Pierwsze spotkanie Kleopatry i Juliusza Cezara. Mit powtarzany od stuleci ma niewiele wspólnego z rzeczywistością

pierwsze spotkanie kleopatry i juliusza cezara. mit powtarzany od stuleci ma niewiele wspólnego z rzeczywistością

Richard Burton jako Cezar i Elizabeth Taylor grająca królową Egiptu w filmie Kleopatra z 1963 roku

Jesienią 48 roku p.n.e. cała przyszłość Kleopatry zależała od tego, czy zdoła dotrzeć przed oblicze Juliusza Cezara. Królowa Egiptu doskonale wiedziała, że tylko rzymski wódz może pomóc jej w odzyskaniu władzy. Monarchini zdecydowała się więc na ryzykowny plan – wszystko byle wkraść się do komnat przybysza z Italii. Przez stulecia pierwsze spotkanie jednej z najsłynniejszych par w historii obrosło wieloma mitami. A jak było naprawdę?

Kleopatra zasiadła na egipskim tronie w 51 roku p.n.e., gdy była siedemnastolatką. Zgodnie z tradycją potomkini dynastii Ptolemeuszy poślubiła wówczas swego zaledwie 10-letniego brata Ptolemeusza XIII.

Kleopatra staje po stronie Pompejusza

W założeniu para miała sprawować rządy wspólnie. Wydarzenia potoczyły się jednak inaczej. Za sprawą regentów, trzymających pieczę nad młodocianym monarchą, ten dwa lata po ślubie odsunął Kleopatrę od władzy. Królowa została strącona z tronu, ponieważ przyczyniła się do wciągnięcia Egiptu w wojnę domową, jaka toczyła się w Rzymie między Juliuszem Cezarem a Pompejuszem Wielkim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Drugi z tych generałów przez wiele lat był protektorem ojca Kleopatry, Ptolemeusza XII Auletesa. Władczyni bez wahania wysłała mu więc 60 statków wypełnionych pszenicą oraz 500 legionistów wybranych ze stacjonującego w Egipcie rzymskiego garnizonu.

Decyzja zapadła w newralgicznym momencie: akurat, gdy państwo nad Nilem cierpiało na skutek wyjątkowej klęski głodu. Opiekunowie młodszego brata Kleopatry wykorzystali nadarzającą się okazję i podburzyli lud Aleksandrii przeciwko kobiecie, która ponoć wolała wspierać obcych, niż karmić własnych poddanych.

Władczyni, aby ratować życie, musiała na początku 48 roku p.n.e. uciekać do Syrii. Tam zaczęła gromadzić najemne wojska, które miały pozwolić jej odzyskać tron. Siły Kleopatry były jednak znacznie słabsze niż armia, jaką dysponował jej brat. Los ostatniej królowej Egiptu wydawał się więc przesądzony. Wszystko zmieniło się dopiero za sprawą Cezara.

pierwsze spotkanie kleopatry i juliusza cezara. mit powtarzany od stuleci ma niewiele wspólnego z rzeczywistością

W rzymskiej wojnie domowej Kleopatra poparła Pompejusza. Na ilustracji popiersie rzymskiego wodza

Śmierć Pompejusza i reakcja Cezara

Grabarz republiki przybył do Aleksandrii w pogoni za Pompejuszem, który uciekł do Egiptu po sromotnej klęsce poniesionej pod Farsalos 9 sierpnia 48 roku p.n.e. Pokonany rzymski wódz liczył, że nad Nilem uda mu się odbudować siły. Bardzo się jednak pomylił. Zanim jeszcze zdążył zejść na ląd, został 28 września zasztyletowany na oczach swojej rodziny.

Za morderstwem stali doradcy Ptolemeusza XIII, którzy w ten sposób pragnęli przypodobać się Cezarowi. Ten wcale jednak nie okazał im wdzięczności ani nawet zadowolenia (więcej na ten temat przeczytacie w innym naszym artykule).

Po przybyciu do Aleksandrii Cezar zatrzymał się w pałacu królewskim. Wybór lokum jasno dawał do zrozumienia, że Egipt całkowicie utracił niezależność i stał się rzymskim protektoratem. Zwycięski wódz przyznał sobie również prawo do rozstrzygnięcia sporu między Ptolemeuszem XIII a Kleopatrą.

pierwsze spotkanie kleopatry i juliusza cezara. mit powtarzany od stuleci ma niewiele wspólnego z rzeczywistością

Kleopatra w wyobrażeniu Johna W. Waterhouse’a

Chcąc upewnić się kogo poprzeć, Cezar wezwał do siebie skłócone rodzeństwo. Jak czytamy w książce Alberta Angeli “Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę”:

“Ptolemeusz nie chciał się stawić przed Cezarem, uważał za obrazę to, że rzymski generał nakazuje mu przyjść przed swoje oblicze. Kleopatra natomiast była w głębi pustyni. Chciała się widzieć z Cezarem, ale obawiała się, że gdzieś po drodze, z dala od chroniących ją oddziałów, zostanie zaatakowana i zabita przez jakiegoś skrytobójcę wysłanego przez jej brata”.

Nie było żadnego dywanu

Obmyślono plan, który miał pozwolić przemycić kobietę niepostrzeżenie do pałacu. Pierwszy etap zakładał dopłynięcie Nilem do Aleksandrii. Mimo że sama podróż trwała kilka dni i istniało pewne ryzyko dekonspiracji, to wszystko poszło gładko. Po dotarciu do portu pozostawała jednak kwestia tego, jak ominąć straże i niezauważonym dostać się przed oblicze samego Cezara.

Sztuki teatralne, dzieła malarskie oraz hollywoodzkie produkcje utrwaliły przekonanie, że Kleopatra została zawinięta w dywan i wniesiona do pałacu przez swego najwierniejszego sługę Apollodora z Sycylii. To mit wynikający z błędnego tłumaczenia starogreckiego tekstu. Tak naprawdę nie było żadnego dywanu.

Królowa została przyniesiona do komnat zajmowanych przez rzymskiego wodza w skórzanym lub konopnym worku, którego na co dzień używano do transportu dywanów oraz koców.

Jak podkreśla Alberto Angela, jest to dowód na to, że “Kleopatra zapewne była niewysokiego wzrostu i drobna, jeśli nie wręcz filigranowa, tak jak wiele kobiet w starożytności”. Badania antropologiczne dowodzą, że w czasach rzymskich mieszkanki Italii miały średnio zaledwie 152 centymetry wzrostu.

Jak wyglądała tego dnia Kleopatra?

Według żyjącego na przełomie II i III wieku n.e. rzymskiego historyka Kasjusza Diona królowa “wystroiła się i ubrała tak, by wyglądać majestatycznie, ale i jednocześnie w sposób wzbudzający litość”. W opis ten powątpiewa biografka Kleopatry Stacy Schiff. Jak pisze laureatka Nagrody Pulitzera:

“Nie wiemy, czy jej odsłonięcie się nastąpiło przed Cezarem. Jakkolwiek było, raczej nie ukazała się, wyglądając ‘majestatycznie’ (jak podaje jedno ze źródeł) ani w ozdobach ze złota i drogich kamieni (jak twierdzi inne), czy nawet z jako tako ułożoną fryzurą. Na przekór męskiej wyobraźni, pięciu wiekom historii sztuki i dwóm najwspanialszym utworom w dziejach angielskiego dramatu, była najpewniej kompletnie ubrana, miała na sobie długą, dopasowaną lnianą tunikę bez rękawów. Potrzebowała jedynej ozdoby, którą tylko ona jedna spośród Egipcjanek mogła nosić – diademu, czyli szerokiej białej przepaski, insygnium hellenistycznej władczyni”.

pierwsze spotkanie kleopatry i juliusza cezara. mit powtarzany od stuleci ma niewiele wspólnego z rzeczywistością

Wizerunek Kleopatry jako bogini Izydy – płaskorzeźba ze świątyni w Denderze. Rycina z XIX wieku

Nie myślała o uwodzeniu?

Nieoczekiwane pojawienie się 21-letniej królowej zaskoczyło Cezara, ale najprawdopodobniej mitem jest również to, że Kleopatra przybyła do pałacu z zamiarem uwiedzenia rzymskiego wodza. Zdaniem Schiff królowa:

“(…) myślała raczej o ratowaniu własnej skóry niż o uwodzeniu. Jak skutecznie dowiedli doradcy jej brata, gra toczyła się o przychylność Cezara. Kleopatra musiała zawrzeć sojusz z nim, a nie z dobroczyńcą jej rodziny, którego kampanię przedtem wspierała i którego bezgłowy trup gnił teraz na śródziemnomorskiej plaży. W tych konkretnych okolicznościach nikt nie miał podstaw do przypuszczeń, że Cezar jest do niej przychylnie nastawiony. Z jego punktu widzenia lepiej było postawić na młodego króla, dowodzącego własną armią i cieszącego się zaufaniem aleksandryjczyków. Ptolemeusz miał jednak na rękach krew Pompejusza”.

Wiele wskazuje zatem na to, że “przynajmniej z początku Kleopatra mogła zawdzięczać życie nie tyle swojemu urokowi, ile niechęci Cezara do jej brata i odrazie, jaką żywił wobec doradców Ptolemeusza”, którzy ośmielili się uśmiercić rzymskiego wodza. Dopiero później młodą królową i starszego o 30 lat rzymskiego wodza połączył płomienny romans.

Bibliografia

Alber Angeli, Kleopatra. Królowa, która rzuciła wyzwanie Rzymowi i zdobyła wieczną sławę, Czytelnik 2021.

Stacy Schiff, Kleopatra. Biografia, Wydawnictwo W.A.B. 2012.

News Related

OTHER NEWS

Zbrodnia kundelka Ciapunia była tak wielka, ze zajęła się nią „Sprawa dla reportera”

Zbrodnia kundelka Ciapunia była tak wielka, ze zajęła się nią „Sprawa dla reportera” „Sprawa dla reportera” to autorski program interwencyjny emitowany przez TVP 1, który po raz pierwszy pojawił się ... Read more »

Zakopali w lesie ciało 4-letniego Leona. Jest akt oskarżenia ws. makabrycznego zabójstwa pod Warszawą

Zakopali w lesie ciało 4-letniego Leona. Jest akt oskarżenia ws. makabrycznego zabójstwa pod Warszawą Śmierć 4-letniego Leona Akt oskarżenia przeciwko matce chłopca – Karolinie W. i jej partnerowi – Damianowi ... Read more »

Co zaskoczyło pasażerów na Śląsku? Szok i niedowierzanie! Zobacz ZDJĘCIA internautów z autobusów i tramwajów

Zobacz te zdjęcia – kliknij TUTAJ! Co tak zaskoczyło pasażerów, że sięgnęli po aparat? Zobacz te zdjęcia z autobusów i tramwajów w woj. śląskim Korzystasz z komunikacji publicznej w woj. ... Read more »

Sebastian Majtczak poszukiwany listem gończym. Dobrze kojarzycie, chodzi o wypadek na autostradzie A1

Coś dziwnego się stało, bo początek tej sprawy nie pozwalał sądzić, iż ktoś będzie ścigał kierowcę BMW z autostrady A1. Teraz ścigany jest listem gończym. W sprawie wypadku na autostradzie ... Read more »

Tureccy siatkarze zamurowali Serbów! Emocje w "polskiej" grupie

Turcja – Serbia W zakończonych dwa tygodnie temu mistrzostwach Europy, reprezentacja Turcji była bliska wyeliminowania Słoweńców w 1/8 finału, a kwalifikacje olimpijskie rozpoczęła od mocnego wejścia i zwycięstwa nad Serbami ... Read more »

Kuriozalne sceny na mistrzostwach. Sportowcy nagle zaczęli uciekać

Zawody lekkoatletyczne (w ramce sytuacja z zawodów w Indiach) Do kuriozalnych scen doszło przy okazji zawodów lekkoatletycznych w Delhi. Połowa zawodników opuściła stadion, a jeden ze sportowców po przekroczeniu linii ... Read more »

Kwalifikacje olimpijskie siatkarzy: wyniki, tabele, terminarz. Dzisiaj mecze turniejów siatkówki mężczyzn. Polacy walczą o Paryż

Kwalifikacje olimpijskie siatkarzy: wyniki, tabele, terminarz. Dzisiaj mecze turniejów siatkówki mężczyzn. Polacy walczą o Paryż W turniejach kwalifikacji olimpijskich siatkarzy liczą się wyniki wszystkich meczów Zawody kwalifikacji olimpijskich siatkarzy odbywają ... Read more »

"Władza wymyśliła sobie, że Odra będzie jak Ren. Mrzonki". Miejscami ma 30 cm

– Nigdy nie widzieliśmy tak wielkich ryb jak te, które umierały na brzegu. Wszystko uciekło znad rzeki. Zamilkły ptaki, przestało wiać, zapanowała cisza. Tak brzmi śmierć – wspomina Tomasz Włoch, ... Read more »

Google przypomina, jak wyglądało korzystanie z wyszukiwarki 25 lat temu

Google przypomina, jak wyglądało korzystanie z wyszukiwarki 25 lat temu Google działa od 25 lat i jest dziś najczęściej wybieraną wyszukiwarką internetową. Na przestrzeni lat to narzędzie jednak ewoluowało. Gigant ... Read more »

Ten zespół przebił reprezentację Polski. Serio!

Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Bośni i Hercegowiny Jeśli ktoś myślał, że w ostatnim czasie reprezentacją, która najczęściej zmieniała selekcjonera, jest Polska, to był w błędzie. W trakcie trwania eliminacji do ... Read more »

Ledwie Daniec świętował z młodą żoną 22. rocznicę ślubu, a tu takie wieści. Poruszenie na całą Polskę

Marcin Daniec (65 l.) długo szukał miłości swojego życia. W końcu na jego drodze stanęła piękna i sporo młodsza Dominika. Kobieta musiała się jednak mierzyć z potwornymi plotkami na swój ... Read more »

Super okazja w Dealz! Praktyczny zestaw 150 sztuk teraz tylko za 5 zł. Podobne są w Ikea

Są one bardzo praktycznymi akcesoriami, dzięki którymi proces pieczenia ciastek znacznie się usprawni. Dodatkowo można stworzyć apetycznie wyglądające, kolorowe muffiny i babeczki. W klepach Dealz, Ikea oraz Sinsay znajdziesz zestawy ... Read more »

To wydarzyło się naprawdę! Zobacz SZOKUJĄCE sceny ze śląskich miast. Kogo wypatrzyła UKRYTA KAMERA? Sprawdź

To wydarzyło się naprawdę! Zobacz SZOKUJĄCE sceny ze śląskich miast. Kogo wypatrzyła UKRYTA KAMERA? Sprawdź Zerknij na te zdjęcia – kliknij TUTAJ! Ukryta kamera ujawniła to! Oto żenujące scenki z ... Read more »

Wypadek na A1. Jest wizerunek kierowcy bmw. To Sebastian Majtczak

Wypadek na A1. Jest wizerunek kierowcy bmw. To Sebastian Majtczak Sebastian Majtczak jest poszukiwany listem gończym w sprawie wypadku na autostradzie A1, w którym zginęła trzyosobowa rodzina. Prokuratura Okręgowa w ... Read more »

Nowy iPhone rozpada się w rękach. To dopiero początek jego zalet

Nowy iphone przegrzewa się i pęka pod naciskiem palców Od premiery nowego iPhone minął nieco ponad tydzień, a już pojawiają się pierwsze kontrowersje związane z telefonem. Urządzenie za kilka tysięcy ... Read more »

Szybciej do Czech. Nowa ekspresówka oddana kierowcom

droga S3 budowa S3 trasa S3 W piątek 29 września oddano do użytku 12-kilometrowy odcinek trasy S3 w pobliżu granicy z Czechami. To ważna inwestycja dla Dolnego Śląska i część ... Read more »

Nowe doniesienia nt. Sebastiana Majtczaka. Nieoficjalnie: Uciekł z Polski kilka dni temu

Poszukiwany Sebastian Majtczak, kierowca bmw z wypadku na A1 Z ustaleń Łukasza Zboralskiego z portalu brd.24.pl wynika, że sprawca wypadku na A1 zbiegł z Polski co najmniej pieć dni temu. ... Read more »

Karetki mają trudności z tankowaniem. Jest odpowiedź Orlenu. "Wytłumaczcie to chorym i umierającym"

Karetka jedzie na sygnale, żeby uratować komuś życie. Ratownicy muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym (zdjęcie ilustracyjne) “Żarty się skończyły. Przez kryzys paliwowy karetki z naszej WSPR mają trudności z tankowaniem” – ... Read more »

Konsument na kulturowej wojnie

Flaga LGBT, zdjęcie ilustracyjne Cechą charakterystyczną światowej gospodarki ostatnich lat jest bez wątpienia wszechobecna dążność do przedkładania potrzeb rynków finansowych ponad zadowolenie klientów. Do tej pory mogło się wydawać, że ... Read more »

Śmiertelne zderzenie na polskiej drodze. 2 osoby nie żyją, czworo rannych

Śmiertelne zderzenie na polskiej drodze. 2 osoby nie żyją, czworo rannych Do tragicznego wypadku drogowego doszło w niedzielę 10 września wieczorem na trasie krajowej nr 48 w miejscowości Białki Górne ... Read more »

Kuba Wojewódzki ostro o Grzegorzu Krychowiaku. Po takich słowach można się załamać

Polscy piłkarze od lat wywołują w kibicach ogromne emocje. Niedawno do gwiazd komentujących rozgrywki piłkarskie dołączył Kuba Wojewódzki, który nie gryzł się w język. Dziennikarz w mediach społecznościowych postanowił dać ... Read more »

Zwolnienie z WDŻ. Podpowiadamy, jak napisać, by było prawomocne. Co zamiast tego będzie miało dziecko?

Lekcja w szkole (zdjęcie ilustracyjne) Rodzicu, czy wiesz, jak napisać dziecku zwolnienie z przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie, aby było prawomocne? I na jakie zajęcia w zamian WDŻ będzie ... Read more »

Robert Lewandowski podpalił lont, a teraz nastąpił wybuch [KOMENTARZ]

Już mecz z Wyspami Owczymi pokazał, w jakim miejscu jest nasza piłkarska reprezentacja. Radość z wygranej nad tak słabym rywalem nie zwiastowała niczego dobrego. I szczerze mówiąc, jeśli ktoś wierzył ... Read more »

Lekarz Putina aresztowany. Przyłapano go na próbie ucieczki z Rosji

Wiktor Truchin zatrzymany przez FSB. Lekarz Putina i dyrektor Instytutu Badawczego Szczepionek i Surowic w Petersburgu został zatrzymany na granicy z Białorusią. 59-latek próbował uciec po tym, jak na jaw ... Read more »

Przygnębiające. Smutne słowa Hiszpanów o Polsce i Lewandowskim

Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Polski Niedzielna porażka reprezentacji Polski z Albanią (0:2) odbiła się szerokim echem nie tylko w Polsce. Hiszpańskie media skomentowały wyczyn Polaków z Robertem Lewandowskim na czele. ... Read more »

Lewandowski został zmiażdżony, brutalne fakty. Albańczycy kpią z Polaka

Bez gry, bez wyniku i… bez prawdziwego kapitana na boisku. Tak wyglądał niedzielny występ reprezentacji Polski, która przegrała w meczu eliminacji do mistrzostw Europy w Tiranie 0:2. Po meczu miejscowe ... Read more »

Pogoda na nowy tydzień. Czechy ledwo zipią. Polska też tego posmakuje

pogoda Po gorącym weekendzie ponownie padną lokalne rekordy temperatur, prognozują nasi sąsiedzi z południa. Czeskie tropiki dotrą do Polski. Początek tygodnia będzie upalny. Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na ... Read more »

Wypadek na S8 na północ od Warszawy. Samochód śmiertelnie potrącił łosia. Dwóch obywateli Białorusi trafiło do szpitala

Wypadek na S8 na północ od Warszawy. Samochód śmiertelnie potrącił łosia. Dwóch obywateli Białorusi trafiło do szpitala W nocy z soboty na niedzielę (z 9 na 10 września) doszło do ... Read more »

Pogoda na jesień i zimę. Nowa prognoza długoterminowa od IMGW

Pogoda na jesień. Prognoza na zimę. IMGW pokazał mapy Jesień oraz zima to czas kojarzony z ochłodzeniem i zmianą pogody. Czy nadchodzące miesiące będą obfitować w opady i niskie temperatury? ... Read more »

Migranci napierali na granicę, nagle nastąpił zwrot. Najnowszy raport SG

Straż Graniczna opublikowała najnowszy komunikat w sprawie sytuacji na granicy z Białorusią. Skala incydentów jest znacznie mniejsza niż kilka miesięcy temu. Sytuacja na granicy z Białorusią, zdjęcie ilustracyjne Straż Graniczna ... Read more »
Top List in the World