Léto končí a teploty klesají. Kdy začít topit a na co si dát před topnou sezonou pozor?

© Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz Energetika, ilustrační fotografie

Zahájení topné sezóny upravuje vyhláška č.194/2007Sb., která se týká bytových i nebytových prostor napojených na společný zdroj tepla. „Vyhláška určuje topnou sezónu nejen obecně, tedy od 1. září do 31. května roku následujícího, ale současně definuje i dílčí podmínku průměrné denní teploty vzduchu. Aby dodavatel tepla zahájil vytápění, musí průměrná denní teplota vzduchu klesnout v dané lokalitě pod 13 ⁰C a to ve dvou po sobě následujících dnech, přičemž se dále neočekává razantní oteplení,“ vysvětluje mluvčí developerské společnosti Ekospol Filip Sušanka.

V případě centrálního vytápění je zodpovědnost za jeho údržbu na straně správce objektu či provozovatele. Obyvatelé bytů se však musí postarat o údržbu bytových radiátorů a to nejlépe ještě před zahájením topné sezóny. „Většinou postačí běžná kontrola, zda neuniká voda a topení těsní. Nejčastějším problémem je, že topení netopí po celé své ploše. Jednou z příčin může být vzduch v trubkách. Ten může způsobit citelné tepelné ztráty. Je tedy nutné uvolnit ventil a vypustit přebytečný vzduch, dokud nezačne téct voda. To je znamení, že je topení odvzdušněno,“ radí mluvčí Ekospolu Sušanka a dodává, že mezi obecné rady, jak neprotopit zbytečně moc, je udržovat topení čisté, nezakrývat ho a neumisťovat před něj nábytek. „Častou chybou jsou dlouhé závěsy, které překrývají topení a zadržují teplo,“ upozorňuje Sušanka.

Během topné sezóny se každý den topí většinou od 6 do 22 hodin. Občas však může dojít k omezení nebo přerušení dodávek tepla, zvlášť při oteplení. Pokud průměrná teplota vzduchu ve dvou po sobě následujících dnech přesáhne 13 ⁰C a v dalších dnech se neočekává její pokles, mohou být dodávky tepla dočasně přerušeny. Takže i po začátku vytápění se může stát, že zůstane topení některé dny studené. Jakmile se venku opět ochladí pod stanovenou teplotu, dodávky tepla se obnoví a byt se začne zase vytápět.

Čtěte také

  • Poslanecká sněmovna schválila novelu energetického zákona podstatně posilující práva spotřebitelů

Doby, kdy netopit znamenalo platit málo, dnes už tak úplně neplatí. Změnu přinesl zákon č. 269/2015 Sb. který se snaží vnést do dělení nákladů za topení větší spravedlnost. Zákon totiž upravuje spodní a horní hranici hodnot u nákladů na vytápění. „Připlatí si tak ti, kdo zbytečně přetápí. Očekávané úspory se nedočkají ani ti, kteří topí příliš málo a využívají tepla okolních bytů. Na druhou stranu, i pokud není byt obývaný, základní náklady na vytápění bude muset majitel uhradit,“ říká Sušanka. Do těchto základních nákladů patří náklady rozpočítané na plochu bytu, fixní náklady nebo třeba náklady na vytápění společných prostor domu.

I tak se dá na vytápění bytu výrazně ušetřit. „Částka, kterou rodiny ročně vynaloží na topení, tvoří v mnohých případech významnou položku v jejich rozpočtu. Zejména u starších bytů se kvůli únikům tepla mohou tyto částky vyšplhat neúměrně vysoko. Naopak náklady na vytápění bytů v novostavbách jsou výrazně nižší. Moderní technologie a způsoby zateplování, které se používají při výstavbě nových bytů, mohou majitelům ušetřit nemalé peníze,“ zdůrazňuje mluvčí Sušanka.

Internet Explorer Channel Network
News Related

OTHER NEWS

Automobilky v Česku letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí 250 tisíc aut

© Adam Mráček / INCORP images Logo Škoda Auto “Globální nedostatek polovodičů výrazně překoná i negativní dopady pandemických odstávek v roce 2020. Jestliže jsme ještě letos v červnu očekávali, že ... Read more »

Epidemie v Česku dál sílí, v sobotu přibylo 1157 případů covidu

© Pixabay Test na přítomnost nemoci covid-19 Setrvale roste i takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100.000 obyvatel. Nyní je 86, před týdnem ... Read more »

Sobotních 1157 případů covidu je za víkend nejvíce od začátku května

© Pixabay Test na přítomnost nemoci covid-19 Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Laboratoře prokázaly v sobotu 1157 nových případů koronaviru, to je o skoro 500 víc než před týdnem ... Read more »

Babišova cesta od popírání ke smíření, sázka o kuřecí párek z Vodňan a apoštolové myšlenek Miloše Zemana

© Poskytovatel: Hlidacipes.org PSÍ UŠI. Máme za sebou turbulentní týden, ze kterého by měli jistě radost pánové absurdní dramatici Václav Havel nebo Eugène Ionesco. Chvíli to dokonce vypadalo, že jsme ... Read more »

Německo hlásí 8682 nových případů nákazy koronavirem

© Pixabay Německo, ilustrační foto Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, podle aktuálních údajů RKI činí 72,7. Zvýšila ... Read more »

Sobotních 1157 případů nákazy je o víkendu nejvíce od začátku května

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto Setrvale roste i takzvané incidenční číslo, které udává počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100.000 obyvatel. ... Read more »

Vláda by v pondělí měla projednat tři žádosti o investiční pobídky

© Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images Vláda ČR Kabinet podle nového znění zákona o investičních pobídkách z podzimu 2019 musí schvalovat nejen velké strategické projekty, ale všechny investiční ... Read more »

Automobilový průmysl musí počítat s nedostatkem polovodičů i v příštím roce

© Pixabay Ilustrační foto Výrobci čipů byli v červenci schopni uspokojit pouze pětinu objednávek zákazníků a navzdory určitému zlepšení situace v srpnu se stále nedařilo uspokojit více než polovinu poptávky, ... Read more »

Počet nových smluv o stavebním spoření v pololetí klesl

© Michael Zelinka / INCORP images Ministerstvo financí Stavební spořitelny uzavřely v pololetí 217.539 nových smluv o stavebním spoření, což byl meziroční pokles o zhruba osm procent. Vyplývá to z ... Read more »

Jiřina Bohdalová nezklamala, na premiéře muzikálu Děti ráje byla za hvězdu

Jakmile se někde objeví Jiřina Bohdalová, tam je hned veselo. Tentokrát se nestárnoucí herečka vydala na obnovenou premiéru muzikálu Děti ráje, která se konala v Kongresovém centru. Bohdalovou už tradičně ... Read more »

S nedostatkem polovodičů se budou automobilky potýkat i v roce 2022

© Pixabay Ilustrační foto S nedostatkem polovodičů se budou automobilky potýkat po celý příští rok. Na konferenci věnované dodavatelským řetězcům čínského automobilového průmyslu to řekl viceprezident společnosti Bosch China Investment ... Read more »

Volvo má autonomní náklaďák z bezfosilní oceli. Při její výrobě je koks nahrazen vodíkem

Společnost Volvo Group jako první na světě odhalila vozidlo z oceli vyrobené bez fosilních paliv. Takovou dělá firma SSAB – konvenční uhlí nahrazuje vodík… © Poskytovatel: Zive.cz Společnost Volvo Group ... Read more »

S nedostatkem polovodičů se budou automobilky potýkat i příští rok

© Pixabay Ilustrační foto Výrobci čipů byli v červenci schopni uspokojit pouze pětinu objednávek zákazníků a navzdory určitému zlepšení situace v srpnu se stále nedařilo uspokojit více než polovinu poptávky, ... Read more »

Soudný den Al Caponeho. Nedotknutelný šéf mafie doplatil na zbytečnou chybu

© Wikimedia Commons, Chicago Bureau (Federal Bureau of Investigation) – Wide World Photos, volné dílo Al Capone v policejní služebně v Chicagu po zatčení na základě obvinění z potulky. Označen ... Read more »

Počasí přinese do Česka oteplení, aspoň na chvíli

© Pixabay Letní počasí, ilustrační foto Do Česka příští týden přijdou až dvacetistupňové teploty. Dlouhodobá předpověď meteorologů ale ukazuje, že teplo dlouho nevydrží. Oteplovat se v Česku bude postupně. V ... Read more »

Předpověď počasí na příští týden: Oteplení vystřídá teplotní propad

© Roman Veselý / INCORP images Ilustrační foto Vyplývá to z předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu. Předpověď na pondělí: Polojasno, ráno a dopoledne místy mlhy nebo nízká oblačnost. Postupně od ... Read more »

Monika je moje štěstí, Leoš Mareš se do manželky zamiloval na první pohled

Když se vypravila na svatbu svého kamaráda, módního stylisty Filipa Vaňka, zřejmě jí vůbec nenapadlo, že tam potká lásku svého života. Monika, která se tehdy ještě jmenovala Koblížková, byla zrovna ... Read more »

Předpověď počasí na příští víkend: Teploty se změní, v noci výrazně!

© Adam Mráček / EuroZprávy.cz / INCORP images Podzimní příroda, ilustrační fotografie Zatímco dnes nás ještě čeká polojasno až jasno a teploty rostoucí na 10 až 14 °C, příští víkend bude z ... Read more »

Nemáte náhodou syndrom podvodnice?

© Poskytovatel: Elle Syndrom podvodnice Tvrdě jste na sobě makala a vyškrábala se v kariéře nahoru. Když jste se ale rozhlédla kolem, zatočila se vám hlava. „Co tu dělám? Vždyť sem nepatřím! A ... Read more »

LUHAČOVICE: Lázně, které budou blahodit vašemu estetickému cítění

© Poskytovatel: Elle Luhačovice Největší moravské lázně stojí za návštěvu, a to nejen kvůli léčivým pramenům. Milovníkům architektury nabízí exkurzi po tom nejzajímavějším, čím počátek minulého století oplývá. Tímto jedinečným městem vás provede ... Read more »

Odhalení: Instagram škodí dospívajícím. Je to jinak, brání se společnost

Na veřejnost unikly výsledky výzkumu, který si nechala zpracovat společnost Facebook. Studie se týkala sociální sítě Instagram, kterou vlastní. Podle prestižního amerického listu The Wall Street Journal výzkum ukázal, že ... Read more »

NÁZOR: Jdeme správným směrem. Profesor oceňuje konec podpory uhelné energetiky

© www.stodolni-ostrava.cz Ilustrační foto Na řadě je soukromý sektor Po světové finanční krizi z roku 2008 se dvě čínské mezinárodní politické banky – Čínská rozvojová banka a Čínská exportní a ... Read more »

Barák se trefil proti AC Milán, Verona ale prohrála. Šlágr pro Lazio

Ani proměněná penalta Antonína Baráka nestačila fotbalistům Verony v osmém kole italské ligy k bodům ze hřiště AC Milán. Domácí „Rossoneri“ prohrávali už o dvě branky, po změně stran ale ... Read more »

Atletika má své vládce. Ocenění získali skvělí Warholm a Hassanová

Světový rekordman a olympijský šampion na 400 metrů překážek Karsten Warholm a univerzální nizozemská běžkyně Sifan Hassanová, která získala tři medaile na olympijských hrách v Tokiu, jsou nejlepšími atlety Evropy ... Read more »

Do USA budou moci od listopadu i turisté s vakcínou schválenou WHO

© Pixabay Vakcína, ilustrační foto Díky novému systému skončí zhruba rok a půl trvající zákaz vstupu na americké území pro zahraniční turisty. CDC uvedlo, že lidi, kteří dostali obě dávky ... Read more »

USA umožní od listopadu vstup i turistům s očkováním schváleným WHO

© Pixabay Ilustrační fotografie. Díky novému systému skončí zhruba rok a půl trvající zákaz vstupu na americké území pro zahraniční turisty. CDC uvedlo, že lidi, kteří dostali obě dávky vakcíny ... Read more »

StarDance 2021 odstartovala! Zářili očekávaní favorité Cina a Verner!

© Česká televize StarDance XI. V desáté řadě předloni zvítězili herečka Veronika Khek Kubařová a tanečník Dominik Vodička, který mezi tanečními partnery slavných osobností nechybí ani tentokrát. Triumf tak teoreticky ... Read more »

StarDance je zpátky, tančící hvězdy se poprvé představily divákům

© Česká televize StarDance XI. V desáté řadě předloni zvítězili herečka Veronika Khek Kubařová a tanečník Dominik Vodička, který mezi tanečními partnery slavných osobností nechybí ani tentokrát. Triumf tak teoreticky ... Read more »

Agáta Hanychová: Starosti kvůli televizní show? Na Prachaře kašle!

© Instagram Agáta Hanychová Když Agáta Hanychová nedávno oznámila záměr zúčastnit se reality show Like House, mnozí jen kroutili hlavou. Mezi těmito škarohlídy klidně mohli být i její bývalí partneři. ... Read more »

ONLINE + VIDEO: Baník - Slovácko. Bitva o moravsko-slezskou jedničku

Jeden ze šlágrů 11. kola FORTUNA:LIGY je tu. Dva týmy, které v tabulce dělí jen skóre, se utkají o pozici nejlepšího týmu na Moravě a ve Slezsku. Ovládne zápas domácí ... Read more »

Hledáte práci? Tenhle zaměstnavatel hledá člověka, který bude celý den jen ležet

© Poskytovatel: EVROPA 2 Hledáte práci? Tenhle zaměstnavatel hledá člověka, který bude celý den jen ležet Může to znít jako vtip, ale britská společnost Crafted Beds skutečně hledá člověka na pozici ... Read more »

ÚVN posuzuje žádost Senátu o informace o stavu prezidenta Zemana

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Ústřední vojenská nemocnice Praha “V pátek ÚVN obdržela žádost předsedy Senátu České republiky a řeší ji se vší zodpovědností a naléhavostí,” napsala mluvčí. Neupřesnila, ... Read more »

Hana Zagorová je po dvou týdnech z nemocnice doma: Odmítla pomoc rodiny

Hana Zagorová je po dvoutýdenní hospitalizaci konečně doma. Štefan Margita má o svou milovanou ženu ale stále obavy, a proto chtěl zařídit pro ni péči v době, kdy bude na ... Read more »

Veronika Žilková slaví 60. narozeniny: Jak k ní jednou byl osud mimořádně krutý!

© Instagram Veronika Žilková a Martin Stropnický Možná víte, o čem je řeč, ale vezměme to pěkně popořadě. Žilková byla ve svém životě hned několikrát vdaná a má kupu dětí. ... Read more »

Invalidovna je celosvětovým unikátem v samém srdci Prahy

© Google Earth Invalidovna. Za vznikem pražské Invalidovny stojí poměrně poutavý a hluboký příběh jednoho muže, který si přál, aby nepřízeň jeho osudu již nepostihla jiné. Ten muž se jmenoval ... Read more »

Merkelová po setkání s Erdoganem děkovala i kritizovala

© Federal Government/Bergmann Angela Merkelová Merkelová po zářijových parlamentních volbách v úřadu končí, spolu s Erdoganem patří k nejdéle sloužícím čelným politikům v Evropě. Byla to právě Merkelová, která velmi ... Read more »

Pandemie pomohla prodejům knih a dala naději malým knihkupectvím

© Pixabay Ilustrační foto Británie přitom není žádnou výjimkou. Podobný obrázek skýtají i Spojené státy, kde se loni prodalo 751 milionů výtisků knih, což je nejvíc od roku 2009. Knihkupci ... Read more »

Meteorit v Kanadě prorazil střechu domu a dopadl do ložnice, kde překvapil spící ženu

Profesor Stephen A. Nelson v minulosti vypočítal, že pravděpodobnost zásahu člověka meteoritem je 1:1 600 000. Jinými slovy: šance je malá, ale rozhodně… © Poskytovatel: Zive.cz Profesor Stephen A. Nelson ... Read more »

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo 18 lidí na otravu alkoholem

© Pixmac **www.pixmac.cz** Alkohol Podle něj se lidé otrávili nelegálně stáčeným alkoholem na místním trhu. Policie případ vyšetřuje a zadržela dva podezřelé, uvedl vyšetřovací výbor. Tento měsíc je to už ... Read more »

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

© Mikuláš Křepelka / INCORP images Očkování proti koronaviru, ilustrační fotografie. Díky novému systému skončí zhruba rok a půl trvající zákaz vstupu na americké území pro zahraniční turisty. CDC uvedlo, ... Read more »