Lidem v Americe se podařilo natočit úchvatný jev. Nebe rozzářila ohnivá koule

Ohnivá koule osvětlila ve středu noční oblohu nad jedenácti americkými státy a kanadskou provincií Ontario. Neznámý objekt vstoupil do zemské atmosféry a ihned shořel. Incident nahlásilo více než tři sta svědků a někteří si jasnou kouli stihli i natočit. Odborníci uvedli, že šlo o meteor.

lidem v americe se podařilo natočit úchvatný jev. nebe rozzářila ohnivá koule

Oblohu nad Amerikou rozsvítila ohnivá koule. Ilustrační snímek

Američanům a Kanaďanům se před několika dny kolem sedmé hodiny večerní tamního času naskytla vesmírná podívaná. Pozorování meteoru trvalo od jedné do sedmi sekund, někteří kolemjdoucí ale uvedli, že objekt nebe rozsvítil na daleko delší dobu, než úplně zmizel. Jeden svědek z Augusty v Západní Virginii dokonce popsal, že ohnivá koule byla viditelná dvacet sekund.

Středeční meteor pozorovali svědci nad několika státy:

Více než tři stovky svědectví pochází z Ontaria v Kanadě, Virginie, Marylandu, Pensylvánie, Ohia i Michiganu. Pozorující na místě byli z objektu na obloze nadšení. „Byla to ta nejúžasnější věc, jakou jsem kdy viděl,“ citoval Američana žijícího v městečku State College v Pensylvánii portál Fox Weather.

Podle American Meteor Society jsou jasné meteory běžné, každý den se jich na obloze ukáže několik tisíc. Většina však v atmosféře shoří nad neobydlenými oblastmi nebo nejsou vidět během dne. „Meteory jsou neškodné a nikdy nenarazí na zemský povrch. Meteority na druhou stranu průchod zemskou atmosférou přežijí a jejich zbytek dopadne na zemský povrch,“ připomněl meteorolog Topper Shutt v souvislosti s nedávným pozorováním.

Vesmír je plný záhadných objektů:

Průlet zvládne pouze pět procent meteorů. Ročně na zemský povrch dopadne kolem pěti set meteoritů, přičemž se najde pouze méně než tucet z nich. Každý den také podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dopadne na Zemi asi 48,5 tuny meteoritického materiálu. Obzvláště jasným meteorům, které se někdy jeví jasnější než Venuše, se říká ohnivá koule.

Čeljabinský meteorit ukázal, co dokáže síla větší než u atomovky v Hirošimě:

Pro sledování ohnivých koulí nad Spojenými státy používá NASA systém sedmnácti speciálních černobílých kamer. Portál AOL doplňuje, že jejich objektivy jsou schopné zachytit celou šíři noční oblohy. Jsou zároveň rozmístěny tak, aby dokázaly v překrývajících se zorných polích zachytit stejnou ohnivou kouli. Díky datům z těchto zařízení mohou astronomové vypočítat výšku a rychlost meteoru.

Oslnivé objekty stále překvapují

Oslnivé objekty na obloze zaznamenali svědci i v minulých letech. Na začátku září roku 2023 například mimořádně jasný meteor letící rychlostí 58 tisíc kilometrů v hodině pozorovali nad východním pobřeží Spojených států. Americká kosmická agentura tehdy uvedla, že ohnivá koule byla tak jasná jako Měsíc. Původně byla úlomkem asteroidu, který mohl pocházet z pásu objektů mezi Marsem a Jupiterem.

V srpnu ohnivá koule zase překvapila obyvatele Západní Virginie. Vědec z NASA Bill Cooke potvrdil, že se v ani v tomto případě nejednalo o UFO, ale o prolétající úlomek komety.

Experti zanalyzovali podivné úlomky meteoritu, který 21. ledna letošního roku explodoval nad Berlínem:

Velkolepá ohnivá koule se ukázala na noční obloze i v červenci 2022. Výjimečná byla hlavně svou velikostí menšího auta. V případě tohoto meteoru někteří svědci dokonce slyšeli opožděný sonický třesk, který ukazuje na to, že meteor dokázal přežít až do nižších vrstev atmosféry.

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World