Noční hlídky, děla a pevnosti. Nad Koreou znovu visí hrozba války a může za to satelit

noční hlídky, děla a pevnosti. nad koreou znovu visí hrozba války a může za to satelit

Na hranici Severní a Jižní Koreje znovu roste napětí.

Severní Korea od pátku obnovuje svá kdysi zničená vojenská stanoviště v demilitarizované zóně na hranici s Jižní Koreou. Soul v reakci na konání souseda vyhlásil vojenskou pohotovost, napsal deník The Korea Herald. KLDR totiž k hranici přiváží zbraně a tamní vojáci začali držet noční hlídky. Proč?

Demilitarizovaná zóna na Korejském poloostrově už není tak docela demilitarizovaná. Mezi Severní a Jižní Koreou to znovu vře a eskalace je nejen slovní, ale i fyzická.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Špionážní satelit KLDR je na oběžné dráze. S jeho vysláním pomohlo Rusko

Ještě před pěti lety byly přitom vztahy obou sousedů – kteří jsou spolu formálně neustále ve válce – relativně dobré. I díky tehdejšímu prostředníkovi Donaldu Trumpovi, exprezidentovi USA, podepsaly Jižní a Severní Korea v roce 2018 smlouvu, která měla napomoci k dalšímu sbližování.

Součástí dohody bylo odstranění min z demilitarizované zóny a také opuštění vojenských stanovišť. Těch má KLDR na hranici hned 160, Jižní Korea 60. V roce 2018 tehdy obě strany demonstrativně 11 stanoviští zničily nebo opustily. Informoval o tom web Japan Times.

Satelit, který rozčílil Soul

Jenže vztahy obou tak diametrálně odlišných států od té doby ochladly. Pomyslnou poslední kapkou bylo, když Severní Korea začala vypouštět do vesmíru špionážní satelity. Soul to bral jako porušení dohody a smlouvu z roku 2018 pozastavil.

To pro změnu naštvalo KLDR, která vyslala signál, že od smlouvy úplně odstupuje. Nebylo to jen pouhé gesto. Severní Korea totiž od pátku narušuje pásmo posvátné demilitarizované zóny a obnovuje zmíněná vojenská stanoviště. List The Korea Herald poznamenal, že se zřejmě chystá rekonstrukce oněch 11 zmíněných pozorovatelen.

Ministerstvo obrany Jižní Koreje tvrdí, že vojáci oponenta jsou masivně vyzbrojeni a k hranici svážejí také zbraně, a to včetně kusů lehkého dělostřelectva. Vojáci na stanoviště údajně instalují kamufláž a drží noční hlídky. Dokazují to fotografie jihokorejské armády.

„Na některých dříve zničených strážních stanovištích od roku 2018 dochází k občasným vojenským pohybům. Avšak aktivity, jako je výstavba pozorovacích stanovišť, dovoz těžkých střelných zbraní nebo zapojení do nepřetržité denní a noční ostrahy hranic, jak je tomu v současné době, nebyly zaznamenány,“ řekl novinářům pod podmínkou anonymity vysoký vojenský představitel Jižní Koreje.

Země je proto na nohou. Prezident Jun Sok-jol vyhlásil vojenskou pohotovost.

Napětí na Korejském poloostrově eskalovalo během víkendu, kdy se konal summit Jižní Koreje, Japonska a Číny, jehož cílem bylo prohloubit ekonomickou spolupráci těchto zemí.

Peking v kontextu dění na hranici Jižní a Severní Koreje vyzval obě strany ke zdrženlivosti. Případný konflikt by totiž ochromil celý region. KLDR disponuje jadernými zbraněmi a k tomu je navázaná na Rusko a také Čínu. Jižní Korea je zase vojenský provázaná se Spojenými státy. O reprízu konfliktu ze studené války ale nikdo z nich nestojí.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: KLDR před časem navštívil ruský ministr obrany Šojgu

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World