Niezwykły pokaz nad Polską. Jasny obiekt zbliży się do Starlinków

niezwykły pokaz nad polską. jasny obiekt zbliży się do starlinków

Zbliży się do Starlinków nad Polską

Pociągi Starlink wciąż podróżują na orbitę i wcale nie odpuszczają wizyt na polskim niebie. W niedzielę, 3 grudnia odwiedzą nas ponowie i to w doborowym towarzystwie. Oto jak nie przegapić kosmicznego pociągu SpaceX.

W niedzielę, 3 grudnia 2023 r. satelity Starlink pojawią się nad Polską wczesnym wieczorem. Jak informuje serwis Nocne Niebo, będą to obiekty z serii G7-7. Są to te same 22 satelity, które obserwować możemy od 20 listopada, ale tym razem ich pokaz uświetni inny świetlisty obiekt.

Satelity Starlink w niedzielę, 3 grudnia nad Polską

Satelity SpaceX z serii G7-7 wyruszyły na orbitę niemal dwa tygodnie temu. Są więc już mocno odseparowane od siebie, ale ich pociąg podziwiać przesuwać się będzie nad naszymi głowami aż przez 9 minut. Starlinków wypatrywać watro w całej Polsce od godziny 16:38.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Satelity SpaceX będą wystarczająco jasne, żeby przyjrzeć się im gołym okiem, ale obserwacje zniweczyć może duże zachmurzenie. Warto więc poczynić pewne przygotowania. Dokładną godzinę przelotu Starlinków w interesującej nas okolicy potwierdzić możemy na mapach nieba przygotowanych przez portal Nocne Niebo:

W niedzielę 3.12 Starlinki nad Polską o 16:38 – mapy nieba

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna uświetni przelot Stalinków

Charakterystyczny sznur Starlinków przemknie przez cały nieboskłon, poruszając się z zachodu na wschód. W czasie jego przelotu, warto też zwrócić uwagę na zachodni horyzont. Około 16:41 wychyli się tam bardzo charakterystyczny, jasny obiekt. Będzie to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Zabawi ona na niebie przez 7 minut i poruszać się będzie w kierunku południowo – wschodnim, zgodnie z trajektorią wskazaną poniżej:

niezwykły pokaz nad polską. jasny obiekt zbliży się do starlinków

Przelot ISS 3 grudnia nad Polską

Zobacz także:

Satelity Starlink serii G7-7

Satelity Starlink, które zobaczyć możemy nad naszymi głowami to urządzenia nazywane przez SpaceX Starlink V2 Mini. Każdy z nich waży około 800 kg i są mniejszą wersją modeli Starlink V2. Te ostanie w podróż na orbitę wyruszą dopiero na pokładzie wciąż testowanego Starshipa. Tylko ich lżejsze wersje mieszczą się w osłonie ładunku rakiety Falcon 9.

Satelity V2 Mini nie są jednak mikrusami, niewartymi uwagi. W porównaniu z obecnymi już na orbicie modelami Starlinków mają zdecydowanie lepszy zasięg oraz inny system napędu. V2 Mini wyposażone są w anteny o większej mocy i obsługujące pasmo E. Są też pierwszymi satelitami w przestrzeni kosmicznej, które napędzane będą argonem. W porównaniu z poprzednikami zapewni im to wyższy ciąg i impuls właściwy.

Zobacz także:

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World