Naukowcy PAN: W dalekowschodnich laboratoriach może znajdować się 100 tys. polskich genomów

DNA – zdjęcie ilustracyjne DNA – zdjęcie ilustracyjne DNA – zdjęcie ilustracyjne Naukowcy od lat prowadzą badania nad genami, co pozwala na udoskonalanie terapii medycznych, czy podjęcie działań prewencyjnych pozwalających uniknąć m.in. chorób onkologicznych. Dane zapisane w genach są jednymi z najwrażliwszych, bo w przypadku pozyskania ich od większej grupy czy populacji, mogą posłużyć do tworzenia skutecznej broni biologicznej. Jednak mimo ogromnego zagrożenia, Polska nie posiada prawa chroniącego te dane. Dodatkowo, jak szacują polscy naukowcy, w dalekowschodnich laboratoriach może znajdować się tysiące kompletnych polskich genomów.

“Przykładowo, w finansowany z publicznych pieniędzy projekt “Genomiczna Mapa Polski” zaangażowano chińską firmę (z branży genomicznej – red.)” – podaje RMF FM. Przed jej działaniami ostrzegały Stany Zjednoczone, ponieważ z informacji tamtejszych służb specjalnych o bezpieczeństwie informacji genetycznej Amerykanów wynika, że istnieją podejrzenia, iż koncern może gromadzić dane dla chińskiego rządu. Firma zaprzeczyła tym zarzutom. 

Prof. Michał Witt o danych dot. genów: Mogą być zbierane z przygotowaniem celowanej broni biologicznej

Dziennikarz krakowskiego radia porozmawiał o sprawie z przewodniczącym Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej Polskiej Akademii Nauk prof. Michałem Wittem. Naukowiec wyjaśnił, jakie zagrożenia płyną z ewentualnego udostępniania danych z badań genetycznych firmom zagranicznym. Przypomniał też, że od kilku lat Komitet próbuje prawnie uniemożliwić przekazywanie genetycznych danych Polaków.  

“Odmienność w naszym zapisie informacji genetycznej jest niezwykle cenną informacją. (…) Jeżeli takie informacje są zbierane od dużych grup ludzi, to np. dla koncernów farmaceutycznych, w czasach takich jak żyjemy, czyli w czasach medycyny personalizowanwej, takiej, która jest wycelowane na konkretnego pacjenta, są to dane bezcenne. Proszę też pamiętać, że również są inne zastosowania takich informacji. Mogą być zbierane z przygotowaniem celowanej broni biologicznej włącznie” – podkreślił prof. Michał Witt.

Komitet przygotował wstępną wersję ustawy genetycznej w 2012 roku. Rząd nie znalazł na nią jeszcze czasu

Komitet, którego prof. Michał Witt jest przewodniczącym, w lipcu tego roku opublikował stanowisko, w którym podkreśla, że zlecanie badań genetycznych oraz tworzenie dużych baz danych dot. informacji genetycznych poza granicami naszego kraju, może doprowadzić do zdominowania rynku farmaceutyków, diagnostyki, a nawet tworzenia broni biologicznej. “Proszę popatrzeć na mapy zapadalności na niektóre z chorób wirusowych na świecie, takich jak wirusowe zapalenie wątroby albo tak gorący temat jak Covid. Jak widać, w różnych miejscach świata, w różnych populacjach, zapadalność, a tym bardziej ciężkość przebiegu – jest różna. Wobec tego można sobie wyobrazić takie przygotowanie wirusa, który będzie celował tylko w konkretną, wybraną populację, grupę ludzi, u których będzie powodował odpowiednio poważne skutki. Tak właśnie działa broń biologiczna” – przekazał prezes Komitetu.

Dziennikarz RMF FM dopytywał profesora, kto mógłby stworzyć prawo chroniące tak wrażliwe dane.  Okazuje się, że projekt takiego dokumentu został już stworzony przez naukowców. “Byłem przewodniczącym zespołu ekspertów, który przygotował wstępną wersję zapisów ustawy genetycznej, regulującej wykonywanie testów genetycznych dla celów zdrowotnych. To było w 2012 roku. Przekazałem osobiście ten tekst ministrowi nauki, który następnie przekazał ministrowi zdrowia. Od tamtego czasu były jakieś próby wznowienia tamtych działań, ale spełzły na niczym i do dnia dzisiejszego w Polsce te kwestie zostają nieuregulowane” – podkreślił.

“W dalekowschodnich laboratoriach może znajdować się ok. 100 000 kompletnych polskich genomów”

Według Komitetu w dalekowschodnich laboratoriach może znajdować się nawet 100 tys. kompletnych polskich genomów. Okazuje się też, że Polska jest odosobnionym przypadkiem na mapie Europy, większość członków Unii Europejskiej posiada prawo regulujące tę kwestię. 

“Komitet zaleca polskim instytucjom naukowym, wykonującym sekwencjonowanie materiału genetycznego za granicą, zrezygnowanie z usług dalekowschodnich firm biotechnologicznych, a w każdym razie zachowanie maksymalnej ostrożności w tym względzie. Dotyczy to także innych form współpracy z partnerami dalekowschodnimi w dziedzinie genetyki i biotechnologii. (…) Także osoby indywidualnie wysyłające materiał biologiczny do badania przez firmy dalekowschodnie muszą zdawać sobie sprawę z zagrożeń prywatności i poufności ich danych genetycznych oraz braku kontroli nad faktycznym użyciem wysłanego materiału biologicznego” – czytamy w dokumencie Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN.

Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

Worlds 2021. Gigantyczna niespodzianka w grupie A. Polacy byli blisko awansu

© fot. Riot Games Worlds 2021 league of legends Poznaliśmy dwie pierwsze drużyny, które zameldowały się w ćwierćfinałach Worlds 2021. Są nimi Cloud9 oraz DWG KIA. Polskie Rogue nie sprostało ... Read more »

Teoria czterech jeźdźców. Sprawdź, czy wasz związek jest udany i trwały

© Zdjęcie ilustracyjne/fizkes/Shutterstock Cztery oznaki zbliżającego się końca związku. To wcale nie zdrada © Zdjęcie ilustracyjne, shutterstock.com//fizkes Cztery oznaki zbliżającego się końca związku. To wcale nie zdrada Teoria jeźdźców to ... Read more »

Wielki powrót do reprezentacji Polski. "Sousa bardzo na niego liczy"

Arkadiusz Milik opuścił zgrupowanie. ‘Powiedziałem kolegom, że będą mieli dodatkowego super kibica’ Jak poinformował portal sport.interia.pl, do reprezentacji Polski na listopadowe dwa ostatnie mecze w eliminacjach mistrzostw świata ma wrócić ... Read more »

Niesamowity wzrost wartości Kacpra Kozłowskiego. Jest droższy niż cztery kluby ekstraklasy

Kacper Kozłowski najdroższym graczem w ekstraklasie. Jest droższy niż cztery kluby Kacper Kozłowski najdroższym graczem w ekstraklasie. Jest droższy niż cztery kluby Kacper Kozłowski najdroższym graczem w ekstraklasie. Jest droższy ... Read more »

Drugie dno rewolucji w skokach? "Fakty TVN mogą mieć przewagę nad Wiadomościami TVP"

© MAREK PODMOK?Y Polskich kibiców skoków narciarskich czeka w nowym sezonie prawdziwa rewolucja. Jedna z najpopularniejszych dyscyplin w Polsce i absolutny hit oglądalności znika z TVP i zagości na antenie ... Read more »

Skandaliczne słowa Rzeplińskiego. Chce kar dla Polski!

© Fratria Andrzej Rzepliński na konwencji KOD Oczekuję reakcji UE. Jeśli Polska jest poważnym państwem, to musi być poważnie potraktowana, w tym sensie, że sankcje muszą być poważne – powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą” były ... Read more »

Jachira: czas gadających głów się kończy. Jak będę przynudzać, to nikt mnie nie będzie słuchał

© RadioZET.pl Jachira: czas gadających głów się kończy. Jak będę przynudzać, to nikt mnie nie będzie słuchał – Nie mam wątpliwości, że bycie w NATO czy Unii Europejskiej jest największym ... Read more »

Rozgrzewka dla Marczyka

© Maciej Niechwiadowicz Mikołaj Marczyk, Szymon Gospodarczyk, Skoda Fabia Rally2 evo Od godziny 7:30 jeżdżono po próbie Zlatnik. Przez trzy godziny do dyspozycji załóg był fragment drogi o długości niespełna ... Read more »

Bułgaria: Areszt dla podrabiaczy certyfikatów szczepień

© Wikimedia.com, autor: www.vacacionesbulgaria.com – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikim… Wielkie Tyrnowo, Bułgaria Prokuratura w Wielkim Tyrnowie w środkowej Bułgarii informuje, że w piątek doszło do aresztowania czterech osób, ... Read more »

Ile kawy dziennie

© Shutterstock.com kawa Zastanawiasz się, ile kawy można wypić w ciągu dnia? Słusznie. Nowe badania pokazują, że kawa jest zdrowa, ale tylko pod warunkiem, że nie przesadzisz z jej ilością. ... Read more »

Politolog: To karkołomna operacja, ale Platforma chce ją kontynuować

Niektórzy zwolennicy PO są podatni na hasła o polexicie i starają się uwierzyć w narrację, którą głosi popierana przez nich partia – wskazuje dr Andrzej Anusz. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ... Read more »

Dlaczego warto trenować taniec na rurze? Poznaj 6 powodów

Pole dance to taniec i akrobatyka w jednym. I choć wciąż taniec na rurze wśród laików budzi skojarzenia z tańcem erotycznym, to profesjonalni tancerze i osoby rekreacyjnie trenujące pole dance ... Read more »

Dodatki do pensji i minimalne wynagrodzenie dla nauczycieli 2021

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Poza podstawowym wynagrodzeniem, do pensji nauczyciela wliczane są również dodatki. Za co można je otrzymać? W jaki sposób są przyznawane i ile wynosi minimalne ... Read more »

Kaczyński zapowiada zmiany w sądownictwie. „Trzeba opanować tę anarchię”

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej i przemodelowanie systemu sądów – Jarosław Kaczyński zapowiedział w RMF kolejne zmiany w sądownictwie. W sobotnim wywiadzie w RMF FM prezes PiS i wicepremier wyjawił, jakie są ... Read more »

Premier: dzięki wprowadzonym regulacjom o kilkaset osób rocznie mniej umiera na polskich drogach

© Piotr Polak Mateusz Morawiecki Regulacje, które wdrażamy, sprawdzają się w praktyce; od 1 lipca przejście dla pieszych oznacza faktyczne pierwszeństwo dla pieszych – mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. ... Read more »

Tragiczny finał szkolnej wycieczki. Nie żyje 11 uczniów

© Planeta.pl Tragiczny finał szkolnej wycieczki. Nie żyje 11 uczniów Rośnie liczba ofiar śmiertelnych wypadku, do którego doszło w Indonezji. Grupa dzieci, biorąca udział w akcji zbierania śmieci, wpadła do ... Read more »

Sekret ludzkiego mózgu. Naukowcy przeanalizowali miliony komórek

© Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels Mózg tworzą dziesiątki miliardów neuronów, a do zrozumienia jego budowy i działania konieczna jest lista różnych typów tych komórek. Specjaliści mieli jednak problemy ... Read more »

FEN 36 - Karta walk, data, miejsce, transmisja, godzina. Kiedy gala?

© mat. pras. FEN 36 – Karta walk, data, miejsce, transmisja, godzina. Kiedy gala? FEN 36: Kiedy odbędzie się gala? Kto walczy na FEN 36? Gdzie obejrzeć galę na żywo ... Read more »

Dworczyk może odetchnąć? Kaczyński o przyszłości szefa KPRM

© Michał Dworczyk, szef KPRM / Źródło: PAP Michał Dworczyk na pewno teraz nie będzie zmieniany – poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Jarosław Kaczyński był w sobotę w RMF FM ... Read more »

Prezes stawia weto ws. Gribicia i wskazuje idealnego trenera dla Polski. "Odpowiedni wybór"

Wilfredo Leon i Paweł Zatorski podczas meczu Polska-Serbia, o brąz Mistrzostw Europy w siatkówce. Katowice, 19 września 2021 MŚ 2022 w siatkówce. Reprezentacje kobiet i mężczyzn poznały rywali Nikola Grbić ... Read more »

Mężczyzna zginął w lesie. Tragiczny wypadek przy wycince drzew

© Przemyslaw Ziemacki/East News, zdj. ilustracyjne Mężczyzna zginął w lesie. Tragiczny wypadek przy wycince drzew Nie żyje 62-letni mężczyzna, który zginął w trakcie wycinki drzew na terenie kompleksu leśnego w ... Read more »

Piłkarz Lecha Poznań przerywa milczenie po skandalu. "Bezmyślne działanie"

Mecz Ekstraklasy Lech Poznań – Lechia Gdańsk 2:0. Stadion przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu, 22 sierpnia 2021 W niedzielę mecz Legia Warszawa-Lech Poznań. Maciej Skorża zapowiada ofensywną grę swojego zespołu ... Read more »

Pekin - Shiffrin chce wystartować we wszystkich konkurencjach indywidualnych

© JEAN-CHRISTOPHE BOTT FIS Alpine Skiing World Championships 2021 Dwukrotna mistrzyni olimpijska w narciarstwie alpejskim Amerykanka Mikaela Shiffrin chce wystartować we wszystkich pięciu indywidualnych konkurencjach podczas zbliżających się igrzysk w ... Read more »

Mocny tekst Rokity o korzeniach sporu z Brukselą

© Fratria Zdj. ilustracyjne „Niezwyczajne przypadki, jakie ostatnio przytrafiają się Polsce w unijnych instytucjach, zmuszają do postawienia pytania, jak w ogóle możliwe stało się to, co właśnie dzieje się na naszych oczach?” – pisze Jan ... Read more »

Popisowa sztuczka Erlinga Haalanda to pic i fotomontaż? Internauci drwią z gwiazdora BVB

© fot. twitter.com/ErlingHaaland Erling Haaland strzela jak maszyna Erling Haaland popisał się na treningu niezwykłą sztuczką piłkarską, a nagranie opublikował kilka dni temu w mediach społecznościowych oficjalny kanał Bundesligi. Internauci ... Read more »

Kierowcy na widok znaków T-6 panikują. Przy pierwszeństwie łamanym zasada jest jedna

Zakończyła się budowa ronda i przebudowa fragmentu alei Poniatowskiego w Dąbrowie Górniczej, której zwieńczeniem będzie zmiana pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach z ul. Kraszewskiego i Augustynika Skrzyżowanie ulic Naruszewicza (z lewej) ... Read more »

Nowy hit polskiego game devu. Medieval Dynasty powoli dobija do miliona sprzedanych egzemplarzy

© Provided by Spider’s Web Produkcja studia Render Cube cieszy się przy tym wysokimi ocenami na Steamie. 90 proc. ocen jest pozytywna. Spółce udało się również pozyskać 16,8 mln zł ... Read more »

Koncerny tytoniowe nacierają na rząd. Poszło o podwyżkę 30 groszy na paczce

© Provided by Spider’s Web Koncerny tytoniowe zapalczywie protestują przeciwko podwyżce akcyzy. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że chce korekty minimalnej stawki podatku od papierosów o 5 proc. w górę od nowego ... Read more »

3 mld ludzi nie stać na zdrowe jedzenie, 811 mln głoduje. Indeks cen żywności najwyżej od dekady

© Fot. AP FAO: rośnie liczba głodnych i niedożywionych. Ceny żywności najwyższe od 10 lat. Zdjęcie ilustracyjne, na zdjęciu matka z dzieckiem na oddziale szpitalnym leczącym niedożywienie, Mekele, region Tigray, ... Read more »

Brytyjczycy potrzebują kierowców ciężarówek. Chcą zmienić prawo

© Dostarczane przez FilaryBiznesu.pl Brytyjski rząd zamierza znieść restrykcje dotyczące liczby dostaw, jakie zagraniczni kierowcy mogą realizować w Wielkiej Brytanii, aby w ten sposób złagodzić problemy z łańcuchami dostaw w ... Read more »

Bułgarski resort rolnictwa zaostrzy kontrolę importu drobiu z Polski

© Grzegorz Michałowski Rozbiór mięsa drobiowego Od początku przyszłego tygodnia bułgarski resort rolnictwa nasili kontrolę nad importem polskiego drobiu – poinformował w sobotę w wywiadzie radiowym szef stowarzyszenia bułgarskich firm ... Read more »

Nie ma wolnych wyborów bez właściwej kontroli sądowej

© ShutterStock ETPC skoncentrował się na ocenie działań władz sądowych wobec dokonywanych przez skarżących zgłoszeń nieprawidłowości i fałszerstw wyborczych. ETPC rozstrzygnął łącznie skargi dotyczące zarzutu braku możliwości skutecznego podważenia wyników ... Read more »

Włochy: wzrost liczby szczepień - efekt obowiązku przepustki Covid w pracy

© ETTORE FERRARI Vaccination against COVID-19 in Italy To efekt wejścia w życie we Włoszech obowiązku posiadania przepustki Covid-19 we wszystkich miejscach pracy – tak interpretuje się dane z piątku, ... Read more »

Koronawirus. Prof. Antczak: To, że ktoś łagodnie zachorował - nie oznacza, że może spać spokojnie

Koronawirus w Polsce Koronawirus w Polsce Koronawirus w Polsce (praca medyków – zdjęcie ilustracyjne) Można mieć bardzo łagodny COVID-19, a potem post-Covid i wszelkie powikłania. To, że ktoś łagodnie zachorował ... Read more »

Rosjanie znów rozrabiają w kosmosie. Statek Sojuz obrócił stacją kosmiczną

© Provided by Spider’s Web sojuz ms-18 To chyba jakaś nowa tradycja. Rosyjskie statki kosmiczne ewidentnie lubią droczyć się ze starzejącą się już stacją kosmiczną. Po raz drugi w ciągu ... Read more »

Steady vaccination pace among reasons behind low daily cases in Delhi, say experts

The steady pace of vaccination and that a large number of people have already been infected by Covid could be the reasons why the daily cases have not crossed the ... Read more »

Tragedia na drodze. Zginęło czworo nastolatków

Policja z Makowa Mazowieckiego wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku w Romanowie. Samochód osobowy uderzył tam w drzewo i spłonął. © FB/OSP Zalesie W Romanowie na Mazowszu samochód osobowy uderzył w drzewo ... Read more »

Ewan McGregor zagra z córką w filmie, który opowie ich rodzinną historię

© NINA PROMMER Doctor Sleep premieres in Los Angeles Szkocki gwiazdor i jego najstarsza córka Clara wkrótce wejdą na plan wspólnego filmu, w którym zagrają ojca i córkę. W tej ... Read more »

Znany fryzjer przyjrzał się obecnej fryzurze księżnej Kate. Skąd taka zmiana? Ekspert ma teorię

księżna Kate, książę William Księżna Kate Księżna Kate księżna Kate Księżna Kate Księżna Kate księżna Kate księżna Kate Księżna Kate z wizytą w Kumbrii księżna Kate Księżna Kate, książę William ... Read more »

Lourdes Leon zdradziła, jaką matką jest Madonna

© JUSTIN LANE 2021 Met Gala at the Metropolitan Museum of Art Najstarsza latorośl Madonny w wywiadzie udzielonym magazynowi „Interview” opowiedziała o dorastaniu pod opieką jednej z największych gwiazd estrady. ... Read more »