Pokud by se skokani v Číně vymezili proti porušování lidských práv, kluky podpořím. I za cenu vyloučení, tvrdí Janda

the latest tech news, global tech news daily, tech news today, startups, usa tech, asia tech, china tech, eu tech, global tech, in-depth electronics reviews, 24h tech news, 24h tech news, top mobile apps, tech news daily, gaming hardware, big tech news, useful technology tips, expert interviews, reporting on the business of technology, venture capital funding, programing language

Pokud by se skokani v Číně vymezili proti porušování lidských práv, kluky podpořím. I za cenu vyloučení, tvrdí Janda
© archiv Jakuba Jandy Jakub Janda

Za normální situace by jako předseda Úseku skoku na lyžích Svazu lyžařů České republiky byl na olympijských hrách v Pekingu, kde by pomáhal vytvářet servis pro tuzemskou reprezentaci. Jakub Janda však žije i roli politika, a tak se přidal k diplomatickému bojkotu Her, stejně jako tak učinila česká a zahraničně demokratická administrativa ostatních zemí.

the latest tech news, global tech news daily, tech news today, startups, usa tech, asia tech, china tech, eu tech, global tech, in-depth electronics reviews, 24h tech news, 24h tech news, top mobile apps, tech news daily, gaming hardware, big tech news, useful technology tips, expert interviews, reporting on the business of technology, venture capital funding, programing language

„Jako politikovi mně nepřijde vhodné letět a pobývat v zemi, která nedodržuje lidská práva a soustavně je porušuje. Nemohu ignorovat, jak komunistická velmoc zachází s menšinami, které posílá do koncentračních táborů. Bylo chybou přidělit Číně podruhé olympijské pořadatelství. Sportovci však nemohou za fakt, kde se Hry konají,“ konstatuje poslanec za ODS i sportovní funkcionář, který připomíná, že Peking v rozmezí téměř čtrnácti let hostí po letní i zimní olympiádu. Čínská metropole byla středem pozornosti už v roce 2008 a nyní znovu, kdy jako první město v historii uspořádalo obě olympiády.

Turecký reprezentant měl podpořit utlačované Ujgury

Global Tech News Daily

Jandův stranický kolega a europoslanec Alexandr Vondra loni v prosinci pro EuroZprávy.cz avizoval, že jako politik nebude české reprezentanty nabádat k protestům v Číně. I od ostatních kolegů by se podle něho jednalo o chybné rozhodnutí, k němuž by neměli vyzývat. „Pokud jej vyjádří, musí vycházet čistě z jejich přesvědčení bez jakýchkoli vedlejších tlaků,“ pravil místopředseda ODS Alexandr Vondra. Někdejší vítěz Turné čtyř můstků se před odletem se skokany o politice vůbec nebavil. „Pokud by se ale vymezili na Hrách proti porušování lidských práv, kluky bych podpořil, i když by jim organizátoři pravděpodobně odebrali akreditace a z Pekingu je vyloučili. Nepřijde mně vhodné zavírat sportovcům ústa pod takovouto hrozbou. Je na každém sportovci, zda nějaké gesto vyjádří,“ míní zákonodárce Janda.

Podle agentury Reuters ale na 24. zimních olympijských hrách v Pekingu už došlo k vyjádření podpory s utlačovanými Ujgury. Sympatie jim měl projevit turecký skokan na lyžích Fatih Arda Ipcioglu, který absolvoval sobotní kvalifikaci v bleděmodrých lyžích s bílou hvězdou a bílým půlměsícem. Turecká vlajka je téměř identická, ale s červeným pozadím. Modrá vlajka s půlměsícem a hvězdou je symbolem separatistického hnutí ve Východním Turkestánu, které Čína obviňuje ze snahy o destabilizaci v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Turci nakonec popřeli, že by jejich reprezentant designem na lyžích souznil s osudy Ujgurů a do závodů už pak nastoupil bez jakýchkoli symbolů. Reprezentant Ipcioglu pak odmítl o logu vůbec mluvit. „Vůbec se mu nedivím, jedná se o velmi citlivou kauzu. Čína absolutně nechce, aby se tento případ rozmazával, a tak mlčení jen uvítala,“ všímá si Janda.

Global Tech News Daily

V Turecku, jak uvedla agentura ČTK, žije zhruba 50.000 Ujgurů, kteří mají s Turky úzké etnické, náboženské a jazykové vazby. Experti OSN a lidskoprávní organizace odhadují, že více než milion Ujgurů a jiných muslimských menšin bylo od roku 2016 zavřeno do politických převýchovných táborů v severozápadní čínské provincii Sin-ťiang. Peking tvrdí, že tábory jsou ve skutečnosti střediska odborného vzdělávání, která je mají odradit od radikalizace. Porušování lidských práv však Čína vehementně popírá.

Bývalý dvojnásobný medailista z mistrovství světa v Oberstdorfu z roku 2005 však tvrdí, že politika by se do sportu míchat neměla. „I když v Číně se jedná o složitý problém. Dochází zde ke genocidě menšin jako jsou Ujgurové, a tak se skutečně nabízí otázka, zda v tomto případě jde politiku od sportu oddělit.“ Na druhou stranu podle Jakuba Jandy jedou sportovci na každou olympiádu prodat své čtyřleté enormní úsilí. „A nikdo už nechce zažít bojkoty Her, jakých jsme byli svědky v Moskvě 1980 a poté o čtyři roky později v Los Angeles,“ podotýká Janda pro EuroZprávy.cz.

Češi zatím v izolaci hlady netrpí

Autoritářský režim komunistické Číny je však přítomný na každém kroku a totalitu systému denně poznávají i samotní sportovci. Mnozí reprezentanti a jejich týmy například tvrdí, že se protiprávně octli v izolaci kvůli covidu-19. Například trenér finských hokejistů Jukka Jalonen se zlobí, že čínští pořadatelé podle něj drží bezdůvodně v koronavirové izolaci na olympijských hrách útočníka Marka Anttilu, kapitána mistrů světa z roku 2019. Kouč tvrdí, že tím pořadatelé porušují hráčova lidská práva. Šok vyvolal i případ belgické skeletonistky Kim Meylemansové, která po negativních testech čekala, že ji sanitka převeze do olympijské vesnice, místo toho bez jakéhokoli vysvětlení skončila v jiné izolaci, kde měla bez kontaktu s belgickou reprezentací strávit dalších sedm dní. Až její emotivní video na sociálních sítích zjednalo nápravu a organizátoři pod tlakem výprav Belgičanku převezli do olympijské vesnice.

Navíc sportovci umístění v karanténě si stěžuji na hlad, který způsobuje nekvalitní strava, které je údajně málo. „Pokud má jakákoli výprava pocit, že něco není v pořádku, má se okamžitě obrátit na Mezinárodní olympijský výbor, který se musí všemi stížnostmi zabývat a řešit je. Opravdu není normální, aby například Belgičanku místo do olympijské vesnice převezli do další izolace,“ kroutí hlavou Janda. V izolaci se kvůli pozitivnímu testu na covid-19 ocitli i dva čeští skokani na lyžích, a to Čestmír Kožíšek a Viktor Polášek. Jelikož ale Kožíšek krátce před olympiádou nemoc prodělal, závodit může. Přesto i on musí žít v bublině a po trénincích či závodech je zavřen v izolaci. „Od trenérů zatím nemám zprávu, že by kluci v karanténě ohledně jídla živořili, anebo si na něco stěžovali. Spíše řešíme Poláška, aby měl co nejdříve několik testů po sobě negativních a mohl se zapojit do závodů,“ přeje si první Čech, který v roce 2006 vyhrál Světový pohár.

Kdo se už stoprocentně kvůli pozitivním testům na covid-19 na olympiádě v Pekingu neobjeví, je trenér české skokanské reprezentace Slovinec Vasja Bajc. „Do Číny ani neodcestoval, protože má neustále pozitivní testy a pokud by do Pekingu odletěl, hrozilo by, že by Vasja strávil v Číně někde pět týdnů v izolaci, a to si nemůžeme dovolit, neboť po olympiádě zase pokračuje seriál Světového poháru,“ uvědomuje si předseda Sněmovního podvýboru pro sport. Bajce tak v jeho roli zastupuje Jan Matura a Lukáš Hlava. „Mužskému týmu ještě vypomáhá od žen Antonín Hájek, a kdyby byla velká krize, jsou připraveni nám pomoci koučové od sdruženářů, s nimiž také spolupracujeme. Jsme zvyklí se zastupovat, a proto nás absence hlavního trenéra nemůže rozhodit.“

Janda se trenérům z České republiky do jejich práce neplete. „Jsem připraven pouze pomoci manažérsky, pokud by se objevil nějaký problém. Po odborné stránce do týmu vůbec nezasahuji.“ Když ale Česká televize vysílá přenos ze skoků, poslanecké povinnosti na chvíli pozdrží. Uvaří si čaj a zasedne před obrazovku. V neděli jej tak na středním můstku potěšil Roman Koudelka, který se po operaci kolena, kdy měl utržený křížový vaz i meniskus a pochroumanou čéšku, vrací do formy. „Roman potvrzuje, že je tuzemskou jedničkou, i když devět měsíců nemohl trénovat a závodit.“

Muž, který si kvůli svému stylu, kdy díky měkkým kotníkům dokonale nalehl téměř mezi lyže, vysloužil přezdívku Káně z Beskyd, ocenil Koudelkovo osmnácté místo na středním můstku. „Škoda, že po prvním kole neudržel jedenáctou pozici, kdy se Romanovi skvěle technicky vydařil první skok, krásně se do něj trefil. Doufejme, že na velkém můstku se ještě zlepší,“ věří Jakub Janda. Záhy mu však zazvoní mobilní telefon a vrací se zpět do reality politika. „Musím vyřešit nějaké poslanecké povinnosti,“ omlouvá se a odbíhá.

News Related

OTHER NEWS

Pioli, Ibrahimovic è un leone in gabbia

(ANSA) – MILANO, 08 FEB – “Zlatan è un leone in gabbia. La sua ambizione è aiutare la squadra in campo. Sta facendo di tutto per recuperare domani non sarà ... Read more »

Navalnyj opět stane před soudem, podle advokátky mu hrozí až 10 let

© Instagram Alexej Navalnyj Navalnyj byl v minulém roce poslán na zhruba 2,5 let do vězení kvůli údajné zpronevěře v kosmetické firmě Yves Rocher. Pětačtyřicetiletý opoziční předák označil své věznění ... Read more »

17 players we can't believe are still playing in 2022: Fred, Santa Cruz…

Footballers seem only to get younger. Every week, a new outrageously talented, fresh-faced whippersnapper pops up in some corner of the globe scoring a wondergoal or pulling off a sublime ... Read more »

Brescia nel caos: Diego Lopez ha rinunciato alla panchina

Che sta succedendo al Brescia? Il caos scatenato dal presidente Massimo Cellino dopo lo 0-0 di Cosenza non si è ancora calmato e anzi, dopo l’esonero inatteso di Pippo Inzaghi ... Read more »

Formula One bosses decide to ditch knee-taking ritual before races

© Provided by Independent Online (IOL) London — Formula 1 boss Stefano Domenicali says drivers will no longer be given the formal opportunity to take a knee before races, stressing ... Read more »

Edendale Technical High School girls' football team to represent SA in continental tournaments in DRC

© Provided by Independent Online (IOL) The MEC for the Department of Education in KwaZulu-Natal, Kwazi Mshengu, has congratulated the girls’ football team at Edendale Technical High School in Pietermaritzburg ... Read more »

Sprint: Norway's Johannes Høsflot Klæbo defends Olympic gold

Norwegian cross-country athlete Johannes Hoesflot Klaebo defended his men’s sprint title for his fourth Olympic gold medal. Italian Federico Pellegrino once again took silver (as was the case in 2018), ... Read more »

Navalného čeká další soud, podle advokátky by mohl dostat až 10 let

© Twitter Alexej Navalnyj Navalnyj byl v minulém roce poslán na zhruba 2,5 let do vězení kvůli údajné zpronevěře v kosmetické firmě Yves Rocher. Pětačtyřicetiletý opoziční předák označil své věznění ... Read more »

Podvodník z Tinderu randil i s Češkou. Dala mu přes milion korun

Simon hned několika svým obětem tvrdil, že je synem slavného izraelského milionáře a sám podniká v diamantovém byznysu. Na Tinderu se pak seznamoval s různými ženami, se kterými se sešel, nasliboval jim ... Read more »

Logan Mailloux ratera deux à trois semaines d'activités

© Fournis par danslescoulisses.com Blessé, Logan Mailloux ratera deux à trois semaines d’activités Ça fait désormais plus d’un mois que la suspension de Logan Mailloux a été levée dans la ... Read more »

Fiala bude na sociálních sítích pravidelně zveřejňovat videa

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Petr Fiala (ODS) Fiala předtím na twitteru uvedl, že na dnešní večer připravuje zajímavé video. Prostřednictvím pravidelných videí na sociálních sítích informoval o činnosti a ... Read more »

Pro maximální bezpečnost: nástroj, který může jednoduše používat každý

O tom, co je nejdůležitějším bezpečnostním nástrojem, se dá diskutovat velmi dlouho. Z pohledu Chipu je to správce hesel. Existuje celá řada služeb, které tuto funkci nabízejí, ale existují také ... Read more »

JUST NU: Mycket boll för AIK - men fortsatt slarvigt

© Tillhandahålls av Fotbolldirekt AIK mot Täby FK på Skytteholms IP. Det är en väldig rotation i AIK:s elva i jämförelse med matchen mot Degerfors. 79´ AIK har haft ett ... Read more »

Mitch Marner marque en prolongation et procure une sixième victoire d'affilée aux Leafs

Enfin!  Le hockey (de saison régulière) était de retour hier soir après une pause de quelques jours où a eu lieu le populaire week-end du match des étoiles. Le Canadien ... Read more »

PSV en NAC blijven hopen op geld voor Vloet na sanctie van FIFA

© Aangeboden door Voetbalzone NAC Breda en PSV wachten nog altijd op een transfersom die in 2018 betaald had moeten worden door FC Chiasso voor Rai Vloet. De Zwitserse club ... Read more »

We simulated Burnley vs Manchester United to get a score prediction

Manchester United will be looking to put their FA Cup woes behind them and bounce back with a win on Tuesday, as they face Burnley in the Premier League. Anthony ... Read more »

Il tennista Youtuber a caccia del Roland Garros-

© Fornito da Quotidiano.Net Non è mai troppo tardi quando si ha un sogno da seguire. È questo il motto o meglio l’hashtag (#JamaisTropTard) di Jules Marie, tennista trentenne francese ... Read more »

Afcon 2021: Salah’s ego questioned by Murphy after Egypt final defeat to Senegal

Former England and Liverpool player Danny Murphy has questioned the decision to have Mohamed Salah wait for the fifth penalty against Senegal in the Africa Cup of Nations final on ... Read more »

Derby County v Hull City: Latest team news, Is there a live stream? What time is kick-off?

Derby County host Hull City at Pride Park this evening as both sides look to get back to winning ways in the Championship.  Shota Arveladze was handed his first defeat ... Read more »

Sundlings långa väg till guldsuccéen

© Emmi Korhonen/Lehtikuva/TT Jonna Sundling jublar efter att ha korsat mållinjen som olympisk mästare. Skador, sjukdomar och krånglande halsmandlar. Jonna Sundling har mött många utmaningar – och klarat alla. Nu ... Read more »

Scolari opens up on player ‘problems’ that cost him job at Chelsea

© PA Images Phil Scolari looks at the floor in disappointment during a match Former Brazil boss Phil Scolari has revealed that there were “a few problems” that cost him ... Read more »

Eddie Howe breaks Newcastle's silence on failed transfer for Manchester United's Jesse Lingard

© Clive Brunskill/Getty Images. Opportunities have been hard to come by for Jesse Lingard at Manchester United this season. Newcastle United head coach Eddie Howe has admitted to being a ... Read more »

Kurt Zouma video: West Ham defender ‘deeply sorry’ after footage shows him kicking and slapping his cat

West Ham defender Kurt Zouma has said he is “deeply sorry” after a disturbing video surfaced online of him kicking and slapping a cat. Zouma, 27, is seen in the ... Read more »

Update emerges after Newcastle United’s January interest in Bournemouth player

Newcastle United remain interested in Bournemouth’s Lloyd Kelly, with the Premier League outfit set to offer a deal for the 23-year-old regardless of what level of football they will be ... Read more »

Nejsou čipy, není Wi-Fi 6E. Výrobci tuto půlgeneraci přeskočí a vyhlížejí rovnou Wi-Fi 7

Problémy s dostupností čipů jsou stále aktuální a dle analýzy Delloro Group to má vliv i na to, jak se výrobci připravují na novější generace bezdrátových… © Poskytovatel: Zive.cz Problémy ... Read more »

Former Rangers star gives club backing over transfer interest in 'very promising player'

Former Rangers star Ronald de Boer has given the club his backing over the possible signing of Danilho Doekhi. © Danilho Doekhi has been strongly linked with Rangers. (Photo by ... Read more »

Koček rybářských ubývá kvůli rybolovu. O jejich záchranu se snaží zoo a tým odborníků

© Poskytovatel: Frekvence 1 Ačkoliv se říká, že kočky nemají rády vodu, u kočky rybářské je to přesně naopak. Ve vodě je jako doma a vybírá si oblasti, kde je ... Read more »

Newcastle United owners can learn Liverpool lesson as Man Utd show what not to do

Newcastle will have to replicate last month’s lavish spending in future windows if they are to achieve their dream of mixing it with the Premier League big boys. Five new ... Read more »

Paul Heckingbottom explains the role Sheffield United supporters can play in the club’s play-off push

Sheffield United have carried on their resurgence up the table since Slavisa Jokanovic’s departure and they look more likely than ever to make an assault on the play-off places. The ... Read more »

Kurt Zouma apologies after former Everton loanee filmed kicking cat

© Visionhaus/Getty Images Kurt Zouma of West Ham United during the Premier League match between Wolverhampton Wanderers and West Ham United at Molineux Former Everton defender Kurt Zouma will reportedly ... Read more »

Grant McCann to Sunderland: What does he offer? What EFL experience does he have? Can he get them promoted?

A new Sunderland head coach is expected to be appointed this week and Football League World understands that the search for Lee Johnson’s replacement has been narrowed down to just ... Read more »

32-y/o starts: The predicted Cardiff City XI to face Peterborough on Wednesday night

Cardiff City will be looking to bounce back from their FA Cup defeat to Liverpool by picking up a positive result in their upcoming Sky Bet Championship game with Peterborough ... Read more »

How to watch every Premier League match on TV this week and kick-off times

© Michael Regan/Getty Images Nine Premier League midweek fixtures will be shown live on BT Sport across Tuesday, Wednesday and Thursday. The Premier League returns this midweek with most teams ... Read more »

Noel Whelan predicts Lewis will ‘not be part of the squad’ next season

© Stu Forster/Getty Images Sport Jamal Lewis – 4 Jamal Lewis was controversially left out of Newcastle United’s 25-man Premier League squad for Matt Targett and reports suggested he would ... Read more »

Pep Talk: “When you have the ball, that is the best way to defend.”

© Photo by Visionhaus/Getty Images Pep Guardiola is here and ready for another game on the Premier League. He spoke about the injury situation, the Grealish party issues, Brentford and ... Read more »

Pundits agree over Manchester United vs Burnley result prediction

© Clive Brunskill/Getty Images Scott McTominay scores against Burnley earlier this season Manchester United return to action in the Premier League this evening as they travel to Burnley. Ralf Rangnick’s ... Read more »

Steven Gerrard to repeat Rangers trick at Aston Villa amid stunning Cameron Archer form

Former Premier League goalkeeper Paul Robinson has backed Aston Villa loanee Cameron Archer to force his way into Steven Gerrard’s first-team plans next season. Archer is currently playing his football ... Read more »

Newcastle United vs Everton: Lee Ryder's Premier League preview

Newcastle United winger Allan Saint-Maximin got it right this week when he said that draws are no longer much use to the much-maligned Magpies. Every point in the Premier League ... Read more »

Olympics-Snowboarding-Austrian Karl wins surprise PGS gold, Ledecka retains title

© Reuters/DYLAN MARTINEZ Snowboard – Men’s Parallel Giant Slalom Big Final By Winni Zhou and Mari Saito ZHANGJIAKOU, China (Reuters) -Austria’s Benjamin Karl won gold in a surprising men’s snowboard ... Read more »

Linfield boss David Healy delivers stark message to players heading into crucial week

© Stephen Hamilton/Inpho Linfield manager David Healy Linfield boss David Healy has told his players that none of their critics will be shedding tears over the champions’ faltering form. The ... Read more »