Niemieccy studenci o Polsce i Polakach. Mówią, jak są traktowani w Krakowie

niemieccy studenci o polsce i polakach. mówią, jak są traktowani w krakowie

Niemieccy studenci o Polsce i Polakach. Mówią, jak są traktowani w Krakowie

Dla niemieckich studentów Polska niekoniecznie znajduje się na szczycie listy popularnych kierunków Erasmusa. Jednak Meret Lanze i Jonas Baake widzą to inaczej. Ci niemieccy studenci spędzają semestr na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i są przekonani, że Polska ma wiele do zaoferowania.

  • Program finansowania Erasmus istnieje od 1987 r., wspierając prawie 300 tys. studentów rocznie w całej Europie
  • Spotkałam się z niemieckimi studentami, którzy mieszkają w Krakowie i zapytałam o ich wrażenia
  • Meret i Jonas angażują się w dyskusje na temat relacji Niemiec z Polską, szczególnie w kontekście obecnego konfliktu w Ukrainie
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Jest mroźny dzień w Krakowie, a Rynek Główny pokryty jest cienką warstwą śniegu. Jonas żwawym krokiem przemierza plac, kierując się w stronę Bazyliki Mariackiej. Od dwóch miesięcy student historii z Kolonii studiuje na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po dotarciu do świątyni, 24-latek zauważa swoją koleżankę ze studiów, oboje witają się głośnym “hallo”! Meret, która studiuje nauki polityczne w Halle (Saale), od października uczy się w Instytucie Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ci niemieccy studenci poznali się podczas wspólnego seminarium zatytułowanego “Pamięć o Holokauście w polityce i mediach”.

“Wiedza o Polsce jest ograniczona”

Zimno przenika ciało i świdruje do kości, słońce zachodzi przed godz. 16. Spacerujemy po oświetlonych Sukiennicach i decydujemy, żeby przenieść się do ciepłego lokalu. Meret proponuje “Betel Bar”, który w ciągu dnia funkcjonuje jako kawiarnia i jest popularna wśród studentów Erasmusa.

Na zewnątrz słychać stłumioną muzykę, naszą uwagę przyciąga tęczowa flaga. Z gorącą czekoladą i kawą w ręce zajmujemy miejsce przy jednym ze stolików. Studenci zastanawiają się nad ostatnimi dwoma miesiącami studiów za granicą.

[object Promise]

23-latka była szczególnie zainteresowana Polską ze względu na jej historyczne powiązania z Niemcami. “Halle też nie jest zbyt daleko” — dodaje. Studentka żałuje, że między Niemcami a Polską nie ma równie bliskiego partnerstwa, jak na przykład z Francją. “Wiedza o Polsce jest ograniczona, co wynika również z konfliktów historycznych. Uważam tę wymianę za ważną” — podkreśla. Dodatkowo wspomina, że jej babcia pochodzi z Polski: “Dlatego chciałam poznać kraj moich przodków”.

niemieccy studenci o polsce i polakach. mówią, jak są traktowani w krakowie

undefined

“Wojna staje się obecna”

Jonas był już zaznajomiony z Polską przed swoim semestrem za granicą. “Wiedziałem, że Kraków to piękne miasto”. Właśnie dlatego Kraków był jego ulubionym spośród polskich miast.

[object Promise]

Jako student historii był głęboko zaangażowany w Europę Środkowo-Wschodnią: “Uważam Polskę za jeden z najbardziej fascynujących krajów w Europie”. Jego zdaniem świadomość znaczenia regionu wśród Niemców wzrosła od czasu rozpoczęcia konfliktu w Ukrainie. “Mam nadzieję, że ta wymiana między młodymi ludźmi może przyczynić się do dalszego pogłębienia tego zrozumienia” — mówi.

Meret zgadza się i dodaje: “Dla mnie ważny jest lepsze poznanie Europy Wschodniej, zwłaszcza skupiając się na ludziach, którzy tu uciekli”. Studentka politologii stała się szczególnie świadoma bliskości Ukrainy, kiedy pojechała do Wrocławia i zauważyła liczne autobusy jadące do Charkowa. Wyjaśnia również, że na studiach poznała Białorusina.

Meret wyznaje, że szczególnie uderzył ją rasizm wobec uchodźców w kontekście wojny z Ukrainą. Zauważa również, że wśród komentarzy polskich studentów widać wyraźną solidarność z Ukrainą i odrzucenie Rosji. “Wielu wypowiada się obraźliwie o Związku Radzieckim i Rosji.

[object Promise]

“Tutaj istnieją przestrzenie, które mają na celu zapewnienie bezpiecznej przystani dla osób queer”

Meret i Jonas studiują w Polsce przez semestr, dzięki programowi finansowemu Erasmus. Założony w 1987 r., co roku wspiera prawie 300 tys. studentów w całej Europie. Program nosi imię Erazma z Rotterdamu, teologa, filozofa, filologa, księdza, nauczyciela i pisarza epoki północnego renesansu. Oferuje wybór ponad 30 krajów europejskich, a także niektórych krajów pozaeuropejskich. Hiszpania jest najpopularniejszym krajem wśród wszystkich studentów Erasmusa. Polska jest jednak mniej popularnym kierunkiem.

Jonas był zaskoczony, że jego decyzja o wyjeździe na semestr za granicę do Polski spotkała się z pozytywnym przyjęciem. “Szczerze mówiąc, spodziewałem się negatywnych komentarzy, ponieważ nadal istnieją społeczne stygmaty i uprzedzenia wobec Polski” — wspomina. Student historii podkreśla, że wielu Niemców czuje pewien dystans do Polski. Meret dzieliła ten dystans wcześniej, ponieważ nigdy nie podróżowała do Polski. Dlatego była jeszcze bardziej zaskoczona podobieństwami kulturowymi: “Na przykład znam pierogi i czerwoną kapustę jako tradycyjne niemieckie potrawy” — zastanawia się.

Jedną z różnic, którą zauważyła studentka, są nacjonalistyczne i konserwatywne wpływy. “Podczas parady z okazji Święta Niepodległości 11 listopada co roku otwarcie uczestniczą skrajnie prawicowi radykałowie. Liczne polskie flagi narodowe również różnią się od niemieckich” — zauważa. Wspomina jednak, że na co dzień ma stosunkowo niewielki kontakt z wpływami prawicowo-populistycznego rządu PiS, który do niedawna był u władzy. Jonas podkreśla, że przede wszystkim widzi podobieństwa między krajami, ponieważ Niemcy i Polska są sąsiadami i od dawna są członkami UE. Jednak przed pobytem za granicą Jonas zastanawiał się nad kwestiami takimi jak feminizm, prawa osób LGBTQ+ i rasizm.

“W rozmowach z ludźmi z Krakowa i innych polskich miast wszyscy potwierdzali, że Kraków jest zazwyczaj miastem o otwartym umyśle” — wyjaśnia.

[object Promise]

W kontekście wyborów Jonas poczuł, że na uniwersytecie odbyło się wiele nieoficjalnych dyskusji bez wyraźnego wyrażenia stanowiska. “Pośrednio odczułem pewną ulgę ze strony wielu kolegów po ogłoszeniu wyników wyborów” — mówi. Niektórzy wykładowcy również krytycznie kwestionowali stanowiska silnie wspierane przez rząd PiS. Meret wtrąca się, opisując studentów Erasmusa bardziej jako klasyczną grupę o lewicowych poglądach: “Wielu polskich studentów należy raczej do liberalnego spektrum”. Jonas zgadza się i rozwija to stwierdzenie, opisując ogólny ton całego uniwersytetu jako liberalny. Ale nie tylko: “Nawet młodych ludzi w Krakowie poza uniwersytetem uważam za liberalnych i proeuropejskich” — dodaje Jonas po krótkiej chwili refleksji.

niemieccy studenci o polsce i polakach. mówią, jak są traktowani w krakowie

undefined

“Wiele osób ma powiązania z Niemcami”

Ostatnie łyki gorącej czekolady i espresso tonic odchodzą w niepamięć, puste filiżanki leżą na stoliku. Bar powoli się zapełnia. Jonas zastanawia się, czy wśród gości mogą być inni Niemcy. Przypomina sobie ciepłe przyjęcie, jakie on i inni Niemcy otrzymali w Polsce. Jeśli chodzi o jakiekolwiek pretensje do Niemiec ze strony rządu PiS, słyszał o nich tylko w doniesieniach medialnych. “Przypuszczam, że po prostu nie spędzam dużo czasu z wyborcami PiS, więc nie jest to dla mnie codzienny temat” — śmieje się. Nawet podczas podróży do mniejszych miast w Polsce nie spotkał się z takimi pretensjami.

“Wręcz przeciwnie, wiele osób ma związek z Niemcami, czy to poprzez działalność zawodową, czy naukę niemieckiego w szkole” — dodaje.

Meret zastanawia się: “Mogę sobie wyobrazić, że nasza młodość i młody wiek mają pewien pozytywny wpływ”.

“Po prostu widać, że uniwersytet jest dobry”

Meret przeczesuje dłonią swoje krótkie włosy, zastanawiając się nad różnicami, jakie zauważyła między krakowskim uniwersytetem a swoją macierzystą uczelnią. Zauważa, że zarówno międzynarodowi, jak i polscy studenci uczęszczający na wspólne seminaria na Uniwersytecie w Krakowie często angażują się w dyskusje. “Dzieje się tak głównie dlatego, że wypowiedzi są oceniane. Wykładowcy zaznaczają nazwiska krzyżykiem lub gwiazdką, gdy ktoś bierze udział w dyskusji, a to przyczynia się do ogólnej oceny”.

Uniwersytet w Krakowie jest bardzo nowoczesny i dobrze wyposażony. “Po prostu widać, że uczelnia jest dobra. Szczególnie w rozmowach z Polakami zdaję sobie sprawę, że uniwersytet cieszy się prestiżem w Polsce. Myślę, że wiele osób w Niemczech nie zdaje sobie z tego sprawy” — wyjaśnia Jonas. Meret zauważyła również różnice w docenieniu jej kierunku studiów, politologii: “W Niemczech program studiów jest często dewaluowany jako »gadatliwy przedmiot«, podczas gdy tutaj cieszy się większym szacunkiem. Studenci są postrzegani jako przyszli członkowie rządu. Znajduje to również odzwierciedlenie w stroju moich rówieśników: bardziej formalnym i stylowym w porównaniu do Niemiec”.

niemieccy studenci o polsce i polakach. mówią, jak są traktowani w krakowie

undefined

“Wielu młodych ludzi jest podekscytowanych wymianą międzynarodową”

Meret i Jonas poznali swoich przyjaciół głównie podczas seminariów. Jonas ma już także polskich przyjaciół. “Spotkałem się z niedowierzaniem ze strony moich niemieckich znajomych. Wielu uważało, że nikt nie mówi tu po angielsku, ale jest zupełnie odwrotnie. Wielu młodych ludzi jest podekscytowanych wymianą międzynarodową”.

Poza studiowaniem, Meret ma małą pracę na pół etatu: “Pracuję dla polskiej rodziny, która przez długi czas mieszkała w Wiedniu. Ich córka ma 10 lat. Aby nie straciła umiejętności posługiwania się językiem niemieckim, rozmawiam z nią raz w tygodniu”.

Jonas woli zwiedzać muzea i wystawy, od czasu do czasu chodząc do kina. “Doceniam Kraków za różnorodność muzeów i ofertę kulturalną, która jest praktycznie darmowa dla studentów”. Oboje podróżowali po okolicach Krakowa. “Byłem w Gdańsku, Wrocławiu i Auschwitz. Następna na mojej liście jest Warszawa” — mówi Meret. Jonas wspomina o korzystaniu z dobrze rozwiniętego systemu kolejowego: “Wybrałem się głównie na jednodniowe wycieczki i odwiedziłem wiele mniejszych, ale historycznie bardzo interesujących miast w południowej Polsce”.

“Mam nadzieję na głębsze zrozumienie różnorodności i złożoności Europy”

Meret ma nadzieję, że dzięki Erasmusowi stanie się bardziej niezależna. Z kolei Jonas koncentruje się na nauce języka polskiego, co jest jego osobistą motywacją. Ponadto chce rozwinąć większą wrażliwość na różnorodne perspektywy ludzi w Europie.

[object Promise]

Starannie dobierając słowa, Jonas radzi wszystkim niemieckim studentom: “Bądźcie otwarci na miasta i kraje, które nie są uważane za typowe miejsca docelowe Erasmusa. Jest tam tak wiele do odkrycia i może to być wzbogacające doświadczenie”.

Meret i Jonas żegnają się i rozstają na rynku. Meret musi przeczytać pracę seminaryjną w domu, Jonas idzie do kina.

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World