NÁZOR: Německo stojí před zásadní volbou, naznačuje historička

© Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images Německá kancléřka Angela Merkelová na návštěvě v Praze (25. srpna 2016)

Kontinuita, nebo změna?

Mohou být parlamentní volby 26. září šancí pro Němce, aby vyslali signál dlouho odkládané generační změny?” táže se historička. Podotýká, že odchod Merkelové z politiky zdánlivě zbavil voliče možnosti volit kontinuitu.

Merkelová je ve skutečnosti nadále zdaleka nejpopulárnějším politikem v zemi, což vede její potenciální nástupce ke zdůrazňování pokračování současných trendů namísto jejich změny, konstatuje Hoyerová. Dodává, že odchod Merkelové by měl i tak otevřít možnost pro nástup nové generace.

Velké strany se nicméně rozhodly hrát na osvědčenou kartu, poukazuje expertka. Připomíná, že lídr vládnoucích křesťanských demokratů (CDU) Armin Laschet se bezostyšně snaží voličům prodat jako “Merkelová v kalhotách”, je o pouhých sedm let mladší, kopíruje centristický kurz stávající kancléřky a jeho program s názvem “Stabilita a obnova” nenaznačuje žádné rapidní změny.

Čtěte také

  • NÁZOR: Merkelová odchází. Politoložka nastiňuje, jaké budou důsledky pro postoj k Rusku

V jistých směrech má Laschetova kampaň záměrně nádech minulého století, uchyluje se ke staré antikomunistické rétorice a pod heslem “zabraňme posunu doleva” varuje voliče před potenciální levicovou koalicí sociálních demokratů (SPD) a socialistů z Die Linke, nastiňuje autorka komentáře. Laschet podle ní zjevně přehlédl, že komunismus již dávno není světová hrozba, jejíž ruka by sahala až do Berlína.

Die Linke vykazuje v průzkumech podporu jen okolo 6 % a Laschetova kampaň ve studenoválečném stylu se očividně míjí účinkem, jelikož CDU míří k nejhoršímu volebnímu výsledku v dějinách, konstatuje historička. Poukazuje, že momentálně by pro tuto stranu, která zcela dominovala německá poválečné politice, hlasovala jen pětina voličů.

Promarněná šance

Za poněkud pozoruhodnou označuje odbornice skutečnost, že i lídr SPD Olaf Scholz vystupuje jako pokračovatel Merkelové. Německý volební systém ale téměř vždy generuje koaliční vlády, a tak SPD od roku 2013 vládla právě s kancléřčinou CDU a Scholz byl tři roky vicekancléřem, vysvětluje Hoyerová. Dodává, že právě platforma kontinuity posiluje jeho postavení, což mu umožňuje vést poměrně nenápadnou, nicméně rozhodnou kampaň bez větších dramat a skandálů, které sužují jeho rivala.

Laschet promrhal skutečnou šanci prokázat svůj merkelovský kredit během velké povodňové krize, která přišla v červenci na jeho vlastním dvorku, v zemi Severní Porýní-Vestfálsko, které vede,” pokračuje historička. Uvádí, že katastrofa, při níž zahynulo přes 180 lidí, upnula naděje zoufalých přeživších ohledně pomoci a záruk k politikům, ale Laschet se dopustil závažné chyby – když prezident Frank-Walter Steinmeier pronášel pohnutý a smuteční projev, Laschet v povzdálí se culil jako drzý školák, což je velký posun od střízlivého stylu Merkelové.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Scholz se proti tomu objevil na místě v pozici vicekancléře, který zastupuje Merkelovou během její cesty do Spojených států a poslední návštěvy Bílého domu, působil klidně a otevřeně, podobně jako kancléřka, konstatuje autorka komentáře. Podotýká, že od té chvíle se Scholz snaží ještě více podobat političce, kterou by rád v úřadu nahradil, a list Süddeutsche Zeitung například nedávno otiskl jeho celostránkovou fotku, na níž má ruce na úrovni pasu a prsty v gestu, jež proslavilo stávající kancléřku.

Scholzova strategie sázející na bezpečí kontinuity zjevně funguje, vyzdvihuje historička. Připomíná, že SPD vyletěla v průzkumech z červnových 17 % na aktuálních 25 %. Na druhou stranu se jen 12 % voličů domnívá, že tato strana se dokáže nejlépe popasovat s problémy, kterým Německo čelí, upozorňuje Hoyerová. Odkazuje na průzkum, podle něhož by CDU získala až 40 % hlasů, kdyby ji vedl Markus Söder, čtyřiapadesátiletý bavorský premiér s pověstí rozhodného politika, který navrhuje konkrétní politické, ekonomické i společenské změny.

V tomto kontextu Scholzova relativní obliba příliš neukazuje na touhu Němců po bezpečí kontinuity, ale na frustraci z nedostatku důvěryhodných kandidátů přinášejících změnu,” domnívá se expertka. Deklaruje, že změny se nebojí němečtí voliči, ale politici, díky čemuž může země promarnit šanci posunout svou demokracii do 21. století.

Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

Uhádneš, která žena ukradla dítě? Není to vůbec jednoduché

Uhádneš, která žena ukradla dítě? Není to vůbec jednoduché Uhádneš, která žena ukradla dítě? Není to vůbec jednoduché Uhádneš, která žena ukradla dítě? Není to vůbec jednoduché Dítě unesla žena, ... Read more »

Konečně pořádná konkurence pro GoPro. DJI má novou akční kameru Osmo Action 2

DJI dnes představilo novou akční kameru Osmo Action 2, která může poškádlit zdánlivě neohroženě vládnoucí GoPro. Novinka slibuje srovnatelné obrazové parametry… © Poskytovatel: Zive.cz DJI dnes představilo novou akční kameru ... Read more »

Pohádky z mechu a kapradí: Byt nadchne kouskem lesa na stěnách

© Poskytovatel: HomeInCube.cz Konferenční stolek je vyroben přímo z průřezu stromem. Zdroj: Svoya Studio Jsou interiéry, které, ač jsou celkově velmi zajímavě a účelně pojaté, si zapamatujete podle jediného výrazného ... Read more »

Agáta Hanychová a Like House? Diváci nekompromisně vyjádřili svůj názor!

© Instagram Agáta Hanychová. Zajímalo to samotnou Agátu Hanychovou, která vyzvala fanoušky na sociální síti k tomu, aby jí napsali, co si myslí. Jedna z fanynek evidentně reagovala na tvrzení, ... Read more »

Lidé by měli zvolit rychlý přechod od dodavatelů poslední instance

© Pixabay energetika Zároveň běžní dodavatelé zálohy rozpočítávají na celý rok, zatímco DPI se řídí očekávanou spotřebou na následující půlrok. Havlíček a předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček to řekli na ... Read more »

Agáta Hanychová si v Like Housu pobrečela: Mám problém s komunikací s ostatními

Agáta Hanychová kývla na nabídku do reality show LIKE HOUSE 2 a diváci tak vidí, jak se dvojnásobné mamince mezi partou mladých influencerů vede. Známá průšvihářka během prvního týdne zažila ... Read more »

Ministerstvo práce nemá nástroje k řešení dopadů vysokých cen energií

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Ministerstvo práce a sociálních věcí, ilustrační fotografie. Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO) ale na dnešním briefingu uvedl, že zhruba deset procent českých ... Read more »

Policista Husák dostal za party v Teplicích sankci, Paroubek jí unikl

© Mariusz Stankowski / EuroZprávy.cz / INCORP images Jiří Paroubek. Bývalý ředitel policie v Libereckém kraji Vladislav Husák dostal za účast na nelegální narozeninové oslavě podnikatele Petra Bendy v Teplicích ... Read more »

Papeži byl předán kříž z trámů kostela zničeného tornádem

© unsplash.com Papež František Poničený kostel se podle Holečka stal jedním ze symbolů zkázy v Moravské Nové Vsi. “Stál uprostřed rozvalin bez střechy, stromy kolem byly bez listů. V centru ... Read more »

V Toyotě GR Yaris na sedadle spolujezdce s rally závodníkem, Petr Semerád umí

© Petr Boháč Sportovní vozy Toyota / Lexus TOYOTA OFFROAD DEN se konal v areálu Adventure Land Vrchbělá / Bělá pod Bezdězem. Když pomineme kávičky a oběd, akce se skládala ... Read more »

Od června 2021 je v Evropě vydáno už přes 591 milionů digitálních certifikátů EU COVID-19

© CHIP.cz Evropská komise minulý týden oznámila, že bylo dosud vygenerováno více než 591 milionů digitálních certifikátů EU COVID-19. V dokumentu z 18. října s názvem “Digitální certifikát EU COVID ... Read more »

Papež František chce navštívit Kanadu, aby usnadnil usmíření

© Pixabay Papež František Podle AP je velice nepravděpodobné, že by se papežova cesta uskutečnila ještě letos. Příprava zaoceánských návštěv bývá dlouhá. Proto se jeví pravděpodobnější, že se uskuteční v ... Read more »

EVA HOLUBOVÁ: Menopauza není pauza

© Archiv Eva Holubová Menopauza. Slovo, které se nahlas neříká, protože evokuje náladovou, stárnoucí ženu. Eva Holubová (62) a její dcera Karolína (27) však úspěšně boří toto tabu prostřednictvím podcastů ... Read more »

Mahulena Bočanová rok po rozchodu: Takhle si představuje nového partnera!

© Instagram Mahulena Bočanová Už loni na jaře se Mahulena Bočanová rozešla s tehdejším partnerem Petrem. Tenkrát prohlašovala, že radši bude žít sama, než aby neustále řešila něčí nespolehlivost. Zatím ... Read more »

Stanislav Trávníček: Krach dalších energetických společností nelze vyloučit

© Poskytovatel: Frekvence 1 Ceny energií u dodavatelů poslední instance jsou poměrně vysoké. “To je z důvodu, že ten dodavatel v tuhle chvíli musel nakupovat elektřinu na trzích na příští ... Read more »

Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy má smlouvy u nových dodavatelů

© ČEZ ČEZ, ilustrační foto Jedním z největších dodavatelů poslední instance je společnost ČEZ Prodej. Firma začala po ukončení činnosti Bohemia Energy automaticky dodávat elektřinu 372.000 zákazníkům v režimu dodavatele ... Read more »

Asi desetina domácností má podle Havlíčka nárok na mimořádnou pomoc kvůli energiím

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Karel Havlíček Zhruba deset procent českých domácností, které by mohly být ohroženy energetickou chudobou, bude mít nárok na takzvanou mimořádnou okamžitou pomoc. Na dnešním ... Read more »

Pojišťovny dodají lékařům seznamy jejich neočkovaných pacientů

© Adam Mráček / EuroZprávy.cz / INCORP images Všeobecná zdravotní pojišťovna Aktivnější postup pojišťoven žádal v úterním stanovisku AntiCovid tým koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Podle Vojtěcha neočkované lidi ... Read more »

Ministerstva pracují s ERÚ na opatřeních proti zdražování energií

© Pixabay Ilustrační fotografie. Možnosti řešení zatím podrobněji neupřesnili. Jednání budou pokračovat. Premiér Andrej Babiše (ANO) dnes zmínil dávku mimořádné okamžité pomoci. “Přijdeme v řádu dnů se sérií jasných opatření, ... Read more »

Merck se podělí o recept na svou pilulku na léčbu covidu

© Pixabay Léky, ilustrační foto Molnupiravir je antivirotikum určené k léčbě covidu, které vyvinula firma Merck a v současnosti jeho účinnost zkoumá Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) i americký ... Read more »

Babiš: Vláda by mohla o růstu minimální mzdy rozhodnout 5. listopadu

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Andrej Babiš “Ministerstvo práce navrhuje 16.600 korun. Je to jiný návrh, než tady byl na stole před volbami. Příští vláda bude 5. listopadu v ... Read more »

Scénář k filmu Duna vznikl v prehistorickém programu pro MS-DOS

Eric Roth patří k předním amerických scénáristům. Na kontě má trháky jako Forrest Gump, Mnichov nebo třeba čerstvý remake Duny v režii Denise… © Poskytovatel: Zive.cz Eric Roth patří k předním ... Read more »

U soudu v Plzni stanul muž obžalovaný z bolestivého týrání psa

© Poskytovatel: EVROPA 2 U soudu v Plzni stanul muž obžalovaný z bolestivého týrání psa Asi tříletý pes Artuš plemene Jack Russel teriér musel být kvůli špatnému stavu loni umístěn ... Read more »

Godla chce StarDance zabalit? Slova, která mluví za vše!

© Instagram Zdeněk Godla Zdeněk Godla a Tereza Prucková. Godla utvořil pár s Terezou Pruckovou a navzdory nevýrazným výkonům zatím ve StarDance pokračuje. Doposud se poroučel jen jeho herecký kolega ... Read more »

Z jedné z nejkrásnějších hereček na světě je chodící kostra. Angelina Jolie děsí svým vzhledem

© Poskytovatel: Frekvence 1 Oscarová herečka Angelina Jolie se nedávno objevila na Mezinárodním filmovém festivalu v Římě. Na jeden z večerů se oblékla do nádherných šatů, ovšem obepínaly ji tak ... Read more »

Měl Miloš Zeman alkoholové delirium? Blouznil a mluvil o pavoucích na stěně

I když Miloš Zeman leží už dva týdny v nemocnici, na veřejnost se dostávají jenom kusé informace o jeho zdravotním stavu. Podle některých zdrojů byl prezident z lánského zámku převezen ... Read more »

Když mají celebrity své dvojníky mezi zvířaty. Komu se podobají Miley Cyrus, Madonna nebo John Travolta?

Adrien Brody Dalai Lama Kim Kardashian Taylor Lautner Madonna Rihanna Rowan Atkinson Snoop Dogg John Travolta Vladimir Putin Miley Cyrus Lidí, kteří zaplatí miliony za to, aby vypadali jako svá ... Read more »

Netflix roste. Má 214 milionů předplatitelů a jeho Hra na oliheň boří rekordy

Po druhém letošním čtvrtletí, kdy Netflixu nečekaně zpomalil růst uživatelské základny, už je zase vše při starém. Služba měla na konci září již 213,56… © Poskytovatel: Zive.cz Po druhém letošním ... Read more »

Dominika Gottová to nedává: PRAVDA o návratu do Česka!

© Dominika Gottová Dominika Gottová se šekem. I redakci stars24.cz informovala Dominika Gottová o úmyslu dorazit v polovině října do Česka a uctít památku slavného tatínka. Jenže je konec měsíce ... Read more »

Česká pošta začne na svých Balíkovnách přijímat zásilky

© facebook Česká pošta Česká pošta Státní podnik tak následuje konkurenční firmy, jako je Zásilkovna nebo DPD, které odesílání ze svých výdejních míst nebo samoobslužných boxů rovněž nabízí. Zásilkovna má ... Read more »

Mezi očkovanými je v říjnu nákaz čtvrtina proti neočkovaným

© Pixabay Očkování, ilustrační foto S růstem počtu nových případů v posledních dnech se rozdíl ještě zvyšuje, v úterý bylo z nových případů 66 za poslední týden mezi 100.000 očkovanými ... Read more »

NYT: Sezení škodí našemu zdraví. Měli bychom více sedět na bobku?

New York – Pokud při čtení tohoto článku sedíte, možná relaxujete nesprávně. Vyplývá to z nové studie života a způsobu odpočinku kmenů, které stále žijí stylem lovců a sběračů. Tato ... Read more »

Britská panovnice ruší program. Ze zdravotních důvodů se neúčastní konference o klimatu

© Poskytovatel: Frekvence 1 Britská královna Alžběta II. zrušila minulý týden plánovanou návštěvu Severního Irska. Lékaři panovnici, které je 95 let doporučili, aby si pár dní odpočinula. V noci na ... Read more »

Kulhánek: ČR se chce co nejaktivněji zapojit do přípravy nové koncepce NATO

© Ministerstvo zahraničních věcí ČR Jakub Kulhánek Podle Kulhánka se nová koncepce musí zaměřit na současné i budoucí hrozby. Země Bukurešťského formátu jsou členy NATO, ale také Evropské unie a ... Read more »

Nodosaurus: Opancéřovaný tank pravěku. Zanechával spoušť, kudy se valil

© Autor: ケラトプスユウタ / CREATIVE COMMONS / CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/ Nodosaurus v kanadské Albertě Dnes už jsou všechny nalezené kousky poskládány v jeden celek a ohromují návštěvníky kanadského muzea Royal ... Read more »

Data ukazují, jak dobře chrání očkování proti covidu

© Pixabay Očkování, ilustrační foto S růstem počtu nových případů v posledních dnech se rozdíl ještě zvyšuje, v úterý bylo z nových případů 66 za poslední týden mezi 100.000 očkovanými ... Read more »

Soud EU udělil Polsku pokutu milion eur denně kvůli orgánu trestajícímu soudce

© Pixabay soudy Spor o kárný režim polských soudců je součástí širší pře o polskou justiční reformu, jejíž části podle unijní justice ohrožují nezávislost soudnictví v zemi. Pokutu by země ... Read more »

Nehoda v Podolí ochromila provoz tramvají: V místě už tento týden nepojedou!

© Hasiči Praha V pražském Podolí došlo k vážné dopravní nehodě. (27.10.2021) O nehodě informovali na twitteru zástupci Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy. Nákladní vůz poškodil trakční vedení, čímž ... Read more »
On free-english-test.com you will find lots of free English exam practice materials to help you improve your English skills: grammar, listening, reading, writing, ielts, toeic