Mocná zbraň, která může změnit vývoj států. Deepfake je nejnebezpečnější věc, děsí se Trump

mocná zbraň, která může změnit vývoj států. deepfake je nejnebezpečnější věc, děsí se trump

Donald Trump v Iowě

Ovlivňování voleb, nadávky oponentům a třeba také návody na „geniální metodu“ jak zbohatnout. Vystupují v nich politici či celebrity. V drtivé většině jsou to deepfake, tedy falešně vytvořená videa, která mohou působit velmi věrohodně. Obětí se stal už třeba ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), ale i američtí exprezidenti Barack Obama s Donaldem Trumpem a současná hlava USA Joe Biden. A lídr slovenské opozice Michal Šimečka (PS) tvrdí, že na něj namířený deepfake mohl výrazně ovlivnit poslední slovenské parlamentní volby.

„Právě odcházím ze Sněmovny, abych vydrbal s dezoláty v Karviné. Přijďte se ptát, co vás zajímá, já odpovím na něco jiného a vaše komentáře pak zcenzuruji,“ říká na videu 1. vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan. Problémem je, že se jedná o podvrh, takzvaný deepfake.

Na videu je patrné, že Rakušanova ústa se nepohybují podle slov, která má říkat. Vyjádření je upravené technologií tak, aby šéfa resortu vnitra očernilo před jedním z jeho výjezdů na besedy s občany, které nedávno ohlásil. V pravém videu naopak řekl, že se do Karviné těší a zve lidi k diskusi.

ČTĚTE TAKÉ: Facebook a Instagram chtějí označovat obrázky generované AI. Podvodná videa ale nezastaví

Rakušan se k deepfaku vrátil i v nedávném rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Nepravé video na svoji osobu označil za „cheapfake“, ale dodal, že zkušený člověk s dobrým softwarem může udělat mnohem lepší a uvěřitelnější práci. „Na Evropské radě byl zástupce Europolu, který ukazoval, co dokáže dobrý software za 25 minut. Pro laika to bylo od reality absolutně nerozeznatelné. Patří to mezi věci, na které se na vnitru připravujeme, ale myslím, že celková vládní odezva a důraz tímto směrem by měl být silnější,“ řekl CNN Prima NEWS Rakušan.

Svoji špatnou zkušenost s deepfake má i slovenský opoziční předák Michal Šimečka (PS). Pouhý den před parlamentními volbami na Slovensku na konci loňského září se v e-mailových schránkách mnohých občanů objevil audiozáznam údajného hovoru Šimečky s novinářkou Denníku Monikou Tódovou. Lídr PS v něm o voličích Fica hovoří jako o „lidech z dezolátských krajů“.

I v tomto případě to byl falešně upravený záznam. Šimečka pro CNN řekl, že hlas v souboru sice zní jako jeho, ale rozhodně tato slova nevyřkl. Dodal, že video využívali jeho odpůrci k šíření konspiračních teorií, že PS ovlivňuje volby. Ty nakonec vyhrál Robert Fico a jeho Směr-SD. Šimečka zároveň zmínil, že netuší, zda deepfake zlomil volby ve prospěch Fica, „ale nejspíš to nějaký efekt mělo“.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Neblahé zkušenosti s deepfake má i CNN Prima NEWS

Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy CNN Prima NEWS popsal, že Šimečkův deepfake byl v době voleb velkým tématem. „Nevím, zda video mohlo ovlivnit výsledky, ale pozornost tomu věnovala velká světová média. Pro slovenské vyšetřovatele to ale nebylo téma,“ komentoval pro CNN Prima NEWS Bárdy.

Trump: Umělá inteligence je nejnebezpečnější

Terčem falešných videí se stal před časem americký exprezident Barack Obama. „Vstupujeme do éry, kdy to naši nepřátelé mohou udělat tak, jako by kdokoliv mohl říct cokoliv,“ říká hlas Obamy na videu. Tento deepfake byl však využit právě pro edukativní účely.

Cílem deepfake videí se stali také pravděpodobní soupeři v letošních prezidentských volbách – bývalá hlava státu Donald Trump a nynější prezident Joe Biden. Hlas druhého jmenovaného zněl v posledních týdnech ve státě New Hampshire, kde lákal demokratické voliče. Informovala o tom americká média v čele s webem Wired.

Útoku se dočkal i Trump. Dezinformátoři zveřejnili video, na kterém neustále vysvětluje, proč v době koronaviru nevyhodil z pozice hlavního hygienika USA Anthonyho Fauciho. Video je doplněné o snímky, na kterých Trump lékaře až láskyplně objímá – nutno dodat, že jde o falešné fotografie vytvořené umělou inteligencí, jak hlásí portál EuroNews.

Trump se posléze nechal slyšet, že umělá inteligence využívaná v tomto směru se mu zdá mimořádně „děsivá“. „Myslím, že je to aktuálně možná ta nejnebezpečnější věc, protože k ní neexistuje žádné reálné řešení,“ řekl republikánský exprezident ve vysílání televize Fox News.

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World