Küresel dalgalanmalar gram altını uçurdu! Yeni rekor sinyali verildi

küresel dalgalanmalar gram altını uçurdu! yeni rekor sinyali verildi

Küresel dalgalanmalar gram altını uçurdu! Yeni rekor sinyali verildi

Küresel borsalardaki dalgalanmalar ve jeopolitik gerginliklerin gölgesinde, gram altın fiyatları yeni bir zirve yaparak rekor seviyelere ulaştı. Amerikan Merkez Bankası’nın faiz politikaları ve dolar/TL kuru, altın piyasasındaki bu yeni hareketliliğin ana sebepleri arasında yer aldı. Öte yandan altın piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, yatırımcıya uyarılarda bulunarak yeni rekor için fiyat verdi.

“Uzakdoğu borsalarında başlayan yükseliş rüzgarları, gram altın fiyatlarını yeni zirvelere taşıdı. Bu yükseliş, Amerikan Merkez Bankası’nın faiz politikalarına yönelik piyasa beklentileri ve global jeopolitik gerginliklerin etkisi altında gerçekleşti. Avrupa borsalarının açılmasıyla birlikte bir geri çekilme yaşansa da, Asya piyasalarında devam eden ilgiyle ons altın 2020-2034 dolar seviyelerinde işlem görüyor. İç piyasada ise dolar/TL kuruyla şekillenen gram altın fiyatları, yeni rekorlar kırarak yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk yatırımcıya dikkat çeken uyarılarda bulundu;

Uzakdoğu borsalarında sert bir yükseliş yaşandı; örneğin, altın fiyatları 2148 dolara kadar çıktı. Ancak, Avrupa borsaları açıldığında bir geri çekilme yaşandı. Bu oldukça oynak bir seviye, ancak geçen hafta 2070 dolar seviyelerinden kapanış yapılmıştı. Özellikle geçen hafta Amerikan Merkez Bankası Başkanı’nın bir toplantıda yaptığı konuşmada, faiz indirimlerinin sonuna gelindiğini belirtmemesi dikkat çekiciydi.

Aksine, alınan tedbirlerin olumlu olduğunu ve yüksek faizin devam edeceğini ifade etti. Ancak piyasa, bu durumu kendi istediği gibi algıladı ve faiz artırımlarının sonuna gelindiği, faiz indirimlerinin yılın ilk çeyreğinin sonunda başlayacağı şeklinde bir algı oluştu.

Aksine, alınan tedbirlerin olumlu olduğunu ve yüksek faizin devam edeceğini ifade etti. Ancak piyasa, bu durumu kendi istediği gibi algıladı ve faiz artırımlarının sonuna gelindiği, faiz indirimlerinin yılın ilk çeyreğinin sonunda başlayacağı şeklinde bir algı oluştu.

Asya borsalarında bir miktar toparlanma var; 2020-2034 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Asya piyasalarında altına olan ilgi devam ediyor ve düşüşlerde Merkez Bankaları devreye giriyor. Ayrıca, jeopolitik gerginlikler de altın fiyatlarını etkiliyor. Örneğin, Ukrayna-Rusya Savaşı ve İsrail-Filistin çatışması gibi gelişmeler altını destekleyen unsurlar arasında.

Genel olarak, Noel Baba rallisi olarak adlandırılan yıl sonu rallisinde altın fiyatlarının yükseldiğini görüyoruz. Yeni yıla girerken, altın fiyatlarının yukarı yönlü hareket ettiği ve yeni pozisyonlar alındığı gözlemleniyor. Ayrıca, Amerikan 10 yıllık tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde de oynaklıklar var. Şu anda 2017 dolar, önemli bir destek seviyesi olarak görülüyor. Eğer bu seviye kırılırsa, 2000 dolar seviyeleri test edilebilir.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın geçen haftaki konuşmasında, faiz indirimlerine başlanacağını belirtmesi ve Avrupa Merkez Bankası’nın Amerikan Merkez Bankası’ndan daha erken faiz indirimine başlayacağı beklentisi de altının daha fazla düşmesini engelleyecek gibi görünüyor.

2024 itibariyle 2200 dolar, ilk çeyrek veya ilk yarı itibariyle bekleniyor ve ikinci yarı itibariyle faiz indirimlerinin başlamasıyla 2400 dolar seviyeleri görülebilir. İç piyasada ise, Dolar/TL ile şekillenen fiyatlar yeni rekorlar kırıyor. En son 1970 TL seviyelerine kadar çıktı ve bugün de bu seviyelerden işlem görmeye başlayacak.

Dolar/TL’de aylık faiz oranında bir yükseliş görülüyor ve sene sonu beklentisi 30 TL seviyelerinde. İç piyasada altın fiyatları, dış piyasaya göre daha primli işlem görüyor. Yıl sonu itibarıyla gram altında önümüzdeki süreçte 2000 lira seviyelerinin görülmesi bekleniyor.

Bu, ithalat kotasından kaynaklanıyor. Faizlerin yükselmesiyle emlak piyasasında satışların arttığını ve bu satışların döviz veya altın karşılığında yapıldığını görüyoruz. Jeopolitik gerginlikler, özellikle Ortadoğu’da, altın fiyatlarını etkileyen önemli bir faktör. Sonuç olarak, altın piyasasında dengelenme var, ancak altına olan ilgi devam ediyor.

Bankadaki altını satıp fiziki altın almak isteyenler var ve dövize olan ilgi azalmış durumda. Dövizde istikrarlı bir seviye oluşmuş durumda ve faiz artırımları devam ederse, dövize olan ilgi daha da azalabilir.”

News Related

OTHER NEWS

Sağlıklı Yaşam Merkezleri asırlık çınarların hizmetinde

SAĞLIK BAKANLIĞININ GENELGESİ DOĞRULTUSUNDA, 80 YAŞ VE ÜZERİ BİREYLERİN AKTİF ÜRETKEN VE SAĞLIKLI YAŞAM SÜRMESİNİ DESTEKLEMEK AMACI İLE HASTANEDE SAĞLIKLI YAŞ ALMA MERKEZİ YANİ YAŞAM MERKEZİ HİZMET VERMEKTEDİR. Eskişehir İl ... Read more »

Tarihi ve kültürel eserlerin olduğu Taşhan Meydanı iyileştiriliyor

BİLECİK’İN GÖLPAZARI İLÇESİNDE BULUNAN TAŞHAN MEYDANI’NDA SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA VE CEPHE İYİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI. Bilecik’in Gölpazarı ilçesinde bulunan Taşhan Meydanı’nda sokak sağlıklaştırma ve cephe iyileştirme çalışmalarına başlandı. Gölpazarı Belediyesi Taşhan Meydanı’nda ... Read more »

Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında hem verimlilikte artış hedefleniyor

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, “Sağlanan destekler, üretimin sürdürülebilirliği, küçükbaş hayvan sayısının ve verimliliğin artmasına vesile olması bakımından sektörümüz açısından son derece değerlidir.” dedi. Küçükbaş hayvancılık destekleriyle hem hayvan sayısında ... Read more »

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı

Türkiyenin petrol ithalatı eylülde arttı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun eylül ayına ilişkin “Petrol Piyasası Sektör Raporu”na göre, Türkiyenin toplam petrol ithalatı içinde en büyük kalemi oluşturan ham petrolde ithalat yüzde ... Read more »

Melikgazi Kayseri Basketbol, Eurocup’ta son 32 turunda

MELİKGAZİ KAYSERİ BASKETBOL, YARIN SON 32 TURUNA KALMAYI GARANTİLEDİĞİ EUROCUP WOMEN F GRUBU’NDA SON MAÇINI OYNAYACAK. Melikgazi Kayseri Basketbol, yarın son 32 turuna kalmayı garantilediği Eurocup Women F Grubu’nda son ... Read more »

Uzman isim uyardı: "Radyasyon maruziyeti, lösemi vakalarını artırabilir"

Kanser alanındaki çalışmalarıyla tanınan Emory Üniversitesi’nden Prof. Dr. Deniz Peker Barclift, İstanbul Atlas Üniversitesi’nde düzenlenen Kan Hastalıkları Sempozyumu’nda önemli bilgiler verdi. Prof. Dr. Deniz Peker Barclift radyasyon maruziyetinin artması nedeniyle ... Read more »

Van Gölü’nde dalgalar kartpostallık görüntüler oluşturdu

VAN’DA DÜN İTİBARİYLE ETKİLİ OLAN KUVVETLİ RÜZGAR BUGÜN ETKİSİNİ HAFİFLETİRKEN VAN GÖLÜ’NDE SABAH SAATLERİNDE OLUŞAN DALGALAR İSE KARTPOSTALLIK GÖRÜNTÜ OLUŞTURDU. Van’da etkili olan kuvvetli rüzgar nedeniyle Van Gölü’nde oluşan dalgalar, ... Read more »
Top List in the World