Nilgün Tekfidan GÜMÜŞ Biden mı Trump mı... ABD kendi derdinde

nilgün tekfidan gümüş biden mı trump mı... abd kendi derdinde

Biden mı Trump mı… ABD kendi derdinde

Nilgün Tekfidan GÜMÜŞ

Dünya tam da Gazze’de savaşın sona ermesi için Washington’dan liderlik beklerken ABD giderek yaklaşan başkanlık seçimleri nedeniyle iç siyasetin etkisi altına giriyor.

Eski Başkan Donald Trump’ın Başkan Joe Biden’dan kasım ayındaki seçimlerde rövanşı alma ihtimali siyaset dünyasını karıştırıyor. Washington belli ki, 7 Kasım seçimleriyle aşırı meşgul, hesaplar da buna göre yapılıyor.

YAŞ ÖNEMLİ FAKTÖR

OCAK ayında ABD’de partilerin aday belirlemeyle ilgili ön seçimleri başlayacak. Cumhuriyet Partili Donald Trump, anketlerde partisindeki rakiplerden açık ara önde gidiyor.

ABD Başkanı Joe Biden da, Trump’a karşı durabilmek için yeniden aday olmak durumunda olduğunu açıkladı. Biden 81, Trump 76 yaşında. Her ne kadar Trump, Biden’a göre daha sağlıklı görünse de ikisinin de yaşı ciddi eleştiri konusu.

TRUMP’A SUÇLAMALAR

ABD’de özellikle seçimlerde sonuçları belirleyici olan eyaletlerde Trump’ın önde gittiğine dair anketler yayınlansa da gerçekte Trump’ın Cumhuriyetçi Parti’den aday olacağı kesin değil.

Çünkü 2020 ABD Kongre baskınından ABD devleti aleyhine komplo kurmaya kadar hakkında 91 ayrı suçlamadan dört ayrı dava açılmış durumda.

Bu suçlamalar Donald Trump’ın aday olmasına engel olmasa da 2024 yılı boyunca sürecek davalar, suçlamalar, hatta olası cezalar yıldırıcı ve dikkat dağıtıcı olabilir.

İKİNCİLİK YARIŞI

TRUMP, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığında açık ara önde giderken ikinci, yani yedek adaylık için de ciddi bir yarış söz konusu. Trump döneminde ABD’nin BM Daimi Büyükelçisi olan Nikki Haley ile Florida Valisi Ron deSantis ikincilik yarışında iki favori aday. Anketlerde Haley daha önde gibi gözükürken DeSantis’in aday olması halinde Trump’ın daha fazla desteğini alabileceği yorumları yapılıyor.

YA BIDEN ADAY OLMAZSA

BIDEN’a gelince, adaylık için mecbur kalmış gibi bir havası var. Gafları, unutkanlığı ve yön bulmada zorluk yaşadığına dair haberler çıkan Biden, Trump aday olmasa aday olmayacağına dair açıklamalar yaptı birkaç gün önce. Artık yola çıktığına göre de aday olmaya devam edeceğini söyledi.

Biden son anda yarıştan çekilmek zorunda kalırsa aday kim olacak? California Valisi Gavin Newsom, Başkan Yardımcısı Kamala Harris gibi isimler konuşulsa da hali hazırda Demokrat Parti Biden’ın adaylığı üzerine yoğunlaşmış durumda.

YARDIMCISI KİM OLACAK

İLK siyahi ve kadın başkan yardımcısı olan Harris, Biden’ın ilk döneminde pek yıldızı parlayan bir siyasetçi olmadı. Hatta, Biden’a seçimlerde başka bir başkan yardımcısı adayıyla yarışmasını öneren analizler de yayınlandı. Ancak Harris’in oyun dışı bırakılmasının siyah ve Latin oylarda ters tepeceği yorumları da yapıldı.

Dolayısıyla Biden yarışa yeniden Harris ile katılacağa benziyor. Biden’ın seçilmesi ve görevi yarıda bırakmak durumunda kalması halinde Harris yönetimin başında olacak.

İNCE İNCE HESAPLAR

ABD siyaseti ince hesapların içinde. Donald Trump’ın yeniden seçilmesi halinde yetkilerini zorlayarak ülkeyi diktatörlüğe çevirebileceği yorumları yapılırken, Amerikalı Kongre üyeleri de uluslararası meselelerin yanı sıra ülkeyi daha yakından ilgilendiren konuları gündeme getirme çabası içinde.

ÖNCE AMERİKA HAVASI

İŞTE tam da bu nedenle ABD’li senatörler Ukrayna’ya 61 milyar dolarlık yardımın yanı sıra İsrail ve Gazze’ye yardım içeren 106 milyar dolarlık ek bütçeyi bloke ettiler.

ABD’nin güney sınırındaki göç akınına karşı daha fazla önlem alınmasını talep eden Cumhuriyetçi senatörler, aksi halde Ukrayna’ya yardım tasarısına onay vermeyeceklerini söylüyor.

Biden ise yardım paketini geçirmek için sınır güvenliği konusunda önemli tavizler vermeye hazırlandığı mesajını verdi.

TÜRKİYE’YE F-16 SATIŞI

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, TBMM’nin İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması ve ABD’nin F-16 satışıyla ilgili Kongre’nin eş zamanlı adım atmasını önerirken şu günlerde Biden Yönetimi’nin Kongre ile arasının pek iyi olmadığını söylemek mümkün. ABD iç siyaseti toz duman içinde. Ve başkanlık seçimleri yaklaştıkça bu siyasi fırtına halinin görüş mesafesini daha da azaltması muhtemel.

nilgün tekfidan gümüş biden mı trump mı... abd kendi derdinde

Nilgün Tekfidan GÜMÜŞ

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World