Podnikatelé nemají podle HK dost informací o vládních opatřeních v energetice

podnikatelé nemají podle hk dost informací o vládních opatřeních v energetice

Ilustrační foto

Podle komory se malá informovanost od vlády týká zejména malých firem, kterým na rozdíl od větších podniků chybí administrativní pracovníci na získávání informací o možnostech vládou zavedené podpory. HK upozorňuje, že pro všechny malé a střední podniky přitom bude od ledna platit zastropování cen elektřiny a plynu. Pro všechny podnikatele pak bude po určitou dobu odpuštěn poplatek na obnovitelné zdroje energie.

“Ke zvýšení informovanost by přispělo, kdyby vláda srozumitelně a včasně komunikovala přijímaná opatření směrem i k podnikatelské veřejnosti. Výsledky šetření totiž ukazují na nedostatky v informovanosti podnikatelů,” uvedl ředitel odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič. Reakci ministerstva průmyslu a obchodu ČTK shání.

Podnikatelé podle HK po vládě žádají přehlednější informovanost mezi tuzemskými firmami a také představení dlouhodobějšího plánu, jak bude vláda energetickou krizi zmírňovat v roce 2023. “Za situace, aniž byste věděli, na co se můžete alespoň trochu spolehnout, tedy co bude za měsíc, je byznysplán a cenotvorba pro příští období věštěním z křišťálové koule. Stabilizaci v nepřehledné situaci by logicky ocenili i spotřebitelé, aby je nepřekvapovaly prakticky ze dne na den rostoucí ceny,” vysvětlil Minčič.

Komora zároveň v průzkumu mezi podnikateli zjišťovala, jaký očekávají další vývoj v příštích šesti měsících. Od září letošního roku výrazně vzrostl počet firem, které zhoršily svůj výhled. Zatímco v září nepříznivý vývoj v následujících měsících předpokládaly dvě pětiny podnikatelů, ke konci listopadu jich je už skoro sedm z deseti. Skoro desetina firem pak vyjádřila obavy, že může do půl roku skončit.

I přes zhoršení situace se nechystá propouštět 58 procent podnikatelů, pokles potu zaměstnanců naopak očekávají hlavně větší firmy. Jde hlavně o podnikatele z cestovního ruchu, restauračních služeb a stavebnictví. Hlavním důvodem je zvýšení nákladů kvůli rostoucím cenám energií, dalším také snížení poptávky. Nabírat zaměstnance podle průzkumu naopak chtějí firmy ve zpracovatelském průmyslu a ve stavebnictví.

Vláda v říjnu stanovila pro domácnosti, malé a střední podniky a veřejný sektor cenové stropy na energie, a to 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Premiér Petr Fiala (ODS) tehdy uvedl, že náklady na toto opatření budou činit kolem 130 miliard korun. Nyní vláda uvažuje také o zastropování cen i pro velké firmy.

News Related

OTHER NEWS

ČEZ ke konci roku vypoví smlouvy majitelům elektromobilů. Čeká je změna

ČEZ ke konci roku vypoví smlouvy majitelům elektromobilů. Čeká je změna „Vážený zákazníku, rádi bychom Vás touto cestou informovali o tom, že v rámci zlepšování a rozšiřování našich služeb, je nutné přistoupit k revizi ... Read more »

Tip pro Kalendář Google: jak zrychlit jeho používání díky klávesovým zkratkám

Webový Kalendář Google (najdete jej na adrese calendar.google.com, kde se přihlásíte účtem Google), také podporuje klávesové zkratky, ale je třeba je nejprve aktivovat v nastavení. Chcete-li tak učinit, klikněte na ... Read more »

Denisa Nesvačilová přiznala zájem hokejisty!

Denisa Nesvačilová (herečka) Nesvačilová totiž v souvislosti se svou rolí v primáckém seriálu Dobré zprávy zmínila o tom, že se o ni v minulosti zajímal jeden sportovec. Pověstná jiskra však ... Read more »

Ruský raketový útok na Záporoží se obešel bez obětí, lidé umírali v Chersonu

Ruská armáda, ilustrační foto Ve čtvrtek se terčem ruského ostřelování staly rodinné i bytové domy v Chersonu, napsal dnes na telegramu šéf oblastní správy Januševyč. Rusové kromě toho podle něj ostřelovali mnohé ... Read more »

Půjde vůbec volit prezidenta? Ústavní právníci vysvětlují obavy exministra Svobody

Půjde vůbec volit prezidenta? Ústavní právníci vysvětlují obavy exministra Svobody Nejvyšší správní soud může do poloviny prosince rozhodnout o některém ze 13 podnětů kvůli vyřazení podpisů při přepočtu ministerstva vnitra. ... Read more »

Biden Macronovi řekl, že bude podporovat americký průmysl, ale ne na úkor Evropy

Joe Biden Zákon, který Biden podepsal v srpnu, zahrnuje investice do podpory ekologických produktů a technologií přispívajících k energetické transformaci, například vodíkových technologií. V Evropě však zákon vyvolal silnou negativní ... Read more »

Dagmar Havlová jen září: Po úrazu vyrazila na premiéru a královsky se bavila

Herečka a bývalá první dáma Dagmar Havlová ráda chodí mezi své přátele na nejrůznější společenské akce, po úrazu kotníku se ale musela s podobnými večírky na nějakou dobu rozloučit. Teď ... Read more »

Munzar: Podpora Ukrajinců z rozpočtu není vysoká. Normální lidi se nad ní nepozastaví

Munzar: Podpora Ukrajinců z rozpočtu není vysoká. Normální lidi se nad ní nepozastaví Podle Munzara není výdaj jednoho procenta státního rozpočtu na podporu „lidem, kteří utíkají před bombardováním svých domovů, ... Read more »

Najmout lidi umí každý. Propouštět a nedeprimovat ty zbylé, to je umění

Najmout lidi umí každý. Propouštět a nedeprimovat ty zbylé, to je umění Je to nejtěžší rozhodnutí, jaké jsem kdy udělal. Prohlášení, kterým šéfové firem obvykle doprovázejí oznámení o propouštění. Tak často, že se ... Read more »

Lodě z Číny už jezdí za cenu jako před pandemií. Jak k tomu přispělo nové chování Západu?

Lodě z Číny už jezdí za cenu jako před pandemií. Jak k tomu přispělo nové chování Západu? Ceny námořní dopravy z Číny během pandemie neřízeně rostly, dodávky se nevypočitatelně zpožďovaly, přístavy kvůli ... Read more »

Vražda na Frýdecko-Místecku: Policisté vyšetřují násilné úmrtí mladíka (†19)

Policie ČR, ilustrační foto “Policisté v obci na Frýdecko-Místecku prověřují okolnosti násilného trestného činu, při kterém zemřela jedna osoba,” uvedla policie na svém twitterovém účtu. Podle informací ČTK muž zemřel ... Read more »

Ukrajinské zastupitelské úřady dostaly balíčky s očima zvířat. Týká se to i Česka

Velvyslanectví Ukrajiny, ilustrační fotografie. Podle ukrajinského ministra zahraničí Dmytra Kuleby se vláda v Kyjevě domnívá, že jde o naplánovanou kampaň teroru a zastrašování ukrajinských zastupitelských úřadů. Nykolenko napsal, že po ... Read more »

Tesla předala Pepsi svůj první nákladní vůz. Musk ale neprozradil cenu, ani to, kolik uveze

Výrobce elektromobilů Tesla předal ve čtvrtek společnosti nápojové PepsiCo svůj první nákladní elektromobil Semi. Tesla však neposkytla žádné aktualizované prognózy k ceně, výrobním plánům ani množství nákladu, který auto může ... Read more »

V Česku je téměř 18.000 lidí bez domova, 270.000 lidí je v bytové nouzi

Bezdomovci Sčítání se uskutečnilo v první polovině letošního roku. Pro ministerstvo práce ho provedla společnost SocioFaktor. Navázala na sčítací akci před třemi lety. Využila údajů z letošního sčítání lidu i ... Read more »

Tajné plány Kremlu před invazí: Ukrajina měla padnout za pár dní, pak by přišla anexe

Tajné plány Kremlu před invazí: Ukrajina měla padnout za pár dní, pak by přišla anexe Podle informací, které zveřejnil zmiňovaný institut, Putinovy plány původně počítaly s pouze desetidenním konfliktem. Po ... Read more »

Sněmovna schválila zrušení automatického zřizování datových schránek obyvatelům

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Opoziční hnutí ANO neprosadilo pozměňovací návrh, který automatické zřizování schránek obyvatelům zachoval, ovšem s 1,5letým odkladem. Postup měl podle úpravy fungovat od července 2024, aby ministerstvo ... Read more »

Dopisová bomba na ukrajinském konzulátu v Brně? Úřad evakuovali, na místě zasahuje policie

Dopisová bomba na ukrajinském konzulátu v Brně? Úřad evakuovali, na místě zasahuje policie „Na ukrajinský konzulát v Brně v pátek ráno dorazila podezřelá zásilka typově odpovídající těm, které byly zachyceny ... Read more »

Obří inflace a miliony syrských uprchlíků. Erdogan půl roku před volbami hasí problémy Turecka

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan potřebuje před červnovými volbami občanům ukázat, že má pod kontrolou dvě věci: upadající ekonomiku a syrské uprchlíky. To jsou zatím nejzásadnější témata, která turecké voliče ... Read more »

Svět se stal zranitelným. Každou chvíli ho kdokoli může zničit doslova ze sklepa, varuje vědec

Asteroidy, erupce vulkánů, zemětřesení, změna klimatu, tání ledovců, hladomor nebo jaderná válka. Každý den náš svět něco ohrožuje. Co když je ale nepřítel blíž, než jsme si mysleli? Nečíhá za ... Read more »

Kreml odmítl požadavek Bidena, kterým si podmiňoval jednání s Putinem

Vladimir Putin “Co v podstatě řekl prezident Biden? Řekl, že jednání budou možná jedině poté, co Putin z Ukrajiny odejde,” okomentoval Bidenovy podmínky ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. “To nepřichází ... Read more »

Vyléčíme slepé i ochrnuté, věří Musk. Testy mozkových čipů na lidech zahájí už do půl roku

Vyléčíme slepé i ochrnuté, věří Musk. Testy mozkových čipů na lidech zahájí už do půl roku Společnost 24. listopadu na svém twitterovém účtu zveřejnila pozvánku na představovací akci. Mnozí se ... Read more »

Vědci našli ve švýcarském jezeře další Stonehenge postavené neznámou kulturou. Účel je nejasný

Tajemství skrytá pod vodní hladinou tak ne vždy tajemstvím zůstanou. Některá se podaří odhalit. Vědci našli ve švýcarském jezeře další Stonehenge postavené neznámou kulturou A často jde o objev, který ... Read more »

Vadí vám přeplněné MHD? Od ledna může být v Praze ještě hůře, hrozí odliv řidičů

Vadí vám přeplněné MHD? Od ledna může být v Praze ještě hůře, hrozí odliv řidičů Veřejná doprava ve velkých českých městech nekolabuje jen díky přesčasům řidičů a brigádníkům, často i ... Read more »

Řidiči na Jesenicku tankovali vadnou směs paliva. Problémy měla i záchranka

Řidiči na Jesenicku tankovali vadnou směs paliva. Problémy měla i záchranka Zatím neznámý počet řidičů natankoval do nádrží směs nafty a AdBlue, která se používá u naftových motorů na snížení množství ... Read more »

Vémolu skolil silný zánět a musel do nemocnice. Co očekávaný zápas s Kinclem?

Vémolu skolil silný zánět a musel do nemocnice. Co očekávaný zápas s Kinclem? Zdravotní komplikace jsou významnou a smutnou součástí bohaté Vémolovy kariéry v MMA. A teď opět jednou „Terminátora“ ... Read more »

Konspirační teorie: Žili lidé vedle dinosaurů? Skeptičtí vědci možná našli důkaz, prohlédněte si ho

Konspirační teorie: Žili lidé vedle dinosaurů? Skeptičtí vědci možná našli důkaz, prohlédněte si ho V džungli na severu Peru leží na první pohled nijak zvláštní skála. Při podrobnějším pohledu ale zaujme ... Read more »

Další rasistický skandál a bučení na stadionu. William a Kate na návštěvě USA trpí

Další rasistický skandál a bučení na stadionu. William a Kate na návštěvě USA trpí Mělo to být velkolepé představení mladší a moderní generace královské rodiny. Krátce po příletu si ale ... Read more »

Aneta Vignerová o návratu ke Kolečkovi: Každý by měl dostat druhou šanci

Aneta Vignerová má s Petrem Kolečkem malého syna Jiřího (2). Jejich dlouholetý vztah ale před nějakou dobou skončil a Kolečko začal randit s herečkou Denisou Nesvačilovou (31). Navenek to působilo tak, že ... Read more »

Putin v hovoru se Scholzem hájil útoky na ukrajinskou energetiku

Vladimir Putin Scholz podle svého mluvčího vyzval Putina, aby co nejdříve našel diplomatické řešení války a stáhl z ukrajinského území ruské jednotky. Rusko vojensky napadlo Ukrajinu 24. února. Putin si ... Read more »

Tesla dodala Pepsi první elektrický tahač. Pochlubila se dojezdem přes 800 km na jedno nabití

Elon Musk má opět důvod k radosti – jeho automobilka Tesla dodala dlouhých pět let po představení prvního konceptu firmě PepsiCo elektrické tahače Semi…. Tesla dodala Pepsi první elektrický tahač. ... Read more »

Hana Zagorová (†75): V divadle se řešily termíny, pak přišla smutná zpráva!

Hana Zagorová Dokazují to slova Milan Peroutky, který ji podle svých slov vnímal jako osobnost, před níž musí smeknout pomyslný klobouk dolů. “Protože zazářit v něčem je fajn, ale udržet ... Read more »

Zelenskyj: Ukrajina chce náboženskou nezávislost na Rusku

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Orgán mimo jiné pověřil vládu, aby vypracovala návrh zákona, který znemožní organizacím s ruským vlivem operovat na Ukrajině, uvedl Zelenskyj. “Musíme vytvořit takové podmínky, aby žádné z ... Read more »

Konec falešných slev i recenzí a nová pravidla reklamací. České obchody čekají změny

Konec falešných slev i recenzí a nová pravidla reklamací. České obchody čekají změny České spotřebitele nově nebudou moct obchody balamutit falešnými slevami. Prodejci se mnohdy uchylovali k praktice, při níž zboží dočasně ... Read more »

Roboti můžou oficiálně zabíjet zločince, ale jen jedním způsobem. Co jim San Francisco povolilo?

Roboti můžou oficiálně zabíjet zločince, ale jen jedním způsobem. Co jim San Francisco povolilo? Průlomové rozhodnutí městské rady se týká 17 robotů, které má momentálně sanfranciský policejní sbor (SFPD) k dispozici. ... Read more »

Jitka Čvančarová přišla o roli a stáhla se do ústraní. Co se s ní děje?

Letos na dovolené si Jitka Čvančarová zlomila kotník a stále ještě není fit. V té době byla roztočená druhá řada seriálu Kukačky, kde měla herečka roli. Kvůli tomuto zranění, které ... Read more »

ON-LINE: Spoušť v Záporoží. Rusové podnikli raketový útok a zničili kritickou infrastrukturu

ON-LINE: Spoušť v Záporoží. Rusové podnikli raketový útok a zničili kritickou infrastrukturu Podle starosty Záporoží Anatolije Kurteva ruský útok způsobil požár tamní rozvodny plynu. Výbuch zničil i okna v okolních domech. Ztráty na ... Read more »

Kreml odmítl požadavek, kterým Biden podmínil jednání s Putinem

Vladimir Putin “Co v podstatě řekl prezident Biden? Řekl, že jednání budou možná jedině poté, co Putin z Ukrajiny odejde,” okomentoval Bidenovy podmínky ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. “To nepřichází ... Read more »

Zemřela herečka Mylene Demongeotová (†87), proslavil ji Fantomas i Tři mušketýři!

Mylène Demongeot Rodačka z Nice, vlastním jménem Marie-Helene Demongeotová, začala hrát ve filmech v 17 letech. Když jí bylo 20 let, upozornila na sebe rolí Abigail v Čarodějkách ze Salemu, ... Read more »

Ruské manévry v Záporožské oblasti naznačují, že okupanti nedokáží udržet pozice na celé frontové linii

Ruské manévry v Záporožské oblasti naznačují, že okupanti nedokáží udržet pozice na celé frontové linii Ruské síly v noci podnikly další raketový útok na Záporoží v jižní části Ukrajiny, následkem ... Read more »

Dokázali byste pomoci: Mobilní aplikace Záchranka

Dokázali byste pomoci: Mobilní aplikace Záchranka Situace, kdy člověk potřebuje pomoc profesionálních záchranářů, bývají často vypjaté a plné nervozity. Každé ulehčení je proto vítané. Ať už voláte pomoc sobě nebo ... Read more »
Breaking thailand news, thai news, thailand news Verified News Story Network