„Noví“ Vagnerovci: Posilují krize a podmaňují si Afriku. V ohrožení je i Evropa, říká expert

„noví“ vagnerovci: posilují krize a podmaňují si afriku. v ohrožení je i evropa, říká expert

Podporovatelé převratu s ruskou vlajkou v Burkině Faso (2. 10. 2022)

Smrt Jevgenije Prigožina neukončila ruské aktivity v Africe, pouze přešly od vagnerovců pod přímé vedení vlády. Ruský stát tak nadále podporuje a udržuje při moci vojenské režimy v několika zemích, výměnou za strategické suroviny. Kreml se zároveň snaží podmanit si v západní Africe těžební průmysl a vytlačit z něj západní hráče, což by mu mohlo umožnit energeticky vydírat Evropu. Na základě nové studie think tanku Royal United Services Institute (RUSI) a ruských vládních dokumentů o tom informovala stanice BBC.

V Africe dlouhodobě působila soukromá vagnerova skupina Jevgenije Prigožina. Její aktivity po smrti šéfa žoldnéřské armády přešly pod vedení ruského státu, dnes je oficiálně zaštiťuje expediční sbor pod taktovkou generála Andreje Averjanova z rozvědky GRU. Ten měl stát za otravou Sergeje Skripala i útokem ve Vrběticích. Averjanov se loni na podzim v Africe setkal se zástupci vojenských junt několika zemí, které ujistil o pokračování podpory ze strany Ruska, uvedla BBC.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hledají se nové cíle ruské armády. Analýza ukázala pět míst, kde se bude fronta hýbat

Expediční sbor podle stanice vystupuje jako „Vagnerova skupina 2.0“, působí ve stejných zemích, se stejným vybavením, mnohdy se stejnými lidmi a se stejným cílem. Podstatným rozdílem oproti předchozím letům, kdy v Africe působili soukromí vagnerovci, je pouze míra otevřenosti, se kterou Rusko svou politiku provozuje, vysvětlil jeden z autorů studie RUSI Jack Watling. „Snaží se posílit krize na mezinárodní úrovni. Pokoušejí se zakládat nové požáry a rozšiřovat ty, které již hoří, a vytvářet tím méně bezpečný svět,“ popsal.

Rusové nabízejí své služby pro udržení vládnoucích skupin u moci či „balíčky pro přežití režimu“ výměnou za přístup ke strategickým surovinám. „Běžný ruský postup je pokrývat provozní náklady současnou obchodní aktivitou. V Africe jde hlavně o těžební koncese,“ vysvětlil Watling. Africké nerosty přitom Rusku získávají finanční prostředky i nad rámec působení na kontinentu. Kreml podle portálu Blood Gold Report od počátku své invaze na Ukrajinu vydělal díky kontrole dolů na obchodu s africkým zlatem přes 2,5 miliardy dolarů (59 miliard korun).

Rusko se zároveň s tím snaží z přístupu k těžbě klíčových surovin vytlačit západní státy. „V Nigeru se pokoušejí získat koncese, které by Francii znemožnily přístup k tamním uranovým dolům,“ popsal Watling. Pokud by se Rusům podařilo získat kontrolu nad uranovými doly západní Afriky, mohlo by jim to umožnit energetické vydírání Evropy. „Ve výsledku nás to oslabuje v globální konkurenci, které čelíme. Dopad nepocítíme okamžitě, ale v průběhu času. Je to vážná hrozba,“ shrnul Watling dopady ruského vlivu.

Podle něj je zároveň ironické, že Rusko razí tvrzení o kolonialistickém přístupu západních zemí v Africe. „Ruský přístup, který spočívá v izolování těchto režimů, podmanění tamních elit a těžbě jejich přírodních zdrojů, je dost kolonialistický,“ poznamenal.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Extrémní risk. U Avdijivky jsou největší elity Ukrajinců, videa ukazují krvavý ústup z pekla

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World