Plánuje Putin další válku? NATO se musí připravit, máme jen tři roky, bije Polsko na poplach

plánuje putin další válku? nato se musí připravit, máme jen tři roky, bije polsko na poplach

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruský prezident Vladimir Putin bude schopný do šesti let rozpoutat další válečný konflikt a napadnout NATO, uvádí ve své analýze think tank Německá společnost pro zahraniční politiku (DGAP). Šéf polského Národního bezpečnostního úřadu Jacek Siewiera je přesvědčený, že útok může přijít mnohem dříve a země Severoatlantické aliance musí být na konfrontaci připraveny do tří let, píše polský Nasz Dziennik.

„Hodiny začnou tikat ve chvíli, kdy skončí intenzivní boje na Ukrajině. Pak může Rusko přesměrovat svou současnou výrobu na obnovu ozbrojených sil,“ píše se v analýze institutu. Podle jeho expertů je Putin schopný během šesti až deseti let postavit armádu dostatečně silnou na to, aby se mohl pokusit o útok na členské země NATO.

ČTĚTE TAKÉ: Jednota Ukrajiny se rozpadá. Kličko se pustil do Zelenského, může prý skončit jako Putin

Siwiera v rozhoru pro Nasz Dziennik tvrdí, že prognóza německých expertů je příliš optimistická. Země Aliance musejí být rychlejší a připravit armády tak, aby byly schopné Rusko od útoku nejen odradit, ale v případě konfliktu mu čelit. Delší doba přípravy zvyšuje podle Siwiera riziko války.

ČTĚTE DÁL: Záběry tvrdých bojů: Ukrajinci se chlubí západní technikou. Hovoří o pekelné kombinaci

Pokud se chce NATO vyhnout konfliktu, je nutné přijmout kratší dobu přípravy, a to tříletý horizont. Během této doby je nutné, aby si státy vytvořily dostatečný vojenský potenciál, který by Rusko od agrese odradil.

Aby se ruské agresi předešlo, navrhuje německý institut postup o čtyřech bodech, uvádí web německé televize ZDF. Předně je nutné pokračovat v podpoře Ukrajiny, která může ruskou armádu nadále oslabovat. Nesmí se to však dít na úkor vlastních obranných schopností. Dále by Ukrajina měla být co nejdříve integrována do západních obranných struktur, protože vzhledem ke své geografické pozici má klíčový význam pro evropskou bezpečnost.

Za třetí musí být upraveny vztahy Spojených států a Evropy, aby nebyla nadále závislá na americké vojenské pomoci. Ruská vojenská produkce by se měla dalšími sankcemi a obchodními omezeními, zejména v technologické oblasti, oslabovat.

Za všech okolností je však podle německého institutu i Siwiera nutné začít jednat co nejdříve, protože pokud ruská válečná produkce překoná objem výroby NATO, bude velmi těžké ji dohnat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak je to v Rusku s rasismem?

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World