z Wattpada

Na rynku anglosaskim wydawanie autorek (to głównie kobiety) publikujących na Wattpadzie swoją wesołą twórczość literacką (albo paraliteracką) nie jest niczym nowym. Zanim “Pięćdziesiąt twarzy Greya” zostało wydane w ikonicznych już szarych okładkach, E.L. James publikowała na rzeczonym portalu pod pseudonimem “Snowqueens Icedragon”, a jej opowiadania funkcjonowały jako fanfiki “Zmierzchu”.

Podobno karierę zrobiła Anna Todd i jej cykl “After” (inspirowany zespołem One Direction, który na chwilę doczekał się czterech ekranizacji, a kolejna jest już w drodze) oraz Beth Reekles i jej seria “The Kissing Booth”, która została zekranizowana przez Netfliksa. Zekranizowany przez tę samą platformę komiks “Heartstopper” Alice Oseman też był zresztą wcześniej publikowany w sieci na Tumblrze and Tapasie.

Nic dziwnego, że podobny fenomen przywędrował do Polski – wydawcom opłaca się inwestować w autorów czy autorki, którzy mają już zbudowaną bazę oddanych fanów i fanek. Pierwszym takim zjawiskiem na naszym rodzimym rynku książki była Katarzyna Barlińska (P.S. HERYTIERA albo “Pizgacz”) oraz jej cykl “Hell”.

Barlińska zadebiutowała na Wattpadzie w 2016 roku w wieku 15 lat, ale wydana po raz pierwszy została rok temu. Wokół jej twórczości, będącej nastoletnimi romansami o toksycznych relacjach, utworzyły się liczące kilkanaście tysięcy osób fankluby (na Facebooku grupa nazywa się “Pizgacz Army”, a fani nazywają samych siebie “pizgaczątkami”).

Rzeczona “Pizgacz” była sensacją ubiegłorocznych Targów Książki w Warszawie – do Barlińskiej ustawiały się całe rzesze młodych ludzi. “Dotarłem do autorki i powiedziałem, że nie mam pojęcia, o czym jest jej książka, ale jeśli za 20 lat dzisiejsi nastolatkowie będą czytać książki, to dzięki niej” – stwierdził wówczas Mariusz Szczygieł. Wspomniana wcześniej “Rodzina Monet” to również literatura, która przywędrowała z polskojęzycznego zakątka Wattpada. Autorka pierwsze opowiadanie z tej serii opublikowała na platformie trzy lata temu.

“Chciałam napisać coś lekkiego, może jakiś romans. Potem wpadłam na pomysł powieści dla młodzieży. O miłości, ale niekoniecznie między kobietą a mężczyzną. Raczej o więziach rodzinnych. Stworzyłam bohaterów” – opowiadała Marczak w wywiadzie z “Vogue’iem”.

“Najpierw jednego brata, potem dopisałam mu rodzeństwo, na końcu siostrę. I to na niej i jej przemianie ostatecznie się skupiłam. Ona powoli uczy się życia. Zaczyna próbować nowych rzeczy” – dodała. Książkę zaczęła pisać, gdy mieszkała w Hiszpanii, a następnie kontynuowała w Austrii, gdzie dostała pracę w branży kryptowalut.

Autorka młodzieżowej sagi reprezentuje typ współczesnej pisarki, która ma konta w wielu mediach społecznościowych i wchodzi w dyskusje z fanami na temat swojej twórczości.

– To nie jest już tylko pisanie. Wstaję rano i myślę, co nagram na TikToka, wrzucę na Twittera czy Insta. Biorę bardzo duży udział w promocji własnej książki. Wyraźnie jednak zaznaczam granicę pomiędzy prywatnością a mediami społecznościowymi. A czy kiedyś się tym zmęczę? Teraz uwielbiam ten kontakt z czytelnikami – mówiła w rozmowie z Wojciechem Szotem z “Gazety Wyborczej”.

Booktube, Bookstagram i Booktok

Jeśli Wattpad to przestrzeń, gdzie młodzi ludzie czytają darmową twórczość (a wydawcy odkrywają nowe “talenty”), to Booktube, Bookstagram i Booktok, to miejsca, gdzie dowiadują się (głównie od swoich rówieśników), co przeczytać w papierze.

Jak można się domyślić, każda z tych nazwa odnosi się do społeczności książkowych zorganizowanych wokół trzech portali społecznościowych: YouTube’a, Instagrama oraz TikToka.

W sieci można znaleźć niezliczoną liczbę artykułów krytykujących twórców tego typu profili, zarzucając im sprzedawanie się wydawcom, nakręcanie konsumpcjonizmu, estetyzację książki i zamienianie jej w “towar” (jakby z merkantylnego punktu widzenia wydawnictw tym właśnie nie była) oraz promowanie słabej literatury i powierzchownych recenzji opartych na emocjach.

Nie jest to krytyka do końca z czapy, jednak efekt końcowy jest, jaki jest – młodzi ludzie dzięki tym platformom zaczęli czytać więcej, gdyż stało się to w ich oczach “cool” pasją, którą mogą dzielić się z innymi.

W internetowych społecznościach książkowych nie chodzi bowiem jedynie o dzielenie się wrażeniami z lektur, ale również o kolektywne przeżywanie tych historii w postaci tworzenia cosplayów, rysowania ulubionych bohaterów czy tworzenia makijaży inspirowanych danymi postaciami – wyobraźnia twórców nie jest ograniczona właściwie niczym.

W ostatnich latach najbardziej wpływową społecznością książkową jest ta skupiona wokół TikToka. W zagranicznych księgarniach widok półek z lekturami polecanymi przez użytkowników tego portalu nie należy już do rzadkości, a naklejki głoszące, że coś jest “hitem TikToka” powoli wypierają te głoszące, że dana pozycja była “bestsellerem The New York Timesa”.

W Polsce to jeszcze nie jest aż tak popularny widok, choć na portalu Legimi (wypożyczalni e-booków oraz audiobooków) istnieje sekcja pod tytułem “Booktokowy miszmasz”. Wiele polskich wydawnictw również zdecydowało się na założenie profili na platformie (jak można się domyślić, najwięcej obserwujących mają te wydające literaturę YA).

Bycie popularnym na TikToku to dla pisarzy i pisarek jak wygranie losu na loterii. Użytkownicy nie tylko promują konkretnych autorów (jak Coleen Hoover, Sarah J. Maas czy Taylor Jenkins Reed), ale i konkretne tytuły (“Red, White, and Royal Blue”, “Wszyscy jesteśmy łotrami” oraz “Gdyby był ze mną”).

Co ciekawe, społeczność nie żywi się jedynie nowościami i czasami wyciąga z niebytu książki, które były wydane lata wcześniej. Nowe życie w taki sposób otrzymały m.in. “Tajemna historia” Donny Tartt oraz “Pieśń o Achillesie” Madeline Miller.

Nastolatkowie czytają inaczej, ale czy gorzej?

Tym, co rzuca się w oczy, patrząc na praktyki czytelnicze obecnych nastolatków, to fakt, że czytają inaczej niż poprzednie pokolenia. Chociaż kluby książkowe istniały od zawsze, wcześniej czytanie było mimo wszystko zajęciem bardziej indywidualnym, a obecnie media społecznościowe umożliwiły kolektywne przeżywanie książkowych historii na nieporównywalną wcześniej skalę.

Warto zauważyć, że chociaż kiedyś czytelnicy dużą wagę przywiązywali do stylu danego pisarza, oryginalności, warstwy symbolicznej czy konstrukcji książki, obecnie na pierwszy plan wysuwają się wspomniana wyżej fabuła, bohaterowie (mogę się z nimi identyfikować czy nie?), lubiane tropy (“od wrogów do kochanków” jest jednym z najpopularniejszych) oraz wykreowane światy (Young Adult Fantasy cieszy się sporym zainteresowaniem młodych czytelników).

“Ludzie nie czytają tej historii po to, aby zachwycać się językiem, ale eskapistycznie, i żeby się w niej odnaleźć” – mówiła o książkach Barlińskiej krytyczka literacka Paulina Małochleb, jednak ta wypowiedź mogłaby odnosić się do ogólnych tendencji, jakie można zauważyć wśród współczesnych nastolatków.

Można ubolewać, że młodych ludzi nie interesuje do końca jakość literatury, po jaką sięgają, ale umówmy się, że spora część czytających dorosłych również nie czyta jedynie “Ulissesa” i “W poszukiwaniu straconego czasu”. Poza tym rola dobrych historii bywa niedoceniona – w końcu to często one, a nie potoczysty język czy wymyślna struktura powieści uczą empatii i poszerzają perspektywę.

Poza tym, jeśli interesuje nas również przetrwanie książki jako przedmiotu tudzież czytania jako czynności mogącej zastąpić film czy serial lub granie w grę, możemy być spokojni i przestać drżeć – demonizowany wciąż przez niektórych internet w najbliższym czasie raczej nie pozwoli im wyginąć.

News Related

OTHER NEWS

Ciąg dalszy afery z "chamem" w TVP. Dziennikarz Telewizji Polskiej w dużych tarapatach

Miłosz Kłeczek jest kolejnych dziennikarzem w TVP, wokół którego w ostatnich tygodniach zaroiło się od kontrowersji. Tym razem nie chodzi jednak o sprawy prywatne, lecz jego zachowanie w trakcie programu ... Read more »

Oto następna rywalka Igi Świątek. Świetne wieści dla Polki

Iga Świątek Wieronika Kudiermietowa będzie kolejną przeciwniczką Igi Świątek na turnieju w Tokio. Rosjanka już czterokrotnie rywalizowała z najlepszą polską zawodniczką i za każdym razem przegrywała. To będzie piąte ich ... Read more »

Przerażający incydent na wycieczce w górach. Mama zasłoniła dziecku oczy, ojciec wszystko nagrywał

Przerażający incydent na rodzinnym biwaku. Mama zasłoniła dziecku oczy, ojciec wszystko nagrywał Rodzice z dziećmi pojechali na wycieczkę w góry. Piknik zakłócił im niedźwiedź, który postanowił poczęstować się jedzeniem. “Super ... Read more »

Czarnek przekroczył kolejną granicę. Skandaliczne słowa szefa MEiN

Czarnek przekroczył kolejną granicę. Skandaliczne słowa szefa MEiN Szokujące słowa Przemysława Czarnka. W rozmowie z portalem i.pl minister edukacji stwierdził, że Platforma Obywatelska “opanowała sztukę kłamstwa bardziej niż Goebbels w ... Read more »

Tak żyje Leszek Lichota i Ilona Wrońska. Tu aktorzy znaleźli swoje miejsce na ziemi. Aktorstwo to nie jest jedyna pasja tytułowego Znachora

Zobacz w naszej galerii, gdzie spędza każdą wolną chwilę Leszek Lichota z Iloną Wrońską Gdzie mieszka w wolnym czasie Leszek Lichota z Iloną Wrońską? Tutaj spełnia marzenia aktorska para Tytułowy ... Read more »

„Barwy szczęścia” odcinki 2851-2855. Rawiczowa organizuje Cezaremu szybki ślub z Sofią, a na Natalię nasyła policję! [CO SIĘ WYDARZY?]

„Barwy szczęścia” odcinki 2851-2855. Rawiczowa organizuje Cezaremu szybki ślub z Sofią, a na Natalię nasyła policję! [CO SIĘ WYDARZY?] „Barwy szczęścia” odcinki 2851-2855 od poniedziałku, 2 października, do piątku 6 ... Read more »

Nowy "Squid Game" jeszcze nie wyszedł, a już wiadomo, że to bardzo zły pomysł

Kadr z serialu ‘Squid Game’. Netflix postanowił wykorzystać dziką popularność serialu “Squid Game”, który nieustająco jest najchętniej oglądalną produkcją w historii platformy. Na kanwie morderczej gry, w której udział brali ... Read more »

Nowak oceniła "Zieloną granicę". "Miłość z syndromem Münchhausena"

Barbara Nowak oceniła Czy Barbara Nowak obejrzała film “Zielona granica”? Nie wiem, choć się domyślam. Tak czy inaczej, małopolska kurator oświaty postanowiła podzielić się swoją opinią na temat dzieła Agnieszki ... Read more »

Dramat Sergio Ramosa. Na jaw wyszły szokujące fakty

Sergio Ramos to niekwestionowana legenda hiszpańskiej piłki nożnej. Piłkarz po kilkunastu latach powrócił do macierzystego klubu, stając się jednym z głównych bohaterów letniego okienka w La Liga. Niestety, ale nawet ... Read more »

Drogowe Podlasie z lat 80'. Wypadki maluchów, polonezów i syrenek. Zobacz archiwalne zdjęcia cudów techniki tamtej epoki

Drogowe Podlasie z lat 80′. Wypadki maluchów, polonezów i syrenek. Zobacz archiwalne zdjęcia cudów techniki tamtej epoki Wypadki drogowe na Podlasiu z lat 80′ Zajrzeliśmy do swojego archiwum, by przedstawić ... Read more »

Szczęsny pożegnał Krychowiaka w kadrze. "Nie powiem o Tobie... miłego słowa"

Na zdjęciu: Wojciech Szczęsny Grzegorz Krychowiak we wtorek zakończył reprezentacyjną karierę. W mediach społecznościowych pożegnał go Wojciech Szczęsny, z którym przyjaźni się od wielu lat. Bramkarz Juventusu zrobił to w ... Read more »

Kładziesz papier na desce? Lepiej tego nie rób

Wiele osób popełnia ten błąd w publicznych toaletach Nie da się tego uniknąć. W podróży zawsze prędzej czy później musimy skorzystać z publicznej toalety. Lepiej jednak nie próbować ułatwić sobie ... Read more »

Sensacyjny przebieg meczu Igi Świątek

Na zdjęciu: Iga Świątek Iga Świątek udanie rozpoczęła turniej WTA 500 w Tokio. W drugiej rundzie wiceliderka światowego rankingu ograła Japonkę Mai Hontamę. Jednak spotkanie to miało sensacyjny przebieg. Po ... Read more »

Nie mieści się w głowie, co podała para młoda na weselu zamiast normalnego jedzenia. Ludzie aż zaczęli krzyczeć

Nie mieści się w głowie, co podała para młoda na weselu zamiast normalnego jedzenia. Ludzie aż zaczęli krzyczeć Ślub i wesele są bardzo często niezwykle ważnymi chwilami w życiu młodej ... Read more »

Przemysław Saleta o stanie swojej córki. Czwarty rok czeka na dawcę nerki

“Sprawa jest bardzo skomplikowana i jest to specyficzny przypadek”. Nicole Saleta, córka Przemysława Salety i Ewy Pacuły, jako nastolatka przeszła operację przeszczepu nerki. Dawcą był jej ojciec, pięściarz Przemysław Saleta. ... Read more »

Nowa gra Wiedźmin oficjalnie zapowiedziana! Spore zaskoczenie dla graczy. W tytule znajdziemy Geralta, Ciri i Yennefer

Wiedźmin to prawdopodobnie najmocniejsza polska marka gamingowa. Produkcje studia CD Projekt bazujące na znakomitej sadze stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego okazały się międzynarodowym hitem i rozsławiły cykl na całym świecie. Ostatecznie ... Read more »

Niespodzianka w Tokio! Obrończyni tytułu już odpadła

Jekatierina Aleksandrowa Jekatierina Aleksandrowa wygrała 2:0 z Ludmiłą Samsonową w 1/8 finału turnieju w Tokio. To oznacza, że poza rywalizacją znalazła się obrończyni tytułu z zeszłego roku. Jekatierina Aleksandrowa zmierzyła ... Read more »

Zatrzęsło Neapolem. Włosi patrzą z niepokojem na superwulkan

Mieszkańcy Neapolu mieli nieprzespaną noc. Nieopodal miasta doszło do najsilniejszego od kilkudziesięciu lat trzęsienia ziemi we Włoszech. Chociaż nie ma doniesień o zniszczeniach, wydarzenie wzbudziło wielkie obawy, ponieważ miało miejsce ... Read more »

Konsument na kulturowej wojnie

Flaga LGBT, zdjęcie ilustracyjne Cechą charakterystyczną światowej gospodarki ostatnich lat jest bez wątpienia wszechobecna dążność do przedkładania potrzeb rynków finansowych ponad zadowolenie klientów. Do tej pory mogło się wydawać, że ... Read more »

Śmiertelne zderzenie na polskiej drodze. 2 osoby nie żyją, czworo rannych

Śmiertelne zderzenie na polskiej drodze. 2 osoby nie żyją, czworo rannych Do tragicznego wypadku drogowego doszło w niedzielę 10 września wieczorem na trasie krajowej nr 48 w miejscowości Białki Górne ... Read more »

Kuba Wojewódzki ostro o Grzegorzu Krychowiaku. Po takich słowach można się załamać

Polscy piłkarze od lat wywołują w kibicach ogromne emocje. Niedawno do gwiazd komentujących rozgrywki piłkarskie dołączył Kuba Wojewódzki, który nie gryzł się w język. Dziennikarz w mediach społecznościowych postanowił dać ... Read more »

Zwolnienie z WDŻ. Podpowiadamy, jak napisać, by było prawomocne. Co zamiast tego będzie miało dziecko?

Lekcja w szkole (zdjęcie ilustracyjne) Rodzicu, czy wiesz, jak napisać dziecku zwolnienie z przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie, aby było prawomocne? I na jakie zajęcia w zamian WDŻ będzie ... Read more »

Robert Lewandowski podpalił lont, a teraz nastąpił wybuch [KOMENTARZ]

Już mecz z Wyspami Owczymi pokazał, w jakim miejscu jest nasza piłkarska reprezentacja. Radość z wygranej nad tak słabym rywalem nie zwiastowała niczego dobrego. I szczerze mówiąc, jeśli ktoś wierzył ... Read more »

Lekarz Putina aresztowany. Przyłapano go na próbie ucieczki z Rosji

Wiktor Truchin zatrzymany przez FSB. Lekarz Putina i dyrektor Instytutu Badawczego Szczepionek i Surowic w Petersburgu został zatrzymany na granicy z Białorusią. 59-latek próbował uciec po tym, jak na jaw ... Read more »

Przygnębiające. Smutne słowa Hiszpanów o Polsce i Lewandowskim

Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Polski Niedzielna porażka reprezentacji Polski z Albanią (0:2) odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce. Hiszpańskie media skomentowały wyczyn Polaków z Robertem Lewandowskim na czele. ... Read more »

Lewandowski został zmiażdżony, brutalne fakty. Albańczycy kpią z Polaka

Bez gry, bez wyniku i… bez prawdziwego kapitana na boisku. Tak wyglądał niedzielny występ reprezentacji Polski, która przegrała w meczu eliminacji do mistrzostw Europy w Tiranie 0:2. Po meczu miejscowe ... Read more »

Pogoda na nowy tydzień. Czechy ledwo zipią. Polska też tego posmakuje

pogoda Po gorącym weekendzie ponownie padną lokalne rekordy temperatur, prognozują nasi sąsiedzi z południa. Czeskie tropiki dotrą do Polski. Początek tygodnia będzie upalny. Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na ... Read more »

Wypadek na S8 na północ od Warszawy. Samochód śmiertelnie potrącił łosia. Dwóch obywateli Białorusi trafiło do szpitala

Wypadek na S8 na północ od Warszawy. Samochód śmiertelnie potrącił łosia. Dwóch obywateli Białorusi trafiło do szpitala W nocy z soboty na niedzielę (z 9 na 10 września) doszło do ... Read more »

Pogoda na jesień i zimę. Nowa prognoza długoterminowa od IMGW

Pogoda na jesień. Prognoza na zimę. IMGW pokazał mapy Jesień oraz zima to czas kojarzony z ochłodzeniem i zmianą pogody. Czy nadchodzące miesiące będą obfitować w opady i niskie temperatury? ... Read more »

Migranci napierali na granicę, nagle nastąpił zwrot. Najnowszy raport SG

Straż Graniczna opublikowała najnowszy komunikat w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Skala incydentów jest znacznie mniejsza niż kilka miesięcy temu. Sytuacja na granicy z Białorusią, zdjęcie ilustracyjne Straż Graniczna ... Read more »
Kênh kiến thức kỹ năng, phát triển bản thân, hướng nghiệp, blog nhân sự