Ne do všeho se online justice hodí, myslí si soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala

„Online justice je trend, který sleduji v celé Evropě i v celém světě v poslední době. Asi je to logické. Já sám v tom ale shledávám mnoho významných argumentů, které by měly být jakýmsi zdviženým ukazovákem. Ne do všeho se tato metoda vedení justice a komunikace hodí,” konstatuje host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala.

ne do všeho se online justice hodí, myslí si soudce nejvyššího soudu roman fiala

Ne do všeho se online justice hodí, myslí si soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala

„Osobní kontakt je v celé řadě případů nezbytně nutný. Řeč těla, která je velmi důležitá, se na obrazovce velmi těžko odhaduje,” upozorňuje Fiala. „Uvedu příklad. Soudce na prvním stupni rozhoduje třeba o výživném a muž se snaží dát najevo, jak je na tom špatně finančně. Špatně se obleče, říká, že má malý příjem, ale zapomene si sundat hodinky, které jsou za sto tisíc. Na obrazovce bych je asi neviděl, ale v té jednací síni je uvidím a poznám, že lže.” 

Řeč těla a drobné detaily komunikace jsou podle Fialy velice důležité. Ale třeba u obchodních kauz se online projednávání nebrání. „Nejdřív bych se díval na to, který stupeň soudu to je. U prvního stupně s výjimkou zjevných kauz, kde jsou potřeba jen listinné důkazy, je asi na místě vidět lidi naživo. Na vyšších stupních soudu není nezbytně nutné setkat se s účastníky. Tam by se dalo „ušetřit” a jít cestou online setkání. Je to hledání toho, co se v praxi ukáže jako dobré,” říká Roman Fiala. Dodává, že nikdo od stolu ideální řešení nejspíš nevymyslí.

Poslechněte si celé Interview Martina Kováře:

News Related

OTHER NEWS

3 znamení zvěrokruhu, která vítají podzim a jsou šťastná, že léto definitivně skončilo

3 znamení zvěrokruhu, která vítají podzim a jsou šťastná, že léto definitivně skončilo S koncem léta a začátkem podzimu začínají někteří slavit. Podívejte se, která tři znamení zvěrokruhu horkému létu ... Read more »

Lenoch, žárlivec či mamánek. 6 typů mužů, kterým by se ženy měly vyhýbat obloukem

Lenoch, žárlivec či mamánek. 6 typů mužů, kterým by se ženy měly vyhýbat obloukem I muži mají své dny, ale pokud jich je více, než je zdrávo, už se nejedná ... Read more »

Krysa pokousala spící batole. Bylo to jako z hororu, popsala krvavý incident matka

Krysa pokousala spící batole. Bylo to jako z hororu, popsala krvavý incident matka K případu došlo v pronajatém domě v liverpoolské části Walton. Matka zrovna krmila jedno ze svých dětí, když k útoku ... Read more »

Hvězda ledolezení Aneta Loužecká trénuje na Aljašce. Zimu přesto ráda nemá

Hvězda ledolezení Aneta Loužecká trénuje na Aljašce. Zimu přesto ráda nemá Aneta Loužecká je jedinou reprezentantkou České republiky ve specifickém lezeckém sportu. Dostala se k němu přitom náhodou, přesto se stalo její ... Read more »

Rakušan považuje za reálný cíl získat 3000 obecních zastupitelů

Vít Rakušan Hnutí podle něj zatím nijak neztrácí podporu. Obhajobu pěti křesel v senátních volbách označil za náročnou, bez ohledu na výsledek ale poukázal na to, že klub Starostů zůstane ... Read more »

Zatčení hvězdy MS v cyklistice! Noc na stanici, závod nedojel. Co se stalo?

Nebyl to zrovna dobrý závěr přípravy na silniční závod na mistrovství světa v Australském Wollongongu. Jedna z největších hvězd současné cyklistiky Mathieu van der Poel strávil část noci před startem ... Read more »

KOMENTÁŘ: Koalice přežila, referendum o Fialově vládě Babišovi nevyšlo. Sorryjako

KOMENTÁŘ: Koalice přežila, referendum o Fialově vládě Babišovi nevyšlo. Sorryjako Jedno je jisté. Vítězem komunálních voleb se prohlásí jak koaliční, tak opoziční strany. Každý z lídrů si totiž na výsledcích hlasování ... Read more »

Narcis bílý milovaly naše babičky. Nejvoňavější ze všech narcisů kvete až dva týdny

Narcis bílý milovaly naše babičky. Nejvoňavější ze všech narcisů kvete až dva týdny Narcis bílý či poetický (Narcissus poeticus) je na jaře kvetoucí cibulovina pocházející z jihozápadní Evropy. Narcis bílý ... Read more »

Jak vaše vnitřní hodnoty a přesvědčení ovlivňují vaše zdraví

Je jasné, že to, čemu věříte, značně ovlivňuje váš život. Ale do jaké míry? A proč je obvykle potřeba přenastavit si své hodnoty v dospělosti? O tom níže. Dnes chce ... Read more »

Animovaný klip Mira Žbirky startuje oslavy jeho nedožité sedmdesátky

Animovaný klip Mira Žbirky startuje oslavy jeho nedožité sedmdesátky Přípravy oslav nedožité sedmdesátky československé hudební legendy Mira Žbirky vrcholí. V pátek vyšel nový singl a klip Náhodou z alba Posledné veci. ... Read more »

Skiareály i horské chaty se obávají špatné sezóny. Odradí zdražování turisty?

Skiareály i horské chaty se obávají špatné sezóny. Odradí zdražování turisty? Zatím se po sjezdovkách procházejí jenom houbaři či dobytek. Už za dva měsíce by ale všechno mohlo být jinak ... Read more »

Nevyřešená záhada tibetské hory: Zrychluje se tu čas, nikdo se z ní nevrátí živý

Severní stěna hory Kailáš. Kailáš je jedním z vrcholů stejnojmenného pohoří, které se rozkládá na území Indie a Tibetu. Na vrcholu hory bylo zaznamenáno několik záhadných aktivit a zajímavostí. Tou nejmarkantnější ... Read more »

Vědci našli tajemný starověký svitek. Tvrdí, že pyramida v Gíze je Noemova archa

Noemova archa (1846) od amerického lidového malíře Edwarda Hickse. Moderní věda naznačuje, že k žádné biblické celosvětové potopě nikdy nedošlo. Podle historika Matthewa Sibsona příběh ve skutečnosti vypráví o velké potopě na ... Read more »

Udělej salto, králi. Malá holčička rozněžnila internet nevšední radou Karlovi III.

Udělej salto, králi. Malá holčička rozněžnila internet nevšední radou Karlovi III. Sociální sítě baví roztomilá holčička, která poslala vzkaz novému králi Spojeného království. Dívka měla novinářům australské televize 7 News ... Read more »

Severní Korea opět pohrozila. Odpálila směrem k Japonskému moři balistickou střelu

Severní Korea opět pohrozila. Odpálila směrem k Japonskému moři balistickou střelu Jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů uvedl, že raketa byla odpálena ze západního vnitrozemského města, letěla přes území KLDR a ... Read more »

Milion mobilizovaných Rusů? Kyjev dá to samé, říká expert a vysvětluje výhody Ukrajinců

Milion mobilizovaných Rusů? Kyjev dá to samé, říká expert a vysvětluje výhody Ukrajinců V rámci částečné mobilizace má být podle oficiálních informací povoláno 300 tisíc nových vojáků. Ruský opoziční list ... Read more »

„Německá Hirošima“ měla 43 000 obětí. Jak Spojenci rozpoutali v Hamburku ohnivé peklo?

„Německá Hirošima“ měla 43 000 obětí. Jak Spojenci rozpoutali v Hamburku ohnivé peklo? Operace Gomora, jak ji trefně nazvali spojenečtí plánovači, měla vůbec poprvé spojit americké a britské letectvo v jedinou ... Read more »

Byli šavlozubí tygři skutečně obávanými predátory? Podívejte se, jak mohl vypadat jejich lov

Byli šavlozubí tygři skutečně obávanými predátory? Podívejte se, jak mohl vypadat jejich lov Děsivě vypadající šelmy se vyskytovaly prakticky po celém světě. Jejich pozůstatky z období před 13–2 miliony lety ... Read more »

Velký horoskop na říjen: Jak se vám bude dařit v práci a ve vztazích?

Velký horoskop na říjen: Jak se vám bude dařit v práci a ve vztazích? Je tu nový měsíc a my pro vás máme horoskop pro všechna znamení zvěrokruhu. Přečtěte si, ... Read more »

Podle Rakušana je reálné získat 3000 obecních zastupitelů

Vít Rakušan Hnutí podle něj zatím nijak neztrácí podporu. Obhajobu pěti křesel v senátních volbách označil za náročnou, bez ohledu na výsledek ale poukázal na to, že klub Starostů zůstane ... Read more »

Záhadná smrt Jana Třísky: Snad lidé nevěří, že odešel dobrovolně, říká vdova po herci

Záhadná smrt Jana Třísky: Snad lidé nevěří, že odešel dobrovolně, říká vdova po herci Smrt Jana Třísky dodnes vzbuzuje řadu otazníků. Z kalifornského Los Angeles, kde žil, přiletěl do Česka ... Read more »

Vědci pozorují pod jezerem v Antarktidě nevysvětlitelný jev. Nesmí jej zkoumat

Lokace jezera Vostok. V sedmdesátých letech začalo mít Rusko prostřednictvím leteckého radaru podezření, že si nechtěně vybudovalo základnu na špičce velkého podledovcového jezera. Když se pokoušeli přijít na to, zdali je ... Read more »

Prahu čeká tvrdé vyjednávání o koalici. Pokud Piráti nesleví, hrozí spojení ANO se Spolu

Prahu čeká tvrdé vyjednávání o koalici. Pokud Piráti nesleví, hrozí spojení ANO se Spolu Vedení Spolu několikrát zopakovalo, že sice dává svým zastupitelům při sestavování koalic volnou roku, komunálním lídrům ... Read more »

Sériový vrah Patrick Mackay: Říkali mu ďáblův učedník, teď má šanci na svobodu

Před 70 lety se narodil Patrick Mackay, brutální britský sériový vrah, který v letech 1973 až 1975 vyvolával hrůzu v luxusních čtvrtích Londýna i v okolních hrabstvích. V současnosti zůstává ... Read more »

Hlavní příčinou masového vymírání dinosaurů nebyl asteroid. Hrozba už tu byla

Nová studie přináší překvapivé zjištění v otázce vymření dinosaurů. Podle nich k němu přispěl jak dopad asteroidu, tak sopečná činnost, která je podle nového výzkumu jeho hlavní příčinou. Informoval o ... Read more »

Velká věštba na říjen pro Panny: Pozor, ať vám někdo neukradne vaše nápady!

Velká věštba na říjen pro Panny: Pozor, ať vám někdo neukradne vaše nápady! Co říkají tarotové karty? Z tarotových karet vám na říjen vychází karta Velekněze. Ten předpovídá, že i kdybyste ... Read more »

Rukojmí okupantů na svobodě: John (59) promluvil o měsících mučení. V cele mu zemřel přítel

59letý Brit, kterého v rámci výměny zajatců pomohl osvobodit ruský oligarcha a bývalý majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič, přežil čtyři měsíce v zajetí ruských okupantů. Dny a noci trávil ... Read more »

Komunální volby v Karlových Varech vyhrálo hnutí ANO

Karlovy Vary Čtvrté SPOLU má čtyři mandáty, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě KOA. Šestí jsou Piráti se dvěma mandáty. Sedmou příčku obsadí STAN se dvěma zastupiteli. Hnutí ANO ... Read more »

Odborníci: Nespoléhejte na státní důchod. Ušetřit půl milionu na stáří nestačí

Šetříte si peníze na stáří, abyste se jednou nemuseli spoléhat jen na státní důchod? V tom případě se stejně jako tři čtvrtiny Čechů na podzim svého života připravujete prozíravě. Podle ... Read more »

Babiš je zatím spokojen s výsledky ANO v senátních volbách

Andrej Babiš “Vypadá to nadějně. Myslím, že hlavně co se týče senátních voleb, tak to je velice dobrá zpráva. Vypadá to, že voliči nás vyslyšeli, že by to mohlo být ... Read more »

Jak vypadají volební štáby? Z předsedů dorazil první Rakušan, na Babiše se čekalo

Vít Rakušan Mezi prvními přišli sledovat sčítání Pirát a pražský primátor Zdeněk Hřib či předseda STAN a vicepremiér Vít Rakušan, na čas si naopak dával předseda opozičního hnutí ANO Andrej ... Read more »

Rok volna? Uvažoval bych o něm, když mě nakonec posune dopředu, říká Ricciardo

Daniel Ricciardo a jeho přilba před závodem na Monze Přitom rodák z Perthu přicházel před dvěma lety do McLarenu jakožto velká posila. Měl se stát klíčovým prvkem, který povede britskou ... Read more »

NASA kvůli tropické bouři znovu odložila start nové rakety k Měsíci

NASA zahajuje program Artemis Po předchozích technických problémech rakety je tentokrát důvodem zrušení startu tropická bouře Ian, která podle prognóz v pondělí zesílí na hurikán a udeří na pobřeží Floridy. ... Read more »

V krajských městech zabodovalo hnutí ANO. Vládní strany ovládly Prahu či Brno

V krajských městech zabodovalo hnutí ANO. Vládní strany ovládly Prahu či Brno Ve většině statutárních měst vyhrálo opoziční ANO. Ze 13 krajských měst má hnutí někdejšího premiéra Andreje Babiše jisté ... Read more »

V komunálních volbách STAN uspěl, Senát je za očekáváním, řekl Rakušan

Vít Rakušan Starostové byli podle Rakušana před volbami v nejsložitější situaci ve své historii kvůli aférám, které se hnutí dotkly. S ohledem na to označil výsledek komunálních voleb za úspěch, ... Read more »

Putin se více zapojuje do válečné strategie, zakázal stažení z Chersonu

Vladimír Putin Stažení z Chersonu by ruské armádě umožnilo spořádaně odejít přes Dněpr a ochránit životy svých vojáků i vybavení. Ústup by však byl zároveň dalším ponižujícím přiznáním Putinova neúspěchu ... Read more »

V Brně přišlo k 10:00 k volbám 37,27 procenta voličů, v kraji 41,3 procenta

Brno, pohled ze Staré radnicena Katedrálu sv. Petra a Pavla Nejvyšší účast v kraji je v obci Osiky na Brněnsku, kde volilo 69,2 procenta, nejnižší v obci Kyjovice na Znojemsku, ... Read more »

Lipavský: Humanitární víza jsou pro Ukrajince, kteří prchají před bombami, ne pro Rusy

Lipavský: Humanitární víza jsou pro Ukrajince, kteří prchají před bombami, ne pro Rusy Evropské země, potažmo jejich politici a diplomaté, se v současnosti neshodnou, zda Rusy, kteří ze země nyní ... Read more »

V Plzni už mají jasno. Na koalici se dohodli ANO s Piráty a STAN, vyšachovali ODS

V Plzni už mají jasno. Na koalici se dohodli ANO s Piráty a STAN, vyšachovali ODS Primátorem Plzně bude lídr ANO Roman Zarzycký, dosavadní první náměstek primátora a současně ekonomický ... Read more »

Když se staré mísí s novým. Byt v Marseille je plný kontrastů

Bydlí na jihu Francie ve starobylém Marseille a stejnou měrou míchají staré s novým, barvy, jednoduchý severský design i prosté grafické vzory. Po několika letech strávených prací pro velká grafická a marketingová studia ... Read more »
Breaking thailand news, thai news, thailand news Verified News Story Network