Rocznica wyzwolenia Pleszewa z wybuchem sowieckiego czołgu w tle. Niemiecki żołnierz rzucił się z miną przeciwczołgową. Mija 78 lat

24 stycznia mija 79 lat od wyzwolenia Pleszewa spod okupacji niemieckiej. I choć wyzwolicieli z Armii Czerwonej witano w mieście kwiatami, szybko okazało się, że ich wejście do Pleszewa wcale nie oznacza wolności. W trakcie wyzwalania miasta doszło do tragicznego wydarzenia. Niemiecki żołnierz rzucił się pod nadjeżdżający sowiecki czołg z miną przeciwczołgową

rocznica wyzwolenia pleszewa z wybuchem sowieckiego czołgu w tle. niemiecki żołnierz rzucił się z miną przeciwczołgową. mija 78 lat

Wyzwolenie Pleszewa spod okupacji niemieckiej

Walki uliczne w Pleszewie rozpoczęły się 24 stycznia 1945 r. we wczesnych godzinach rannych. Po południu miasto było już wyzwolone przez oddziały radzieckiej 33 Armii gen. płk. Wieczesława Cwietajewa i 7 korpusu kawalerii gen. lejt. Michała Konstantinowa, wchodzące w skład I Frontu Białoruskiego. Podczas tej inicjatywy zginęło kilkunastu radzieckich żołnierzy.

Wybuch czołgu na pleszewskim Rynku

Około godziny 12.00 od strony Brzezia wjechał radziecki czołg, który po rozbiciu dwóch barykad na ul. Kaliskiej, zbliżał się coraz bardziej w kierunku rynku. W tym momencie z narożnika wyskoczył żołnierz niemiecki i wraz z miną rzucił się pod czołg. Nastąpił gwałtowny wybuch, zginęła załoga czołgu i sprawca wybuchu. Wybuch zniszczył portyk kamienicy przy ul. Kaliskiej 2, o czym przez wiele lat przypominała tablica zamieszczona na murze zniszczonym przez czołg.

Kilka dni przed wyzwoleniem Pleszewa na posterunku niemieckiej policji zakatowano kpt. Brunona Nikoleiziga ps. „Adam” – komendanta Pleszewskiego Obwodu AK.

Wkroczenie Armii Czerwonej do Pleszewa

Ks. Ludwik Walerowicz wspominając wkroczenie Armii Czerwonej do Pleszewa, pisał, że pleszewianie wyszli do wyzwolicieli z kwiatami. Nastroje szybko się zmieniły.

– Po chwili jednak zaczęły się pierwsze gwałty na kobietach oraz kradzieże rowerów i zegarków. Ludzie zniknęli z ulic ukrywając się po piwnicach i mieszkaniach. Później w nocy Rosjanie spalili jeden dom w Pleszewie i tylko tyle było walk o miasto – pisał duchowny.

78 lat temu nadszedł czas zmian

Styczeń 1945 roku był dla Pleszewa i jego mieszkańców czasem, który niósł ze sobą wiele nowego. Najpierw wspomniane wyzwolenie spod okupacji niemieckiej, a w dalszej kolejności zmiany społeczno-gospodarcze i polityczne na wiele lat.

– Zaczęło się od organizacji polskich władz miejskich, choć nie możemy zapomnieć o komendancie wojennym miasta starszym lejtnancie Atu Biegimbietowie. Oprócz władzy wojskowej powołany zostaje Tymczasowy Zarząd Miejski z tymczasowym komendantem miasta, którym został Hieronim Gromek ( Franciszek Łaniewski). Jan Holka zostaje powołany na stanowisko tymczasowego Burmistrza, które po kilku dniach obejmuje Jan Barański, a Holka zostaje jego zastępcą. W załączeniu zdjęcie Atu Biegimbietowa oraz dokumenty Jana Holki o nominacji na zastępcę Tymczasowego Komendanta Miasta oraz nominacja na Tymczasowego Burmistrza Pleszewa – informują przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Warto przeczytać:Wspomnienie o Weronice Bilińskiej – ostatnim żołnierzu AK w Pleszewie

[promo]4384321 ;1;Polub nas na FB[/promo]

News Related

OTHER NEWS

Horoskop dzienny - wtorek 28 listopada 2023 [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Horoskop dzienny – wtorek Horoskop dzienny na wtorek 28 listopada. Księżyc u wielu zodiaków zamiesza. Co cię czeka pod koniec miesiąca? Nie zwlekaj, sprawdź. Horoskop dzienny – Baran Horoskop dzienny ... Read more »

O co gra Mateusz Morawiecki? „Żadnej innej logiki nie ma”

– To, co widzimy obecnie, to po prostu próba ratowania Mateusza Morawieckiego, który od początku był „inicjatywą” Jarosława Kaczyńskiego. I nieprzypadkowo to właśnie prezes PiS angażuje się w przedłużanie politycznej ... Read more »

To ciasto było hitem lat 80. Dziś o nim zapomnieliśmy, a jest pyszne i zawsze się udaje

Ciasto Izaura to wspniały deser do kawy Trochę sernik, trochę murzynek. Izaura była odpowiedzią na zapotrzebowanie na desery w dobie słabej dostępności składników. I jak widać, mimo ograniczeń, udało się ... Read more »

Rudi Schuberth powiedział "dość" i spakował walizki. Tak dziś wygląda jego życie

Rudi Schubert, który jeszcze parę lat temu był jedną z najjaśniejszych gwiazd polskiego show-biznesu, w pewnym momencie niemal zupełnie zniknął z mediów. Muzyk i prezenter postanowił bowiem radykalnie odmienić swoje ... Read more »

Zmiany dla pobierających 500 plus, a od 1 stycznia 2024 roku w 800 plus? Chodzi o wprowadzenie progu dochodowego

Ponad 6 na 10 respondentów uważa, że nowy rząd powinien wprowadzić próg dochodowy, od którego nie przysługuje świadczenie 800 plus, które od 1 stycznia zastąpi dotychczasowe 500 plus. Od Nowego ... Read more »

Wyciek danych ALAB. Sprawdź, czy twoje dane też wykradziono

Sprawdź, czy twoje dane wyciekły w ataku na ALAB Wyciek danych medycznych Polaków z ALAB odbił się szerokim echem. Przeprowadzony jesienią 2023 r. atak hakerski wiązał się z przejęciem danych ... Read more »

Quiz wiedzy o urządzeniach popularnych w PRL. Wiesz czym był prodiż i do czego używano farelkę? [28.11.2023]

Sprawdź się w quizie wiedzy o urządzeniach w PRL. Pytania dotyczącą m.in. urządzeń kuchennych i sprzętu RTV. Sprawdź czy pamiętasz do czego służył prodiż, co produkował Romet czy gdzie powstawały ... Read more »
Top List in the World