Kreml odmítl obvinění, že by jeho síly používaly satelitní internet Starlink

Moskva – Kreml dnes odmítl obvinění Ukrajiny, že Rusko používá satelitní internetový systém Starlink amerického podnikatele Elona Muska. Na tiskové konferenci to uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, podle kterého Moskva tuto technologii necertifikovala. Ukrajina tvrzení o použití technologie ruskými silami na bojišti zveřejnila v neděli, dnes mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky GUR agentuře Reuters řekl, že Starlink ruští vojáci získávají nelegálně z třetích zemích.

kreml odmítl obvinění, že by jeho síly používaly satelitní internet starlink

Elon Musk

Ukrajina podle agentury Reuters Starlink používá pro vojenskou komunikaci v rámci války s Ruskem, které na ni před téměř dvěma lety zaútočilo. V neděli ukrajinská vojenská rozvědka HUR uvedla, že ruské jednotky Starlink používají v okupovaných částech Ukrajiny.

“Tento systém jsme necertifikovali, a proto ho nelze (do Ruska) oficiálně dodávat a není oficiálně dodáván. V souladu s tím nemůže být ani žádným způsobem oficiálně využívaný,” uvedl dnes Peskov. Moskva se podle něj nebude vměšovat do “diskuse” mezi Kyjevem a Muskem.

Obvinění ukrajinské rozvědky v neděli odmítl i Musk. “Podle našeho nejlepšího vědomí nebyly do Ruska prodány – ať už přímo nebo nepřímo – žádné Starlinky,” napsal na sociální síti X. Zprávy o tom, že jeho společnost prodala terminály Starlink do Ruska, označil za “zcela falešné”.

Ukrajinská vojenská zpravodajská služba v neděli na platformě Telegram zveřejnila zvukovou ukázku, která je podle ní zachycenou konverzací mezi dvěma ruskými vojáky o instalaci terminálů. Ukázku pak označila za důkaz o využívání Starlinku ruskou armádou. HUR neuvedla, jak se ruské síly podle ní k terminálům dostaly – zda například byly přivezeny ze zahraničí, nebo ukořistěny ukrajinským vojákům.

Systém satelitního internetu Starlink provozuje divize Muskovy společnosti SpaceX. Cílem Starlinku je vytvořit síť, která by pomocí několika tisíc malých satelitů na oběžné dráze kolem Země umožnila vysokorychlostní připojení k internetu z jakéhokoli místa na světě. Divize má přibližně 5000 satelitů na nízké oběžné dráze Země.

News Related

OTHER NEWS

EU pochopila chybu vítání migrantů až díky V4. S Green Dealem ale prohráváme, míní experti

Politický geograf Vladimír Baar a komentátor Martin Schmarcz Až díky V4 začal západ Evropy chápat, že je bezbřehé vítání migrantů obrovská chyba, řekl politický geograf Vladimír Baar ve vysílání CNN ... Read more »

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Podívejte se, v čem budou sportovci oblečeni

Olympijské kolekci dominují národní barvy. Do letní olympiády v Paříži zbývá sedm měsíců a už se ví, v jakém oblečení budou čeští sportovci pod pěti kruhy reprezentovat. Kolekci dominují národní ... Read more »

Američanka zaplatila za sendvič přes sedm tisíc dolarů. Na terminálu zadala omylem telefon

Subway Omyl za tisíce se stal ženě z Atlanty v americkém státě Georgia. V prodejně rychlého občerstvení Subway si objednala sendvič a při placení vyťukala na terminálu do kolonky spropitné ... Read more »

První adventní neděle letos připadá na 3.12. a je to tak správně. Víte proč?

Tradiční období před Vánoci, plné zdobení, pečení a radosti, to je advent. Jde o období čtyř neděl před 25. prosincem. Je to pohyblivý svátek, proto se každý rok koná v jinou dobu. ... Read more »

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení

Vlastní bydlení do 900 tisíc korun? Česká firma našla možné řešení Prvotní myšlenkou typizovaného projektu moderní maringotky byla situace na trhu nemovitostí, která mnohým rodinám neumožňuje pořídit si vlastní bydlení. ... Read more »

Kalousek a eurovolby? Pospíšil by návrat uvítal, Zdechovský se bojí více škod než užitku

Miroslav Kalousek Někteří představitelé TOP 09 možný návrat „otce zakladatele“ Miroslava Kalouska do politiky vřele vítají. Jiní jsou však zdrženlivější a zdůrazňují, že je třeba počkat na rozhodnutí stranického výboru. ... Read more »

Udělejte si netradiční adventní či vánoční věnec z perníku. Krásně voní a vypadá úžasně

Vánoční perníkový věnec Udělejte si letos netradiční, ale velice módní adventní věnec z perníku, který provoní předvánoční domov kořením a navodí sváteční atmosféru. A taky je to pěkný dárek. Protože ... Read more »
Top List in the World