Osman MÜFTÜOĞLU Sağlık Bakanı ‘BİS’ yaptı

Osman MÜFTÜOĞLU

ÖNCE isterseniz ‘BİS YAPMAK’ ne demektir, ne anlama gelir onu bir açıklayalım: ‘Bis yapmak’ sanat aleminde geçerli olan bir onur ödülü.

Sanat aleminde ‘bis yapmak’ her sanatçıya nasip olmayan bir yüce takdir, bir değer bilme hali. Doğal olarak her sanatçıya nasip olmayan içten bir alkış tufanı. Eğer o sanatçı sanatında başarılı ve icra ettiği eserlerde takdire layık görülmüşse sahneye tekrar çağrılıyor ve alkışlar eşliğinde ondan birkaç eser daha icra etmesi isteniyor.

osman müftüoğlu sağlık bakanı ‘bi̇s’ yaptı

Sağlık Bakanı ‘BİS’ yaptı

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca

Yeniden göreve getirilen Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca için de bence böyle bir durum söz konusu. Dr. Koca önceki görev döneminde pandemiyi birkaç sorun dışında -bana göre- başarıyla yönetti. Ses getiren pek çok işe ve projeye imza attı. Çalışkan, takım çalışmasına yatkın, nazik ve mütevazı bir bakan olarak öne çıktı ve bu yetenekleriyle o da -bana göre- ‘bis yapma’ şansını yakaladı. Peki, Dr. Fahrettin Koca’nın yeniden çıktığı bu “SAĞLIK SAHNESİ”nde ‘bis yaparken’ icra edeceği/imza atacağı yeni öncelikleri ne olmalı? O önceliklerin ilk 5’inde şunlar var…

YENİ BAKANA TAVSİYELER

SAĞLIKTA ‘BİS’ İÇİN İLK 5

VARAN 1- DEPREM BÖLGESİNE DAHA ÇOK İLGİ: Yaklaşan yaz sıcaklarıyla birlikte deprem bölgesinde, özellikle başta bulaşıcı hastalıklar olmak üzere pek çok alanda yeni ve önemli problemler var. Kanaatimce Dr. Koca’nın ilk önceliği deprem bölgesindeki sağlık hizmetlerini yeniden planlamak ve o bölgeye yoğunlaşmak olmalıdır.

osman müftüoğlu sağlık bakanı ‘bi̇s’ yaptı

Sağlık Bakanı ‘BİS’ yaptı

VARAN 2- SAĞLIK TURİZMİ İLGİ BEKLİYOR: Ülkemiz sahip olduğu sağlık gücü yanında doğal zenginlikleri ve Türk Hava Yolları gibi dünyada her noktaya uçuş yapabilen muazzam bir ulusal hava yolu markası sahipliği sayesinde “MEDİKAL SAĞLIK TURİZMİ” açısından dünyanın en avantajlı merkezlerinden biri olmaya adaydır. Kanaatimce Amerika da dahil olmak üzere sadece birkaç ülke ile mukayese edilebilecek muazzam, yetenekli ve iyi eğitimli bir sağlık ordusuna, yeni ve mükemmel hastanelere sahiptir. Eğer iyi yönetilebilirse sağlık turizmi alanında da en az turizmin diğer alanlarındaki kadar gelir elde edebilmemiz, mevcut sağlık turizmi gelirlerini en az 4-5 katına çıkarmamız mümkündür. Peki, iyi yolda mıyız? Başarılı mıyız? Hayır! Başarılı olabilmemiz için daha ciddi, kontrollü, sağlık organizasyonlarına ve alanlara ağırlık verip yönelmemiz, bu mühim meseleyi “diş estetiği, basit estetik cerrahi girişimler, saç ekimi, mide botoksu” gibi ucuz ve kalitesi yurtdışında da tartışılmaya başlanan hizmet alanları olmaktan çıkarıp “ortopedik cerrahi, kalp damar cerrahisi, onkoloji” gibi daha büyük ve daha güçlü alanlara da kaydırmalıyız.

osman müftüoğlu sağlık bakanı ‘bi̇s’ yaptı

Sağlık Bakanı ‘BİS’ yaptı

VARAN 3- HASTANE VE SİGORTA FİYATLARI CAN YAKIYOR: Özel hastane ve sağlık sigortası fiyatlamalarında geçtiğimiz 1 yılda neredeyse 3-4 kata ulaşan ciddi bir artış var. Ve bu artış sağlık hizmetlerine herkesin rahatça ulaşabilmesini ciddi ölçüde engelliyor. Dr. Koca’nın bu konuya da süratle eğilmesi ve ‘bis repertuvarı’na alması gerekiyor.

osman müftüoğlu sağlık bakanı ‘bi̇s’ yaptı

Sağlık Bakanı ‘BİS’ yaptı

VARAN 4- OBEZİTE PATLAMASI TEHDİT EDİYOR: Neredeyse her 4 yetişkinimizden en az 3’ü “fazla kilolu!” ya da “obez!”. Diğer taraftan obezite salgını neredeyse çocuk ve ergenleri bile tehdit eden ciddi bir sağlık sorunu olma yolunda hızla ilerliyor. Bu nedenle Sayın Bakan’ın ‘bis listesi’ni icra ederken obezite şarkısını da gündemine alması şart.

osman müftüoğlu sağlık bakanı ‘bi̇s’ yaptı

Sağlık Bakanı ‘BİS’ yaptı

VARAN 5- TÜRKİYE YAŞLANIYOR: Üzülerek belirteyim ki Avrupa Birliği’ne giremedik ama Avrupa ülkelerinin tümü gibi biz de yaşlı bir toplum olma sürecine doğru koşarak ilerliyoruz. Bu gelişmenin sağlık açısından en önemli sonuçları ise “hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp damar hastalığı, beyin damar hastalığı, Alzheimer, kanserler, kronik depresyon” vb. gibi kronik hastalıklardır. Sağlık maliyetleri çok yüksek olan bu ve benzeri kronik hastalıklara karşı önleyici tedbirlerin süratle alınması, bu alana en az pandemideki mücadele kadar ağırlık verilmesi ve bakanlık bünyesinde sadece bu alanla ilgili bir “KRONİK HASTALIKLAR BİLİM KURULU” oluşturulmasının gerektiğini düşünüyorum. Sayın Bakan’ın yeni dönemindeki icra listesinde mutlaka “KRONİK HASTALIKLAR” meselesi de olmalı ve “KRONİK HASTALIKLARLA MÜCADELE DAİRE BAŞKANLIĞI” mümkün olduğu ölçüde güçlendirilmelidir.

osman müftüoğlu sağlık bakanı ‘bi̇s’ yaptı

Sağlık Bakanı ‘BİS’ yaptı

News Related

OTHER NEWS

Jessica Hawkins, Aston Martin F1 ile ilk tam test sürüşünü gerçekleştirdi

Böylece Hawkins, Tatiana Calderon’un 2018’de Meksika’da bir çekim gününde Sauber C37 ile kısa bir test sürüşü yapmasından bu yana güncel ya da güncele yakın bir yarış aracını test eden ilk ... Read more »

İstanbul’da helikopter destekli ’Huzur’ uygulaması yapıldı

İstanbul’da helikopter destekli ’Huzur’ uygulaması yapıldı İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı asayiş ekipleri tarafından il genelinde helikopter destekli ’Huzur’ uygulaması gerçekleştirildi. İstanbul genelinde bir çok noktada gerçekleştirilen uygulamaya narkotik suçlarla ... Read more »

Karabağ'da şimdi ne olacak? Büyükelçi Memmedov'dan flaş açıklamalar

Karabağ’da şimdi ne olacak? Büyükelçi Memmedov’dan flaş açıklamalar Azerbaycan’ın 24 saatlik terör operasyonu sonrası beyaz bayrağı çeken Ermenistan, Karabağ’dan çekiliyor. Varılan ateşkesle birlikte Karabağ’daki Ermeni ayrılıkçılar silahlarını teslim etmeye başladı, ... Read more »

Volkswagen, sebebi bilinmeyen sistem arızası sebebiyle araç üretimini durdurdu

Volkswagen Grubu’nun Porsche ve Audi markalarının da söz konusu arızadan etkilendiği, konunun araştırılması için kriz masası kurulduğu bildirildi Volkswagen, sebebi bilinmeyen sistem arızası sebebiyle araç üretimini durdurdu Alman otomobil üreticisi ... Read more »

Reedera açığa satış ve kredili işlem yasağı

Reedera açığa satış ve kredili işlem yasağı Reedera açığa satış ve kredili işlem yasağı Borsa İstanbuldan yapılan Kamua Aydınlatma Platformunu (KAP) yapılan açıklamasında Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı uyarınca devreye ... Read more »

Aston Martin: "Telsiz eleştirileri, Alonso'nun takıma olan inancını kaybettiğini göstermiyor"

Fernando Alonso, Aston Martin F1 Team, on the grid 2023 sezonuna Red Bull’un en büyük rakibi olarak başlayan Aston Martin, takip eden grubun içinde geriledi ve şimdi sadece puanlarda bitirmek ... Read more »

Ziraat Türkiye Kupası'nda 1. tura 23 maçla devam edildi

Ziraat Türkiye Kupası’nda 1. tura 23 maçla devam edildi Ziraat Türkiye Kupası’nda 1. tura 23 maçla devam edildi Ziraat Türkiye Kupası’nın 1. turuna 23 maçla devam edildi. Tek maç eleme ... Read more »

Bulgaristan, “defolu” S-300 füzelerini Ukrayna’ya verecek

Bulgaristan Parlamentosu, ülke ordusunun elinde bulunan eski Rus yapımı “defolu” S-300 füzelerinin Ukrayna’ya verilmesi kararı aldı. Bulgaristan, “defolu” S-300 füzelerini Ukrayna’ya verecek Bulgaristan ulusal radyosu BNR’nin haberine göre Parlamento, eski ... Read more »

Hamilton: "Mercedes'in aşırı iyi bir altı aya ihtiyacı var"

Singapur’da galibiyete oynayan Mercedes, sadece bir hafta sonra Japonya’da en hızlı dördüncü araç konumuna geriledi ve bir kez daha Red Bull ile farkı kapatmayı başaramadı. Mercedes’in konsept yaklaşımını tamamen yenilemesi ... Read more »

THE 2024 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında Türkiye'nin en iyi devlet üniversitesi ODTÜ oldu

ODTÜ, THE Dünya Üniversiteleri Sıralaması’nda, dünya genelinde yüzde 19,70’lik başarı diliminde yer alarak son 11 yılın en yüksek başarı seviyesine ulaştı. THE 2024 Dünya Üniversiteleri Sıralamasında Türkiye’nin en iyi devlet ... Read more »

Paul Stoddart: "2026'dan önce Red Bull'u geçen olmayacak"

Bu yıl şimdiye kadarki 16 yarışın 15’ini kazanan Red Bull, son iki yılda düzenlenen 38 yarışın 32’sini kazanma başarısı gösterdi. Avusturyalı ekip temel olarak çok iyi bir araca sahip olduğu için, ... Read more »

İGA’nın CEO’su olarak vekaleten Selahattin Bilgen atandı

İGA’nın CEO’su olarak vekaleten Selahattin Bilgen atandı İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA tarafından yapılan yazılı açıklamada, 2017 yılından bu yana İGA’nın CEO’su olan Kadri Samsunlu’nun yerine vekaleten Selahattin Bilgen’in atandığı duyuruldu. ... Read more »

Sofyan Ambrabat: İhtiyaç varsa kalecilik bile yaparım

İngiliz devi Manchester United’a transfer olan Sofyan Amrabat açıklamalarda bulundu. Ambrabat, ihtiyaç duyulması halinde kaleci olarak bile görev yapabileceğini söyledi. Yaşadığı bel sakatlığından dolayı bu sezon ilk defa Manchester United ... Read more »

KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: 'KKTC'nin tanınma süreci başladı'

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, ABD’nin başkenti Washington’daki değerlendirme toplantısında konuştu. Ertuğruloğlu, ‘Zaten Kıbrıs Türk devleti adına İslam İşbirliği Teşkilatı’nda gözlemci üyeliğimiz var fakat orada da yeni ... Read more »

Beşiktaş, EuroLeague’e veda etti

Beşiktaş, EuroLeague’e veda etti Beşiktaş Kadın Basketbol Takımı, FIBA EuroLeague Play-Off turu rövanşında Polkowice ekibine 78-64 yenilerek veda etti. Beşiktaş Kadın Basketbol Takımı, FIBA EuroLeague Play-Off turu rövanş maçında Polonya’nın Polkowice ... Read more »

AB: Türkiye'yi göç konusunda desteklemeye devam edeceğiz

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’yi “ev sahipliği yaptığı mülteciler ve ev sahibi topluluklarla” ilgili desteklemeye devam edeceğini bildirdi. AB: Türkiye’yi göç konusunda desteklemeye devam edeceğiz AB Komisyonundan “Birliğin Türkiye’ye, ağırladığı mülteciler ... Read more »

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Büyükelçisi ve Prens Edward'ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa Büyükelçisi ve Prens Edward’ı kabul etti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki kabulde Fransa Büyükelçisi İsabelle Dumont, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güven mektubu sundu. Dumont’un bazı büyükelçilik mensuplarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a takdiminin ardından hatıra ... Read more »

THY'nin Milano seferlerine grev engeli

THY’nin Milano seferlerine grev engeli Türk Hava Yolları, İtalya genelinde yapılacak olan grev nedeniyle İstanbul-Milano hattında yarın ve 29 Eylül’de yapılacak olan uçuşların iptal edildiğini duyurdu. THY Basın Müşaviri Yahya ... Read more »

Doğu’nun en büyük Tarıma Dayalı İhtisas (BESİ) OSB’si Malatya’ya kuruluyor

DEPREM BÖLGESİ MALATYA’YA DOĞU ANADOLU BÖLGESİ’NİN EN BÜYÜK TARIMA DAYALI İHTİSAS (BESİ) ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURULUYOR. FİZİKİ ÇALIŞMALARIN YÜZDE 70 ORANINDA TAMAMLANDIĞI TESİSİN BÖLGE EKONOMİSİNE CİDDİ ORANDA KATMA DEĞER SAĞLAMASI ... Read more »

Ronaldo'dan alkışlanacak hareket! Otelin kapılarını açtı

Ronaldo’dan alkışlanacak hareket! Otelin kapılarını açtı Portekizli dünya yıldızı Cristiano Ronaldo’nun yaşanan deprem felaketi sonrası Fas’ın Marakeş şehrindeki otelinin kapılarını depremzedelerin kullanımına açtığı belirtildi. Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, ülkede 7 ... Read more »

Dikey Geçiş Sınavı yerleştirme sonuçları açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) iki yıllık meslek yüksekokulu eğitimlerini 4 yıllık lisans programlarına geçerek devam ettirmek isteyenler için düzenlenen 2023 Dikey Geçiş Sınavı (2023-DGS) yerleştirme sonuçları açıklandı. Dikey ... Read more »

Bileciklileri güzel projeler bekliyor

BİLECİK VALİSİ ŞEFİK AYGÖL Bilecik Valisi Şefik Aygöl önünde güzel projeler olduğunu belirtti. BİLECİK VALİSİ ŞEFİK AYGÖL Vali Aygöl Bilecik İl Genel Meclisinin Eylül ayı toplantısında Bilecik İl Özel İdaresinde ... Read more »

THY uçağı kemer takmayan yolcu nedeniyle piste geri döndü

THY uçağı kemer takmayan yolcu nedeniyle piste geri döndü Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul-Elazığ seferini yapan uçağında bir yolcu kemer takmamakta ısrar edince uçak pist başından geri döndü. Pilot, yolcunun ... Read more »

Ankara Emniyetinden okul çevrelerinde denetim

OKULLARIN YENİ EĞİTİM ÖĞRETİM YILINA KAPILARINI AÇMASIYLA TÜM YURTTA OKUL ÇEVRELERİNDE ÇEŞİTLİ DENETİMLERİN UYGULANMASINA BAŞLANDI. Okulların yeni eğitim öğretim yılına kapılarını açmasıyla tüm yurtta okul çevrelerinde çeşitli denetimlerin uygulanmasına başlandı. ... Read more »

1 Litre Kaç Gram Eder? 1 Litre Kaç Gramdır?

Sıkça kullanılan su ölçme birimi olan gram ve litrenin oranı genelde merak konusu olmuştur. Tariflerde özellikle bu iki oran karşımıza çıkmaktadır. İki birim arasındaki dönüşüm doğru olarak bilinmek istenir. Sıkça ... Read more »

İyi Partili eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok: Akşener’e çok öfkeliler, itibarsızlaştırmak için her türlü iftirayı atıyorlar!

İyi Partili eski askeri savcı Ahmet Zeki Üçok: Akşener’e çok öfkeliler, itibarsızlaştırmak için her türlü iftirayı atıyorlar! “Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Veysel Kaçmaz’ı şiddetle kınıyorum” Eski askeri savcı olan İyi ... Read more »

Tatvan’a yeni atanan öğretmenlere davul zurnalı karşılama

BİTLİS’İN TATVAN İLÇESİNDE YENİ ATANAN ÖĞRETMENLER DAVUL ZURNAYLA KARŞILANDI. BİTLİS (İHA) – Bitlis’in Tatvan ilçesine yeni atanan öğretmenler, davul zurnayla karşılandı. BİTLİS’İN TATVAN İLÇESİNDE YENİ ATANAN ÖĞRETMENLER DAVUL ZURNAYLA KARŞILANDI. ... Read more »

Fenerbahçe'de Burak Kapacak belirsizliği

Transfer çalışmalarını sürdüren Fenerbahçe’de kadroda düşünülmeyen Burak Kapacak’a teklif bekleniyor. Transfer çalışmalarını sürdüren Fenerbahçe’de kadroda düşünülmeyen Burak Kapacak’a teklif bekleniyor. Antalyaspor ile 17 Eylül Pazar günü oynayacağı Süper Lig 5. ... Read more »

Korkunç kazada can vermişti... Ölüm böyle gelmiş!

Konya’da otomobil ile çarpışan motosikletin sürücüsü Mahmut Oylum hayatını kaybetti. Metrelerce öteye savrulduğu kazanın görüntüleri ortaya çıktı. İşte detaylar… Konya’da otomobil ile çarpışan motosikletin sürücüsü Mahmut Oylum hayatını kaybetti. Metrelerce ... Read more »

THY uçağında olay çıkardı: Emniyet kemeri takmayan yolcuyu polis uçaktan indirdi

THY uçağında olay çıkardı: Emniyet kemeri takmayan yolcuyu polis uçaktan indirdi Türk Hava Yolları’nın (THY) İstanbul Havalimanı-Elazığ seferinde kabin görevlilerinin uyarısına rağmen emniyet kemeri takmayıp taşkınlık çıkaran yolcu, polis nezaretinde ... Read more »
Kênh kiến thức kỹ năng, phát triển bản thân, hướng nghiệp, blog nhân sự