Pochodoval s Kingem, oplakávala ho Navrátilová. Russell měnil historii nejen sportu

Legendární basketbalista, který vyhrál NBA jedenáctkrát během třináctileté kariéry, by se dnes dožil devadesáti let.

pochodoval s kingem, oplakávala ho navrátilová. russell měnil historii nejen sportu

Pochodoval s Kingem, oplakávala ho Navrátilová. Russell měnil historii nejen sportu; Zdroj foto: Reuters

Russel se narodil 12. února 1934 v Monroe, v americkém státě Louisiana.

Už tým San Francisco Dons dovedl v letech 1955 a 1956 ke dvěma titulům v prestižní univerzitní lize NCAA, jako kapitán pak oslavil s týmem USA zlato na olympiádě v Melbourne.

Pořád ještě v roce 1956 si ho jako dvojku draftu vybrali St. Louis Hawks, ti ho ale vyměnili do Bostonu za Eda Macauleyho a Cliffa Hagana.

Lepší obchod snad nemohli Celtics udělat. Během třinácti let Russellovy kariéry, v níž nikdy nehrál profesionálně za jiný klub, vyhrál Boston jedenáctkrát NBA a Russel se stal první skutečnou superstar černé pleti v historii soutěže, pětkrát ho vyhlásili nejlepším hráčem roku.

Poslední dva tituly získal v letech 1968 a 1969 jako hrající trenér, přičemž byl prvním trenérem-černochem v některé z hlavních amerických soutěží.

Russell byl v roce 1980 novináři zvolen nejlepším hráčem historie NBA, na kontě měl také dvanáct účastí v Utkání hvězd, jako hráč i trenér byl uveden do Síně slávy.

Russell byl také velkým bojovníkem za práva Afroameričanů a v roce 1963 se ve Washingtonu účastnil pochodu, kde Martin Luther King vystoupil se slavným projevem “I Have a Dream” (Mám sen).

Postavil se také za Muhammada Aliho, když slavný boxer odmítl narukovat a jít do války ve Vietnamu.

Russel, nositel Prezidentské medaile svobody, nejvyššího civilního vyznamenání USA, zemřel 31. července 2022. “Bill byl mnohem víc než sportovec,” uvedl tehdy v prohlášení komisionář NBA Adam Silver.

“Dnes jsme ztratili velikána. A i když Bill Russell byl obr, tak jeho odkaz jako hráče i jako člověka byl mnohem větší,” napsal bývalý americký prezident Barack Obama na Twitteru.

Jednu z největších osobností sportovní historie na sociálních sítích oplakávala i slavná tenistka Martina Navrátilová. “Odpočívej v pokoji. Bill Russell byl velikán ve veškerém významu slova – jako sportovec, jako bojovník za lidská práva i jako altruista,” uvedla Čechoameričanka.

NBA vyřadila pro všechny týmy v soutěži z užívání číslo 6, které nosil Russell na dresu. Této pocty se mu dostalo jako prvnímu v historii, dosud vyřazovaly čísla na dresech jednotlivé kluby.

“Jedinečné úspěchy Billa Russella na hřišti a jeho průkopnický aktivismus na poli lidských práv si zaslouží být uctěny mimořádným a historickým způsobem,” vysvětlil šéf soutěže Silver.

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World