Moravskoslezští zastupitelé dnes zvolí nového hejtmana místo odsouzeného Krkošky

Ostrava – Moravskoslezští zastupitelé dnes budou na mimořádném zasedání volit hejtmana. Po rezignaci odsouzeného Jana Krkošky (zvolen za ANO) by se jím měl stát primátor Havířova na Karvinsku Josef Bělica (ANO). Dohodli se na tom koaliční partneři, tedy hnutí ANO, ODS s TOP 09, KDU-ČSL a SOCDEM.

moravskoslezští zastupitelé dnes zvolí nového hejtmana místo odsouzeného krkošky

Jan Krkoška

Krkoška se vzdal hejtmanské funkce v březnu, když ho pražský soud uznal vinným z účasti na organizované zločinecké skupině. Vzdal se i funkce krajského zastupitele, opustil hnutí ANO a následně i místo radního a zastupitele v Krnově na Bruntálsku.

Kraj bude mít v tomto volebním období už třetího hejtmana, krajské volby se konají na podzim. Krkoška kraj vedl po Ivu Vondrákovi, který byl dlouhodobým kritikem hnutí. Spory vygradovaly, když v prezidentské volbě veřejně podpořil Petra Pavla místo někdejšího premiéra a svého tehdejšího stranického šéfa Andreje Babiše. Loni v červnu hrozilo, že ho zastupitelé odvolají, ale Vondrák ještě před tím oznámil svou rezignaci. Nově by hejtmanem měl být zvolen Bělica, který je kromě primátora i poslancem.

Krkoška byl v březnu nepravomocně odsouzen v souvislosti s 12 let starým případem podplácení lékařů farmaceutickými společnostmi. V letech 2009 až 2012 působil ve společnosti Interchemia Praha, odkud podle obžaloby úplatky směřovaly. Celkem byly tímto způsobem předány úplatky zhruba za 12 milionů korun. Formy úplatků byly různé, peníze v hotovosti, zájezdy, věcné dary, pobyty na jachtách a další. Původně bylo v kauze stíháno 200 lidí, z toho 151 lékařů. Krkoška čelil obžalobě za účast na organizované zločinecké skupině, sazba je dva roky až deset let. Soud mu nakonec uložil jen peněžitý trest 200.000 korun. Krkoška se přiznal, nesouhlasil ale s právní kvalifikací.

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World