OBRAZEM: Chátrající ostuda Prahy se dočká opravy. Podívejte se, jak se změní některá nádraží

obrazem: chátrající ostuda prahy se dočká opravy. podívejte se, jak se změní některá nádraží

nádraží Praha-Smíchov (Vizualizace)

Hned několik pražských nádraží je aktuálně v rekonstrukci. Jedná se o klíčový uzel na Smíchově, o Masarykovo nádraží, které bude výchozím bodem pro cestování na letiště, a ve výstavbě je i moderní stanice v Bubnech. Dobrou zprávou je, že se rekonstrukce po letech chátrání konečně dočká také mnohaletá „ostuda Prahy“ – Vyšehradské nádraží. Mohly by zde vzniknout například obchody a byty.

Smíchovské nádraží

V únoru začala dlouho očekávaná přestavba Smíchovského nádraží v Praze. Rekonstrukce za 5,1 miliardy korun bude zahrnovat opravu kolejí a nástupišť, přestavbu podchodů a jejich prodloužení či vybudování výtahů. Práce se uskuteční za plného provozu. Hotovo má být v roce 2027.

ČTĚTE TAKÉ: Praha potřebuje peníze, chystá zdražení MHD i parkování. Kolik si lidé připlatí?

Smíchovské nádraží je významné pro vlaková spojení Prahy se západem Čech. Budova stanice byla postavena v 50. letech 20. století. Na rekonstrukci nádraží naváže výstavba dopravního terminálu pro MHD, kterou pražský magistrát plánuje vybudovat do konce roku 2030.

„Až dosud si zachovávalo svoji podobu z poloviny minulého století, nyní se dočká velkých změn. Vznikne moderní stanice odpovídající současným požadavkům, navíc bude součástí dopravního terminálu. Cestující se tak dostanou pohodlně nejen na tramvaje a metro, ale také na příměstské a dálkové autobusy,“ komentoval rekonstrukci ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Vyšehrad

Nejnovější zprávy dodávají optimismu, že po letech dojde k vyřešení jedné z největších „bolístek“ pražského centra. Nový majitel chátrající budovy bývalého vyšehradského nádraží v Praze 2 plánuje nádraží zrekonstruovat v původní podobě, v dolní části budou obchody a služby, zatímco v horní byty. Po obou stranách pak vyrostou budovy s malými byty. „Největší železniční ostuda Prahy se konečně opraví,“ komentoval na sociální síti X dopravní expert z webu Zdopravy Jan Sůra.

ČTĚTE TAKÉ: Máte jízdenku a přesto dostanete pokutu? Praha nás okrádá, zlobí se lidé, Hřib chystá změnu

Nový majitel získal v minulých měsících budovu z počátku 20. století od oficiálně neznámého majitele, který ji vlastnil přes firmu registrovanou na Kypru. Památkově chráněný objekt prodaly České dráhy v roce 2007, nádraží tam přestalo fungovat roku 1960. Různí investoři plánovali objekt přestavět, nikdy se jim však nepodařilo prosadit přestavbu u památkářů, a budova tak dlouhodobě chátrá.

Záměr počítá se zhruba 170 malými byty a ateliéry o ploše mezi 20 a 43 metry čtverečními, většina jednotek nepřesáhne plochu 25 metrů.

Masarykovo nádraží

V lednu oficiálně začala přestavba Masarykova nádraží v Praze. Vznikne tam platforma nad kolejištěm a namísto dosavadních sedmi kolejí budou vlaky přijíždět na devět. Dvě nové budou určeny pro vlaky mířící na letiště. Hotovo má být v roce 2027 a přestavba vyjde na 3,39 miliardy korun.

ČTĚTE TAKÉ: Hřib plánuje zdražení parkování v Praze. Pokračuje ve svaté válce proti autům, říká opozice

Nejvýraznější změnou oproti nynějšímu stavu bude právě nová platforma, která překlene celé kolejiště. Lidem umožní přejít z Florence do Hybernské ulice a z Masarykova nádraží na hlavní nádraží. Vznikne rovněž nový vestibul pro cestující čekající na vlak. Z něj se dostanou eskalátory, schodišti a výtahy na jednotlivá nástupiště. Schodiště a rampa propojí nádraží s ochozem nedávno vybudovaného komplexu Masaryčka. Přístup bude možný rovněž do sousedního hotelu.

Bubny

Správa železnic již vloni v lednu začala s modernizací železničního úseku mezi stanicí Praha-Bubny a zastávkou Praha-Výstaviště. Ten bude společně s výše zmíněným Masarykovým nádražím součástí moderní tratě z centra Prahy na letiště.

Místo historické stanice Praha-Bubny vzniká nová moderní budova, která bude blíže stanici metra C Vltavská a také plánované filharmonii.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak se cestujícím líbí návrh nového Hlavního nádraží v Praze

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World