Nie dbali o przydrożny krzyż, którego nie chciał Kościół. Dostali 20 tys. zł kary

nie dbali o przydrożny krzyż, którego nie chciał kościół. dostali 20 tys. zł kary

Małżonkowie z Wielkopolski otrzymali karę za to, że nie dbali o przydrożny krzyż. Zdjęcie ilustracyjne

  • Marzena i Hubert Serek z Ustkowa (woj. wielkopolskie) otrzymali po 10 tys. zł kary grzywny za brak konserwacji zabytkowego przydrożnego krzyża
  • Konserwator zabytków twierdzi, że małżonkowie są właścicielami krzyża – mimo że w dokumentach nie ma o nim słowa
  • W sądzie toczy się precedensowa sprawa o ustalenie własności krzyża

Wielkopolska. Małżeństwo z grzywną za brak konserwacji krzyża

Małżonkowie Marzena i Hubert Serek z Ustkowa w Wielkopolsce są czwartym pokoleniem rolników uprawiających ziemię i hodujących bydło na 3-hektarowej działce ornej. W 1978 roku została ona odkupiona od Skarbu Państwa. Na kawałku ziemi “od zawsze” stał niewielki krzyż – nikt jednak nie zastanawiał się szczególnie nad tym, skąd krzyż się wziął i do kogo należy.

– Nie wiemy czyj on. Stał przy drodze, to stał. Myśmy się nie interesowali. I sobie stoi do dzisiaj tam – opowiada w programie “Interwencja” Polsat News Mirosława Roszczak, matka Marzeny.

W 2011 roku ziemię przejęli Marzena i Hubert Serek. – Mieliśmy przepisane grunty orne i użytki zielone trwałe. Natomiast staliśmy się właścicielem felernego gruntu, na którym stoi przydrożny krzyż – relacjonuje mężczyzna.

W żadnym z wielu dokumentów, które na przestrzeni lat poświadczały własność ziemi, nie znajduje się wzmianka o tym, że stoi na niej krzyż. W 2012 roku do małżeństwa Serków przyjechał jednak na kontrolę konserwator zabytków – i okazało się, że sprawa wcale nie jest taka prosta. Krzyż, o którym mowa, pochodzi bowiem z XIX wieku i jest wpisany do rejestru zabytków. 

– Wtedy się dowiedzieliśmy, że staliśmy się właścicielami krzyża. (Konserwator – red.) obejrzał go, opisał, co tam brakuje, co tam odpadło już od tego krzyża. I namawiał nas, żebyśmy podpisali własność, bo jesteśmy właścicielami – opowiada Hubert Serek.

Kto jest właścicielem przydrożnego krzyża?

Od tego czasu nikt nie jest w stanie powiedzieć z zupełną pewnością, kto odpowiada za utrzymanie zabytkowego przydrożnego krzyża. Właściciele gruntu zdecydowanie się do tego nie poczuwają.

– Nigdy nawet nie myśleli, że są właścicielami. Po prostu udostępnili grunt, na którym krzyż jest posadowiony. I to jest cała ich odpowiedzialność w tej sprawie – twierdzi adwokat małżeństwa, Bartosz Graś.

Państwo Serkowie zwrócili się w pewnym momencie do Kościoła, któremu chcieli przekazać wydzieloną działkę z krzyżem jako darowiznę. Spotkali się jednak z… odmową. – Byliśmy u księdza, ale po prostu podziękował nam za taką darowiznę, bo powiedział, że nie chce kłopotów – powiedziała Marzena.

Z kolei konserwator zabytków obstaje przy interpretacji mówiącej, że właścicielami krzyża są właśnie małżonkowie z Ustkowa. W 2021 roku nałożył na nich karę grzywny w łącznej wysokości 20 tys. zł. Sprawa trafiła do sądu, który będzie musiał ostatecznie ustalić, kto jest właścicielem zabytku.

News Related

OTHER NEWS

Małgorzata Ostrowska-Królikowska jednak przerwała milczenie! Napisała, że Opozda "może na nią liczyć"... Faktycznie?

Małgorzata Ostrowska-Królikowska wspomniała o Joannie Opoździe Afera między Antonim Królikowskim i Joanną Opozdą wciąż wzbudza sporo emocji. Małgorzata Ostrowska-Królikowska zapowiedziała, że nie będzie jej komentować. Aktorka zrobiła jednak wyjątek i ... Read more »

Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszyła z Głogowa. Ponad 120 osób na trasie. ZDJĘCIA

Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszyła z Głogowa. Ponad 120 osób na trasie. ZDJĘCIA W piątek, 31 marca, z kościoła Bożego Ciała w Głogowie wyruszyła kolejna Ekstremalna Droga Krzyżowa. Ponad 120 osób ... Read more »

Francja po Niemczech, Finlandii i Danii, również odmówiła organizacji Pucharu Świata w szermierce. Jest decyzja w sprawie zawodów w Poznaniu

Francja po Niemczech, Finlandii i Danii, również odmówiła organizacji Pucharu Świata w szermierce. Jest decyzja w sprawie zawodów w Poznaniu Francja wycofała się z przeprowadzenia etapu Puchar Świata szpadzistów Francuska ... Read more »

Nowy supermarket znanej sieci w Opolu? Ruszyły prace związane z budową kolejnego sklepu. Gdzie powstaje?

Nowy supermarket znanej sieci w Opolu? Ruszyły prace związane z budową kolejnego sklepu. Gdzie powstaje? Prace związane z budową nowego supermarketu w Opolu już ruszyły. Na początku wykonywana jest droga ... Read more »

650 tys. funtów za śmierć inżyniera. McLaren musi zapłacić

Na zdjęciu: fabryka i siedziba McLarena McLaren musi zapłacić 650 tys. funtów za śmierć Davida Oldhama. 55-letni inżynier zginął podczas inspekcji motorhome’u ekipy z Woking w październiku 2016 roku. Sąd ... Read more »

Kultowy silnik jako zamiennik. Polscy klienci mogą już składać zamówienia

Silnik 139FMB Jeden z najlepszych i najpopularniejszych silników w historii jednośladów dołącza do oferty zamienników dostępnych w polskiej dystrybucji. Mowa o czterosuwowej jednostce Moretti opartej o napęd Hondy Cub. Silnik ... Read more »

Skarby z targowiska w Sławnie. Coś dla łowców okazji! ZDJĘCIA

Skarby z targowiska w Sławnie. Coś dla łowców okazji! ZDJĘCIA Skarby z targowiska w Sławnie. Coś dla łowców okazji! Nie wierzycie, że w Sławnie na targowisku trafiają się perełki za ... Read more »

Dziś to jeden z najprzystojniejszych, polskich aktorów! Tak się zmieniał Przemysław Cypryański

Dziś to jeden z najprzystojniejszych, polskich aktorów! Tak się zmieniał Przemysław Cypryański “M jak miłość” po wakacjach 2022 w poniedziałki i wtorki o godz. 20:55 w TVP2! – sprawdź program ... Read more »

Za City Parking Group wchodzi Indigo. Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Grudziądzu od 1 kwietnia 2023

Za City Parking Group wchodzi Indigo. Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania w Grudziądzu od 1 kwietnia 2023 Zmiana firmy obsługującej parkingi w Grudziądzu. Zamiast City Parking Group będzie Indigo Polska ... Read more »

Żaden z marynarzy nie chce tego ani usłyszeć, ani powiedzieć. „Mayday, człowiek za burtą!”

Żaden z marynarzy nie chce tego ani usłyszeć, ani powiedzieć. „Mayday, człowiek za burtą!” Nie trzeba daleko sięgać pamięcią, by znaleźć przykład odpowiedzialności spoczywającej na załodze statku. Niecałe dwa lata ... Read more »

Jagoda znajduje notes Tadeusza z opisami jego kochanek! Na domiar złego jedna z nich puka do ich drzwi

Jagoda znajduje notes Tadeusza z opisami jego kochanek! Na domiar złego jedna z nich puka do ich drzwi „M jak Miłość” odcinek 1724. we wtorek, 11 kwietnia 2023 o godzinie ... Read more »

Budowa drogi ekspresowej S11 na Opolszczyźnie. Na niektórych częściach trasy już jeżdżą samochody

Budowa drogi ekspresowej S11 na Opolszczyźnie. Na niektórych częściach trasy już jeżdżą samochody Aktualne zaawansowanie prac na placu budowy drogi ekspresowej S11 na odcinku obwodnicy Olesna wynosi już ponad 80 ... Read more »

Minister Bortniczuk zaatakowany przez Rosjankę. "Niech się zamknie”

Na zdjęciu: Kamil Bortniczuk i Tatiana Tarasowa Tatiana Tarasowa po raz kolejny zaatakowała werbalnie Kamila Bortniczuka. Stanowisko ministra było nie w smak rosyjskiej propagandzie, a trenerka dolała oliwy do ognia. ... Read more »

W sieci wybuchła awantura Saramonowicza z córką Kaczmarskiego. "Pretensje do kata, nie ofiary"

Andrzej Saramonowicz zaatakował córkę Jacka Kaczmarskiego. Andrzej Saramonowicz upamiętnił Jacka Kaczmarskiego na swoim profilu na Facebooku. W komentarzach internauci przypominali o wywiadach z córką Kaczmarskiego Patrycją Volny, w których opowiadała ... Read more »

Robert Kubica poznał rywali. Szykuje się ciekawa batalia

Na zdjęciu: Robert Kubica Obecnie Robert Kubica zmaga się z COVID-19, ale już w kwietniu Polaka czekają dwa wyścigi w ramach długodystansowych mistrzostw świata WEC. 38-latek właśnie poznał rywali, z którymi zmierzy się w ... Read more »

Pierwsze mieszkanie bez podatku. Minister zapowiada rewolucję

Zakup pierwszego mieszkania nie będzie objęty podatkiem od czynności cywilnoprawnych – taką zmianę zapowiedział w piątek minister rozwoju Waldemar Buda, prezentując pakiet rozwiązań, które mają zapobiegać tzw. patodeweloperce. Waldemar Buda ... Read more »

Oto śliczna żona Łukasza Skorupskiego! To włoska piękność! ZOBACZ ZDJĘCIA. Modelka nie stroni od odważnych sesji 31.03.2023

Oto śliczna żona Łukasza Skorupskiego! To włoska piękność! ZOBACZ ZDJĘCIA. Modelka nie stroni od odważnych sesji 31.03.2023 Łukasz Skorupski z Matilde Rossi spotyka się od 2015 r. Piłkarz poznał włoską ... Read more »

Wojna na Ukrainie. Wysoki komisarz ONZ: To tylko wierzchołek góry lodowej

Osiem tysięcy ofiar cywilnych na Ukrainie to tylko wierzchołek góry lodowej – mówił wysoki komisarz ONZ do spraw praw człowieka Volker Turk. Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka ... Read more »

Znamy datę wypłaty 13. i 14. emerytury w 2023 roku! Sprawdź ile wyniesie emerytura po waloryzacji 20.03.2023

Znamy datę wypłaty 13. i 14. emerytury w 2023 roku! Sprawdź ile wyniesie emerytura po waloryzacji 20.03.2023 13. emerytura przysługuje tym emerytom, którzy do 31 marca 2023 r. pobierają świadczenia, ... Read more »

Polska turystka wracała z Egiptu. Została zatrzymana na lotnisku

Pamiątki z wakacji będą ją słono kosztować Egipt jest jednym z ulubionych kierunków Polaków. Niestety wakacje w kraju faraonów mogą mieć nieoczekiwane konsekwencje, jeśli postanowimy przywieźć nielegalne pamiątki. Przekonała się ... Read more »

Zakrwawiona stopa "Lewego". Busquets od razu to zauważył

Na zdjęciu: Robert Lewandowski FC Barcelona wygrała w El Clasico z Realem Madryt 2:1. Polak znów był czołowym zawodnikiem swojego zespołu. Niepokojący jest jednak szczegół, który widać na zdjęciu z ... Read more »

Opuszczone miasta i wsie w całej Polsce. Poznaj historie najbardziej tajemniczych miejsc w kraju. Co tam się wydarzyło?

Opuszczone miasta i wsie w całej Polsce. Poznaj historie najbardziej tajemniczych miejsc w kraju. Co tam się wydarzyło? Miasta widmo w Polsce Kłomino – według statystyk z 2012 roku ma ... Read more »

Zrzuciła habit po 15 latach. Dziś trudno ją rozpoznać

Cristina Scuccia wygrała program Przez 15 lat siostra zakonna, dziś – popularna wokalistka. Cristina Scuccia, która w 2014 roku wygrała program “The Voice of Italy”, zmieniła się nie do poznania. ... Read more »

Skarb Państwa pilnuje aktywów Orlenu

Żadna decyzja dotycząca sprzedaży majątku PKN Orlen lub choćby przeniesienia jego siedziby za granicę nie odbędzie się bez zgody Skarbu Państwa – tak wynika z propozycji zmian do statutu spółki, ... Read more »

SKANDAL w Dąbrowie Górniczej! Na TikToku wrzucono nagranie, jak ojciec dusił siedmiolatka, matka się przyglądała! Rodzice zatrzymani

Mieszkaniec Dąbrowy Górniczej o mało nie udusił swojego siedmioletniego syna. W tym czasie matka przyglądała się, co robi partner. W pewnym momencie wykrzyczała, że „może w końcu będzie święty spokój”. ... Read more »

Nakaz aresztowania Putina. Mieszkańcy Moskwy nie dowierzają

A Rosjanie nie obawiają się aresztowania prezydenta Władimira Putina – wynika z sondy ulicznej przeprowadzonej na ulicach Moskwy. Większość osób, które odpowiedziały na pytanie dziennikarzy, w ogóle nie wierzy, że ... Read more »

Anna Lewandowska przyniosła szczęście Barcelonie. Założyła wyjątkową koszulkę

Dla Roberta Lewandowskiego był to niezwykle ważny wieczór. FC Barcelona wygrała u siebie z Realem Madryt. Na stadionie nie mogło zabraknąć żony polskiego piłkarza. Anna po raz kolejny skradła show. ... Read more »

Kobieta zagryziona przez dogi niemieckie na oczach syna. Psy uśpiono

Kobieta zagryziona przez dogi niemieckie na oczach syna. Psy uśpiono 38-letnia Kristin Potter z Pensylwanii została śmiertelnie pogryziona przez dogi niemieckie sąsiada, które poszła nakarmić pod nieobecność ich właściciela – ... Read more »

Jest w 22. tygodniu ciąży. Wygląda jakby zaraz miała urodzić

Georgia pokazuje na TikToku jak wygląda w ciąży. Georgia jest dopiero w 22. tygodniu ciąży, ale już ma bardzo duży brzuch. Sama przyznaje, że wygląda tak, jakby zaraz miała urodzić. ... Read more »

Korupcja w podwarszawskiej policji? Funkcjonariusz Ruchu Drogowego usłyszał zarzuty. Grozi mu do 10 lat więzienia

Korupcja w podwarszawskiej policji? Funkcjonariusz Ruchu Drogowego usłyszał zarzuty. Grozi mu do 10 lat więzienia Prokuratura Okręgowa w Radomiu przekazała informacje dotyczące postępowania w sprawie funkcjonariusza z Komendy Powiatowej Policji ... Read more »
Kênh kiến thức kỹ năng, phát triển bản thân, hướng nghiệp, blog nhân sự